Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολόγηση: Αξιολόγηση θέματος: 2 Ψήφοι, 2,50 κατά μέσο όρο. Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 13-03-08, 22:29
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μπα, αναγνωρίζουμε δικαιωματα σεξουαλικων επιθυμιων και στο σκυλο;
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-03-08, 22:30
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Τελικά το θέμα μας είναι το απελευθερωμένο σεξ, ή η κτηνοβασία να καταλάβουμε όλοι μας ;
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-03-08, 22:41
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά το θέμα μας είναι το απελευθερωμένο σεξ, ή η κτηνοβασία να καταλάβουμε όλοι μας ;

Ειναι μέρος του θεματος!
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-03-08, 00:33
Το avatar του χρήστη Endelva
Endelva Ο χρήστης Endelva δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-10 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Το θέμα μας είναι το σεξ με ζώα ή το αν η Μαρία και ο Κώστας αποφασίζουν να κάνουν σεξ μια νύχτα ενώ δεν είναι ερωτευμένοι και δεν έχουν σκοπό να συνάψουν σχέση; Γιατί για την απαγόρευση του πρώτου υπάρχει τουλάχιστον ένας λόγος, αφού το ζώο δεν είναι πιθανόν να συναινεί [άρα πλήττονται τα δικαιώματα των ζώων, τα οποία - επί τέλους - στη σύγχρονη κοινωνία λαμβάνονται πλέον υπ' όψιν]. Για την απαγόρευση του δευτέρου [της Μαρίας και του Κώστα] δεν τίθεται καν θέμα, θα ήταν γελοίο, δυο ενήλικες μπορούν να κάνουν ό,τι θέλουν μεταξύ τους, είτε αγαπιούνται είτε δεν αγαπιούνται - ακόμα κι αν αυτό είναι ακραίο. Είναι υπεύθυνοι για τις πράξεις τους. Απαγορεύεται να γίνει κάποιος ακροβάτης; Απαγορεύεται να γίνει κάποιος "μάγος" τύπου Χουντίνι και να κάνει έναν τόνο πράγματα επικίνδυνα και ακραία; Απαγορεύεται να ανεβείς στο Έβερεστ; Να κάνεις διαγωνισμούς άπνοιας με τους φίλους σου στη θάλασσα το καλοκαίρι; Με την ίδια λογική δεν μπορεί να απαγορεύεται να ακροβατείς στο κρεββάτι σου, όπως καταλαβαίνετε.

Όσο για το αρχικό ερώτημα, για το αν θα έπρεπε να είναι αποδεκτό να "χαιρόμαστε" το σεξ απομονωμένο από συναισθήματα, είναι πραγματικά ακατανόητο. Περί ορέξεως κολοκυθόπιττα. Γιατί να υπάρχει μία συλλογική αποδοχή ή μη αποδοχή; Εμένα προσωπικά το σεξ έτσι στην ψύχρα χωρίς συναισθήματα μου φαίνεται τουλάχιστον βαρετό, ξενέρωτο, αν όχι τραυματική εμπειρία, αλλά γνωρίζω και ανθρώπους που έχουν άλλη άποψη, άλλες ανάγκες, και άλλες προτεραιότητες. Μπορεί να σκέφτομαι ότι όταν θα κάνουν τελικά σεξ με κάποιον με τον οποίο θα έχουν δυνατή σύνδεση, θα τους φαίνεται πια το "απλό" σεξ χωρίς νόημα, αλλά α. μπορεί να έχω και άδικο, μπορεί να τους καλύπτει η ζωή τους έτσι, και β. ακόμα και να ισχύει δεν πάει να πει πως κάνουν κάτι "όχι αποδεκτό", μπορεί να είναι ένα στάδιο που πρέπει να περάσουν για να βρουν κάτι ολοκληρωμένο στη ζωή τους!

Και το "με στόχο την ηδονή και όχι τη σχέση" πάλι δεν βγάζει νόημα. Αποκλείει τη σχέση η ηδονή και δεν το έχω καταλάβει τόσον καιρό; Επίσης, δεν υπάρχουν συναισθήματα όταν δεν υπάρχει σχέση με τη συμβατική έννοια του όρου μεταξύ δυο ανθρώπων; Αν δυο άνθρωποι που είναι φίλοι χρόνια κάποτε κοιμηθούν μαζί και μετά αποφασίσουν πως ήταν μια στιγμή που είδαν ο ένας τον άλλον διαφορετικά αλλά δεν θέλουν να είναι μαζί, προτιμούν να παραμείνουν φίλοι, μιλάμε για σεξ χωρίς συναίσθημα; Αυτό είναι ένα μόνο παράδειγμα, μπορώ να σκεφτώ δεκάδες.

Γιατί ντε και καλά να είμαστε ψηφιακοί και ασπρόμαυροι...; Ειλικρινά, δεν τα καταλαβαίνω όλα αυτά. Ειλικρινά θέτεις αυτά τα ερωτήματα, τέρτιε; Προσπαθώ να καταλάβω αν απλώς δεν βλέπεις τις αποχρώσεις ενδιάμεσα, ή αν προσποιείσαι πως δεν τις βλέπεις.
__________________
[Sola fide.]
Her hair spread out in fiery points glowed into words, then would be savagely still. – T. S. Eliot, The Waste Land.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Endelva : 14-03-08 στις 00:48
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-03-08, 00:47
Το avatar του χρήστη white rose
white rose Ο χρήστης white rose δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-04-08 23:05
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
sex

Παρατηρώντας τη φύση ,βλέπουμε ότι το sex χρειάζεται για την αναπαραγωγή του κάθε είδους.Η μαχη των ισχυρών γονιδίων επιβάλλει στον άνθρωπο να ταυτιστεί με τη φύση ,ανεξάρτητα από οικονομικές συνθήκες.Το ζητούμενο είναι γερα παιδιά.Επειδή το θηλυκό άτομο παίζει τον κεντρικό ρόλο στην επιλογή θα δικαιολογήσει στον εαυτό του αν πήγε για ευχαρίστηση η για σχέση!Καλό είναι η ερωτική πραξη να γινεται για όλους τους λόγους που μας προσφέρουν ψυχική η σωματική ηδονή!Αλλωστε καλύτερα ένα κοινωνικά ισχυρο αρσενικό να μεγαλώσει τα παιδιά μας παρά κάποιο άλλο να μας κλαιγεται ότι τον κάναμε κερατά.........
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 14-03-08, 01:01
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Απο τα παραπανω μου δημιουργηθηκε μια απορια

Γιατι το σεξ ειναι 'κακο';

Αφου δε βλαπτεις κανεναν
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 14-03-08, 01:04
Το avatar του χρήστη Endelva
Endelva Ο χρήστης Endelva δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-10 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
...

Το σεξ "είναι κακό" γιατί συνέφερε κάποιους που είχαν εξουσία να είναι έτσι, και να παραμείνουν στην εξουσία. Δεν ήταν πάντα "κακό". Είναι ζωή, επικοινωνία, κι αν δεν υπήρχε δεν θα υπήρχες. Ελπίζω κάποτε να φύγει αυτή η μέγγενη [της δαιμονοποίησης του σεξ] απ' τα μυαλά όλων των ανθρώπων.
__________________
[Sola fide.]
Her hair spread out in fiery points glowed into words, then would be savagely still. – T. S. Eliot, The Waste Land.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Endelva : 14-03-08 στις 01:06
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 14-03-08, 01:23
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Endelva Εμφάνιση μηνυμάτων
...
αν δεν υπήρχε δεν θα υπήρχες
για τωρα!!!

γιατι μετα....

θα ερθει η κλωνοποιηση

επιτελους

http://antisex.info/en/go.htm
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 14-03-08, 04:01
Το avatar του χρήστη Xena
Xena Ο χρήστης Xena δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-12-09 03:12
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Τον συνολικό προβληματισμό τον αντιλαμβάνομαι ως δύο διαφορετικά θέματα.

Το ένα θέμα είναι το αποδεσμευμένο από συναισθηματικούς δεσμούς σεξ. Υπάρχει. Αν και πιστεύω πως σαν τρόπος ζωής είναι ψυχοφθόρο, όλοι όσοι το επιθυμούν έχουν δικαίωμα στην ψυχική κόπωση που τελικά προκαλεί ώστε να μην μείνουν με το απωθημένο της "ελευθερίας". Νομίζω πως η ανάγκη (?) για ελεύθερο σεξ κρύβει πάντα μια αποθαρρυμένη ανάγκη για συντροφικότητα. Μεγάλο θέμα… Η μόνη πραγματικά ελεύθερη από συναισ8ηματικούς δεσμούς σεξουαλική δραστηριότητα του ανθρώπου είναι ο αυνανισμός!

Το άλλο θέμα είναι οι σεξουαλικές "παρεκκλίσεις". Περί ορέξεως ...κολοκυθόπιτα. Όσο δεν καταπιέζεται σωματικά η ψυχικά κάποιος, πιστεύω πως θα ‘πρεπε να επιτρέπονται όλα! Και η ομοφυλοφιλία είναι παρέκκλιση κατά τη γνώμη μου. Απλά, η ομοφυλοφιλία παίρνει ένα σεβαστό ποσοστό, μπαίνει και στη βουλή και αποκτά συνταγματικά δικαιώματα (και μας ενοχλεί), ενώ η κτηνοβασία που ανέφερες, παίρνει τον … (και γελάμε αμήχανα).
Και εδώ ακριβώς είναι που δοκιμάζεται η αντοχή μας στην ελευθερία. Πιστεύω πως έχουμε όλοι δικαίωμα να κάνουμε αυτό που επιθυμούμε.
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Σιγα που δεν σε ...πιανουμε. Μας υποτιμας λίγο ή νομιζω;
Νομίζεις.
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε καθε περιπτωση σε ενοχλεί αν ο γειτονας πηγαίνει με το σκυλο του και εσυ τον βλέπεις απο το παραυθρο;
Όχι
(εκτός αν ο σκύλος υποφέρει ή αν ο γείτονάς μου είναι επιδειξίας και άσχημος)
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι αν το κρατος του το απαγορεύσει, θα υπερασπιστεις το δικαιωμα του να χαίρεται την σεξουαλικότητα του όπως αυτος θέλει, ακόμα και αν σου ζητησει να κανεις μαζι του πορεια στην Ομονοια;
Το υπερασπίζομαι από εδώ, αυτή τη στιγμή.

Ο έρωτας θα ‘πρεπε να είναι χαρά και όχι καταπίεση. Και όταν είσαι πραγματικά χαρούμενος, δεν νοιώθεις την ανάγκη να στερήσεις τη χαρά από τον συνάνθρωπό σου που την αντλεί με διαφορετικό τρόπο.
Εκτός αν έχεις εντοπίσει πως χαίρεται να τον καταπιέζεις. Και πάλι, περί ορέξεως...
__________________
"I'll meet you on the other side, I'll meet you in the light"
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 14-03-08, 05:10
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
ο καθένας -λέμε- έχει το δικαίωμα να χαίρεται την ελευθερία του, αν δεν ενοχλεί την ελευθερία των άλλων.

Μεταφέροντας αυτο το σκεπτικό στην καθημερινή μας σεξουαλικότητα, πιστεύετε πως θα έπρεπε να είναι αποδεκτό - κόντρα σε κάθε συντηρητισμο- να "χαιρόμαστε" το σεξ απομονωμένο απο συναισθήματα έρωτα ή αγάπης και μόνο καθαρά μηχανιστικά; Στόχος η ηδονή και όχι η σχέση.
Η απάντηση στο ερώτημα της 2ης παραγράφου είναι η πρώτη παράγραφος που ο ίδιος έγραψες:

"Ο καθένας έχει το δικαίωμα να χαίρεται την ελευθερία του, αν δεν ενοχλεί την ελευθερία των άλλων."

Μεταξύ ενηλίκων που συμφωνούν ελεύθερα και έχουν την ευθύνη του εαυτού τους, "παρεκκλίσεις" δεν υφίστανται. Όποιος δεν έχει την ευθύνη του εαυτού του, είτε επειδή δεν μπορεί, είτε επειδή δε θέλει, είτε επειδή ο νόμος ορίζει αλλιώς, καλό θα ήταν να μένει εντός συγκεκριμένων ασφαλών ορίων.

Τα περί ζώων δεν κατάλαβα πώς προέκυψαν, αλλά είναι λίγο αργά για να το ψάξω
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 14-03-08, 08:26
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Endelva Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Το σεξ "είναι κακό" γιατί συνέφερε κάποιους που είχαν εξουσία να είναι έτσι, και να παραμείνουν στην εξουσία. Δεν ήταν πάντα "κακό". Είναι ζωή, επικοινωνία, κι αν δεν υπήρχε δεν θα υπήρχες. Ελπίζω κάποτε να φύγει αυτή η μέγγενη [της δαιμονοποίησης του σεξ] απ' τα μυαλά όλων των ανθρώπων.

Να προσυπογράψω και να συμπληρώσω ότι τα επιχειρήματά μας έχουν ισχύ στην περίπτωση που δεν καταπιέζεται κάποιος να κάνει σεξ (π.χ βιασμός με ψυχολογική ή σωματική πίεση)
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 14-03-08, 09:31
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν με πειράζει το τι κάνεις πίσω από την πόρτα σου, αλλά δεν με ενδιαφέρει να μάθω κιόλας.
Αμφίπλευρο συμβόλαιο.
Αν σπάσεις τη μία πλευρά για να με σοκάρεις, να περιμένεις κριτική από εμένα.
Από εκεί και πέρα, αφού δεν ενοχλείς, δεν πα να τη βρίσκεις και με τις τρύπες στους τοίχους; Φτάνει ο τοίχος να συναινεί.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 14-03-08, 10:41
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι το σεξ ειναι 'κακο'; Αφου δε βλαπτεις κανεναν
Να μια άποψη γιατί είναι κακό.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 14-03-08, 10:58
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Επίσης καταναλώνεις άδικα Qi.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 14-03-08, 11:03
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ενδιαφερουσες ολες οι απόψεις.

Συνεχίστε!
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:41.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.