Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Ελλάδα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-10-06, 08:27
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Υπάρχουμε... Συνυπάρχουμε; Ξένοι για πάντα;

Άρθρο του Γκαζμέντ Καπλάνι (*) στα ΝΕΑ 3/10/2006

Η Τίτι είναι φίλη μου. Γεννήθηκε στην Ελλάδα το 1987. Ο πατέρας της ήταν από τη Νιγηρία (πέθανε σε αυτοκινητικό δυστύχημα όταν η Τίτι ήταν δέκα χρόνων) και η μητέρα της από το Καμερούν. Η Τίτι πέρασε από το Νηπιαγωγείο, το Δημοτικό και το Λύκειο. Όπως κάθε Ελληνόπουλο. Το μοναδικό πρόβλημα που αντιμετώπισε, κάποια στιγμή, ήταν το χρώμα της επιδερμίδας της. «Υπήρχαν στιγμές που καταράστηκα τον εαυτό μου που ήμουν μαύρη» - αφηγείται. «Παρακαλούσα τον Θεό να με ξεβάφει. Μου δημιουργήθηκαν πολλά κόμπλεξ, από κάποια σκληρά περιστατικά που έζησα έξω από το σχολείο κυρίως. Πάλεψα πολύ για να τα ξεπεράσω. Και τα κατάφερα...».

Το κόμπλεξ του χρώματος η Τίτι το ξεπέρασε. Αυτό που δεν μπορεί να ξεπεράσει είναι ο τοίχος του παραλόγου. Αυτόν τον ανακάλυψε στην Γ' Λυκείου. Έπρεπε να δώσει Πανελλήνιες και της ζήτησαν χαρτιά. Μέχρι τότε ήταν γραμμένη στα χαρτιά της μητέρας της. Έπρεπε να βγάλει δικά της. Το μόνο που διέθετε ήταν μια ληξιαρχική πράξη γέννησης από το μαιευτήριο. Πήγε στην αρχή στην Αστυνομία. Είχε την αφέλεια να ρωτήσει: «Εμάς τα παιδιά που γεννιόμαστε στην Ελλάδα γιατί δεν μας δίνετε ελληνική ταυτότητα;». Ο αστυνομικός της απάντησε μειδιώντας: «Ο παππούς μου δεν μου έχει δείξει κάποιον μαύρο Έλληνα για να σε θεωρώ Ελληνίδα». (Ο αστυνομικός ίσως δεν ξέρει ότι ουκ ολίγοι λευκοί Έλληνες έχουν μεταναστεύσει στην Αφρική και πως τα παιδιά τους που γεννιούνται εκεί παίρνουν αυτομάτως τις υπηκοότητες των χωρών της Μαύρης Ηπείρου. Γιατί οι απολίτιστοι Αφρικανοί αναγνωρίζουν το jus solis, το δίκαιο του εδάφους)... Από την Αστυνομία η Τίτι πήγε στον δήμο. Της είπαν: «Εάν δεν φέρεις διαβατήριο από το Καμερούν, δεν πληρώσεις 150 ευρώ παράβολο και 150 ένσημα θα σε απελάσουμε». Να την απελάσουν πού; Γιατί εκείνη δεν έχει άλλη πατρίδα εκτός από την Ελλάδα...

Ένιωσε ταπεινωμένη και τσακισμένη. Περιπλανήθηκε και ακόμα περιπλανιέται. Διαβατήριο δεν μπορεί να βγάλει. Η μητέρα της πήγε στο Καμερούν και της είπαν ότι η κόρη της πρέπει να έχει ελληνική ταυτότητα ή πιστοποιητικό γεννήσεως από την Ελλάδα. Στην Ελλάδα, όμως, στα παιδιά σαν την Τίτι δεν δίνουν καν ένα πιστοποιητικό γεννήσεως. Δεν εγγράφονται στα δημοτολόγια. Η Τίτι, που γεννήθηκε στην Ελλάδα και θεωρεί τον εαυτό της Ελληνίδα, σήμερα είναι άπατρις. Δεν μπορεί να εγγραφεί στο Πανεπιστήμιο, να πιάσει κανονική δουλειά, να ταξιδέψει, να αναπνεύσει...

Η Τίτι είναι ένα από τα 200.000 παιδιά μεταναστών που έχουν γεννηθεί στην Ελλάδα και που δεν τους χορηγείται πιστοποιητικό γεννήσεως: ο τοίχος του παραλόγου ζητά να βγάλουν πιστοποιητικό γεννήσεως στη χώρα καταγωγής των γονέων τους... Και όταν συμπληρώσουν δεκαοκτώ χρόνια να περάσουν από τις ίδιες διαδικασίες που πέρασαν και οι γονείς τους: παράβολα, ένσημα, ουρές και μια προσωρινή άδεια παραμονής που πολλές φορές την παίρνεις ληγμένη... Ένα από τα 200.000 παιδιά που μεγαλώνουν ως Έλληνες, θεωρούν τους εαυτούς τους Έλληνες και ξαφνικά στα δεκαοκτώ τους ανακαλύπτουν ότι θεωρούνται εντελώς ξένα. Σαν να έφθασαν μόλις χθες στην Ελλάδα. Η Τίτι είναι ένα από τα 200.000 παιδιά που βρίσκονται κυριολεκτικά στον αέρα. Ξένα για τη χώρα καταγωγής των γονέων τους, ξένα για τη χώρα όπου γεννήθηκαν και μεγάλωσαν: ξένοι χωρίς ημερομηνία λήξεως...

Το θέμα δεν είναι μόνο ανθρωπιστικό. Είναι βαθιά πολιτικό. Οι μετανάστες θα είναι πολίτες τρίτης κατηγορίας ή θα γίνουν κάποτε ισότιμοι, με ίσα δικαιώματα και υποχρεώσεις; Θα γίνουν μέλη της ελληνικής κοινωνίας ή θα βρίσκονται απέναντί της; Η Τίτι και άλλα 200.000 παιδιά αγωνιούν, ελπίζουν και περιμένουν μια απάντηση...


(*Ο Γκαζμέντ Καπλάνι είναι Αλβανός δημοσιογράφος και διανοούμενος. Ήρθε το 1991 στην Ελλάδα σε ηλικία 18 χρονών από την πόλη Λούσνιε. Έχει σπουδάσει στο Πανεπιστήμιο Αθηνών (Φιλοσοφική σχολή) και το Πάντειο Πανεπιστήμιο (διδάκτωρ τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Ιστορίας). Αρθρογραφεί στα ΝΕΑ και σε αλβανόφωνα και αγγλόφωνα έντυπα, ενώ κάνει και ραδιοφωνικές εκπομπές με θέμα τους μετανάστες. Κατά καιρούς εκδίδει ποιητικές συλλογές στη μητρική του γλώσσα και στα ελληνικά, ενώ ταξιδεύει για επιστημονικούς και δημοσιογραφικούς λόγους σε διάφορες ευρωπαϊκές χώρες.)
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-10-06, 08:45
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θέμα δεν είναι μόνο ανθρωπιστικό. Είναι βαθιά πολιτικό. Οι μετανάστες θα είναι πολίτες τρίτης κατηγορίας ή θα γίνουν κάποτε ισότιμοι, με ίσα δικαιώματα και υποχρεώσεις; Θα γίνουν μέλη της ελληνικής κοινωνίας ή θα βρίσκονται απέναντί της; Η Τίτι και άλλα 200.000 παιδιά αγωνιούν, ελπίζουν και περιμένουν μια απάντηση...
Ανατρίχιασα και μόνο που το διάβασα. Είχα την εντύπωση ότι τα παιδιά των μεταναστών που γεννιούνται στην Ελλάδα, είναι Έλληνες και τυπικά.

Ελπίζω να φταίει που δεν το είχαν δηλώσει; Αφού τελείωσε σχολείο, χωρίς πιστοποιητικό γέννηση και δημοτολόγιο ήξερα ότι δεν γράφεσαι, πως είναι δυνατόν;

Όποιος ξέρει κάτι παραπάνω να μας το πει, είναι περίεργο για ένα λαό με τέτοια μετανάστευση στα δύσκολα χρόνια να φέρεται έτσι. Ελπίζω κάποια αυτιά να ιδρώσουν.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-10-06, 10:39
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εχμ... Προφανώς απλά δεν την έγραψαν. Εκτός και αν μιλάμε για μία ιστορία πρίν από 15 χρόνια. Και εξηγώ παρακάτω γιατί.
Και εγώ θεωρούμαι παιδί μεταναστών.
Οι γονείς μου γεννήθηκαν στην Αίγυπτο (Έλληνες μετανάστες). Έχουν Κυπριακή υπηκοότητα (για δημογραφικούς λόγους που δεν θα αναλύσω εδώ) και Ελληνική εθνικότητα. Με λίγα λόγια δεν έχω τα δικαιώματα ούτε των Κυπρίων (εδώ) ούτε των Ελλήνων (στην Κύπρο).
Μέχρι το 1994, αν θυμάμαι καλά, θεωρούμασταν αλλοδαποί. Κάθε χρόνο έπρεπε να πηγαίνω στην ασφάλεια να εκδίδω ταυτότητα αλλοδαπού, άδεια εργασίας, άδεια παραμονής κλπ. Το κόστος ήταν περίπου στις 120.000 δραχμές περίπου για όλα τα χαρτιά. Από το 1994 και μετά τα πράγματα άλλαξαν. Εμείς που γεννηθήκαμε στην Ελλάδα (δηλαδή που έχουμε Ελληνική εθνικότητα, την οποία την παίρνεις αυτόματα όταν γενιέσαι σε μία χώρα) συνεχίσαμε να παίρνουμε τα ίδια χαρτιά, αλλά με κάποιο συμβολικό ποσόν (νομίζω τώρα κοστίζουν κάτι λιγότερο από 3 ευρώ όλα μαζί) και ισχύουν για 5 χρόνια, ή όσο ισχύει το διαβατήριό σου, όποιο λήγει πιό γρήγορα. Βέβαια τώρα με την ΕΕ δεν ξέρω τι έχει γίνει σχετικά με αυτό.
Ουδέποτε είχα πρόβλημα με τις υπηρεσίες (εκτός από κάτι άσχετους που στραβοκοιτάζανε την ταυτότητά μου, τους στραβοκοίταζα εγώ και ισιώνανε) και έχω περάσει τα 18, έχω σπουδάσει, έχω παντρευτεί... Μόνο οικογενειακή ημερίδα δεν άνοιξα εγώ, έχω μπεί στης γυναίκας μου (αυτό δεν το κατάλαβα βέβαια...).
Από ότι έχω δεί στα χαρτιά, αυτό που ζητάνε από τους αλλοδαπούς πλέον για να βγάλουν άδεια παραμονής είναι ασφαλιστική ενημερώτητα από κάποιο ταμείο.
Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Θεωρώ τους Έλληνες από τους πιό ανεκτικούς λαούς σε αυτό το θέμα. Και το λέω εκ πείρας. Και μην βρεθεί να μου πεί κανείς ότι έχω Ελληνική εθνικότητα και για αυτό δεν έχω πρόβλημα. Από τη στιγμή που κάποιος θα δεί την ταυτότητά μου μέχρι που θα διαβάσει ότι έχω Ελληνική εθνικότητα μπορεί να περάσουν από 3 λεπτά μέχρι μία ζωή (κάποιοι δεν το βλέπουν καθόλου).
Ηλίθιοι υπάρχουν παντού. Και σε μένα έχει τύχει να με σταματήσει μπάτσος (ναι.. αυτός ήταν μπάτσος και όχι αστυνομικός. Τους ξεχωρίζω από το IQ ) και να με αρχίσει στα "Εσείς οι Κύπριοι παίρνετε τις θέσεις των παιδιών μας στα πανεπιστήμια, τα λεφτά μας και μας βάζετε να πολεμάμε για εσάς, είσαστε ήδη πλούσιοι και θέλετε να γίνετε παραπάνω" ενώ με είδε στις 12 η ώρα το βράδυ καβάλα σε ένα παπί να μοιράζω πίτσες... Αυτό δεν σημαίνει ότι θα κρίνουμε έναν λαό από τους ηλίθιους που έχει.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-10-06, 11:01
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Από ότι έχω δεί στα χαρτιά, αυτό που ζητάνε από τους αλλοδαπούς πλέον για να βγάλουν άδεια παραμονής είναι ασφαλιστική ενημερώτητα από κάποιο ταμείο.
Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Θεωρώ τους Έλληνες από τους πιό ανεκτικούς λαούς σε αυτό το θέμα.
Για την έκδοση άδειας παραμονής ισχύει το εξής παράλογο. Χρειάζεσαι και άδεια εργασίας. Για να βγάλεις άδεια εργασίας, χρειάζεσαι άδεια παραμονής!

Προσωπική εμπειρία από τη γυναίκα μου που είναι Αμερικανίδα. Ο λόγος που κατάφερε και έβγαλε άκρη είναι ότι κατάφερε και έκανε αίτηση για άδεια παραμονής χωρίς εργασία, λόγω του γάμου μας, η οποία και πάλι δεν εκδόθηκε άμεσα. Όταν έπιασε δουλειά στο νηπειαγωγείο που δουλεύει τώρα, ο λογιστής κατά την αίτηση του ασφάλισης στο ΙΚΑ στο πεδίο "Αρ. Άδειας Παραμονής" έβαλε απλά τον αριθμό πρωτοκόλλου της αίτησης 'Αδειας παραμονής. Έτσι κατάφερε και εξέδωσε άδεια εργασίας πριν καν βγει η επίσημη άδεια παραμονής.

Δεν θεωρώ τους Έλληνες πιο ανεκτικούς. Για την ακρίβεια θεωρώ το σύστημα αδιάφορο και διάφορα λαμόγια υπάλληλοι να μεταχειρίζονται τους μετανάστες σαν ζώα. Όποτε είναι στο δρόμο σας, πηγαίνετε από την Πλατεία Θεάτρου που είναι τα γραφεία μεταναστών της Νομαρχίας. Λειτουργούν Δευτέρα και Πέμπτη μόνο 12-2μμ (!). Κοιτάξτε τις ουρές, και κοιτάξτε τους μπάτσους και τους βολεμένους θυρωρούς πως τους μιλάνε.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-10-06, 11:10
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
είναι περίεργο για ένα λαό με τέτοια μετανάστευση στα δύσκολα χρόνια να φέρεται έτσι. Ελπίζω κάποια αυτιά να ιδρώσουν.
Τυχαινει αυτος ο λαος να δυναστευεται απο μια παραλογη και αυτο-αντιφατικη γραφειοκρατεια
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-10-06, 11:45
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Για την έκδοση άδειας παραμονής ισχύει το εξής παράλογο. Χρειάζεσαι και άδεια εργασίας. Για να βγάλεις άδεια εργασίας, χρειάζεσαι άδεια παραμονής!
Για να εκδοθεί ΑΦΜ από την εφορία χρειάζεσαι εγγραφή στο ΕΒΕΑ και για να γραφτείς στο ΕΒΕΑ χρειάζεσαι ΑΦΜ για να σου κόψουν το διπλότυπο.
Για να σου κόψουν το διπλότυπο για να κάνεις δημοσίευση στο ΦΕΚ θέλουν ΑΦΜ και για να σου δώσουν ΑΦΜ πρέπει να έχεις κάνει δημοσίευση στο ΦΕΚ.
Τι μου λες τώρα; Θέλεις να σου πω και άλλα;

Δεν ξέρω για την πρώτη φορά (που να θυμάμαι άλλωστε) αλλά άδεια παραμονής και άδεια εργασίας βγάζεις μαζί. Για να πάρεις ασφαλιστική ενημερώτητα από το ΙΚΑ πρέπει να πας μέχρι τις 11 η ώρα. Το μητρώο της εφορίας είναι κλειστό την Παρασκευή. Και σου μιλάω για πράγματα που βλέπεις κάθε μέρα μπροστά σου σαν επαγγελματίας. Όχι κάτι που μπορεί να χρειαστείς μία φορά στη ζωή σου. Δεν πάς πολλές φορές στην Νομαρχία.
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αυτή η γραφειοκρατία υπάρχει παντού και δεν την αντιμετωπίζουν μόνο οι μετανάστες.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-10-06, 14:32
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αυτή η γραφειοκρατία υπάρχει παντού και δεν την αντιμετωπίζουν μόνο οι μετανάστες.
Φυσικά! Σκέψου τώρα όμως να είσαι μετανάστης, δηλαδή να μην έχεις ιδέα για όλο αυτό το χαμό και να προσπαθείς να βγάλεις άκρη.

Εδώ δεν υπάρχει το στοιχειώδες. Ένα δημόσιο έντυπο που να απευθύνεται στους μετανάστες και να εξηγεί τις διαδικασίες μία μία χωρίς να μπλέκει νομοθεσίες.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-10-06, 10:04
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Τέτοιο χαρτί δεν υπάρχει γενικά. Θα υπάρχει για τους μετανάστες; Δηλαδή εμείς που γεννηθήκαμε και μεγαλώσαμε εδώ θα είμαστε πολίτες β κατηγορίας;
Αστειεύομαι φυσικά. Η γραφειοκρατία μας παιδεύει όλους. Μετανάστες και μή. Ίσως αυτοί που δεν μιλάνε καλά Ελληνικά να έχουν ένα πρόβλημμα περισσότερο, αλλά ας κοιτάξει το κράτος αυτούς που μιλάνε Ελληνικά πρώτα και μετά συζητάμε για τους υπόλοιπους. Απλά τέτοιου είδους δημοσιεύματα που δείχνουν τους μετανάστες να είναι πολίτες β κατηγορίας εδώ δεν ισχύουν.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-10-06, 10:21
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Φταίει και ο τρόπος που αντιμετωπίζουν τα πράγματα μερικοί υπάλληλοι και όχι μόνο εν γένει το κράτος.
Θυμάμαι χαρακτηριστικά είχα πάει να πάρω μια βεβάιωση ποινικού μητρώου όντας γεννημένος στο εξωτερικό, και είχε μια ουρά απο Πακστανους, Αλβανούς και άλλους.
Έτυχε να έπρεπε να πάω σε ένα επαγγελματικό ραντεβού και ήμουν καλοντυμένος με χαρτοφύλακα.
Αρχικά πήγα στην ουρά κανονικά πίσω από όλους , αλλά ήρθε ένας αστυνομικός και με πήρε και με έβαλε πρώτον πρώτον μέσα!

(Για την ιστορία
Το απεχθές της υπόθεσης είναι ότι δεν διαμαρτυρήθηκα και τους προσπέρασα!!!)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-10-06, 10:41
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Δούλεψα για λίγο σε ένα γραφείο που στεγαζόταν και ένας τομέας της Νομαρχίας Αθηνών. Παρακολουθούσα στην είσοδο του κτιρίου την άγρια εκμετάλλευση των μεταναστών από ένα κύκλωμα, υπαλλήλου νομαρχίας, θυρωρού και ενός μικρού γραφείου που συμπλήρωνε αιτήσεις.

Για μια απλή αίτηση έπαιρναν 15-20 ευρώ (όπου τους έβρισκαν), για να συμπληρώσουν μια υπεύθυνη δήλωση. Επειδή μ' αυτά τα παίρνω στο κρανίο και επειδή πάντα πιστεύω ότι ο πολίτης πρέπει να αντιδρά, βοήθησε μια γυναίκα που ήξερε ελάχιστα ελληνικά, να συμπληρώσει την αίτηση. Βλακείες στοιχεία όνομα επώνυμο άδεια κλπ και να λέει μερικές βλακείες. Πήρα το δείγμα που είχαν θυροκολλημένο και το έκανα σωστά. Πάω μαζί της στον υπάλληλο και στέκομαι λίγο πιο μακριά. Της το απορρίπτει και της λέει να πάει στην είσοδο που είχε στηθεί το παραεμπόριο και να τις γράψουν αυτοί την δήλωση. Ανάβω ότι λαμπάκι έχω στο κεφάλι μου και παίρνω αμπάριζα και βγαίνω.

Τι συμβαίνει τι δεν έχει καλά; Ποιος είσαι εσύ; μου απαντά.
Εγώ του λέω είμαι αυτός που είμαι και αν δεν μου εξηγήσεις τι λάθος έχει η δήλωση θα σου κουβαλήσω όλα τα κανάλια για να αποδείξω περίτρανα το παραμάγαζο που έχετε στήσει. Η αίτηση έγινε δεκτή και η γυναίκα έφυγε με την σφραγίδα που ήθελε.

Αντιδράστε στην παρανομία, αντιδράστε στα κακώς κείμενα, μην κάθεστε θεατές όταν μας και τους ******.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:36.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.