Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Ελλάδα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 05-06-07, 11:39
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 20:54
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
...........................Βαρεθηκα η ψαγμενη και βαθεια κουλτουρα να εχει να κανει με αιδοια, φυλετισμο, σεξουαλικότητα σωματικα παραγωγα και παρεμφερη..................
Συμφωνώ απόλυτα (περίεργο ε; )

Μπορεί να αντικρούσει κανείς θέσεις υπεράσπισης της ελευθερίας της έκφρασης, με επιχειρήματα του στύλ:
"κι αν η μουσική υπόκρουση στο συγκεκριμένο έργο ήταν ο Εθνικός Ύμνος του Ιράν, ή του Ισραήλ, τί θα είχε συμβεί. Θα το είχε κάνει ή θα είχε φοβηθεί, ακόμα και για τη ζωή της;"

Το θέμα για μένα δεν είναι αυτό καθ' αυτό το έργο της υπόψη καλλιτέχνιδας, η ουσία του και το τί ήθελε να πει μ' αυτό ο ποιητής...

Το θέμα είναι ότι το δημοκρατικό μας πολίτευμα και η κουλτούρα μας γενικότερα, επιτρέπουν και ενθαρρύνουν την ελεύθερη καλλιτεχνική έκφραση σε όλες της τις μορφές, χωρίς προκαταλήψεις και ακραίους δογματισμούς.

Υπάρχουν όμως πολύ συγκεκριμένα όρια, που δεν "πρέπει" να υπερβεί κανείς, εκτός απ' αυτά που βάζει ο ίδιος στον εαυτό του, σύμφωνα με τις ηθικές του αξίες. Κι αυτά είναι, η προσβολή των Εθνικών μας Συμβόλων (δεν είναι δα και πολλά).

Υπάρχει νόμος και εφόσον κάποιος δεν μπορεί να αντιληφθεί μέχρι πού τον παίρνει (παρά το ξεχείλωμα των αρχών που επιχειρείται συστηματικά), καλώς εφαρμόζεται, σε περιπτώσεις που τόσο εξόφθαλμα και τόσο σκόπιμα, συμβαίνει αυτό.

Αν σε κάποιους δεν αρέσει (ή βολεύει) τέτοια νομοθεσία, ας κάνουν αυτό που πρέπει, για ν' αλλάξουν τα πράγματα. Ας συμπεριληφθεί κι αυτό στο προεκλογικό πρόγραμμα (ελεύθερη προσβολή με κάθε τρόπο της Ελληνικής Σημαίας, του Εθνικού Ύμνου της χώρας και του προσώπου του Προέδρου της Ελληνικής Δημοκρατίας) κάποιου κόμματος κι ας το ψηφίσουν στις επόμενες εκλογές. Η Δημοκρατία δίνει τη λύση. Η πλειοψηφία, ας αποφασίσει...
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-06-07, 11:55
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πολύ αξία δεν της δώσαμε ρε παιδιά;
Στην τελική έγινε γνωστή με το... σπαθί της (πιθανές λέξεις με κατάληξη σε "ί" απαγορεύονται)
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-06-07, 12:37
Qluser Ο χρήστης Qluser δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-23 18:01
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο θέμα παρενέβη και ο νομάρχης Θεσσαλονίκης, Παναγιώτης Ψωμιάδης, που ανέφερε πως «σε μία δημοκρατία τα πάντα είναι επιτρεπτά, μέχρι όμως το σημείο εκείνο που δε θα προσβάλλεις την προσωπικότητα του άλλου και ιδιαίτερα να ξεπερνάς τα όρια της προσβολής των ιερών και όσιων της φυλής μας».
Χμ, θα ελεγα οτι σε μια δημοκρατια η ελευθερια του λογου και της εκφρασης (παρρησια κατα τους αρχαιους ημων προγονους) θα επρεπε να ειναι απολυτη. Ολοι εχουμε το δικαιωμα να εκφρασουμε ελευθερα την αποψη μας αλλα δεν εχουμε το δικαιωμα να μην προσβληθουμε απο την εκφραση των αλλων.

Στη συγκεκριμενη δημοκρατια ομως δεν φαινεται να ισχυει αυτο. Συνταγμα, αρθρο 14:

1. Kαθένας μπορεί να εκφράζει και να διαδίδει προφορικά, γραπτά και δια του τύπου τους στοχασμούς του τηρώντας τους νόμους του Kράτους.
2. O τύπος είναι ελεύθερος. H λογοκρισία και κάθε άλλο προληπτικό μέτρο απαγορεύονται.
3. H κατάσχεση εφημερίδων και άλλων εντύπων, είτε πριν από την κυκλοφορία είτε ύστερα από αυτή, απαγορεύεται.
Kατ' εξαίρεση επιτρέπεται η κατάσχεση, με παραγγελία του εισαγγελέα, μετά την κυκλοφορία:
α) για προσβολή της χριστιανικής και κάθε άλλης γνωστής θρησκείας,
β) για προσβολή του προσώπου του Προέδρου της Δημοκρατίας,
γ) για δημοσίευμα που αποκαλύπτει πληροφορίες για τη σύνθεση, τον εξοπλισμό και τη διάταξη των ενόπλων δυνάμεων ή την οχύρωση της Xώρας ή που έχει σκοπό τη βίαιη ανατροπή του πολιτεύματος ή στρέφεται κατά της εδαφικής ακεραιότητας του Kράτους,
δ) για άσεμνα δημοσιεύματα που προσβάλλουν ολοφάνερα τη δημόσια αιδώ, στις περιπτώσεις που ορίζει ο νόμος.
Αντιθετα, στην Οικουμενικη Διακηρυξη για τα Ανθρωπινα Δικαιωματα δεν γινεται καμμια αναφορα σε εξαιρεσεις κλπ:

ΑΡΘΡΟ 19

Καθένας έχει το δικαίωμα της ελευθερίας της γνώμης και της έκφρασης, που σημαίνει το δικαίωμα να μην υφίσταται δυσμενείς συνέπειες για τις γνώμες του, και το δικαίωμα να αναζητεί, να παίρνει και να διαδίδει πληροφορίες και ιδέες, με οποιοδήποτε μέσο έκφρασης, και από όλο τον κόσμο.
Αυτα...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-06-07, 12:43
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Και να λοιπόν που έχουμε πάλι δύο μέτρα και δύο σταθμά...
Δίκιο είχαν λοιπόν οι Ισλαμηστές που δεν ήθελαν τον προφήτη τους σε γελοιογραφίες!
Άδικο έχουν οι άλλοι που δεν θέλουν ένα μ... καπέλο να χαριεντίζεται με μουσική υπόκρουση τον ύμνο της χώρας τους.

Δεν αποφασίζετε τελικά τα όρια και τα σταθμά να τελειώνουμε;
Σιγά μην ξέρανε το όνομά της αν δεν έκανε όλο αυτό το σάλο! Εμένα για φτιαχτό μου κάνει.

Τέχνη κάνουνε ρε οι ανθρώποι! Δεν βράζουν ροβύθια!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 05-06-07, 12:48
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαρεθηκα η ψαγμενη και βαθεια κουλτουρα να εχει να κανει με αιδοια, φυλετισμο, σεξουαλικότητα σωματικα παραγωγα και παρεμφερη
ΟΚ... όπως πολύς κόσμος. Ας ξεκινήσουμε λοιπόν με την τηλεόραση και τις σκουπιδοεκπομπες. Εκει δε σηκώνει εισαγγελέα;;;

Και μία ερώτηση προς τους προσβλημένους πατριώτες. Όταν η Εθνική Ελλάδος (μπάσκετ, ποδοσφαίρου, μπάντμιντον κλπ) καταφέρνει νίκες, και η Ομόνοια γεμίζει με άβουλα ζώα που φοράνε την ελληνική σημαία σαν μπέρτα ή σαν μαντίλι ή σαν σώβρακο και γκαρίζουν άσεμνες φράσεις για τα ιερά και όσια άλλων Κρατών, προφανώς η "Δημοκρατία" μας έχει μία κάποια ανοχή ε;

Και ακόμα αναμένω απάντηση στην ερώτησή μου. Μπαίνω σε ένα σκυλάδικο, και βλέπω το ξανθό τσόκαρο με το μισό βυζί έξω και τους 10 τόνους make-up να λικνίζεται "άσεμνα" και να φοράει και σταυρό. Καταπατά δηλαδή το άρ.14, παρ. α). Μπορώ να κάνω μήνυση στον ιδιοκτήτη του σκυλάδικου;
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 05-06-07, 12:54
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εσείς που αντιδράτε , πώς θα απεικονίζατε καλλιτεχνικά τον εθνικιστικό αυνανισμό ο οποίος ικανοποιεί πολύ κόσμο ?
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 05-06-07, 13:00
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπαίνω σε ένα σκυλάδικο, και βλέπω το ξανθό τσόκαρο με το μισό βυζί έξω και τους 10 τόνους make-up να λικνίζεται "άσεμνα" και να φοράει και σταυρό. Καταπατά δηλαδή το άρ.14, παρ. α). Μπορώ να κάνω μήνυση στον ιδιοκτήτη του σκυλάδικου;
Αν κάνει και άλλα πράγματα με τον σταυρό πρώτα μας παίρνεις τηλέφωνο και μετά κάνεις τη μήνυση. Και υποθέτω πως ναι...

Δεν μιλάμε για έναν ιδιωτικό χώρο. Όλοι αυτοί οι χώροι θεωρούνται δημόσιοι.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 05-06-07, 13:04
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν κάνει και άλλα πράγματα με τον σταυρό πρώτα μας παίρνεις τηλέφωνο και μετά κάνεις τη μήνυση. Και υποθέτω πως ναι...
Τί άλλα να κάνει; Το ότι τον φοράει και μόνο τί είναι;

Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μιλάμε για έναν ιδιωτικό χώρο. Όλοι αυτοί οι χώροι θεωρούνται δημόσιοι.
Για ιδιωτικό μιλάμε. Γι' αυτό και πληρώνεις για να μπεις και γι' αυτό ακολουθείς και τους κανόνες που θέτει ο ιδιοκτήτης του χώρου.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 05-06-07, 13:05
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσείς που αντιδράτε , πώς θα απεικονίζατε καλλιτεχνικά τον εθνικιστικό αυνανισμό ο οποίος ικανοποιεί πολύ κόσμο ?
Αν έπρεπε να τον απεικονίσω; Θα έφτιαχνα μία φανταστική σημαία. Γιατί δεν πάνε στην Τουρκία να χρησιμοποιήσουν την Τούρκικη σημαία έτσι να έχει και περισσότερο γέλιο;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 05-06-07, 13:07
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Τί άλλα να κάνει;
Ομορφιές...


Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Για ιδιωτικό μιλάμε. Γι' αυτό και πληρώνεις για να μπεις και γι' αυτό ακολουθείς και τους κανόνες που θέτει ο ιδιοκτήτης του χώρου.
Ουχί αγαπητέ μου. Είναι δημόσιος χώρος συνεστίασης σύμφωνα με τη νομοθεσία. Αν ήταν ιδιωτικός, ο ιδιοκτήτης του έχει δικαίωμα μέχρι και να σε πυροβολήσει στο κεφάλι χωρίς να σε πληρώνει για άνθρωπο.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 05-06-07, 13:28
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Ουχί αγαπητέ μου. Είναι δημόσιος χώρος συνεστίασης σύμφωνα με τη νομοθεσία.
Τότε γιατί μου ζητάει εισιτήριο και με ποιο δικαίωμα μου απαγορεύει να πάω με το σορτσάκι το φανελάκι και τη σαγιονάρα μου;
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 05-06-07, 13:46
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Τότε γιατί μου ζητάει εισιτήριο και με ποιο δικαίωμα μου απαγορεύει να πάω με το σορτσάκι το φανελάκι και τη σαγιονάρα μου;
διοτι αυτα θιγουν τα χρηστα ηθη εθιμα και τους κανονες καλης συμπεριφορας και σου αφαιρουν το δικαιωμα να εκφραζεσαι εστω με το ντυσιμο σου ενω η αυνανιζομενη κυρια εξαιρειται γιατι παραγει τεχνη ...λεει...

και αφου βαζει και τον εθνικο υμνο ε! καμια μαλ.....μενη εθνικιστρια ελληναρου θα ειναι

ασε που θα ειναι και επιδειξιας γιατι εχω την εντυπωση οτι ειναι και αυτοβιογραφικο το βιντεο
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη papa : 05-06-07 στις 13:56
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:35.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.