Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Αν πεθαίνατε ΤΩΡΑ... ποια θα ήταν η τελευταία σας επιθυμία;
Να πάω στον Παράδεισο 3 15,79%
Οι συγγενείς και φίλοι να το πάρουν ψύχραιμα 2 10,53%
Να μην πάω στην Κόλαση 1 5,26%
Τι με νοιάζει το μετά, πάει το πουλάκι πέταξε 2 10,53%
Μετά από μένα ας πάει το παλιάμπελο 0 0%
Να δω τι έχει μετά... 7 36,84%
Να μην πάει το έργο μου χαμένο 3 15,79%
Να μην καταστραφεί ο πλανήτης 0 0%
άλλο 1 5,26%
Ψήφισαν: 19. Η δημοσκόπηση είναι κλειστή

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 01-05-09, 22:55
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Όση προσπάθεια κι αν έκανα να απαντήσω στο κουίζ δεν τα κατάφερα. Μπορεί να φταίνε οι επιλογές, μπορεί και όχι.

Αυτό που μου' ρχεται πρώτο στη σκέψη είναι, πως αν τώρα δα έβλεπα μπροστά μου τον τύπο με τη μαύρη κάπα και το δρεπάνι, το μόνο που θα ήθελα θα ήταν να βρω τη δύναμη να τον αντιμετωπίσω στα ίσα.
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 01-05-09, 23:04
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από ΑΡΤΕΜΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν φύγω από αυτή τη ζωή, το μόνο που εύχομαι είναι να μην πονέσουν οι δικοί μου άνθρωποι και να μπορέσουν να συνεχίσουν τη ζωή τους χωρίς να τους επηρεάζει η απουσία μου
Δεν ξέρω τί και αν θα συναντήσω κάτι άλλο εκεί που θα πάω, στον άλλο κόσμο, ελπίζω να μην υπάρχει πόνος, αγωνία και άλλα δεινά τούτου του κόσμου
....
Off Topic - On

@ Αρτεμη: και σκέψεις δικές μου τα παραπάνω, κ με έχουν απασχολήσει έτσι όπως τα γράφεις.
Αν το πάμε λίγο παραπέρα, σκέφτομαι πως δεν γίνεται να μην πονέσουν αυτοί που "απομένουν".
Ο χρόνος είναι γιατρός λένε. Εγώ το προσεγγίζω διαφορετικά. Ο πόνος απαλύνεται με την πίστη κ την ελπίδα που απορρέει απ΄αυτή.
Πίστη και ελπίδα και για το "μετά".

Off Topic - Off
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 01-05-09, 23:10
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Στην μετά θάνατο ζωή, που ελπίζω μέσα από την πίστη μου, το μόνο που θα ήθελα, θα ήταν να βρω τα αγαπημένα μου πρόσωπα. Έστω και για λίγο....
πόσο σύμφωνη είμαι κ εδώ!
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 02-05-09, 05:05
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
... πως αν τώρα δα έβλεπα μπροστά μου τον τύπο με τη μαύρη κάπα και το δρεπάνι, το μόνο που θα ήθελα θα ήταν να βρω τη δύναμη να τον αντιμετωπίσω στα ίσα.
Εννοώντας;...
(άσε που τελικά μπορεί να μοιάζει με τον Μπραντ Πιτ όπως σ' εκείνη την ταινία...)
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 02-05-09, 05:08
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
αν η ζωή πριν και μετά τον (βιολογικό) θάνατο, με τις ευχές πριν, αλλά και τον αγώνα και τις αγωνίες, ακόμη και το μυστήριο, είναι εκτός (θεολογικού αντικειμένου) θέματος, σορυ πραγματικά σορυ (δεν επιμένω)
Λυπάμαι που δε συνεννοούμεθα και στενοχωριέσαι άδικα.
Το ερώτημα είναι σαφές: Ποια θα ήταν η τελευταία σας επιθυμία; (και προφανώς όχι οι σκέψεις σας για το θάνατο)
Γιατί δεν απαντάμε αυτό που μας ρωτάνε;

Πες ότι είσαι στη Γαλλική Επανάσταση, και το κεφάλι σου κάτω από τη γκιλοτίνα! Τι θα σκεφτόσουν τα δευτερόλεπτα που θέλει να κατέβει το ρημάδι;
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 02-05-09, 09:09
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 10:49
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
.....Πες ότι είσαι στη Γαλλική Επανάσταση, και το κεφάλι σου κάτω από τη γκιλοτίνα! Τι θα σκεφτόσουν τα δευτερόλεπτα που θέλει να κατέβει το ρημάδι;
...ωχ! ξέχασαν να μου βγάλουν τη γραβάτα...
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 02-05-09, 09:52
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Πες ότι είσαι στη Γαλλική Επανάσταση, και το κεφάλι σου κάτω από τη γκιλοτίνα! Τι θα σκεφτόσουν τα δευτερόλεπτα που θέλει να κατέβει το ρημάδι;

φτου!!!! τωρα ειναι που δεν προκειται να εισπραξω ποτε εκεινα τα δανεικα...


__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 02-05-09, 09:57
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Είδες πώς παίρνουνε μπρος τ' αστέρια μου;;;
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 02-05-09, 11:21
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοώντας;...
(άσε που τελικά μπορεί να μοιάζει με τον Μπραντ Πιτ όπως σ' εκείνη την ταινία...)
Χωρίς φόβο, με θάρρος και αξιοπρέπεια. Τώρα, αν έμοιαζε με τον Μπραντ, ίσως και να τον παρακαλούσα να με πάρει στην κόλαση μαζί του.

Αυτά όλα που λέτε για αγαπημένα πρόσωπα και τελευταίες επιθυμίες .... πραγματικά δε νομίζω ότι θα με απασχολούσαν. Και να στενοχωριόνταν λίγο οι δικοί μου που θα μ' έχαναν, ε, ας στενοχωρηθούν. Κι εγώ το ίδιο θα' κανα. Άλλωστε, σε πολύ λίγο θα το ξεχάσουν.

Πάντως αν πέθαινα και κάποιος με ρωτούσε για την τελευταία μου επιθυμία σίγουρα θα του' λεγα να φύγει από μπροστά μου. Θα' θελα, αν γινόταν, να το βιώσω μόνη μου, αυτό. Αυτό εν ολίγοις εννοώ να τον αντιμετωπίσω στα ίσα.
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 02-05-09, 12:34
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Λυπάμαι που δε συνεννοούμεθα και στενοχωριέσαι άδικα.
Το ερώτημα είναι σαφές: Ποια θα ήταν η τελευταία σας επιθυμία; (και προφανώς όχι οι σκέψεις σας για το θάνατο)
Γιατί δεν απαντάμε αυτό που μας ρωτάνε;

Πες ότι είσαι στη Γαλλική Επανάσταση, και το κεφάλι σου κάτω από τη γκιλοτίνα! Τι θα σκεφτόσουν τα δευτερόλεπτα που θέλει να κατέβει το ρημάδι;
Δεν στενοχωριέμαι άδικα. Κι αυτό γιατί Άννα, μου καταχωρείς αστοχία, ενώ δεν είναι έτσι. Μήπως δεν απάντησα;;; (από τους πρώτους κιόλας. Μήπως δεν έζησα τέτοια γκιλοτίνα; κι αλήθεια σου λέω, ΔΕΝ ήταν η μόνη φορά που θάφευγα... λέγοντας μάλιστα λόγους αληθείας κι όχι κατά φαντασίαν... ΑΝ δλδ... (θα ησυχάζατε βέβαια, αλλά να που ''άλλη'' δύναμη το επέτρεψε να είμαι εδώ και να σας στενοχωρώ) ρίξε μια ματιά στο #11#. Η απάντησή μου είναι υπογραμμισμένη και έντονη...

Λίγο πιο πάνω ρωτάς νομίζω εσύ ''εννοώντας''; δλδ εκεί χωράνε δικαιολογητικές σκέψεις. Εδώ όχι; (αυτό είναι ρατσισμός και ενίσταμαι )

έ λοιπόν. Από στενή πύλη εισερχόμαστε, από στενή και δύσκολη πύλη καλούμαστε να εξέλθουμε. Κι αν με την πρώτη επιτυγχάνεται η γέννηση, μακάρι με την δεύτερη να επιτευχθεί η αναγέννηση, (που δεν είναι δυστυχώς σίγουρη, αν ΔΕΝ σπαρεί ο κατάλληλος καρπός και δεν ποτιστεί και δεν αφαιρεθούν τα ζιζάνια και παράσιτα και τέλος δεν καρπίσει από το εδώ και το τώρα. Ορθόδοξα πράματα, που κάπως πιο απλά τα ανέφερε η Άρτεμις).

Γιαυτό και ο άγιος Σωφρόνιος στην άσκηση της προσευχής του Ιησού δίνει παράδειγμα ενός ευκολονοούμενου τοκετού... από εκεί που αρχίζει η παράγραφος ...''εις ευρωπαϊκήν πόλιν τινα...'' (για όποιον δεν θέλει να το ξαναδιαβάσει ολόκληρο το κείμενο).

...τα ακολουθούντα ψιλά γράμματα, είναι απλή παραπομπή (κι ίσως βαρετή επανάληψη, φαινομενικά εκτός θέματος).


...........
Και συνεχίζει: ...Κατά την ώραν όμως του θανάτου, όταν η όλη σύστασις ημών υποβάλληται εις βιαίαν διάσπασιν, όταν ο νους θολούται και η καρδία αισθάνηται ισχυρούς πόνους ή εξασθένησιν, τότε πάσαι αι θεωρητικαί ημών γνώσεις εκλείπουν και η προσευχή δύναται να απολεσθή.

Είναι αναγκαίον να προσευχώμεθα επί έτη. Να αναγινώσκωμεν ολίγον, και μόνον ό,τι κατά τον ένα ή τον άλλον τρόπον άπτεται της προσευχής και συνεργεί, κατά το περιεχόμενον αυτού, εις την ενίσχυσιν της έλξεως προς προσευχήν μετανοίας δια της εσωτερικής φυλακής του νοός. Εκ της μακροχρονίου επαναλήψεως η προσευχή γίνεται φύσις της υπάρξεως ημών, φυσική αντίδρασις εις παν φαινόμενον εν τη πνευματική σφαίρα, είτε τούτο είναι φως, είτε σκότος, είτε εμφάνισις αγίων αγγέλων ή δαιμονικών δυνάμεων, χαρά ή λύπη - εν ενί λόγω, εν παντί καιρώ και πάση περιστάσει.

Μετά τοιαύτης προσευχής η γέννησις ημών δια την ουράνιον ζωήν δύναται όντως να αποβή ανώδυνος.

Κύριε ελέησον. (Η προσευχή αύτη είναι μέγα δώρον του ουρανού προς τον άνθρωπον και την ανθρωπότητα.

παρατήρησή μου, πιθανόν άστοχη: Δώρο, που άλλοι, δεν το έχουν εκτιμήσει ορθά, ή δεν προσπαθούν να το αποκτήσουν ή να το αποδεχτούν..., ως καλή αιτία αναγεννήσεως)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 02-05-09 στις 12:41
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 02-05-09, 12:52
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
έ λοιπόν. Από στενή πύλη εισερχόμαστε, από στενή και δύσκολη πύλη καλούμαστε να εξέλθουμε. Κι αν με την πρώτη επιτυγχάνεται η γέννηση, μακάρι με την δεύτερη να επιτευχθεί η αναγέννηση, (που δεν είναι δυστυχώς σίγουρη, αν ΔΕΝ σπαρεί ο κατάλληλος καρπός και δεν ποτιστεί και δεν αφαιρεθούν τα ζιζάνια και παράσιτα και τέλος δεν καρπίσει από το εδώ και το τώρα. Ορθόδοξα πράματα, που κάπως πιο απλά τα ανέφερε η Άρτεμις).
Το θέμα παίρνει καθαρά θεολογικές διαστάσεις, σε ένα άσχετο Club. Κώστα θα πεθάνουμε όλοι, πιστοί και άπιστοι, Χριστιανοί Ορθόδοξοι, Καθολικοί Διαμαρτυρόμενοι Μεθοδιστές Ευαγγελιστές μάρτυρες, Μουσουλμάνοι, Βουδιστές Εβραίοι κλπ. Ποιος σε έχει διαβεβαιώσει, ότι μόνο οι Χριστιανοί Ορθόδοξοι, που για 12 ώρες κάθε μέρα λένε κύριε ελέησουν και πάτερ ημών και ότι άλλο υπάρχει, θα περάσουν στην Βασιλεία των Ουρανών;
Δεν θα επεκταθώ γιατί θα σου ανέφερα τον Απόστολο Παύλο, τον ιδρυτή της Ορθόδοξης Ανατολικής Εκκλησίας και τα όσα έχει πει, για τους ετερόθρησκους.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 02-05-09, 12:57
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
καλά πλάκα μου κάνεις; απάντησα ή δεν απάντησα; καλημέρα.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 02-05-09, 13:02
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
καλά πλάκα μου κάνεις; απάντησα ή δεν απάντησα; καλημέρα.
Δεν μιλάω για την αρχική σου απάντηση, αλλα για την συνέχεια.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 02-05-09, 13:23
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
εντάξει.... θα απαντάω μονολεκτικά. Συγγνώμη [αν έστρεψα αλλού (και σε ανεπιθύμητες έννοιες) την έρευνα].

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 02-05-09 στις 13:46
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 02-05-09, 13:50
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θέμα παίρνει καθαρά θεολογικές διαστάσεις,...
...και δεν είναι απαραίτητο να απαντάμε θεολογικά.

Το ερώτημα είναι γενικό και προς όλους και ανεξάρτητα του τρόπου που θέλουν να το προσεγγίσουν.

Θα ήταν κρίμα -άθελα μας- να τους αποθαρρύνουμε...
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:19.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.