Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Ελλάδα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 20-11-06, 17:10
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από CORSAIR Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρήκα το χάρτη με τις διαγγραμίσεις σε αρχείο pdf
Χθες είχαν τον χάρτη ένθετο όλες οι κυριακάτικες εφημερίδες.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-11-06, 23:02
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 10:04
Φύλο: Άντρας
Λοιπόν, για το θέμα αυτό, μου κάνουν εντύπωση μερικά πράγματα...

Πρώτα απ' όλα, ξέρω ότι υπάρχουν περίπου 300 καταδικαστικές αποφάσεις για παρόμοια θέματα προσπάθειας δημιουργίας χώρων στάθμευσης από δημοτικές αρχές σε δημόσιους δρόμους, όπως προφανώς είναι οι δρόμοι της Αθήνας.

Ποιός δίνει το δικαίωμα στο Δήμο Αθηναίων να οριοθετεί με σημάνσεις, δημόσιο χώρο, που ανήκει σε όλους τους πολίτες, να τον ορίζει (αυθαίρετα; ) χώρο στάθμευσης και να εισπράττει, είτε από τον προπληρωμένο χρόνο είτε από τα πρόστιμα που επιβάλλει η δημοτική αστυνομία; Έχει θεσμοθετηθεί κάτι παρόμοιο με κάποιο νόμο; Γνωρίζει κανείς;

Καταλαβαίνω ότι μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο σε χώρους που ανήκουν στο Δήμο, όπως αλάνες, υπόγειους ή υπαίθριους χώρους, αλλά σε δημόσιους δρόμους; Δεν νομίζω...

Μετά είναι και το άλλο το τραγελαφικό... Στον ίδιο δρόμο τοποθετεί ο Δήμος τις ανάλογες πινακίδες σήμανσης και φτιάχνει τις διαγραμμίσεις, ενώ ήδη υπάρχουν οι πινακίδες σήμανσης της τροχαίας που απαγορεύουν την στάση και τη στάθμευση. Εδώ τώρα, τι ισχύει; Είμαι νόμιμος κατά τον Δήμο αν σταθμεύσω και παράνομος κατά τον ΚΟΚ; Κι αν υποθέσουμε ότι θα ξηλωθούν οι πινακίδες της τροχαίας από τον Δήμο, ποιός του δίνει το δικαίωμα αυτό; Έχουν υπόψη τους οι δημοτικοί υπάλληλοι ότι καταστροφή πινακίδας επιφέρει ποινές φυλάκισης μέχρι και 2 χρόνια; Δηλαδή οι λόγοι που επέβαλαν την απαγόρευση της στάσης και στάθμευσης, δεν ισχύουν πια; Κι αν είναι έτσι, γιατί να μην είναι πλήρως ελεύθερη η στάθμευση για όλους;

Οι διαγραμμίσεις... Άλλη αμαρτία... Για πείτε μου ωρέ αδέλφια, σ' αυτή τη χώρα τι ισχύει και τι όχι... Απαγορεύεται ή όχι η στάθμευση των οχημάτων σε απόσταση μικρότερη των 5 μέτρων από διασταύρωση οδών; Απαγορεύεται ή όχι η στάθμευση οχημάτων σε διασταυρώσεις που διέρχονται μέσα μαζικής μεταφοράς, οεο;

Μόνιμοι κάτοικοι Πλάκας και Ιστορικού Κέντρου. Εγώ ήξερα ο δύστυχος, ότι την ευθύνη για την παραχώρηση άδειας στάθμευσης στους μόνιμους κατοίκους της Πλάκας και του Ιστορικού Κέντρου, έχει το ΥΠΕΧΩΔΕ. Εκεί καταθέτω κάθε χρόνο τα δικαιολογητικά μου (μεταξύ των οποίων και το συμβόλαιο του ακινήτου ή τον κανονισμό της πολυκατοικίας που μένω, εκκαθαριστικό εφορίας, πρόσφατο λογαριασμό της ΔΕΗ, φ/α άδειας κυκλοφορίας κλπ κλπ !!!) και παίρνω την αντίστοιχη κάρτα. Τώρα τι γίνεται; Θα παίρνω κάρτα και από τους δυο; Μια για να μην με γράφει η δημοτική αστυνομία και μια για να μη με γράφει η τροχαία (εγώ να δω πού θα αρχίσω να γράφω ποιόν σε λίγο, my keraten). Έχει γεμίσει το αυτοκίνητο κάρτες...! Τις παραμερίζω με το χέρι, για να δω που θα στρίψω... Σε σχετική ερώτηση στο γραφείο ΥΠΕΧΩΔΕ της Πλάκας και στο Δήμο Αθηναίων, κανείς, όπως ήταν φυσικό, δεν είχε ιδέα για τίποτα...

Βλέπω (και θέλω) το μέτρο να αποτύχει. Όχι για κανένα άλλο λόγο, αλλά με ενοχλεί η αυθαιρεσία του Δήμου Αθηναίων, όπως και η υπεροψία του, στις αποφάσεις που παίρνει.

Τώρα, αν έλεγα ότι θα έπρεπε να είχε μελετηθεί το θέμα περισσότερο και να είχε συνεργαστεί με τις συναρμόδιες δημόσιες υπηρεσίες, προς όφελος των δημοτών του, θα γινόμουν γραφικός;
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 20-11-06, 23:23
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιός δίνει το δικαίωμα στο Δήμο Αθηναίων να οριοθετεί με σημάνσεις
Σε όλον τον κόσμο υπάρχουν παρκόμετρα σε όλους τους δρόμους. μόνο εδώ έχουμε κάποιες αυθαιρεσίες από δικαστήρια που με αποφάσεις τραλαλα καταργούν την εκτελεστική και νομοθετική εξουσία.

Το parking είναι θετικό μέτρο για όποιον θέλει να βρει κάπου να παρκάρει για ενα χρονικό διάστημα.

Πάψτε να ειστε αρνητές κα8ι γκρηνιάριδες.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 20-11-06, 23:32
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Βασικά νομίζω ότι αφού δεν έχουν παρκόμετρα να καταστρέψουν οι 'ομάδες περιφρούρησης πολιτών' θα πετύχει. Το πρόβλημα είναι ότι το σύστημα πληρωμής είναι τόσο πολύπλοκο που θα δημιουργήσει τεράστια προβλήματα.
Ασε που βλεπω να τρωνε ξύλο τα παιδια της Δημοτικής Αστυνομίας.
Και με τόσα πρόστιμα που θα πέσουν σιγά μην πληρώσει κανένας
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 21-11-06, 00:54
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιός δίνει το δικαίωμα στο Δήμο Αθηναίων να οριοθετεί με σημάνσεις, δημόσιο χώρο, που ανήκει σε όλους τους πολίτες, να τον ορίζει (αυθαίρετα; ) χώρο στάθμευσης και να εισπράττει, είτε από τον προπληρωμένο χρόνο είτε από τα πρόστιμα που επιβάλλει η δημοτική αστυνομία; Έχει θεσμοθετηθεί κάτι παρόμοιο με κάποιο νόμο; Γνωρίζει κανείς;
Ποιος δίνει το δικαίωμα σε εσένα να παρκάρεις στο δρόμο;

Ο δρόμος δεν ανήκει σε όλους τους πολίτες;

Γιατί θα πρέπει να φτιάχνεται ο δρόμος, που εξ ορισμού χρησιμοποιείται για τη διέλευση των αυτοκινήτων, κι εσύ πρέπει να πιάνεις λίγο χώρο (αν έχεις Smart) ή πολύ χώρο (αν έχεις SUV ή Hummer) και να τον στερείς από εμάς τους "πολίτες";


Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι διαγραμμίσεις... Άλλη αμαρτία... Για πείτε μου ωρέ αδέλφια, σ' αυτή τη χώρα τι ισχύει και τι όχι... Απαγορεύεται ή όχι η στάθμευση των οχημάτων σε απόσταση μικρότερη των 5 μέτρων από διασταύρωση οδών;
Απ'ό,τι έχω δει με τα μάτια μου, οι διαγραμμίσεις σταματούν εκεί που πρέπει, για αποδεκτή ορατότητα των οδηγών στα στενά.


Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Απαγορεύεται ή όχι η στάθμευση οχημάτων σε διασταυρώσεις που διέρχονται μέσα μαζικής μεταφοράς, οεο;
Απ'όσο γνωρίζω, δεν απαγορεύεται, εκτός αν ορίζεται με πινακίδα. Μπορείς να αναφέρεις το άρθρο του ΚΟΚ που το διάβασες αυτό;
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 21-11-06, 13:59
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 10:04
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από avel Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιος δίνει το δικαίωμα σε εσένα να παρκάρεις στο δρόμο;
Ο δρόμος δεν ανήκει σε όλους τους πολίτες;
Γιατί θα πρέπει να φτιάχνεται ο δρόμος, που εξ ορισμού χρησιμοποιείται για τη διέλευση των αυτοκινήτων, κι εσύ πρέπει να πιάνεις λίγο χώρο (αν έχεις Smart) ή πολύ χώρο (αν έχεις SUV ή Hummer) και να τον στερείς από εμάς τους "πολίτες";
Η δικιά μου παρατήρηση αναφέρεται στα σημεία όπου η σήμανση της τροχαίας απαγορεύει τη στάση και στάθμευση και ο Δήμος την επιτρέπει. Και η ερώτηση ήταν, αν ο Δήμος έχει τέτοιο δικαίωμα.

Αρχική Δημοσίευση από avel Εμφάνιση μηνυμάτων
Απ'ό,τι έχω δει με τα μάτια μου, οι διαγραμμίσεις σταματούν εκεί που πρέπει, για αποδεκτή ορατότητα των οδηγών στα στενά.
Κι εγώ με τη σειρά μου, έχω δει διαγραμμίσεις να συνεχίζονται, εκεί που απαγορεύεται, με αποτέλεσμα, να μην μπορούν τα οχήματα να στρίψουν στα στενά, χωρίς τις απαραίτητες μανούβρες μπρός-πίσω. Όπως επίσης και δρόμους με διαγραμμίσεις δεξιά και αριστερά (π.χ. Σωκράτους), που για να περάσεις, θα πρέπει να έχεις νέου τύπου όχημα που μαζεύεται και απλώνει κατά παραγγελία. Να μη μιλήσουμε βέβαια για φορτηγά, ημιφορτηγά, λεωφορεία κλπ.

Αρχική Δημοσίευση από avel Εμφάνιση μηνυμάτων
Απ'όσο γνωρίζω, δεν απαγορεύεται, εκτός αν ορίζεται με πινακίδα. Μπορείς να αναφέρεις το άρθρο του ΚΟΚ που το διάβασες αυτό;
Όχι, δεν γνωρίζω, λυπάμαι. Δεν έχω τον ΚΟΚ σπίτι.

ΝΕΩΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ
Οι μόνιμοι κάτοικοι του ιστορικού κέντρου που έχουν στη κατοχή τους (και στο παρμπριζ του αυτοκινήτου τους) τις ειδικές κάρτες του ΥΠΕΧΩΔΕ (με το "κεραμόσημο") δεν χρειάζεται, μέχρι το τέλος του έτους να προμηθευτούν τις ειδικές κάρτες στάθμευσης μόνιμου κατοίκου. Από το 2007 όμως, θα ισχύουν οι κάρτες του Δήμου Αθηναίων.
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:50.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.