Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 03-06-10, 12:38
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχει γεμίσει το διαδίκτυο με δεκάδες τέτοιες ιστορίες γέννεσης συναισθημάτων (κυρίως, ενοχής) με τον πλέον φτηνό τρόπο και με ιστορίες που, ούτε τα παιδάκια των 10 ετών δε μασάνε πλέον.
Σύντροφε δεν σε καταλαβαίνω.
Ναι έχει γεμίσει ο τόπος, ναι δέχομαι προσωπικά πολλά κάθε μέρα, ναι σε όλα αυτά.

Άσχετα με το θέμα της ιστοριούλες, που τουλάχιστον σε εμένα, άλλοτε σε μορφή pps και άλλοτε σε κείμενο, έχει έρθει καμιά δεκαριά φορές, το θέμα είναι καλό για να ξεκινήσει μια κουβέντα, όπως και έγινε.

Προσωπικά θα ήθελα την άποψη σου, πως θα αντιδρούσες εσύ σε μια τέτοια περίπτωση;

Προσωπικά εγώ θα θεωρούσα ότι η καημένη πεινάει και θα της έδινα όλο το πακέτο
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-06-10, 13:02
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχει γεμίσει το διαδίκτυο με δεκάδες τέτοιες ιστορίες γέννεσης συναισθημάτων (κυρίως, ενοχής) με τον πλέον φτηνό τρόπο και με ιστορίες που, ούτε τα παιδάκια των 10 ετών δε μασάνε πλέον.

Έλεος πια! όχι άλλο κάρβουνο...

Δε θέλω άλλα γλυκανάλατα μπισκότα! φτάνει!
Ενταξει, αντικειμενικα δεν ειναι και κακο πραγμα, αλλα η αληθεια ιεναι οτι κατανταει κουραστικο να βλεπεις να εχει εξελιχτει σε ολοκληρη υποκουλτουρα. Ομολογω οτι αν και θα ειχαν καλες προοπτικες, τα θεωρω ενα δειγμα κιτς του ιντερνετ, "του σωρου", που ανηκει στην ολη Αμερικανικη self-help φιλολογια

Τα διαβαζουμε, νιωθουμε καλα, μια υγιή ενοχή, μια όαση στη φριχτή καθημερινότητα το πρωι στη δουλεια οταν εξετασουμε το mail μας... για να τα ξεχασουμε αμεσως μολις σχολασουμε.

Αποδειξη του ποσο εφήμερα είναι, αποτελει το οτι εδω στην Ακρο, ενα ατομο εχει σχολιασει ενα τετοιο κειμενο... και λιγους μηνες μετα, ξαναποστάρει το ιδιο εχοντας ξεχασει φυσικα οτι το ειχε ξαναδιαβασει

Ασε βεβαια που αρκετα ειναι ψευδεπιγραφα. Εχουν την υπογραφη του Κοελο, του Μάρκες ή του Νερούδα, μονο και μονο για να κανουν ντόρο, οπως και η περιφημη Τριπλή Διύλιση του "Σωκράτη"

Βεβαια ειναι κατανοητο ενα αθωο καλοπροαιρετο ατομο να εντυπωσιαζεται και τα μοιραζεται... μετα απο τα πρωτα 20 ομως, μπαινουμε στο νοημα
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 03-06-10 στις 13:13
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-06-10, 13:28
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 15:05
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από christi Εμφάνιση μηνυμάτων
+1

Ποιος τα διαβάζει ακόμα αυτά τα συνημμένα;;;
Ο Μήτσος, προφανώς!

Σημείωση: Με τον Δημήτρη, έχουμε αρχίσει ένα γύρο πειραγμάτων, χωρίς να παρεξηγεί ο ένας τον άλλον. Ξέρει πως τον εκτιμώ και τον σέβομαι (ως μεγαλύτερο βέβαια), αλλά να πάρει τα ξερά του από τα Στρατιωτικά Νοσοκομεία. Ορίστε μας...

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά θα ήθελα την άποψη σου, πως θα αντιδρούσες εσύ σε μια τέτοια περίπτωση;

Προσωπικά εγώ θα θεωρούσα ότι η καημένη πεινάει και θα της έδινα όλο το πακέτο
Θα της έδινα ένα φούσκο, όλο δικό της. Τί γαϊδούρα!

Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
........... βλεπεις να εχει εξελιχτει σε ολοκληρη υποκουλτουρα. Ομολογω οτι αν και θα ειχαν καλες προοπτικες, τα θεωρω ενα δειγμα κιτς του ιντερνετ, "του σωρου", που ανηκει στην ολη Αμερικανικη self-help φιλολογια
Όλες οι υποκουλτούρες, εκτός απ' αυτές που έχουν γίνει πια καλτ, είναι κακόγουστες κι ενοχλητικές. Τα συγκεκριμένα «μηνύματα» προσβάλουν τη νοημοσύνη μου και κουρελιάζουν, όσο απ' το καλό γούστο μου έχει απομείνει, από τις δεκαετίες του '70 και του '80.
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-06-10, 13:48
mhtsos2007
Guest
 

το κείμενο ανέβηκε όχι γιατί είναι αληθινή ιστορία (έλεος δηλαδή με το ψυχολογικό σας.. περί ορθότητας που έχει πέσει εδώ μέσα...) αλλά ΑΚΡΙΒΩΣ για να δείξει συναισθήματα που για τον καθένα είναι διαφορετικά έως και ανύπαρκτα για κάποιους...που το έδειξαν άλλωστε....

τώρα τα διάφορα σχόλια το μάμισαν το θέμα ,άλλωστε δεν είναι πρώτη φορά...αλλά νομίζω ότι οι αναμενόμενοι μη βαλσαμοποιημένοι πήραν το μήνυμα και όλα καλά για μένα που το ανέβασα ....

τελικά εσείς που δεν συμφωνείτε για αυτές τις αναρτήσεις δεν είδα να ανεβάσετε κάτι ...έτσι ρε για το γαμώτο... για μια χαζοεπικοινωνία ...έστω για χαβαλέ...

αν αυτό είναι επιλογή μας και καλά κάνετε ..όμως δεν έχετε κανένα δικαίωμα να θέλετε όλοι οι άλλοι να είναι στο στυλ το δικό σας , όπως και σας δεν σας ενοχλεί κανείς στο κόσμο σας....


ΥΓ χάρηκα που τελευταία είδα μια διαφήμιση στη τηλεόραση που αναφέρεται για τα άτομα με πρόβλημα επικοινωνίας...
τελικά όλα μπορούν να διορθωθούν αρκεί να το θέλουμε...ποτέ δεν είναι αργά για κανέναν…. Βσασιλη δεν δείχνω εσένα... καταλάθως έδειξα το βάλτο...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-06-10, 15:19
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
(εκτος θεματος απαντηση)

Αρχική Δημοσίευση από mhtsos2007 Εμφάνιση μηνυμάτων
το κείμενο ανέβηκε όχι γιατί είναι αληθινή ιστορία (έλεος δηλαδή με το ψυχολογικό σας.. περί ορθότητας που έχει πέσει εδώ μέσα...)
Καταρχας δεν κατηγορησε την ορθοτητα της συγκεκριμενης ιστοριας. Σαν ιστορια κυκλοφορει και σαν τετοια την πηραμε

Επειδη ομως εκφραζεις γενικοτερο παραπονο, νομιζω οτι απο τη στιγμη που ενα (χρησιμο και σωστο) ισλαμικο κειμενο κυκλοφορει ως "Τριπλη Διύληση του Σωκράτη", ο (πανεμορφος) μονολογος απο μια παρασταση κουκλοθεατρου κυκλοφορει ως το "Κυκνειο Ασμα του Γκαμπριελ Γκαρσία Μάρκες" κλπ κλπ κλπ, ε καπου δε θα πρεπει να υπαρχει και ενα ψυχολογικο περι ορθότητας;

Φυσικα αν ο μονολογος της "πανινης κουκλας" κυκλοφορουσε ως ετσι, κανενας δε θα του εδινε σημασια, οσο ομορφο κι αν ειναι. Οποτε για να κανει λιγη παραπανω εντυπωση καποιος του εβαλε την υπογραφή του Μάρκες, και ισως γι' αυτο εγινε διασημο. Οποτε ισως εκανε καλο. Εγω ομως φταιω που το αναφερω;


Ας επιστρεψουμε τωρα στα περι του συγκεκριμενου κειμενου, στο οποιο, υπενθυμιζω, δεν επιτεθηκα
αλλά ΑΚΡΙΒΩΣ για να δείξει συναισθήματα που για τον καθένα είναι διαφορετικά έως και ανύπαρκτα για κάποιους...που το έδειξαν άλλωστε....

τώρα τα διάφορα σχόλια το μάμισαν το θέμα ,άλλωστε δεν είναι πρώτη φορά...αλλά νομίζω ότι οι αναμενόμενοι μη βαλσαμοποιημένοι πήραν το μήνυμα και όλα καλά για μένα που το ανέβασα ....
Το μηνυμα, αν το πηραμε, το εχουμε παρει απο τη διαφημιση, καθως και απο τις προηγουμενες 5 φορες που το εχουμε ξαναδιαβασει, εμεις οι βαλσαμοποιημενοι

αν αυτό είναι επιλογή μας και καλά κάνετε ..όμως δεν έχετε κανένα δικαίωμα να θέλετε όλοι οι άλλοι να είναι στο στυλ το δικό σας , όπως και σας δεν σας ενοχλεί κανείς στο κόσμο σας....
Απο τη στιγμη που διαφωνουμε με καποια υποκουλτουρα για αισθητικους η βαθυτερους λογους, εχουμε δικαιωμα να επιτιθομαστε στην αισθητικη της ή την ορθοτητα της. Δεν επιβαλλουμε κατι ουτε απαγορευουμε να συνεχισεις.

με την ιστορια και με αυτο που διδασκει δε διαφωνω. Αλλα επιτρεψε μου να μη συμπαθω την υποκουλτουρα που το δημιουργησε
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 03-06-10, 15:32
Το avatar του χρήστη maralin
maralin Ο χρήστης maralin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 25-03-24 17:33
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
αμαν πια...πως κανει κ αυτη ετσι..ισα ισα θα επρεπε να τον ευχαριστει τον ανθρωπο (οταν σκεφτοταν οτι της ειχε καταναλωσει τα δηθεν δικα της μπισκοτακια)...!!!μεγαλη χαρη της εκανε...!!
μειον ποσες θερμιδες ειπαμε???
(ακους εκει ενα πακετο μπισκοτα!!!!που ακουστηκε τετοιο πραγμα???)
δε λεει που ο καλοσυνατος αυτος ανθρωπος τη γλιτωσε απο τοσες εβδομαδες διαιτα...θελουμε κ τα ρεστα μας απο πανω...
__________________
Ειναι η ζωη πολυ μικρη....μη το ξεχνας......
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 03-06-10, 15:43
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Έχω ήδη κουραστεί με αυτή την συζήτηση. Καλέ μου Gildor, έχουμε ένα παράδειγμα μιας μικρής φτιαχτής ιστοριούλας και μια ευκαιρία για κουβέντα.

Γιατι αναφέρεις όλα αυτά;

Όποιος το θεωρεί αρλούμπα, απλά δεν μετέχει. Γιατί θα πρέπει με το ζόρι να μας πείσετε ότι δεν μπορούμε να το συζητήσουμε αυτό;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 03-06-10 στις 15:46
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
  #23  
Παλιά 03-06-10, 15:51
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Πρωτον: εξεφρασα την ομοφωνια μου με τον Παζο και δευτερον: αφου ο Μητσος σχολίασε επρεπε να απολογηθω. Γι' αυτο τα ανεφερα "ολα αυτα" και εγινα κουραστικος

Μη λες ομως οτι με το ζορι σας λεμε να μη το συζητατε. Ποιος το ειπε αυτο; αλλωστε συμμετεχω στη συζητηση
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 03-06-10 στις 16:14
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 03-06-10, 15:55
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Μη λες ομως οτι με το ζορι σας λεμε να μη το συζητατε. Ποιος το ειπε αυτο; αλλωστε συμμετεχω στη συζητηση
Επί του θέματος, θα έδινες τα μπισκότα σου ή όχι;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 03-06-10, 16:01
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Τώρα θα σου πει πως δεν τρώει μπισκότα...
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 03-06-10, 16:06
Το avatar του χρήστη maralin
maralin Ο χρήστης maralin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 25-03-24 17:33
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
προσεχει κ τη διατροφη του..αμ πως?
__________________
Ειναι η ζωη πολυ μικρη....μη το ξεχνας......
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 03-06-10, 16:12
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μου εχει συμβει κατι παρομοιο (εφοσον εχω προδιαθεση στις γκαφες) σε ενα τραπεζι που ειχαν φερει δυο μπυρες μιας μαρκας που ειχα να δω χρονια.

Στον ενθουσιασμο μου σκεφτηκα οτι ηταν "κοινοχρηστες" και αυτοσερβιριστηκα, αλλα τις ειχαν παραγγειλει δυο κυριες διπλα μου. Οταν το καταλαβα ζητησα συγνωμη και εξηγησα... αλλα ποτε δεν μπορεις να ξερεις τι εντυπωση σχηματισες.

Αυτο βεβαια δεν μπορει να με αποτρεψει απο την επομενη γκαφα. Οι γκαφες γινονται ακριβως επειδη ειναι απροβλεπτες
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Gildor για αυτό το μήνυμα:
konstantin@ (04-06-10)
  #28  
Παλιά 03-06-10, 16:15
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν το καταλαβα ζητησα συγνωμη και εξηγησα... αλλα ποτε δεν μπορεις να ξερεις τι εντυπωση σχηματισες.
Αμάν, έπρεπε να τις κεράσεις αμέσως, μια Dom Perignon μια Krug τέλος πάντων
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 03-06-10, 16:15
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 15:05
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω ήδη κουραστεί με αυτή την συζήτηση. Καλέ μου Gildor, έχουμε ένα παράδειγμα μιας μικρής φτιαχτής ιστοριούλας και μια ευκαιρία για κουβέντα.

Γιατι αναφέρεις όλα αυτά;

Όποιος το θεωρεί αρλούμπα, απλά δεν μετέχει. Γιατί θα πρέπει με το ζόρι να μας πείσετε ότι δεν μπορούμε να το συζητήσουμε αυτό;
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Επί του θέματος, θα έδινες τα μπισκότα σου ή όχι;
Τώρα, πλάκα μας κάνεις, περί συζήτησης και κουλουρακίων;

έτσι;
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 03-06-10, 16:54
mhtsos2007
Guest
 

gildor said.....Απο τη στιγμη που διαφωνουμε με καποια υποκουλτουρα για αισθητικους η βαθυτερους λογους, εχουμε δικαιωμα να επιτιθομαστε στην αισθητικη της ή την ορθοτητα της. Δεν επιβαλλουμε κατι ουτε απαγορευουμε να συνεχισεις.

με την ιστορια και με αυτο που διδασκει δε διαφωνω. Αλλα επιτρεψε μου να μη συμπαθω την υποκουλτουρα που το δημιουργησε .....

τωρα θελεις να ανοιξουμε συζητηση περι κουλτουρας υποκουλτουρας παρακουλτουρας..κλπ κλπ? δεν εχω προβλημα...
αυτο που δεν αντεχω ειναι το σνομπιστικο στυλ κριτικης και θα πω το ρητο το μυτιληνιο που λεει...ξερω γλωσσα μου να σε ευφρανω αλλα φοβαμαι μη σε πικρανω... αρα επιφυλασομαι...

λοιπον αν εσενα σαρεσει να βλεπεις τη ζωη μεσα απο το οποιο πρισμα κουλτουρας οτι αλλο θες να το λες. καλα κανεις αλλα ειναι για σενα...

εγω αυτο που λες υποκουλτουρα το θεωρω αυθεντικη λαικη εκφραση συναισθηματων ....
για κοιτα μηπως κατι εχεις και συ κατι απλο και αυθεντικο μεσα σου ......σκονισμενο απο τις φιλοσοφιες περι κουλτουρας και δεν φαινεται!!

οσον αφορα τα του Βασιλη (γιατι αυτος το ξεκινησε και αναγνωριζω το τριποντο)....αστον να χαιρεται ...νομιζει και αστον να νομιζει οτι εχει προβαδισμα!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mhtsos2007 : 03-06-10 στις 17:21
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:19.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.