Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 27-01-10, 15:11
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από μαρια ψαθα Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν πιά τελειώνει μία σχέση , ένας δεσμός , ένας γάμος
Αν θες να μιλήσουμε αυστηρά για τις σχέσεις που έχουμε συνάψει, θα στο πω απλά: μας ενοχλεί που θα μείνουμε μόνοι, μην ξεχνάς άλλωστε ότι πολλοί (πάρα πολλοί) άνθρωποι μένουν στις σχέσεις τους από το φόβο της μοναξιάς. Μας κατακλύζει, όπως λες, η ανασφάλεια. Ειδικά, όσοι βγαίνουν από γάμους, έχουν ένα λόγο παραπάνω να χάνουν το έδαφος κάτω απ΄τα πόδια τους.

Κατά τα άλλα, δε νομίζω ότι γυρνώντας πίσω με το νου, νοσταλγούμε καθεαυτά τα πρόσωπα αλλά την αίσθηση της εμμονής και της έντασης, που μέσα στη φριχτή μας πραγματικότητα έκαναν τη διαφορά, αφού ήσαν μια κάποια λύσις διαφυγής...

Υπάρχει τραγούδι με τίτλο "σε πεθύμησα" και κάπου ανάμεσα λέει: ... μα δεν πεθύμησα εσένα, τον εαυτό μου επιθυμώ ερωτευμένο...
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Nelly για αυτό το μήνυμα:
maralin (27-01-10)
  #17  
Παλιά 28-01-10, 10:20
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειδικά, όσοι βγαίνουν από γάμους, έχουν ένα λόγο παραπάνω να χάνουν το έδαφος κάτω απ΄τα πόδια τους.
Ο γάμος δεν είναι τίποτα παραπάνω από μια σχέση που έχει επισημοποιηθεί νομικά. Η πιθανή διαφορά του χωρισμού μετά από γάμο, από μια μη επισημοποιημένη νομικά σχέση είναι τα διαδικαστικά και βέβαια, συνήθως, η ύπαρξη παιδιών - αυτό είναι ένα άλλο κομμάτι και δεν είναι της παρούσας συζήτησης.

Γενικά ψηφίζω "all of the above". Δεν υπάρχουν κανόνες, ούτε νόρμες. Ανάλογα την κατάσταση της σχέσης και τις συνθήκες της διάλυσής της, ο καθένας λυπάται - ή και χαίρεται - για τους δικούς του ξεχωριστούς λόγους και το αντιμετωπίζει/επεξεργάζεται ξεχωριστά.
Όμως σε κάθε περίπτωση, αυτό που νομίζω πως συμβαίνει οπωσδήποτε, είναι ότι ο καθένας έρχεται αντιμέτωπος με τον ίδιο του τον εαυτό, είτε το αντιλαμβάνεται είτε όχι.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-01-10, 10:31
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 09:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
..Το Θεμα ειναι να προχωραμε αφου ξεκολλησουμε..απο ολα αυτα που μας συμβαινουν και να συνεχισουμε την υπολοιπη ζωη μας.. αγνοωντας το συμβαινωντα που εγιναν πραγματικωτητα χωρις την δικη μας συνκαταθεση...αλλα μονο με την συμμετοχη μας...
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-01-10, 14:56
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο γάμος δεν είναι τίποτα παραπάνω από μια σχέση που έχει επισημοποιηθεί νομικά. Η πιθανή διαφορά του χωρισμού μετά από γάμο, από μια μη επισημοποιημένη νομικά σχέση είναι τα διαδικαστικά και βέβαια, συνήθως, η ύπαρξη παιδιών - αυτό είναι ένα άλλο κομμάτι και δεν είναι της παρούσας συζήτησης.
Ναι, ναι! Βέβαια! Αυτό το λούκι εννοούσα, Ανεμώνη.


Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Όμως σε κάθε περίπτωση, αυτό που νομίζω πως συμβαίνει οπωσδήποτε, είναι ότι ο καθένας έρχεται αντιμέτωπος με τον ίδιο του τον εαυτό, είτε το αντιλαμβάνεται είτε όχι.
... αντιμέτωπος με μια πικρή αλήθεια, θα προσέθετα. Την αλήθεια που, μετά την απομυθοποίηση, έρχεται και στρογγυλοκάθεται στο στέρνο. Την ήττα, τη ματαιότητα και σταματώ εδώ γιατί θα βγει η Μαρία και θα μου πει ότι κάνω τη συζήτηση φιλοσοφική.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-01-10, 15:21
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
... αντιμέτωπος με μια πικρή αλήθεια, θα προσέθετα. Την αλήθεια που, μετά την απομυθοποίηση, έρχεται και στρογγυλοκάθεται στο στέρνο. Την ήττα, τη ματαιότητα και σταματώ εδώ γιατί θα βγει η Μαρία και θα μου πει ότι κάνω τη συζήτηση φιλοσοφική.
Χμ... το να αντιμετωπίζει κανείς τον εαυτό του δεν είναι απαραίτητα ήττα, ούτε οπωσδήποτε πικρή αλήθεια - ούτε απομυθοποίηση, γιατί θεωρώ ότι για να λήξει μια σχέση έχει ήδη περάσει από αυτό το στάδιο.
Μπορεί να είναι ενίοτε μια διαδικασία πολύπλοκη, επίπονη, ή φοβήσιμη, αλλά τελικά αυτός που καλούμεθα ν' αντιμετωπίσουμε και να διαχειριστούμε είναι και ο μοναδικός μας μόνιμος σύντροφος - οπότε χρήσιμη και λυτρωτική.
Το να "κλαίει κανείς πάνω απ' το χυμένο γάλα" δεν προσφέρει και πολλά, έτσι δεν είναι;

Και ναι... ενέχει πολλά ακόμη αυτό που έγραψα αλλά βαριέμαι κι εγώ να τα γράψω
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-01-10, 15:36
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Ποιος μίλησε για κλάμα;
Η πίκρα της ματαιότητας που αναφέρω είναι η συνειδητοποίηση της αμιγώς μοναχικής (συναισθηματικά) φύσης του ανθρώπου. Δε μιλώ για την απομυθοποίηση του άλλου αλλά του εαυτού μας. Η αίσθηση του κενού και η κατανόηση πως αυτό είναι αναπόφευκτο. Έχω μεταφέρει το ζήτημα ένα επίπεδο παραπέρα. Πέρα από τους λυγμούς και τα παράπονα. Επίσης, επιμένω, ότι η αντιμετώπισή του Εγώ μας είναι συνειδητοποίηση της ήττας. Συνειδητοποίηση του ότι δεν υπάρχει λύτρωση. Καμμιά μεμψιμοιρία δεν έχει λόγο εδώ, όμως, κανένας θυμός και κανένα δάκρυ. Πρόκειται στην ουσία για κάτι γενναίο.
Εγώ δεν βαριέμαι να τα γράψω, μου αρέσει που το συζητάμε και ειδικά τώρα που το ρόλο του ηθικού αυτουργού του εγκλήματος (=της "επιβάρυνσης" του τόπικ), τον πήρες επάξια με το πάτημα που μου έδωσες και έτσι τη γλίτωσε η αφεντιά μου.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-01-10, 16:28
Το avatar του χρήστη maralin
maralin Ο χρήστης maralin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 05-04-24 23:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από μαρια ψαθα Εμφάνιση μηνυμάτων
τι είναι αυτό που μας

?


__________________
Ειναι η ζωη πολυ μικρη....μη το ξεχνας......
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-01-10, 20:45
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιος μίλησε για κλάμα;
Η πίκρα της ματαιότητας που αναφέρω είναι η συνειδητοποίηση της αμιγώς μοναχικής (συναισθηματικά) φύσης του ανθρώπου. Δε μιλώ για την απομυθοποίηση του άλλου αλλά του εαυτού μας. Η αίσθηση του κενού και η κατανόηση πως αυτό είναι αναπόφευκτο. Έχω μεταφέρει το ζήτημα ένα επίπεδο παραπέρα. Πέρα από τους λυγμούς και τα παράπονα. Επίσης, επιμένω, ότι η αντιμετώπισή του Εγώ μας είναι συνειδητοποίηση της ήττας. Συνειδητοποίηση του ότι δεν υπάρχει λύτρωση. Καμμιά μεμψιμοιρία δεν έχει λόγο εδώ, όμως, κανένας θυμός και κανένα δάκρυ. Πρόκειται στην ουσία για κάτι γενναίο.
Εγώ δεν βαριέμαι να τα γράψω, μου αρέσει που το συζητάμε και ειδικά τώρα που το ρόλο του ηθικού αυτουργού του εγκλήματος (=της "επιβάρυνσης" του τόπικ), τον πήρες επάξια με το πάτημα που μου έδωσες και έτσι τη γλίτωσε η αφεντιά μου.
Το "κλάμα πάνω απ' το χυμένο γάλα" είναι έκφραση και ουδεμία σχέση έχει με κλάματα. Απλά το να αναμασάμε ξανά και ξανά μια κατάσταση παρωχημένη δεν προσφέρει απολύτως τίποτα.
Κι εγώ δι' "εαυτόν" μιλάω. Η απομυθοποίηση, όταν λύεται μια σχέση, έχει ήδη επέλθει. Απομυθοποίηση των πάντων. Βέβαια αυτό εξαρτάται και από το ποιος, πώς, γιατί λύθηκε η σχέση.
Και για να έλθω και λίγο στον τίτλο της Μαρίας, αν "κλαίω γιατί σε ξέχασα" σημαίνει ότι δεν άφησες κανένα αποτύπωμα πάνω μου, άρα ο χρόνος μου - όπως ανέφερε κι ο Βαγγέλης - ήταν χαμένος. Ουσιαστικά "κλαίω" για το κομμάτι του εαυτού μου που κατανάλωσα/προσέφερα άδικα.
Γιατί η αντιμετώπιση του εαυτού μας είναι συνειδητοποίηση ήττας παρακαλώ;
Σε αυτό μάλλον διαφωνούμε, εκτός κι αν το διατυπώνουμε απλώς διαφορετικά. Εγώ το βλέπω ως νίκη. Ο καθένας μας είναι μια αυτούσια προσωπικότητα και πρέπει να μάθουμε να ζούμε πρώτα μέσ' από μας κι ύστερα μέσα από τους άλλους ή - ακόμα χειρότερα - να αποδεικνύουμε την ύπαρξή μας μέσα από μια σχέση.
Σχέσεις μπορεί να κάνει κανείς πολλές, όμως τον εαυτό του θα τον έχει για πάντα. Αν δε συνταιριάξει εαυτόν, δε θα συνταιριάξει με κανέναν και με τίποτα.

Εσύ έχεις μεταφέρει το ζήτημα ένα επίπεδο παραπέρα, εγώ το έχω μεταφέρει στην πράξη
Το "βαριέμαι να γράψω" είναι σχετικό, έτσι κι αλλιώς όλη την ώρα γράφω. Αλλά είπα να κάνω ένα διάλειμμα κι έπεσα πάλι στα βαθιά
Όσο για την ηθική αυτουργία του εγκλήματος, με καλύπτει το ακαταλόγιστο ευθυνών.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-01-10, 22:32
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Το "κλάμα πάνω απ' το χυμένο γάλα" είναι έκφραση και ουδεμία σχέση έχει με κλάματα
Οκ, δε γνώριζα τη φράση.

Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί η αντιμετώπιση του εαυτού μας είναι συνειδητοποίηση ήττας παρακαλώ;
Σε αυτό μάλλον διαφωνούμε, εκτός κι αν το διατυπώνουμε απλώς διαφορετικά. Εγώ το βλέπω ως νίκη. Ο καθένας μας είναι μια αυτούσια προσωπικότητα και πρέπει να μάθουμε να ζούμε πρώτα μέσ' από μας κι ύστερα μέσα από τους άλλους ή - ακόμα χειρότερα - να αποδεικνύουμε την ύπαρξή μας μέσα από μια σχέση.
Σχέσεις μπορεί να κάνει κανείς πολλές, όμως τον εαυτό του θα τον έχει για πάντα. Αν δε συνταιριάξει εαυτόν, δε θα συνταιριάξει με κανέναν και με τίποτα.
συμφωνώ. Η συνειδητοποίηση της ήττας(=αλλαγή σελίδας, απώλεια κοινών οραμάτων κτλ) δεν ταυτίζεται με την ήττα ή την ηττοπάθεια. Πιο πάνω ανέφερα τη λέξη "γενναίο".

Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσύ έχεις μεταφέρει το ζήτημα ένα επίπεδο παραπέρα, εγώ το έχω μεταφέρει στην πράξη
...

Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο για την ηθική αυτουργία του εγκλήματος, με καλύπτει το ακαταλόγιστο ευθυνών.
Εγώ πάλι είμαι σεσημασμένη και ως εκ τούτου ακάλυπτη.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 30-01-10, 14:39
Το avatar του χρήστη μαρια ψαθα
μαρια ψαθα Ο χρήστης μαρια ψαθα δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 06-03-12 08:59
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων

Υπάρχει τραγούδι με τίτλο "σε πεθύμησα" και κάπου ανάμεσα λέει: ... μα δεν πεθύμησα εσένα, τον εαυτό μου επιθυμώ ερωτευμένο...
νομίζω ότι είχα καιρό να ακούσω μία τόσο μεγάλη και τραγική αλήθεια .

έχεις δίκιο όταν λές πώς στην ουσία αυτό που μας λείπει είναι ο εαυτός μας " κάπως αλλιώς ". Από την άλλη όμως , θέλω να πιστεύω πως αυτό που μας πειράζει περισσότερο , είναι αυτή η ευθύνη που συνήθως φορτωνόμαστε ότι δεν είμασταν αρκετά σωστοί.

Περνάει ο καιρός και εσύ προσπαθείς υποσυνείδητα να αποδείξεις ότι όχι,ήσουν πολύ καλός .ο άλλος έφταιγε . Κι όταν έρθει η στιγμή να πέσετε μούρη με μούρη , δεν βλέπει ο ένας στον άλλον καμία αλλαγή . .Γιατί δεν έφταιγε αυτό.

Και πάλι σε κατακλύζουν συναισθήματα , λύπης και απογοήτευσης αυτή τη φορά . Γιατί αντιλαμβάνεσαι ότι με αυτόν τον ανθρωπο ποτέ δεν ταιριάζετε χωρίς να φταίει κάποιος .

Γιατί τελικά όλα μα όλα έχουν τον λόγο τους που γίνονται.

Και έτσι περνάς στο συναίσθημα του αδειάσματος.Αυτό που σε πονάει κάτι γιατί δεν μπορείς να το θυμηθείς,άσχημο.
__________________
Άν το σκεφτείς πολύ θα τρελαθείς . . . αν το ζήσεις θα πιάσεις ουρανό ! ! !

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη μαρια ψαθα : 30-01-10 στις 14:42
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 07-02-10, 18:51
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Μαρία, άκου κι αυτό. (Σε περίπτωση που δεν το καταλάβεις, είναι αισιόδοξο )
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 07-02-10, 19:23
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει τραγούδι με τίτλο "σε πεθύμησα" και κάπου ανάμεσα λέει: ... μα δεν πεθύμησα εσένα, τον εαυτό μου επιθυμώ ερωτευμένο...

Διάβαζα την περίληψη από το καινούριο βιβλίο της Μάρως Βαμβουνάκη και έχει ένα ερώτημα, ίδιο ακριβώς : Αγαπάμε τελικά τα πρόσωπα ή μόνο τον έρωτα αγαπάμε;

Και όλη η παραπάνω κουβέντα που φέρνει στο μυαλό τα λόγια ενός φίλου που πάνω σε μια κουβέντα περί αισθηματικών μου είπε : οι γυναίκες παλεύετε να λύσετε τον "γόρδιο δεσμό", εμείς τον κόβουμε ....
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Chressida για αυτό το μήνυμα:
μαρια ψαθα (07-02-10)
  #28  
Παλιά 07-02-10, 19:30
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
οι γυναίκες παλεύετε να λύσετε τον "γόρδιο δεσμό", εμείς τον κόβουμε ....
Λόγια ....
Πιστεύω ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Κυρίως παίζει ο ρόλο, ο χαρακτήρας κάθε ανθρώπου, άσχετα αν είναι άνδρας ή γυναίκα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
amigos (08-02-10)
  #29  
Παλιά 07-02-10, 19:40
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ξέρεις γιατί το ανέφερα, Ξένιε; Και γιατί μου φαίνεται ότι έχει δόσεις αλήθειας;

Γιατί παρατηρώ κάθε φορά, στα θέματα που αφορούν τις σχέσεις των δύο φύλων ότι αυτές που τρελαινόμαστε για τέτοια θέματα είμαστε οι γυναίκες. Το φέρνουμε έτσι, το φέρνουμε αλλιώς, το φέρνουμε τούμπα, το τεντώνουμε, το βάζουμε στο μικροσκόπιο, λέμε λέξεις βαρύγδουπες.

Οι άντρες, και να ασχοληθείτε, είστε σαφείς, λακωνικοί, απλοί.
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 07-02-10, 19:42
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Οι γυναίκες είναι πιο επιρρεπείς στο να αναλύουν τα γιατί και τα πώς, είναι πιο επιρρεπείς στο να σκέπτονται διεξοδικά τα των διαπροσωπικών τους σχέσεων. Αυτό είναι όλο. Το συγκεκριμένο ποστ, ας πούμε, είχε ελάχιστες πιθανότητες να είχε αναρτηθεί από άνδρα. Οι άνδρες ξέρουν να σου πουν αν είναι ερωτευμένοι ή όχι, μονολεκτικά και χωρίς περιστροφές. Οι γυναίκες πάλι, ως πιο εκφραστικές, θα ψάξουν τις (πιο) κατάλληλες λέξεις για τα αντίστοιχα συναισθήματα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:31.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.