Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιστορία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 13-03-07, 00:45
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτές τις καραμελίτσες περί εθνικισμού όχι σε μένα Γρηγόρη.
Αυτό δα μας έλειπε να μιλάμε για την ιστορία και να μας λένε Λιαρόπουλους. Θα εκφράζω την γνώμη μου ελεύθερα, όπως εσείς εκφράζετε ελεύθερα τον διεθνισμό σας..
Να είσαι δίκαιος και προς τη μία και προς την άλλη πλευρά στο έχω τονίσει και στο παρελθόν, και να κρατάς ίσες αποστάσεις.Δεν μπορει να δέχεσαι παραποίηση της Ιστορίας υπέρ μας και να φωνάζεις όταν γίνεται κατά μας.


Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Να μετρήσουμε γιατί όχι; Εκεί είναι ακόμα το σπίτι που γεννήθηκε η Μητέρα μου, το σπίτι του Παππού μου και της Γιαγιάς μου, το σπίτι των προγόνων μου. Έχω αποδεχτεί ότι στο σπίτι αυτό δεν θα πάω να μείνω ποτέ, δεν διεκδικώ τίποτα επεκτατικά και αυτό για να μαθαίνεις κιόλας και δύο πράγματα, με κάνει να διαφέρω από τον ψευτοπατριώτη εθνικιστή.

Την ιστορία όμως του τόπου μου θα την μαθαίνω και θα την διαδίδω όσο μπορώ, με όσα μέσα έχω και με όσες ιστορικές σκέψεις σε βιβλία έχω γράψει. Αυτό δεν θα με εμποδίδει κανείς να το κάνω...
και καλα κάνεις και τη διαδίδεις..απο τη στιγμή όμως που αναφέρεσαι σε πολεμο μη διαμαρτύρεσαι.Έτσι είναι ο πόλεμος αυτά κάναμε, αυτά μας κάνανε...λυπάμαι που είναι και η περιουσία σου στα χαμένα εδάφη αλλα προφανώς εάν έμπαινε ο ελληνικός στρατος στην Αγκυρα δεν θα κοπτόσουν τόσο για το σπιτάκι του Τουρκου που το χασε...
Αυτο όμως δεν είναι αντικειμενικο, συμφωνώ οτι ελιναι συναισθηματικο , αλλα δεν είναι αντικειμενικό.



Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρ' όλα όσα λέω, δεν κοιτάζω με μισό μάτι τους Τούρκους, τους θεωρώ όλους θύματα του βαθέως Κεμαλικού μιλιταριστικού κράτους. Θα επαναλάβω προσωπικά δεν διεκδικώ τίποτα από την Τουρκία, πιστεύω όμως ακράδαντα ότι η γνώση στα ιστορικά δεδομένα, μπορεί να γίνει ασπίδα σε νέα παραχώρηση, σε νέο 22.
Να σαι σιγουρος οτι τα συμφέροντα που παιζονται δεν κινούνται απο ιστορικες ουτε συναισθηματικες μνήμες...οπότε αδικα κραυγαζεις για ασπίδες


Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή εγώ δεν ανέχομαι τον κάθε φασίστα να μιλάει για ιστορία τους φτύνω το ίδιο, όπως φτύνω τους διεθνιστές, τους απάτριδες.
Δεν τους ξεχωρίζω γιατί κάνουν το ίδιο κακό και οι δύο, προβαίνουν σε απαξίωση της σωστής ιστορίας.
ναι αλλα μετα λυπης μου διαπιστώνω οτι χρησιμοποιείς το ίδιο σκεπτικο με τους "φασίστες" και αν υπάρχει ψυγμα προσωπικής επίθεσης (γιατι προηγουμένως αναφερθηκες σε εμάς τους διεθνιστες) λυπάμαι....


Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Τον Σωκράτη μπορεί να τον αγνοούσαν, όχι όμως τον Λεωνίδα :-) Βλέπεις τότε και αν δεν είχαν πάει σχολείο που μάθαιναν ιστορία, θα το είχανε ακούσει από στόμα σε στόμα, ξέρεις τότε οι οικογένειες καθόντουσαν μαζί και συζητούσαν και μια από τις συζητήσεις ήταν και το Μολών Λαβέ.

Σε μερικά χρόνια μπορεί να ξαναγραφτεί και η ιστορία και να λέει ότι 300+1000 πέθαναν από συνωστισμό στα στενά των Θερμοπυλών, μπας και παραπονεθεί το Ιράν που μέχρι τότε θα είναι και πυρηνική δύναμη :-( Να ξύνουμε πληγές στις ψυχές των παιδιών; Έλα μωρέ .... άσε τα παιδιά ...
Η ιστορία πάντου και πάντα επαναλαμβάνεται...οπότε ασε τις κραυγές και κατσε να το συζητήσουμε ήρεμα γιατι οι πολώσεις λειτουργουν αρνητικά (λαμπρό παράδειγμα οι κουκουλοφοροι) και δεν φέρουν αποτελέσματα
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-03-07, 09:18
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Στέλιο καταλαβαίνω πως το θέμα της Μικρασιατικής καταστροφής είναι λεπτό για σένα καθώς αγγίζει άμεσα την οικογένειά σου. Όμως το ίδιο αγγίζει και έναν Τούρκο για παράδειγμα που μπορεί να έχασε την οικογένειά του κατά την επέλαση του ελληνικού στρατού προς την Άγκυρα. Έχει κανείς από τους δύο σας άδικο; Όχι. Έχετε και οι δύο δικαίωμα να ζητάτε ιστορική αναγνώριση των αδικιών που διαπράχθηκαν; Ναι.

Κοιτάζοντας μπροστά και δεδομένου ότι προσπαθούμε να εκπαιδεύσουμε τη νέα γενιά ώστε να αποδοκιμάζει οποιαδήποτε πράξη πολέμου, τί θα έπρεπε να κάνουμε. Δηλαδή για σένα τί θα ήταν σωστότερο να μαθαίνουν τα παιδιά της ΣΤ' Δημοτικού; Ότι Τούρκοι στρατιώτες βίαζαν και έκοβαν τα στήθη στις Ελληνίδες ή ότι οι Έλληνες στρατιώτες έκαιγαν και βίαζαν τις Τουρκάλες;

Στην τελική θέλουμε να μαθαίνουμε στα παιδιά τις φρικαλεότητες του πολέμου λέξη - λέξη ώστε να τα φορτίζουμε συναισθηματικά ή να τους παρουσιάζουμε τα γεγονότα και να αφήνουμε την κρίση τους να κατανοήσει τα γεγονότα;

Η ιστορία είναι κοινή για όλους και δεν αλλάζει. Από εκεί και πέρα είναι πολύ δύσκολο να γραφτεί με αυτό τον τρόπο χωρίς τη συναισθηματική φόρτιση ή την άποψη του συγγραφέα. Είναι δύσκολο αλλά όχι ανέφικτο. Και μακάρι κάποια μέρα να ακολουθήσουμε το παράδειγμα Γαλλίας - Γερμανίας που 60 χρόνια μόλις μετά τις βιαιοπραγίες μεταξύ τους, εκδίδουν κοινό βιβλίο Ιστορίας για τη νέα γενιά τους.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-03-07, 09:41
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Όμως το ίδιο αγγίζει και έναν Τούρκο για παράδειγμα που μπορεί να έχασε την οικογένειά του κατά την επέλαση του ελληνικού στρατού προς την Άγκυρα.
Απ' όλα όσα λέγονται εκείνο που με εκνευρίζει πιο πολύ, είναι αυτή η εξίσωση. Έχασαν οι μέν έχασαν οι δεν άρα εντάξει.

Δεν είναι έτσι βρε παιδιά. Εγώ δεν αναφέρομαι στις στρατιωτικές απώλειες μην τρελαθούμε τελείως.

Μιλάω για τις τεράστιες απώλειες αμάχων, για τις φοβερές σφαγές που ακολούθησαν την κατάληψη της Σμύρνης από τους Τούρκους. Το 30% του πληθυσμού πέρασε από βιασμούς, από σφαγή, από μεταφορά στην ανατολή μέχρι θανάτου. Εξισώνει αυτή η απώλεια τις στρατιωτικές απώλειες των δύο πλευρών; Θα τρελαθούμε τελείως;

Το ξεκλήρισμα ενός λαού 2.500.000 ατόμων θα το θεωρήσουμε μέσα στις στρατιωτικές απώλειες; Τον μεγαλύτερο διωγμό μετά των Αρμενίων στην ιστορία, θα το θεωρήσουμε παράλληλες απώλειες;

Πως μπορείς να βάζεις στην ίδια ζυγαριά δύο τόσο ανόμοια πράγματα και να απαιτείς μετά αυτό να το περάσουμε έτσι.

Μου έχεις ξανά αναφέρει την περίπτωση Γερμανίας και Γαλλίας και εγώ θα σου αναφέρω την περίπτωση Ελλάδος και Ιταλίας. Πόλεμο έκαναν, απώλειες είχαν, τρέφει κανείς σήμερα μίσος κατά των Ιταλών;

Ίσως όταν φύγει και η δικιά μας η γενιά, η δικιά σας η 'φιλειρηνική', να είναι καλύτερη. Πολύ αμφιβάλω γιατί αλλοίμονο στους λαούς που δεν γνωρίζουν την ιστορία τους γιατί αυτοί που δεν γνωρίζουν την ιστορία τους είναι καταδικασμένοι να την ξαναζήσουν.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-03-07, 09:56
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Έλεγα να μην αναμιχθώ γιατί είμαι και εγώ κολλημένος φανατικός εθνικιστής.
Αλλά δεν μπορώ να μην φέρω μερικά παραδείγματα ακόμη...

Στην Κύπρο Ελληνοκύπριοι και Τουρκοκύπριοι ζούσαν ειρηνικά και χωρίς κανένα πρόβλημα μέχρι που δικαιωματικά μπήκαν στη μέση οι Τούρκοι; Τι ακριβώς έκαναν οι Έλληνες εκείνη την εποχή ώστε να κάνουν τους Τούρκους να καταλάβουν την Κύπρο;

Γιατί την κρατάνε ακόμη και έχουν αξιώσεις;

Γιατί όταν πάνε οι Κύπριοι να κάνουν μελέτες στο υπέδαφός τους για πετρέλαιο οι Τούρκοι απειλούν με θερμό επεισόδιο; Τι αξιώσεις έχουν στο έδαφος της Κύπρου που δεν έχουν καταλάβει; Πως θα φαινόνταν στα προοδευτικά αυτάκια σας αν έλεγαν οι Έλληνες "Δεν θα κάνετε εξόρυξη πετρελαίου στην Τουρκία γιατί θα κάνουμε θερμό επεισόδιο";


Το να πλακώσεις στο ξύλο έναν φοιτητή επειδή καίει την σημαία είναι φασισμός, εθνικισμός, παραλογισμός αν είσαι Έλληνας.
Το ότι οι τούρκοι σκότωσαν τον Σολωμό επειδή κατέβασε την σημαία από το φυλάκιο της πράσινης γραμμής είναι λογικό.

Τα παιδιά μας να μην μεγαλώσουν έχοντας γνώση το τι έκαναν οι Τούρκοι! Είναι σπίθα που θα γίνει φωτιά εθνικισμού! Τα στρατόπεδα γενίτσαρων των γκρίζων λύκων σας λένε κάτι; Α! Συγνώμη, να μην πέφτουμε στο επίπεδό τους. Ξέχασα ότι πρέπει να είμαστε οι πολιτισμένοι που κάνουμε πάντα πίσω.

Καταπάτηση ανθρώπινων δικαιωμάτων, βασανισμοί, στρατόπεδα συγκεντρώσεων... Πράγματα που στον 21ο αιώνα υπάρχουν ακόμη στην Τουρκία και δείχνουν τις προθέσεις τους. Θάψτε τα και μην τα δείχνετε. Δείξτε τους τις ειδήσεις στο STAR που πρώτη είδηση είναι το πόσο μοιάζει το τραγούδι του Σαρμπέλ με το τραγούδι που θα κατεβάσει η Τουρκία στην Eurovision.

Και μία ακόμη ερώτηση. Ξέρει κάποιος να μας απαντήσει τι εθνικότητας ήταν αυτοί που δημιούργησαν τον συνοστισμό (καλά, πολύ πιασάρικο ε; ) στα παράλια της Μικράς Ασίας σπρώχνοντας ευγενικά τους Έλληνες προς τα εκεί και πολλές φορές μάλιστα κουβαλώντας τις βαλίτσες τους;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-03-07, 10:18
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην Κύπρο Ελληνοκύπριοι και Τουρκοκύπριοι ζούσαν ειρηνικά και χωρίς κανένα πρόβλημα μέχρι που δικαιωματικά μπήκαν στη μέση οι Τούρκοι; Τι ακριβώς έκαναν οι Έλληνες εκείνη την εποχή ώστε να κάνουν τους Τούρκους να καταλάβουν την Κύπρο;
Όχι τίποτα ιδιαίτερο... απλά κάτι Ελληνοκυπριακές εθνικιστικές παρακρατικές οργανώσεις που την έπεφταν σε Τουρκοκύπριους... Κάτι γενικές κοινωνικές αστάθειες και από τις δύο πλευρές κλπ κλπ.

Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί την κρατάνε ακόμη και έχουν αξιώσεις;
Γιατί έχει στρατηγική σημασία για την Τουρκία

Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί όταν πάνε οι Κύπριοι να κάνουν μελέτες στο υπέδαφός τους για πετρέλαιο οι Τούρκοι απειλούν με θερμό επεισόδιο;
Ονομάζεται "διπλωματία"

Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Το να πλακώσεις στο ξύλο έναν φοιτητή επειδή καίει την σημαία είναι φασισμός, εθνικισμός, παραλογισμός αν είσαι Έλληνας.
Μπορείς να τον συλλάβεις για προσβολή εθνικού συμβόλου. Όχι να τον πλακώσεις στο ξύλο.

Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ότι οι τούρκοι σκότωσαν τον Σολωμό επειδή κατέβασε την σημαία από το φυλάκιο της πράσινης γραμμής είναι λογικό.
Όχι δεν είναι λογικό.

Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα παιδιά μας να μην μεγαλώσουν έχοντας γνώση το τι έκαναν οι Τούρκοι! Είναι σπίθα που θα γίνει φωτιά εθνικισμού! Τα στρατόπεδα γενίτσαρων των γκρίζων λύκων σας λένε κάτι; .
Μη ρίχνεις το επίπεδο ενός κράτους στους Γκρίζους Λύκους, γιατί θα αρχίσω κι εγώ να μιλάω για τις παπαρολογίες της Χρυσής Αυγής και το επίπεδο θα πάει σε σημεία παραλογισμού.

Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταπάτηση ανθρώπινων δικαιωμάτων, βασανισμοί, στρατόπεδα συγκεντρώσεων... Πράγματα που στον 21ο αιώνα υπάρχουν ακόμη στην Τουρκία και δείχνουν τις προθέσεις τους. Θάψτε τα και μην τα δείχνετε..
Και η Ελλάδα καταπατά ανθρώπινα δικαιώματα, και οι ΗΠΑ και η Σαουδική Αραβία. Πού θες να καταλήξεις;

Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Και μία ακόμη ερώτηση. Ξέρει κάποιος να μας απαντήσει τι εθνικότητας ήταν αυτοί που δημιούργησαν τον συνοστισμό (καλά, πολύ πιασάρικο ε; ) στα παράλια της Μικράς Ασίας σπρώχνοντας ευγενικά τους Έλληνες προς τα εκεί και πολλές φορές μάλιστα κουβαλώντας τις βαλίτσες τους;
Ήταν Τούρκοι, οπότε οκ.... έχεις δίκιο. Καλά κάνουμε και τους μισούμε όλους και ελπίζω μία μέρα να μπούμε στην Πόλη
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-03-07, 10:25
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω που γράφτηκαν. Απλά θέλω κάποιος να μου εξηγήσει αν είναι λογική η απάντηση από συγγενείς και φίλους που λαμβάνω στην ερώτηση : ‘Θές να πάμε Κωσταντινούπολη διακοπές;’
Απάντηση : ’Εγώ στους Τούρκους δεν πατάω , ύστερα από όσα μας κάνανε;’
Πώς έχει καλιεργηθεί αυτή η αντίληψη ;
Μπορεί κάποιος να κατηγορήσει τους Τούρκους σαν λαό για όσα γίνανε;
Μπορεί κάποιος να κατηγορήσει το παιδάκι ; τον φοιτητή ; τον Πανεπιστημιακό ; τον έμπορο ;
Όλες αυτές η θηριωδίες που γίνανε , γίνανε γιατί καλλιεργήθηκε το συναίσθημα της αδικίας στον λαό, της αγανάκτησης , του μίσους από τους πολιτικούς και στρατιωτικούς (όχι απαραίτητα Τούρκους) που είχαν συμφέρον.
Όλα γίνανε από ψέματα και λόγια δημαγωγών που φορτίζανε συνισθηματικά τον κόσμο.
Δεν λέει κανείς να διαγραφεί η ιστορία. Αλλά όταν διαμορφώνεις χαρακτήρα και τρόπο ζωής στον άνθρωπο, δωστου το δικαίωμα να είναι καθαρός από προκαταλήψεις και άστον να αποφασίσει μόνος του στο μέλλον όταν θα είναι ώριμος να κρίνει και να διαμορφώσει άποψη.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-03-07, 11:02
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ο συνήθης ύποπτος... I miss you mate!

Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι τίποτα ιδιαίτερο... απλά κάτι Ελληνοκυπριακές εθνικιστικές παρακρατικές οργανώσεις που την έπεφταν σε Τουρκοκύπριους... Κάτι γενικές κοινωνικές αστάθειες και από τις δύο πλευρές κλπ κλπ.
Παρακρατικές οργανώσεις όπως είπες. Άρα με την ίδια λογική επειδή η Χρυσή αυγή κάνει ντού σε αλβανούς, κάνει ντού και η Αλβανία στην Ελλάδα και όλα μέλι γάλα...

Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί έχει στρατηγική σημασία για την Τουρκία
.
.
.
Ονομάζεται "διπλωματία"
Άρα λόγω διπλωματίας και στρατηγικής σημασίας μπορούμε εμείς να κράζουμε για την Μαύρη Θάλασσα...
Και μετά θα βγούμε όλοι μαζί να τραγουδάμε "Που είναι η μπάλα; Οεο;"
Το εγκρίνεις δηλαδή αυτό σαν κίνηση της Τουρκίας επειδή είναι διπλωματία και στρατηγική κίνηση;

Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείς να τον συλλάβεις για προσβολή εθνικού συμβόλου. Όχι να τον πλακώσεις στο ξύλο.



Όχι δεν είναι λογικό.
Βλέπεις όμως τα δύο μέτρα και δύο σταθμά; Τι ακριβώς έπαθαν οι Γκρίζοι Λύκοι (δεν μιλάω για Τούρκους γενικά από ότι βλέπεις) που το έκαναν;

Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων

Μη ρίχνεις το επίπεδο ενός κράτους στους Γκρίζους Λύκους, γιατί θα αρχίσω κι εγώ να μιλάω για τις παπαρολογίες της Χρυσής Αυγής και το επίπεδο θα πάει σε σημεία παραλογισμού.
Πας να συγκρίνεις τη δύναμη που έχουν οι Γκρίζοι Λύκοι με τα στρατόπεδά τους και τον κόσμο που τους ακολουθεί με τους Χρυσαυγήτες που τρώνε ξύλο από το υπόλοιπο 99.999999% του πληθυσμού της χώρας;
Όπως είπες και εσύ, η συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων θεωρεί αυτά που λένε οι Χρυσαυγήτες "παπαρολογίες". Πίσω όμως από τους Γκρίζους Λύκους υπάρχει μεγάλη δύναμη.

Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων

Και η Ελλάδα καταπατά ανθρώπινα δικαιώματα, και οι ΗΠΑ και η Σαουδική Αραβία. Πού θες να καταλήξεις;
Στο ότι μπορούμε να έχουμε αυτή τη συζήτηση εδώ μέσα δημόσια. Στην Τουρκία θα είσουν επικίνδυνο αναρχικό στοιχείο κάπου βαθυά στη φυλακή και θα σάπιζες Κωστή...

Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων

Ήταν Τούρκοι, οπότε οκ.... έχεις δίκιο. Καλά κάνουμε και τους μισούμε όλους και ελπίζω μία μέρα να μπούμε στην Πόλη
Μμμ... Λάθος, δεν ήταν Τούρκοι. Neeeeext!
Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων, έχω πολλούς γνωστούς Τούρκους και μιλάμε και μέσω Internet και προσωπικά και δεν έχω κανένα πρόβλημα μαζί τους. Οι περισσότεροι από αυτούς μισούν το καθεστώς που υπάρχει στην Τουρκία αλλά δεν μπορούν να το αποτινάξουν γιατί εκεί απλά σου κόβουν το κεφάλι.
Και στην Κωνσταντινούπολη Μίλτο δεν θα πήγαινα. Προτιμώ να πάω στην Αλεξάνδρεια, στο Κάϊρο, στην Αράχωβα, στο Πήλειο... Από ότι κατάλαβες καθαρά γιατί τα προτιμώ σαν προορισμούς για αναψυχή και όχι λόγω του κόσμου εκεί. Αν ήταν έτσι δεν θα κατέβαινα στον Πύργο (δεν κάνει login η Σοφία ε Στέλιο; )
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-03-07, 11:17
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
να σχολιασουμε οτι την εποχη της σμυρνης στο λιμανι ηταν και αρκετα αμερικανικα πολεμικα πλοια τα οποια αρνηθηκαν να παραλαβουν και να σωσουν γυναικοπαιδα ως εκαναν αλλα κρατη πχ η γαλλια..
ναι ναι απο τοτε ηταν φιλοτουρκα τα αμερικανακια
....γιατι αραγε...
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 13-03-07, 12:22
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αγαπητέ διαμάντη (i missed you too )

(Αποφεύγω τις πολλαπλές παραθέσεις γιατί κάποιος σύσοπας θα αρχίσει να αφρίζει)

Αν κατάλαβα καλά από τις απαντήσεις σου, είσαι εναντίον των Γκρίζων Λύκων, όπως κι εγώ και καλά κάνουμε αφού μιλάμε για ακραία εθνικιστική οργάνωση. Γιατί όμως βάζεις τους Γκρίζους Λύκους ως κύριους εκπρόσωπους του Τούρκικου Κράτους; Σίγουρα έχουν μεγαλύτερες επιρροές και δύναμη από τη Χρυσή Αυγή, αλλά στο όνομα των Λύκων προσάπτεις ολόκληρο το Τουρκικό Κράτος αν κατάλαβα καλά.

Η Τουρκία είναι σαν όλα τα κράτη, με ορισμένα στοιχεία πιο αυξημένα λόγω του στρατιωτικού καθεστώτος. Έχει την κυβέρνησή της με τις πολιτικές της, έχει τους εθνικιστές της, έχει τους σωστούς και τους λάθος χειρισμούς και εκπροσώπους της. Γιατί πια τέτοια ψύχωση με το εν λόγω κράτος που παραδόξως είμαστε πολιτισμικά και πιο κοντά από κάθε άλλο κράτος;
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-03-07, 12:23
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
να σχολιασουμε οτι την εποχη της σμυρνης στο λιμανι ηταν και αρκετα αμερικανικα πολεμικα πλοια τα οποια αρνηθηκαν να παραλαβουν και να σωσουν γυναικοπαιδα ως εκαναν αλλα κρατη πχ η γαλλια..
ναι ναι απο τοτε ηταν φιλοτουρκα τα αμερικανακια
....γιατι αραγε...
Κάνεις τραγικό λάθος Γιώργο. Δεν ξέρω που τα έμαθες ή που τα άκουσες αλλά εγώ έχω περιγραφές από πρώτο χέρι αλλά και από ιστορικές καταγραφές. Κανένα Ευρωπαϊκό πλοίο δεν βοήθησε τους Έλληνες. Φυσικά το μεγαλύτερο μένος το είχαν οι Ιταλοί, οι οποίοι δεν είχαν συνηγορήσει σαν νικήτρια δύναμη, στην κατάληψη της Μικράς Ασίας.
Και όχι μόνο αυτό, ο Κεμάλ ενισχύθηκε σημαντικά από τους Ιταλούς σε όλους τους τομείς.

Οι ιταλοί είχαν τότε στην κατοχή τους την Δωδεκάνησο και ήξεραν καλά ότι με την Ελλάδα ισχυρή, η επόμενη απαίτηση θα ήταν η απελευθέρωση των Δωδεκανήσων.

Για να επανέλθουμε στο θέμα, το Αμερικανικό Ναυτικό βοήθησε τους Έλληνες, ξάδελφος της Μητέρας μου ο μόνος που γλίτωσε από την οικογένεια του, είχε πέσει στην Θάλασσα (όπως και τόσοι άλλοι). Οι Αμερικάνοι έπεσαν στην θάλασσα να τον μαζέψουν αυτόν και δέκα άλλους, τους πρόσφεραν ρούχα φαγητό και την άλλη μέρα άκατος τους μετέφερε σε Ελληνικό μεταγωγικό πλοίο. Αυτό είναι ντοκουμέντο καταγραμμένο και ηχητικά από μένα.

Η Γιαγιά μου περιέγραψε (και αυτά όλα τα έχω μαγνητοσκοπημένα) εικόνα από ανθρώπους που είχαν πέσει στην θάλασσα και από πλοίο με Ιταλική σημαία τους κτύπαγαν με κουπιά για να μην πλησιάσουν στο πλοίο.

Αυτά για την αλήθεια.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-03-07, 12:39
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
πιθανως και να κανω λαθος..δεν αντιπαραθετω γιατι δεν θυμαμαι που το διαβασα απλα θυμαμαι οτι το διαβασα μα δεν μπορω να ανατρεξω στην πηγη και φυσικα να θυμηθω αν θεωρουσα την πηγη αξιοπιστη
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 13-03-07, 12:39
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Ε τώρα τα είδα και τα άκουσα όλα.

Φσσσσ ακούσατε ακούσατε "Με την Τουρκία είμαστε πολιτισμικά και πιο κοντά"

Όταν το είπες αυτό βρε Κωστή το ένοιωσες καλά; Επειδή ζήσαμε 400 χρόνια σκλαβιάς έχουν κοινά πολιτισμικά με την Τουρκία; ;

Τι κοινά μπορεί να έχει ένας πολιτισμός 10.000 χρόνων με μια μετακινούμενη μάζα 600 ετών που κατέκτησαν την περιοχή;

Τι κοινό μπορεί να έχει βρε φίλε ο Σωκράτης και ο Αριστοτέλης με τον Αλή Πασά;

Θεωρώ επικίνδυνο και εξισωτικό το απατριωτικό διεθνιστικό μένος. Δεν έχω κανένα κοινό με κανένα Τούρκο, δεν απαιτώ τίποτα, δεν διεκδικώ τίποτα. Το μόνο που θέλω είναι να ξέρω και να γνωρίζω την ιστορία της πατρίδος μου.
Αν αυτός λέγεται εθνικισμός και όχι απλός πατριωτισμός είναι στην διάθεση σας να τον ονομάσετε όπως θέλετε, να μην μου προσβληθείτε όμως αν με χαρακτηρίζετε εθνικιστή και εγώ να σας λέω με την σειρά μου απάτριδες.

Δεν μου αρέσει και είμαι σίγουρος ότι δεν σας αρέσει.

Δεν έχω μένος, μίσος ή πολεμοχαρή διάθεση, αγαπώ την ειρήνη γιατί έζησα καταστάσεις εμπόλεμης κατάστασης, έχω τις καταβολές μου και ευχαριστώ τον θεό που με αξίωσε να τις ακούσω από τόσο καλούς ανθρώπους, που ενώ έπαθαν τα πάνδεινα από τους γείτονες, δεν είχαν μίσος στην ψυχή τους όπως δεν έχω και εγώ, παρά τα όσο νομίζετε.

Για την ιστορία να σας πω και στην Σμύρνη έχω πάει δύο φορές και την μία πήγα και στο σπίτι των παππούδων μου και στην Κωνσταντινούπολη έχω πάει άλλες τρεις. Δεν έχω λόγο να μην επισκεφτώ τον τόπο των προγόνων μου.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 13-03-07, 13:42
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Στέλιο έχω γνωρίσει ανθρώπους από πολλές χώρες. Οι πιο κοντινοί στην κουλτούρα και νοοτροπία μας είναι οι Τούρκοι. Το "πολιτισμικά" μπορεί να ήταν ατυχής λέξη εκ μέρους μου, αλλά αυτό εννοούσα.

Για πες μου, η σύγχρονη ελληνική κουλτούρα τί σχέση έχει με το Σωκράτη και τον Αριστοτέλη;
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 13-03-07, 14:02
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ θα κάνω άλλο ένα quote όμως διακινδυνεύοντας την σωματική μου ακεραιότητα.

Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Σίγουρα έχουν μεγαλύτερες επιρροές και δύναμη από τη Χρυσή Αυγή, αλλά στο όνομα των Λύκων προσάπτεις ολόκληρο το Τουρκικό Κράτος αν κατάλαβα καλά.

Η Τουρκία είναι σαν όλα τα κράτη, με ορισμένα στοιχεία πιο αυξημένα λόγω του στρατιωτικού καθεστώτος.
Με την παραπάνω παράγραφο Κωστή αναφέρεις μόνος σου το πρόβλημα της Τουρκίας.
Υπάρχει μία συγγένεια πρώτου βαθμού ανάμεσα στον στρατό και τους γκρίζους λύκους. Ένα μεγάλο μέρος της οργάνωσης είναι στρατιωτικοί και το ανάποδο, ένα μεγάλο μέρος στρατιωτικών είναι στην οργάνωση. Από τη στιγμή που το καθεστώς είναι όπως είπες στρατιωτικό, αυτόματα το καθεστώς είναι ανεγκέφαλα εθνικιστικό.
Άλλωστε νομίζω πως φαίνεται η πολιτική της χώρας στο τουπέ που έχει στις συζητήσεις ένταξης στην ΕΕ, στο Κυπριακό, στα προβλήματα που έχουμε στο Αιγαίο κλπ.

Όσο για την κουλτούρα, δεν μπορώ να πω ότι είχαν και πολύ... Και εμείς έχουμε φτιάξει βάζα από πορσελάνη αλλά δεν μπορείς να πείς ότι έχουμε την ίδια κουλτούρα με την Κίνα...

Νοοτροπία... Χμμμ... έχεις πάει στο Μεξικό να δείς πως είναι το μεσημέρι; Σαν να μπαίνεις σε Ελληνική δημόσια υπηρεσία. Λες να έχουν επανδρώσει τις εφορίες με μεξικάνους;
Καλά, εσύ δεν είσαι που βρίζεις την κουλτούρα και την νοοτροπία των Ελληνων βρε Κωστή; Πρακτικά βρίζεις των Τούρκων και σε είχαμε παρεξηγήσει;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 13-03-07, 17:53
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Μετέφερα την εκτροπή του θέματος σε άλλο θέμα.

Εδώ μιλάμε για τα σχολικά βιβλία, για την ανάγκη ή όχι τα σχολικά βιβλία να καλύπτουν ή να λένε την αλήθεια, σε βαθμό ανάλογα με την ηλικία που προορίζονται.

Θα επαναλάβω ότι είναι ανόητο να θεωρούμε 12 χρονα παιδιά, της σημερινής εποχής, ανώριμα να δεχτούν αλήθειες.

Ζητώ συγνώμη αν εν βρασμώ ψυχής (δεν έχω μάθει να κρύβω τα συναισθήματα μου και απαντώ πάντα άμεσα) έγιναν κάποιοι χαρακτηρισμοί.

Από το βιβλίο αυτό πέρα του αν θα έπρεπε να αναφέρεται ή όχι ο σφαγιασμός του πληθυσμού, θα θέσω ένα ερώτημα που μάλλον θα βάλει την κουβέντα μας σε άλλη βάση.

Η Μικρασιατική Καταστροφή, είναι ένα περίτρανο δείγμα του τι παθαίνει ένα έθνος, όταν είναι διχασμένο.

Κάθησα και διάβασα όλο το βιβλίο, δεν βρήκα πουθενά τίποτα, καμιά αναφορά για τα αίτια της συντριβής.

Καμιά αναφορά για τα λάθη και τις παραλείψεις των Βενιζελικών και των Βασιλικών, λάθη και παραλείψεις μέχρι εγκληματικού ορίου που είναι η κύρια αιτία της αποτυχίας και της συντριβής.

Από τον μεγαλοιδεατισμό του Βενιζέλου, με την λάθος απόφαση του να δεχτεί την συνθήκη, αντί να ζητήσει θαλάσσια σύνορα με την Τουρκία, κατακτώντας την Ανατολική Θράκη και τα νησιά Ιμβρο Τένεδο κλπ και ορίζοντας την Κωνσταντινούπολη σαν πολυεθνές σημείο, η πρόθεση του να μην μείνει στα συμφωνημένα αλλά να προχωρήσει ο στρατός τριπλασιάζοντας τα εδάφη της συμφωνίας μέχρι τα τραγικά έως εγκληματικά λάθη του Βασιλιά Κωνσταντίνου και η συνέχιση της προέλασης σε εδάφη που ουδέποτε υπήρχε Ελληνικό στοιχείο και χωρίς καμιά υποστήριξη των προκεχωρημένων γραμμών, χωρίς σταθμούς τροφοδοσίας και μεταφορών, καθώς και την απόσυρση ικανών στρατηγών και αξιωματικών με την δικαιολογία ότι ήταν Βενιζελικοί.

Ταυτόχρονα η παρουσία του απίστευτου Στεργιάδη και από τις δύο κυβερνήσεις του Βενιζέλου και των Βασιλικών κυβερνήσεων Γούναρη κλπ σαν Ύπατο Αρμοστή Σμύρνης, εμπόδισε τον Ελληνισμό της Μικράς Ασίας να αποχωρήσει νωρίτερα.

Οι Έλληνες επανέλαβαν το λάθος αυτό την περίοδο 1944-49, την περίοδο που η Ελλάδα έπρεπε να απαιτήσει εκτός από τα 12νησα και την Κύπρο, εμείς ικετεύαμε να μας βοηθήσουν οι μεγάλες δυνάμεις για να βγάλει ο ένας το μάτι του άλλου.

Γιατί να μην δώσουμε στα παιδιά μας αυτή την ιστορία δοσμένη ρεαλιστικά και εγώ ο μισός Σμυρνιός, εγώ που έχω ακούσει με τα αυτιά μου αυτές τις ιστορίες από τους πρωταγωνιστές του δράματος, θα μπορούσα ακόμα και να ανεχτώ τον όρο συνωστισμό…
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:17.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.