Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Φιλοσοφία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-11-08, 16:46
Το avatar του χρήστη pero
pero Ο χρήστης pero δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 23-08-14 17:59
Φύλο: Άντρας
Φόβος : Φίλος ή εχθρός;

Τροφοδοτούσε με δόρατα τον Άρη κατά την μάχη, ο Φόβος μαζί με τον Δείμο, θεός και ο ίδιος.
Στην αρχαία Ελλάδα ένα μόνο ιερό του Φόβου είναι γνωστό.
Μπορείτε να φανταστείτε πως ήταν στην Σπάρτη;
Διότι οι σπαρτιάτες, ήξεραν πως η γενναιότητα δεν σήμαινε άγνοια κινδύνου. Τότε θα ηταν αναίσθητοι και όχι ήρωες.
Λάτρευαν λοιπόν τον Φόβο και του κάναν θυσίες και του δίναν προσφορές,΄για να τον κάνουν φίλο τους και να μπορέσουν να είναι γενναίοι.
Τελικά είναι ο φόβος φίλος;
Μπορούμε να τον αξιοποιήσουμε με θετικά αποτελέσματα ή προσποιούμαστε πως δεν τρέχει τίποτε;
Θάβουμε βαθιά τους φόβους μας ή τους βγάζουμε έξω μήπως και τους νικήσουμε ή έστω μάθουμε να ζούμε μαζί τους;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pero : 20-11-08 στις 16:48
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-11-08, 18:34
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Χωρίς το φόβο δεν έχει αξία κανένα ρίσκο που παίρνεις στη ζωή σου.

Ο πόνος και ο φόβος προστατεύει από την εξάλειψή του το ανθρώπινο γένος απ' αρχής κόσμου.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-11-08, 11:53
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από pero Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορούμε να τον αξιοποιήσουμε με θετικά αποτελέσματα ή προσποιούμαστε πως δεν τρέχει τίποτε;
Θάβουμε βαθιά τους φόβους μας ή τους βγάζουμε έξω μήπως και τους νικήσουμε ή έστω μάθουμε να ζούμε μαζί τους;
Δεν ξέρω γιατί η ερώτηση μου έφερε στο μυαλό Αριστοτέλη. "δι' ελέου και φόβου περαίνουσα την των τοιούτων παθημάτων κάθαρσιν", έτσι δε μαθαίναμε στο σχολείο;
Συμφωνώ με τον αρχαίο σοφό ότι ο έλεος και ο φόβος είναι δύο από τα τραγικότερα συναισθήματα του ανθρώπου. Η τραγικότητα του φόβου έγκειται ακριβώς στον παραπάνω προβληματισμό του pero. Στο ότι η ίδια η ανθρώπινη φύση δε μας επιτρέπει να παραδεχτούμε τους φόβους μας, να τους κοιτάξουμε στα μάτια και να τους ξορκίσουμε. Τους κρύβουμε, ασυνείδητα ίσως, ακόμα κι απ' τον ίδιο μας τον εαυτό με αποτέλεσμα τη διαιώνιση ακόμα και τον υποτροπιασμό τους.
Για το αν ο άνθρωπος έχει την ικανότητα να αξιοποιήσει τους φόβους του θετικά έχω κάποιες αμφιβολίες. Το να μπορέσει να ζήσει μαζί τους αρμονικά μοιάζει πιο εφικτό και σίγουρα είναι ένα βήμα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-11-08, 12:18
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το αν ο άνθρωπος έχει την ικανότητα να αξιοποιήσει τους φόβους του θετικά έχω κάποιες αμφιβολίες.
Διαφωνώ! Χρησιμοποιούμε πολλές φορές τον φόβο μας, σαν θετικό ένστικτο, που μας προστατεύει από το κακό.

Κλείνουμε το αυτοκίνητο μας και του βάζουμε συναγερμό και άλλη ασφάλεια από τον φόβο της κλοπής.
Δεν τρέχουμε με 250 χιλιόμετρα σε ένα κακό δρόμο γιατί φοβάμαστε με μετωπική σύγκρουση.
Δεν μετράμε τον μισθό που πήραμε στον δρόμο, από τον φόβο του πορτοφολά.
Δεν κάνουμε καταχρήσεις ή κάνουμε δίαιτα από το φόβο της ζωής μας.
Χιλιάδες περιπτώσεις που ο φόβος δρα καταλυτικά στην ζωή μας και μας βοηθάει να κάνουμε το σωστό.

Ο φόβος προκαλεί αυτοσυντήρηση, ζούμε μαζί του αρεστά.
Η λαϊκή σοφία λέει ότι ο φόβος φυλάει τα έρμα (έρημα) και αυτό τα λέει όλα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-11-08, 12:56
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαφωνώ! Χρησιμοποιούμε πολλές φορές τον φόβο μας, σαν θετικό ένστικτο, που μας προστατεύει από το κακό.
Οταν εγραψε για αξιοποιηση του φοβου νομιζω οτι εννοουσε την 'αντιμετωπιση' του και μετουσιωση του ως κατι θετικο, και οχι απλα το ενστικτο αυτοπροστασιας

Μια φιλη μου ψυχολογος μιλουσε για αξιοποιηση του φοβου και πως μπορει να γινει οδηγος αλλα δεν καταλαβα ετσι οπως τα ελεγε. Μαλλον εννοουσε οτι ο φοβος σε προκαλει να τον νικησεις αλλα δεν ειμαι σιγουρος
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-11-08, 13:06
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Κλείνουμε το αυτοκίνητο μας και του βάζουμε συναγερμό και άλλη ασφάλεια από τον φόβο της κλοπής.
Δεν τρέχουμε με 250 χιλιόμετρα σε ένα κακό δρόμο γιατί φοβάμαστε με μετωπική σύγκρουση.
Δεν μετράμε τον μισθό που πήραμε στον δρόμο, από τον φόβο του πορτοφολά.
Δεν κάνουμε καταχρήσεις ή κάνουμε δίαιτα από το φόβο της ζωής μας.
Χιλιάδες περιπτώσεις που ο φόβος δρα καταλυτικά στην ζωή μας και μας βοηθάει να κάνουμε το σωστό.

Ο φόβος προκαλεί αυτοσυντήρηση, ζούμε μαζί του αρεστά.
Η λαϊκή σοφία λέει ότι ο φόβος φυλάει τα έρμα (έρημα) και αυτό τα λέει όλα.
Μάλλον ερμηνεύουμε το φόβο αλλιώς. Εγώ μιλάω για τους βαθύτερους φόβους μας, τους φόβους που μας συγκλονίζουν και προσπαθούμε να τους καταχωνιάσουμε σε μια γωνίτσα του μυαλού μας για να μην τους σκεφτόμαστε.
Ας πούμε, το φόβο του ερωτευμένου μην εγκαταλειφθεί, το φόβο του γονιού μην πάθει τίποτα το παιδί του, το φόβο του οικογενειάρχη μήπως δεν ανταποκρίνεται όπως πρέπει στις υποχρεώσεις του, το φόβο ότι δεν είμαστε πια αρεστοί, το φόβο του τέλους.
Μπορεί πάλι να είμαι μόνο εγώ που νιώθω τέτοιους φόβους, οπότε πάσο ...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-11-08, 13:14
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας πούμε, το φόβο του ερωτευμένου μην εγκαταλειφθεί, το φόβο του γονιού μην πάθει τίποτα το παιδί του, το φόβο του οικογενειάρχη μήπως δεν ανταποκρίνεται όπως πρέπει στις υποχρεώσεις του, το φόβο ότι δεν είμαστε πια αρεστοί, το φόβο του τέλους.
Σ' όλες τις περιπτώσεις ο φόβος δεν θέλει κρύψιμο και στρουθοκαμηλισμό, θέλει σοβαρή αντιμετώπιση, θέλει φροντίδα και πρόληψη, ώστε ο ερωτευμένος να μην εγκαταλειφθεί, ο γονιός να φροντίζει το παιδί του, κοκ.

Αν αυτούς τους φόβους τους καταχωνιάσεις, θα τους βρεις μπροστά σου.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-11-08, 13:36
Το avatar του χρήστη quantum
quantum Ο χρήστης quantum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 30-08-12 14:27
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας πούμε, το φόβο του ερωτευμένου μην εγκαταλειφθεί, το φόβο του γονιού μην πάθει τίποτα το παιδί του, το φόβο του οικογενειάρχη μήπως δεν ανταποκρίνεται όπως πρέπει στις υποχρεώσεις του, το φόβο ότι δεν είμαστε πια αρεστοί, το φόβο του τέλους.
Μπορεί πάλι να είμαι μόνο εγώ που νιώθω τέτοιους φόβους, οπότε πάσο ...

Θα έλεγα ότι τα παραπάνω δεν αποτελούν 'φόβους' αλλά 'φοβίες' και η διαφορά τους είναι ότι ο φόβος , στηρίζεται στην λογική.Δηλαδή είναι η τάση μας να θέλουμε να αποφύγουμε αυτό που λογικά θα συμβεί αν κάνουμε ή δεν κάνουμε. Η φοβία, έχει ψυχολογικά αίτια και είναι προιόν ανασφάλειας.

Δεν πιστεύω πως υπάρχει βαθύτερος ή επιφανειακός φόβος αλλά αιτιολογημένος και μη.
__________________
Αν ξεχάσεις το παρελθόν,είσαι υποχρεωμένος να το ξαναζήσεις
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-11-08, 13:38
Το avatar του χρήστη pero
pero Ο χρήστης pero δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 23-08-14 17:59
Φύλο: Άντρας
Μπορεί να υπάρχουν βαθύτεροι φόβοι, φοβίες τις ονομάζει ο quantum, καταχωνιασμένοι μέσα μας, αλλά το θέμα είναι να τους βγάλουμε στην επιφάνεια, να τους καταλάβουμε.
Όταν κινούμαστε από το αίσθημα της αυτοσυντήρησης και δεν μετράμε τον μισθό μας στην λαϊκή, αξιοποιούμε τον φόβο αλλά όχι συνηδειτά (πάντα).
Όλοι οι φόβοι και οι φοβίες κατα μία έννοια στηρίζονται στην λογική, αλλά εκδηλόνονται ενάντια σε αυτήν πολλές φορές.
Το θέμα είναι οτι κατανοώντας τους μύχιους φόβους μας, κάνουμε το πρώτο βήμα για να τους νικήσουμε - εκμεταλευτούμε, κάτι που δεν είναι πάντα εύκολο ή εφικτό.
Από την άλλη, η τρεμούλα που μπορεί να σε πιάνει πριν ξεκινήσει η μάχη μπορεί να στηρίζεται στη λογική, όμως σε έναν αγώνα ή μια θεατρική παράσταση υπάρχει λογική να σε πιάνει τρεμούλα;
Όλοι λένε πως αυτος ο φόβος είναι παρελθον ότα ξεκινάει η παράσταση, ή ο αγώνας, ή η μάχη. Όμως αυτό ο φόβος είναι που μπορεί να σε βοηθήσει να προετοιμαστείς σωστά ή απλά να σου λυθούν τα γόνατα και να μην ξεκινήσεις ποτέ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pero : 21-11-08 στις 13:49
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-11-08, 13:41
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από quantum Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα έλεγα ότι τα παραπάνω δεν αποτελούν 'φόβους' αλλά 'φοβίες' και η διαφορά τους είναι ότι ο φόβος , στηρίζεται στην λογική.Δηλαδή είναι η τάση μας να θέλουμε να αποφύγουμε αυτό που λογικά θα συμβεί αν κάνουμε ή δεν κάνουμε. Η φοβία, έχει ψυχολογικά αίτια και είναι προιόν ανασφάλειας.

Δεν πιστεύω πως υπάρχει βαθύτερος ή επιφανειακός φόβος αλλά αιτιολογημένος και μη.
Να υποθέσω λοιπόν ότι είμαι φοβικό άτομο;
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-11-08, 13:47
Το avatar του χρήστη quantum
quantum Ο χρήστης quantum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 30-08-12 14:27
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Όλοι είμαστε, λίγο ή πολύ
__________________
Αν ξεχάσεις το παρελθόν,είσαι υποχρεωμένος να το ξαναζήσεις
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-11-08, 23:40
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
...κάπου είχα διαβάσει πριν πολλά πολλά χρόνια, (Κρισναμούρτι) για την αμφίδρομη σχέση - συνύπαρξη - παράλληλη συν-ενέργεια (σε διαφορετικό όμως επίπεδο, κάτι σαν ισόγειο - υπόγειο ''κινούν ρεύμα'') του φόβου και της ελπίδας. Για ό,τι φοβόμαστε, κάπου βαθύτερα ελπίζουμε να μην γίνει (αυτό που φοβόμαστε). Για ό,τι ελπίζουμε, (κάπου ενδόμυχα) φοβόμαστε μην τύχει και δεν γίνει αυτό που ελπίζουμε.

Θυμίζει τις δύο όψεις του ίδιου νομίσματος, με την κορώνα και τα γράμματα, (φόβοι και ελπίδες) να εναλλάσσονται στο συνειδητό, ως κυρίαρχοι του παιχνιδιού.

Μπροστά σε αυτό το γιν - γιανγκ, πρότεινε για όποιον θέλει να ξεφύγει από (κάποιον) φόβο, να πάψει να ελπίζει (στον αντίστοιχο αντίποδα).

Με αυτήν την μερικά ορθή φιλοσόφηση, δίνονται κάποιες λύσεις. Δυστυχώς όμως, απενεργοποιώντας αδιάκριτα όλους τους ενοχλητικούς φόβους μέσω της κατάργησης των ''αντίποδων'' ελπίδων, αδρανοποιεί (για να μην πω νεκρώνει) την ίδια την ψυχή και το λειτουργικό (λογισμικό της ), το συναίσθημα.

Μη φοβούμενος και μη ελπίζοντας, ο άνθρωπος (κατά τη γνώμη μου) δεν ελευθερώνεται. Αποδεσμεύεται μερικώς, αλλά αυτό δεν είναι ούτε πανάκεια, ούτε και φυσική κατάσταση ως αδιαφορία (αν συνοδεύεται με απαξίωση αρχών που αξίζει κάποιος να ελπίζει, και γιατί όχι, ακόμη και να φοβάται = σέβεται).

Μάλλον είναι προτιμότερη η ορθή στόχευση - επαναστόχευση – επαναπροσδιορισμός αυτών των ψυχικών λειτουργιών, επανατοποθέτηση στην σωστή τους (ψυχωφελή) βάση…

Και για να χρησιμοποιήσω την προαναφερθείσα από εσάς, εύστοχη ορολογία, περί του διαχωρισμού του φόβου από τις φοβίες, όσο χρησιμοποιούμε τον φόβο λογικά, ξεφεύγουμε από τις φοβίες, και συγχρόνως, όσο χρησιμοποιούμε την ελπίδα λογικά, πάλι ξεφεύγουμε από απραγματοποίητες ελπίδες, ώστε με αυτά τα δύο μοναδικά για τον ‘’λογικό’’ άνθρωπο εργαλεία, να δομείται για τον ίδιο και την κοινωνία ένας κόσμος βατά καλύτερος, μη φανταστικός ή καλύτερα, φαντασιόπληκτος (είτε είναι αυτός γεμάτος από ανυπόστατες φοβίες ή άστατες, άπιαστες ή ακόμη (αλοίμονο) ανούσιες - ψυχοβλαβείς ελπίδες).
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-12-08, 23:53
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Βρηκα αυτο

http://www.acrobase.gr/showthread.php?t=35600
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-12-08, 00:04
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρηκα αυτο
Ήταν μια άλλη εκδοχή του ίδιου θέματος, που καλά κάνει και είναι ξεχωριστή.

Κακώς ξέφυγε η κουβέντα σε δυσνόητες έννοιες, θεωρώ ότι μπορούμε να κάνουμε πιο βατή την συζήτηση μας.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:00.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.