Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Κινηματογράφος και Θέατρο
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 12-03-07, 04:11
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
2, Δημήτρης Παπαϊωάννου

Το Σάββατο είδα μετά από πολλές αναβολές την παράσταση "2" του Δημήτρη Παπαϊωάννου στο Παλλάς. Πρόκειται για μια παράσταση χορού που έχει κινήσει αρκετά το ενδιαφέρον και έχει αποσπάσει ανάμικτες κριτικές, ένθερμους υποστηρικτές και φανατικούς εχθρούς. Έγραψα, αυθόρμητα, ένα μήνυμα στο blog του Νίκου Δήμου (doncat.blogspot.com) ως απάντηση στην κριτική του και το μεταφέρω και εδώ. Απ'όσο γνωρίζω δεν τίθεται θέμα πνευματικής ιδιοκτησίας (?!!?) για την αντιγραφή ενός μηνύματός που εγώ ο ίδιος έχω γράψει.

Το κείμενο θα γίνει ευκολότερα κατανοητό από αυτούς που είδαν την παράσταση. Κατα βάση απαντώ στο σχόλιο του Δήμου οτι το θέαμα είχε κυρίως ομοφυλοφιλικό ενδιαφέρον διότι παρουσίαζε (κινησιολογικά ή οπτικά, αν θέλετε) σαφείς τέτοιες αναφορές. Η δική μου εντύπωση δεν ήταν αυτή και πρόκειται, ασφαλώς, για ένα θέμα αμιγώς αισθητικό. Ναι, είχε γυμνούς άντρες που χόρευαν. Πράγματι, δεν είχε γυναίκες. Δεν ένιωσα, όμως, πως οι αναφορές αποκτούσαν ομοφυλοφιλικό χαρακτήρα, όπως δε νιώθω οτι δύο φίλοι που αγκαλιάζονται μετά από χρόνια αποχωρισμού είναι στην πραγματικότητα κρυπτο-γκέυ. Θέμα, οπτικής και προσδοκιών, φαντάζομαι. Ίσως να παίζει σημαντικό ρόλο το οτι επισκέφτηκα την παράσταση εν γνώσει αυτών που της καταλογίζουν (περίμενα Σόδομα και Γόμορα) ενώ άλλοι θεατές βρέθηκαν προ εκπλήξεων.

---------
...
Δεν μπορώ ακόμα να αποφασίσω αν η παράσταση ήταν καλή ή κακή. Με προδιαθέτει θετικά το γεγονός οτι κάθε ένας που βγαίνει απο αυτήν φέρει και μια διαφορετική εικόνα, μια διαφορετική ερμηνεία των όσων είδε. Τείνω να πιστέψω πως τελικά αυτό είναι το γνώρισμα ενός σημαντικού έργου τέχνης: το να γεννά περισσότερα ερωτήματα, απ'ότι απαντήσεις.

Δεν μπήκα στη διαδικασία να αναλύσω ή να συζητήσω την παράσταση εκείνη τη στιγμή, παρ'όλο που φαίνεται πως διάθεση υπήρχε στην παρέα. Ο καθένας μάλλον είδε στην παράσταση αυτό που κουβαλούσε μέσα του, κατα κάποιο τρόπο.

Πράγματι, η παράσταση αφιερώνει αρκετό χρόνο στο σεξ. Το σεξ ως βιολογική πράξη (θέλω να ****σω αλλιώς θα λαλήσω), ως κοινωνική αρετή (ο άντρας ο καλός οφείλει να ****ει πολύ). Παρουσιάζεται, έμμεσα, όμως ως και ως ψυχολογική ανάγκη: η υπερμεγέθης γυναίκα-σύμβολο/μπάρμπι, υποκατάστατο της μητέρας, στην οποία ο άντρας αποθέτει το κεφάλι του ξαπλώνοντας αλλά με την οποία δεν μπορεί να επικοινωνήσει. Σε όλες αυτές τις μορφές, όμως, το σεξ δείχνει (και είναι) μοναχικό. Ο άντρας που είναι γυμνός στο κρεβάτι δεν έχει ούτε άντρα ούτε γυναίκα στην αγκαλιά του.

Στην ουσία, οι πρωταγωνιστές είναι εκφάνσεις του ιδίου προσώπου (του ενός), δηλαδή πολλές "μονάδες" και όχι διαφορετικά πρόσωπα που παρουσιάζουν (λανθάνουσες?) ομοφυλοφιλικές τάσεις. Το σεξ σε όλες τις περιπτώσεις είναι ανεπαρκές υποκατάστατο.

Η επιλογή του Παπαϊωάννου να μη συμπεριλάβει γυναίκες είναι σοφή: σε καμία στιγμή δεν υπάρχει αμφιβολία για την ποιότητα και το είδος της σχέσης που συνδέει τους 2. Ο ένας δεν αναζητά τη μία (μάλλον μπανάλ και μελό, άλλος ένας Ρωμαίος και Ιουλιέττα), αλλά τον ένα, με την ένοια του φίλου και όχι του φύλου. Φανταστείτε πόσο γελοία θα ήταν η τελευταία πράξη αν έπαιζαν σε αυτήν ένας άντρας και μια γυναίκα. Τιτανικός/Love Story κλπ.

Γι'αυτό και τελικά το σεξ απογυμνώνεται και αποδυναμώνεται από την παράσταση--με πάρα πολλές αναφορές. Το σεξ είναι μια λεπτομέρεια στη σχέση που συνδέει τους 2 ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, ώστε να μην έχει τόσο μεγάλη τελικά σημασία. Η υπαρξιακή μοναξιά δεν είναι η αδυναμία να ****σει κανείς.

----------

Ας έλθουμε τώρα σε πιο προσγειωμένα πράγματα όπως:

Που: Θέατρο Παλλάς
Πότε: τελευταία εβδομάδα παραστάσεων (απ'ότι φαίνεται)
Πόσο: 20 €, αλλά καλύτερα δώσε 40 για να βλέπεις και κάτι. Έχει και με 10 κάτι θέσεις στις τουαλέτες και με 60+ € για όσους είναι φραγκάτοι

Αξίζει?

Άγνωστο. Εγώ δεν το μετάνιωσα. Το σίγουρο είναι οτι επιβεβαιώνει τη θεωρία που λέει οτι οι γνώμες είναι σαν τις ... μύτες (οκ, το παραφράζω για λόγους κομψότητας): Όλοι έχουν απο μία.

Γι'αυτό και μόνο, και για την σχετική συζήτηση που πιθανόν να ακολουθήσει, αξίζει να το δείτε. Αυτό δε σημαίνει οτι θα σας αρέσει, αλλά οτι θα είναι μια εμπειρία ακριβώς αντίθετη από τα συνήθη δεδομένα της μαζική κουλτούρας: το έργο είναι ακριβώς αντίθετο από τις γλυκερές χολυγουντιανές ταινίες που ικανοποιούν όλους απο λίγο, αλλά κατα βάθος κανέναν. Μπορεί να το μισήσετε, αλλά έχει άποψη. Αισιόδοξο το κλείσιμο, με την επικοινωνία τελικά να αποκαθίσταται.

Κλείνοντας, προσωπική μου εντύπωση και καθόλου τεκμηριωμένη είναι οτι ο Δ.Π. είναι ιδιοφυΐα. Όχι για το συγκεκριμένο έργο, όχι για τους Ολυμπιακούς. Για όλα και για τις λεπτομέρειές τους, που είναι πάρα πολλές. Δεν είναι θέμα ποσότητας, δηλαδή, ή προσπάθειας μόνο. Είναι θέμα ποιότητας και αφορά την ολότητα αλλά και συγκεκριμένες στιγμές και μικροσκοπικά ψήγματα της δουλειάς του. Δεν είναι έργο απλά και μόνο ενός επιμελούς μαθητή, αλλά προιόν γνήσιου ταλέντου. Αυτό πιστεύω και δεν πρόκειται να υπερασπιστώ γιατί δεν έχω επιχειρήματα. Απλά το νιώθω.

Αν το είδε κανείς, θα χαρώ να ανταλλάξουμε εντυπώσεις.

Φιλικά,
Π.

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές