Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Ελλάδα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-07-08, 17:02
albireo Ο χρήστης albireo δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-01-09 16:24
Φύλο: Άντρας
Μην πετάτε τα εισιτήρια του Μετρό , Ηλεκτρικού.....

Από email που κυκλοφορεί :
"Διαβάστε κάτι ενδιαφέρον που μπορούμε να το επεκτείνουμε. Σήμερα στον ηλεκτρικό σταθμό του Αγ. Ελευθερίου στα ακυρωτικά μηχανήματα και ενώ ήμουν έτοιμη να ακυρώσω το εισιτήριο μου για Σύνταγμα, βρήκα πάνω στο ακυρωτικό μηχάνημα ένα εισιτήριο ακυρωμένο 15 λεπτά πριν, στην ίδια κατεύθυνση με τη δική μου. Χωρίς δεύτερη σκέψη και δεδομένου ότι μου έχει ξανατύχει, δεν ακύρωσα το εισιτήριο μου αλλά πήρα το ακυρωμένο που βρήκα και με αυτό κατέβηκα Σύνταγμα.

Το περιστατικό αυτό μου έχει ξανασυμβεί και πληροφορήθηκα πώς υπάρχει μία ομάδα ατόμων που αντί να πετάξει το εισιτήριο κατά την έξοδο της από το μέσο μεταφοράς το αφήνει πάνω στα ακυρωτικά μηχανήματα ώστε να το χρησιμοποιήσει και ο επόμενος. Είναι μια κίνηση συνεργασίας των πολιτών της Αθήνας που αντιδρούν στις μαζικές αυξήσεις των τιμών βασικών αγαθών.

Νομίζω θα μπορούσαμε να το εφαρμόσουμε και εμείς δίνοντας την ευκαιρία στον επόμενο από μας να ταξιδέψει δωρεάν. Επίσης θα βοηθούσε να το διαδίδαμε σε όσους το δυνατό περισσότερους!"
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-07-08, 18:05
nathair Ο χρήστης nathair δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-01-24 19:05
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
...Μέχρι να καταντήσει προβληματικό και το μετρό, και να το πληρώνουμε όσο οι Λονδρέζοι το δικό τους. Να δώσουμε επίσης μια γερή σφαλιάρα στον κρατικό προϋπολογισμό, που βασίζεται στους φόρους μας, που επιδοτεί όλα τα μέσα μεταφοράς, έτσι θα τους δείξουμε στους άθλιους παλιοφορολογούμενους τι εστί βερύκοκκο....

Δεν πάτε να καρφώσετε καλύτερα κανέναν (ώπ, μήπως το κάνετε και εσείς φοροφυγά;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-07-08, 19:30
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλα, το να λεμε αν ειναι ηθικο η οχι, νομιμο η παρανομο κλπ οχι μονο ειναι αυτονοητο αλλα δε θα οδηγησει πουθενα

Θα πω απλα οτι ειναι ενδιαφερον φαινομενο οτι πλεον Οι πολιτες αντιλαμβανονται οτι ο συνανθρωπος τους εχει μεγαλυτερη αναγκη απο το κρατος, οι θυσιες προς το οποιο δεν εχουν το αναλογο αντικρυσμα

και κατα συνεπεια τετοιες κινησεις αποτελουν αλληλεγγυη εναντιον καποιου 'κοινου εχθρου'. Μπορει να υπαρξει καποιο μεγαλο 'μπαμ' στο μελλον
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-07-08, 23:42
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
όταν το κράτος μου δίνει τέτοια παραδείγματα, όταν οι λειτουργοί του τσεπώνουν τεράστιες μίζες, όταν οι προυπολογισμοί των ΔΕΚΟ καταλήγουν στις τσέπες των πολιτικών και άλλων τρωκτικών έρχεστε και μου λέτε να μην μοιράζομαι το εισητήριό μου ; Έλεος!!!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-07-08, 00:04
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
και άλλων τρωκτικών έρχεστε και μου λέτε να μην μοιράζομαι το εισητήριό μου ; Έλεος!!!
Μια άνομη πράξη δεν δικαιώνει μια άλλη παρανομία.
Αν εσύ παρανομήσεις, θα μπορώ με ευκολία να πω και εγώ, ότι αν μπορούσες θα γινόσουν και εσύ το τρωκτικό που αντιπαθείς.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-07-08, 00:38
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ειναι αδικο να συσχετιζεις την 'παρανομη' αλληλεγγυη των πολιτων με τα τσεπωματα των αποπανω. Με το να μοιραζεις το εισιτηριο σου δεν κλεβεις απο το συνανθρωπο ουτε κανεις κατι εις βαρος του

Ναι, στην ουσια κλεβεις απο το κρατος, αλλα ποιος ειναι διπλα σου; ποιος εχει περισσοτερη αναγκη; ποιος υποφερει;

Το θεμα ειναι τι βαζεις πανω απο τι

Απο τι μια ειναι η αλληλεγγυη και η ηθικη, και η αλλη ειναι η νομιμοφροσυνη
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 27-07-08 στις 04:49
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-07-08, 09:47
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια άνομη πράξη δεν δικαιώνει μια άλλη παρανομία.
Αν εσύ παρανομήσεις, θα μπορώ με ευκολία να πω και εγώ, ότι αν μπορούσες θα γινόσουν και εσύ το τρωκτικό που αντιπαθείς.
Προφανώς και θα γινόμουν. Κάποια στιγμή βαριέσαι να ζουν οι άλλοι εις βάρος εσένα του 'ιδεολόγου'.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-07-08, 09:52
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, στην ουσια κλεβεις απο το κρατος, αλλα ποιος ειναι διπλα σου; ποιος εχει περισσοτερη αναγκη; ποιος υποφερει;
Μα θεωρητικά το κράτος τα δίνει σε σένα. Τα διαχειρίζεται χρηστά ώστε να συντηρείται το σύστημα.
Αν λοιπόν εσύ 'κλέψεις' από το κράτος τότε η τιμή του εισιτηρίου που έχει βγει με βάση το κόστος της υπηρεσίας (εδώ γελάμε) θα πρέπει ή να ανέβει αναλογικά ή να κλείσει η υπηρεσία άρα αυτό θα είναι κακό για το σύνολο.
Επειδή όμως αυτά είναι θεωρίες και επειδή περνάμε μια περίοδο στην οποία ο καθένας κάνει ότι του καπνίσει και κοιτάζει τον εαυτούλη του και πώς θα οικονομήσει περισσότερα από την ατιμωρησία που υπάρχει, είμαι υπέρ της κίνησης αυτής των εισιτηρίων.. (όπως επίσης και υπέρ της κίνησης της διανομής ειδών βασικών αγαθών από τα σούπερ μάρκετ τα οποία παρεμπιπτόντως είναι ασφαλισμένα για κλοπή)
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-07-08, 20:14
nathair Ο χρήστης nathair δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-01-24 19:05
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Συμπέρασμα, ναί στη φοροδιαφυγή. Ναί και στις μίζες τελικά αφού ο κακός ο άλλος πήρε, άρα να πάρουμε και εμείς.

Αληλλεγύη; Κάτσε στην είσοδο του μετρό, και όποιον βλέπεις φτωχαδάκι, αγόραζέ του εισιτήριο...

Ωραίοι πάντως είμαστε, μου φαίνεται πως το όνειρο μερικών -άκυρο, των περισσοτέρων - δεν είναι πως να παταχθούν οι κλέφτες και οι μιζαδόροι, αλλά πώς θα γίνουνε αυτοί. If you can't beat them, join them; Για αυτό δεν πρόκειται ποτέ να δούμε καμιά βελτίωση, ο ξεπεσμός είναι απόλυτος...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-07-08, 20:35
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 10:41
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από nathair Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμπέρασμα, ναί στη φοροδιαφυγή.... Ναί και στις μίζες τελικά αφού ο κακός ο άλλος πήρε, άρα να πάρουμε και εμείς.
Ναι. Μέχρι αυτό το κράτος ν' αποφασίσει να εφαρμόσει ένα ενιαίο, σταθερό και δίκαιο φορολογικό σύστημα, που να ισορροπεί μεταξύ των αναγκών των εσόδων του προϋπολογισμού, της επιχειρηματικής ανάπτυξης και των φορολογικών υποχρεώσεων των πολιτών του, αναλογικά και σύμφωνα με το πραγματικό τους εισόδημα. Α! ξέχασα... και να οργανώσει τις διαδικασίες ελέγχου και τους εισπρακτικούς μηχανισμούς. Και σ' αυτό και σε οποιοδήποτε παράλληλο σύμπαν.
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-07-08, 21:15
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από nathair Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμπέρασμα, ναί στη φοροδιαφυγή. Ναί και στις μίζες τελικά αφού ο κακός ο άλλος πήρε, άρα να πάρουμε και εμείς.
Εμεις δεν παιρνουμε τιποτα... αφου 'ο κακος ο αλλος' πηρε απο μας, βοηθαμε να μη τα παρει και απο τον επομενο απο μας

Τωρα γιατι συγκρινουμε αυτους που δινουν το εισιτηριο τους με τους κλεφτες και τους μιζαδορους; ειναι αυτονοητο οτι με αυτη την πρακτικη 'χανει το κρατος', αλλα η συγκριση παραμενει ατυχης: τα οσα αρνητικα περιγραφουμε με τις γλαφυρες εκφρασεις 'αρπαχτη', 'μιζα' κλπ αναφερονται στο να στερεις απο το λαο η το συνανθρωπο σου κατι και να του το παιρνεις... οποτε δεν πιανω τη συγκριση

(πολυ LN επεσε [ορολογια RPG] :P)
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 27-07-08 στις 21:28
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-07-08, 23:14
Το avatar του χρήστη giannis.@
giannis.@ Ο χρήστης giannis.@ δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-01-18 22:09
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από nathair Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμπέρασμα, ναί στη φοροδιαφυγή. Ναί και στις μίζες τελικά αφού ο κακός ο άλλος πήρε, άρα να πάρουμε και εμείς.

Αληλλεγύη; Κάτσε στην είσοδο του μετρό, και όποιον βλέπεις φτωχαδάκι, αγόραζέ του εισιτήριο...

Ωραίοι πάντως είμαστε, μου φαίνεται πως το όνειρο μερικών -άκυρο, των περισσοτέρων - δεν είναι πως να παταχθούν οι κλέφτες και οι μιζαδόροι, αλλά πώς θα γίνουνε αυτοί. If you can't beat them, join them; Για αυτό δεν πρόκειται ποτέ να δούμε καμιά βελτίωση, ο ξεπεσμός είναι απόλυτος...
Ετσι που μας καταντησαν δεν μας σωζει τιποτα.
Γι αυτο <<ο σωζον τον εαυτο του σωθητο>>

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giannis.@ : 28-07-08 στις 00:15
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-07-08, 10:35
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από albireo Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι μια κίνηση συνεργασίας των πολιτών της Αθήνας που αντιδρούν στις μαζικές αυξήσεις των τιμών βασικών αγαθών.
Προσωπικά δε συμφωνώ με την εν λόγω κίνηση για τους εξής δύο λόγους:

1. Είναι προφανώς παράνομη. Ουσιαστικά κλέβουν την εταιρεία μεταφορών (όχι απαραίτητα το κράτος).

2. Είναι αντίσταση "εκ του ασφαλούς", επειδή δεν κοστίζει τίποτα να αφήσεις το εισητήριο πάνω στο μηχάνημα. Για αυτό το λόγο η πράξη δε συγκρίνεται με εκείνες του Ρομπέν των Δασών . Αν ήθελαν οι πολίτες να "αντιδράσουν", ας σταματούσαν να αγοράζουν αγαθά εκεί που μετράει.

Δυστυχώς, τέτοιες πρακτικές (σε όλη την κλίμακα, πχ φοροδιαφυγή) θα συνεχίσουν και θα εντείνονται, ως η μόνη μέθοδος που βλέπουν οι απηυδισμένοι πολίτες για να γλυτώσουν λίγα €.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-07-08, 11:03
Το avatar του χρήστη volteros
volteros Ο χρήστης volteros δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 08-02-15 12:21
Φύλο: Άντρας
αν δώσω μισό ευρώ σε έναν ζητιάνο δεν προκαλώ πρόβλημα στην κοινωνία;
δεν τον ενθαρρύνω να συνεχίσει να ζητιανεύει επειδή βρίσκει εύκολα λύση στο πρόβλημά του χωρίς να χρειαστεί ποτέ να δουλέψει και να προσφέρει στο κοινωνικό σύνολο;
μάλλον ναι!
όμως τι θα μπορούσε να γίνει για αυτό; ίσως το κράτος (οκ, εμείς δηλαδή) να κινητοποιηθεί και να φτιάξει μονάδες αποκατάστασης (ή τουλάχιστον να βελτιώσει αποτελεσματικά όσες έχει)...
βλέποντας όμως ότι κατι τέτοιο αργεί (ή δεν γίνεται) οι ζητιάνοι ίσως πεθαίνουν.

παρόμοια βλέποντας τα χρέη μου να αυξάνονται, βενζίνες, ενοίκια, δίδακτρα, εισιτήρια, λαϊκή αγορά κτλ χωρίς όμως να αυξάνεται το εισόδημά μου τότε έρχομαι εγώ στη θέση του ζητιάνου.

αν δεν κάνω κάτι θα πρέπει να περικόψω (κι άλλο) αυτά που χρειάζομαι.. όμως μέχρι πού;

επειδή το παρόν με ενδιαφέρει περισσότερο και πώς θα τα βγάλω πέρα ΤΩΡΑ και όχι μετά τις εκλογές (που πάντα όλοι υπόσχονται ότι θα είναι καλύτερα κτλ) θα δίνω το εισιτήριό μου, θα μοιράζομαι την ομπρέλα μου στην παραλία, και οπουδήποτε μου δίνεται η ευκαιρία θα μειώνω το κόστος της ζωής της δικής μου και των συμπασχόντων μου!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-07-08, 14:24
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ πάντως λέω να <<πάρω ρεύμα>> από την κολόνα της ΔΕΗ με κόλπο για να μην πληρώνω ή να βάλω συνδετήρα στον μετρητή ή να κλέψω ρεύμα από την κοινόχρηστη παροχή της πολυκατοικίας, να σπάσω τον κρύσταλλο στην βάνα της αυτόνομης θέρμανσης και να μην πληρώνω κοινόχρηστα και να πηγαίνω για νερό στην βρύση του γείτονα ή του διπλανού σχολείου.

Συγνώμη απλά ζούμε σε ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΗ κοινωνία ας σταματήσουμε το ως αδελφέ και το πως να ΚΛΕΨΩ και εγώ και να γίνουμε ΌΛΟΙ ποιο ενήλικες.

Ίσως έτσι κάποια λέω κάποια στιγμή γίνουμε και εμείς <<Σουηδία>> αντί για <<Ουγκάντα>>.
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mimo : 28-07-08 στις 14:30
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:10.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.