Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιστορία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 28-03-07, 11:09
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από SimonSays Εμφάνιση μηνυμάτων
Θέλεις να μας πεις ότι η ύπαρξη των παραπάνω φαινομένων στην Ελλάδα του σήμερα οφείλεται στους Τούρκους και την Οθωμανική κατοχή; Βρήκαμε αποδιοπομπαίο τράγο μου φαίνεται και του φορτώνουμε όλα τα στραβά μας.
Για το ότι κάποιος παρκάρει σε μέρος που δεν πρέπει; Ε όχι... Άλλο παράδειγμα ήταν αυτό.

Για να δούμε λοιπόν τι διάβασα σε όλα αυτά τα μηνύματα...
Εδάφη της ΕΕ τελούν υπό κατάληψη. Περίμενα κάτι παραπάνω από το "θα τα βρούμε στο 50-50"...
Κάποτε υπήρχαν σε ένα νησί Τουρκοκύπριοι και Ελληνοκύπριοι και ζούσαν ειρηνικά.
Έρχονται από απέναντι οι Τούρκοι, σαν ΤΕΛΕΙΩΣ άσχετοι, στέλνουν τους Τουρκοκύπριους στο βορά, τους Ελληνοκύπριους στο νότο και όλα πάνε μία χαρά. Βάζουν και ένα συρματόπλεγμα στη μέση για να μην καταπατήσουν τα εδάφη που πήρανε.
Τώρα έχουμε στο νότο τους ξεριζωμένους Ελληνοκύπριους που επειδή όλα τα εύφορα εδάφη ήταν στον βορά ασχολήθηκαν όλοι σχεδόν με τον τουρισμό και κατάφεραν να επιβιώσουν και στο βορά τους Τουρκοκύπριους που ζούν υπό τον ζυγό της Τουρκίας να στενάζουν γιατί ενώ πήρανε τα εύφορα εδάφη τους έχει τσακίσει η Τουρκία σε όλα τα άλλα.
Ναι, οι Τουρκοκύπριοι δεν είναι κερδισμένοι Κωστή. Γιατί ΔΕΝ είναι τούρκοι! Είναι τόσο ξεριζωμένοι όσο και οι Ελληνοκύπριοι! Μόνο που αυτοί ζούν υπό το καθεστώς της Τουρκίας. Τους ξεριζώσανε από τα σπίτια τους, τις περιουσίες τους, την ελευθερία τους. Τουλάχιστον οι Ελληνοκύπριοι έχουν την ελευθερία τους αλλά και πάλι τα συρματοπλέγματα πονάνε.
Αν βλέπεις ποτέ ειδήσεις, όταν άνοιξαν τα σύνορα, Ελληνοκύπριοι και Τουρκοκύπριοι αγκαλιάστηκαν. Οι Ελληνοκύπριοι πήγαν στα σπίτια τους στα κατεχόμενα όπου οι Τουρκοκύπριοι είχαν κρατήσει ακόμη και τα προσωπικά τους αντικείμενα ανέγκιχτα. Την ίδια κατάσταση είδαν και οι Τουρκοκύπριοι στα δικά τους.
Δεν σου λέει κάτι αυτό;
Μήπως πραγματικά δεν υπάρχουν Ελληνοκύπριοι και Τουρκοκύπριοι τελικά αλλά απλά Κύπριοι που οι μισοί είναι αιχμάλωτοι του καθεστώτος της Τουρκίας;
Γιατί δεν ανοίγουν τα σύνορα να πάει ο καθένας σπίτι του και να τα κανονίσουν όλα μόνοι τους;
Ποιός ο λόγος της πράσινης γραμμής και των συνόρων;
Οι δύο λαοί (αν θέλεις να τους βλέπεις έτσι) όταν συναντήθηκαν αγκαλιάστηκαν και έκλαψαν μαζί. Δεν μάλωσαν, δεν σκοτώθηκαν. Μήπως τα συρματοπλέγματα χωρίζουν την Τουρκία από την Κύπρο και όχι την χώρα την "Ελληνοκυπρίων" από τη χώρα των "Τουρκοκυπρίων";
Η ταυτότητά μου λέει "Υπηκοότητα Κυπριακή". Όχι "Ελληνοκυπριακή".
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 28-03-07, 11:32
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Άρα αν κατάλαβα καλά (που το υποψιάστηκα και από την αρχή), το παράδειγμά σου για το γείτονα από την κόλαση αναφερόταν στην Κύπρο και όχι στην Ελλάδα;;;
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 28-03-07, 11:39
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ουχί αγαπητέ μου...
Απλά σε ρώτησα πως θα αντιδρούσες εσύ αν ένας γείτονάς σου έκανε τα πράγματα που ανέφερα. Δεν ανέφερα εθνικότητα, είναι καθαρά προσωπική σχέση μεταξύ γειτόνων. Δες το μικροοικονομικά. (μα τι λέω πάλι)
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 28-03-07, 11:43
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Θα έκανα προσφυγή σε διεθνείς οργανισμούς. Δεν καταλαβαίνω όμως όλη αυτή η κουβέντα με το γείτονα τί σχέση έχει με τις πραγματικές σχέσεις Ελλάδας - Τουρκίας.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 28-03-07, 12:08
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα έκανα προσφυγή σε διεθνείς οργανισμούς.
Θα πήγαινες σε διεθνείς οργανισμούς επειδή παρκάρει στη θέση σου;
Το παράδειγμα είναι απλό...
Αν κάποιος σε ενοχλεί συνέχεια και οι αρχές δεν κάνουν τίποτα για αυτό εσύ απλά σκύβεις το κεφάλι και το παίζεις ανώτερος;
Δεν το κάνουμε σε προσωπικές σχέσεις (εγώ ας πούμε παίζει να τον τσάκιζα και στο ξύλο αν το παρατραβούσε) θα το κάνουμε σαν έθνος;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 28-03-07, 13:17
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Άλλο πράγμα να χαρίζεται ένα 20% της εξουσίας στους Τουρκοκύπριους (δηλαδή να γίνει 50-50 η διακυβέρνηση, παρά το 70-30 των πληθυσμών), και άλλο να λες ότι δίνουμε την Κύπρο στους Τούρκους.
και δεν δινουμε το 21% να εχουν και την πλειοψηφια να μην βασανιζομαστε με διοικητικα προβληματα; τι ειναι 1% παραπανω;

και μια και ειμαστε τοοοσο γεναιοδωροι δεν δινουμε και την διοικηση στην θρακη και στα ιμια και στις γκριζες ζωνες και στον εναεριο χωρο να ησυχασουμε απο τις προστριβες;
γιατι να περιοριστουμε μονο στην παραχωρηση του 20% της εξουσιας της κυπρου;
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 28-03-07, 13:48
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν κάποιος σε ενοχλεί συνέχεια και οι αρχές δεν κάνουν τίποτα για αυτό εσύ απλά σκύβεις το κεφάλι και το παίζεις ανώτερος;
Δεν το κάνουμε σε προσωπικές σχέσεις (εγώ ας πούμε παίζει να τον τσάκιζα και στο ξύλο αν το παρατραβούσε) θα το κάνουμε σαν έθνος;
Υπάρχει όμως κάποια διαφορά μεταξύ προσώπων και κρατών

Θεωρητικά στην Κύπρο κάποιοι έχουν άδικο και κάποιοι δίκιο. Το ποιός και σε τι βαθμό εμένα προσωπικά λίγο με νοιάζει, για τον εξής απλό λόγο: Στην πράξη της διεθνούς διπλωματίας το "δίκιο" είναι έννοια σχετική και συνήθως αποτελεί μόνο ένα παράγοντα στη λήψη αποφάσεων. Έτσι όπως τα βλέπω εγώ, υπάρχουν οι εξής δυνατότητες:

1. Να μείνουν τα πράγματα έτσι.

2. Να αποδεχτούν οι ενδιαφερόμενοι ένα σχέδιο τύπου Ανάν (με κάποιες μικρές διαφοροποιήσεις), δηλαδή ένα σχέδιο "αμοιβαίων υποχωρήσεων".

Όντως, στις αμοιβαίες υποχωρήσεις θα χαθεί κάτι: από το συσχετισμό 70-30 θα πάμε στο 50-50 (αναφέρω τα νούμερα ενδεικτικά) οπότε "εμείς" θα χάσουμε 20 και οι "άλλοι" θα κερδίσουν 20.

Αυτό έγινε γιατί κάποιος εφάρμοσε το νόμο του ισχυρότερου και κέρδισε, με δεδομένο ότι οι διεθνείς παράγοντες δεν κάνουν τίποτα. Αν θες την αναλογία με τα πρόσωπα, αν ο άλλος είναι πρωταθλητής του καράτε δε θα πας να τον πλακώσεις στο ξύλο γιατί θα τις φας. Απλά θα κοιτάξεις να ελαττώσεις τις δικές σου απώλειες.

Ο κυπριακός λαός αποφάσισε ότι είναι πιο συμφέρουσα η τωρινή κατάσταση από αυτές τις αμοιβαίες υποχωρήσεις, προσβλέποντας μάλλον σε κάποια "καλύτερη" (δικαιότερη; ) μελλοντική λύση. Άρα τα πράγματα θα μείνουν έτσι.

Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
και δεν δινουμε το 21% να εχουν και την πλειοψηφια να μην βασανιζομαστε με διοικητικα προβληματα; τι ειναι 1% παραπανω;
Το επόμενο "σχέδιο ανάν" πιθανόν να είναι 51-49 ποιοτικά αν όχι και ποσοστικά. Ο χρόνος μετράει σαφώς υπέρ της τωρινής κατάστασης και εναντίον εκείνης που ίσχυε πριν 30+ χρόνια

Δεν ξέρω αν αυτό είναι ηττοπάθεια ή ενδοτισμός, απλά, παρατηρώντας τον κόσμο βλέπω ότι με το σταυρό στο χέρι άκρη δε βγαίνει. Η Κύπρος (και η δική μας χώρα επίσης) μεγάλη στρατιωτική δύναμη δεν έχει, πετρέλαια δεν έχει, φυσικό αέριο δεν έχει, χρυσό ή διαμάντια δεν έχει, ουράνιο δεν έχει, μεγάλη στρατηγική σημασία δεν έχει (η Τουρκία είναι δίπλα και είναι πρόθυμη). Γιατί να ασχοληθούν οι ΗΠΑ μαζί μας;

Εμείς πάμε με το "έχουμε δίκιο και πρέπει να μας το αναγνωρίσουν", οι άλλοι κοιτάνε το εθνικό συμφέρον τους. Εμείς ακολουθούμε μια αμφιταλαντευόμενη πολιτική (πχ εκείνοι που φώναζαν "έξω η Ελλάδα από την ΕΟΚ" σήμερα είναι στη Βουλή), οι άλλοι είναι σταθεροί στις θέσεις τους. Εμείς πετάμε ρουκέτες στην αμερικανική πρεσβεία, οι άλλοι ανοίγουν τα αεροδρόμιά τους.

Σόρυ, αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα. Είτε θα συνεχίσουμε να κυνηγάμε αυτό που θεωρούμε "δίκαιο" και θα υποστούμε τις συνέπειες, είτε θα βάλουμε νερό στο κρασί μας, θα μάθουμε από τα λάθη μας και θα κοιτάξουμε να μην τα επαναλάβουμε.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 28-03-07, 14:05
Το avatar του χρήστη concul
concul Ο χρήστης concul δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-01-12 00:46
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
ασφαλως και το λενε μα και η αλλη πλευρα το ιδιο λεει...
αυτο ομως που δεν σου λενε οι τουρκοι ειναι οτι απαιτουν δικαιωματα πλειοψηφιας (βλεπε σχεδιο αναν)
ειναι σαν να λεμε στην αγγλια οτι 5 χρονια πρωθυπουργος;; οχι
να το κανουμε 2 χρονια αγγλος 1 χρονο ιρλανδος 1 χρονο σκωτσεζος και ενα χρονο ουαλλος.
να δουμε πως θα τους φανει
λοιπον εμενα μου αρεσε αυτο το παραδειγμα και απο οτι ειδα περασε ντουκου.

και για την αμερικη θα προτεινα (μια και ειναι υπερ του σχεδιου αναν και αυτοι)
1 χρονο καυκασιος προεδρος 1 χρονο αφροαμερικανος 1χρονο ισπανοαμερικανος
και μισο χρονο ινδιανος (που ηταν και η δικη του χωρα στο κατω κατω) και
οι εκ χαβαης τον αλλο μισο
__________________
curiosity killed the cat
(skister emeritus)
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 28-03-07, 14:13
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Βλέπεις οι δολοφόνοι Αμερικάνοι κρίνουν τα πάντα με δύο μέτρα και δύο σταθμά, όταν ο Μιλόσεβιτς σκότωσε μερικούς Αλβανόφωνους έκαναν πόλεμο και ισοπέδωσαν την Σερβία, όταν οι Σέρβοι Κοσσοβάροι βιάζονται και τους καίνε τα όσια και τα ιερά τους, ο "δικαιοκρίτης" του κόσμου οι αιμοσταγείς δολοφόνοι του Ιρακ, για άλλα ασχολούνται.
Βλέπεις οτι κι εσυ κρινεις με 2 μετρα και σταθμα? απο τη μία απιστευτοι διωγμοι βιασμοι ξεριζωμοι και απο την αλλη ο μιλοσεβιτς σκότωσε μερικους αλβανοφωνους....
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 28-03-07, 14:17
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει όμως κάποια διαφορά μεταξύ προσώπων και κρατών
Η οποία λέει "κάνε ότι θέλεις με την Θράκη, δώσε την στους Τούρκους αλλά μην μου πάρεις τη θέση στο πάρκινγκ γιατί θα σου κάνω τη μούρη κυμά";
Μπορεί να μην σε αγγίζει το γεγονός ότι υπάρχουν συρματοπλέγματα που διχοτομούν την Κύπρο επειδή δεν τα έχεις δεί, αλλά αυτό σημαίνει πως δεν πρέπει να νοιάζεσαι κιόλλας;
Δέντρο που πέφτει μακρυά από εμάς δεν κάνει θόρυβο τελικά... Κρίμα...



Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Όντως, στις αμοιβαίες υποχωρήσεις θα χαθεί κάτι: από το συσχετισμό 70-30 θα πάμε στο 50-50 (αναφέρω τα νούμερα ενδεικτικά) οπότε "εμείς" θα χάσουμε 20 και οι "άλλοι" θα κερδίσουν 20.
Εεεεπ! Να κάνουμε αμοιβαίες υποχωρήσεις οι δυό μας; Εσύ θα χάσεις σπίτι και αυτοκίνητο και εγώ θα κερδίσω σπίτι και αυτοκίνητο...

Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θες την αναλογία με τα πρόσωπα, αν ο άλλος είναι πρωταθλητής του καράτε δε θα πας να τον πλακώσεις στο ξύλο γιατί θα τις φας. Απλά θα κοιτάξεις να ελαττώσεις τις δικές σου απώλειες.
Αν δεν απατώμαι αυτό ονομάζεται τραμπουκισμός και εν έτει 2007 δεν θα έπρεπε να υπάρχει;

Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων

Δεν ξέρω αν αυτό είναι ηττοπάθεια ή ενδοτισμός, απλά, παρατηρώντας τον κόσμο βλέπω ότι με το σταυρό στο χέρι άκρη δε βγαίνει.
Άρα συμφωνείς στο ότι δεν μπορούμε εμείς να πηγαίνουμε με το σταυρό στο χέρι μήπως και ενοχλήσουμε τους Τούρκους ενώ αυτοί κάνουν ότι κάνουν ακόμη ε;

Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Σόρυ, αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα. Είτε θα συνεχίσουμε να κυνηγάμε αυτό που θεωρούμε "δίκαιο" και θα υποστούμε τις συνέπειες, είτε θα βάλουμε νερό στο κρασί μας, θα μάθουμε από τα λάθη μας και θα κοιτάξουμε να μην τα επαναλάβουμε.
Εγώ λέω να τους ζητήσουμε και συγνώμη...
Μα τι λέτε ρε παιδιά...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 28-03-07, 14:59
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεί να μην σε αγγίζει το γεγονός ότι υπάρχουν συρματοπλέγματα που διχοτομούν την Κύπρο επειδή δεν τα έχεις δεί, αλλά αυτό σημαίνει πως δεν πρέπει να νοιάζεσαι κιόλλας;
Με ενδιαφέρει ως άνθρωπο να γίνεται αυτό που είναι σωστό και δίκαιο. Δυστυχώς αυτό που είναι σωστό και δίκαιο στον κόσμο που ζούμε δεν είναι πάντα εφικτό. Επιπλέον, το "να φύγουν αυτοί που έκαναν την εισβολή τότε" ολοένα και περισσότερο δεν είναι ο μόνος παράγοντας του προβλήματος. Τι είναι σωστό και δίκαιο για το λαό που γεννήθηκε από το 1974 και μετά πχ;

Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Εεεεπ! Να κάνουμε αμοιβαίες υποχωρήσεις οι δυό μας; Εσύ θα χάσεις σπίτι και αυτοκίνητο και εγώ θα κερδίσω σπίτι και αυτοκίνητο...
Υπάρχει επίσης διαφορά μεταξύ αυτού που είπες και του "από 70-30 πάμε στο 50-50". Πάλι ενδεικτικά είναι τα νούμερα, αλλά μήπως η υποχώρηση του 20% παρουσιάστηκε συναισθηματικά ως 100% ήττα;

Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεν απατώμαι αυτό ονομάζεται τραμπουκισμός και εν έτει 2007 δεν θα έπρεπε να υπάρχει;
Ονομάζεται κατάπτυστος, ωμός τραμπουκισμός, καταπάτηση συνθηκών, προσβολή θεσμών, εφαρμογή νόμου της ζούγκλας, κλπ. Το είδαμε σε Κύπρο, Λίβανο, Παλαιστίνη, Γρανάδα, Κουβέιτ, Σερβία, Αφγανιστάν (δύο φορές), Ιράκ κλπ κλπ κλπ. Δε θα έπρεπε, αλλά υπάρχει. Και επειδή μιλάμε για κράτη και διεθνείς σχέσεις, το "έτσι είναι τα πράγματα" είναι πολύ ισχυρό επιχείρημα, είναι κατάσταση που επηρρεάζει τις ζωές λαών και γενεών...

Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Άρα συμφωνείς στο ότι δεν μπορούμε εμείς να πηγαίνουμε με το σταυρό στο χέρι μήπως και ενοχλήσουμε τους Τούρκους ενώ αυτοί κάνουν ότι κάνουν ακόμη ε;
Φυσικά και συμφωνώ! Αλλά υπάρχει τεράστια απόσταση μεταξύ του "δεν πάω με το σταυρό στο χέρι" και πχ "καταρρίπτω αεροπλάνα". Έτσι για αρχή, μήπως να βάλουμε μια τάξη στην εθνική μας πολιτική (αν έχουμε), ώστε να αποκτήσουμε (μεγαλύτερη) υπόληψη ως κράτος;

Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ λέω να τους ζητήσουμε και συγνώμη...
Μα τι λέτε ρε παιδιά...
Μη το πας στα άκρα! Είμαι 100% με τον Κυπριακό λαό, ο οποίος αποφάσισε να μην αποδεχτεί το σχέδιο ανάν (θα ήταν αντιδημοκρατικό να μην είμαι). Η επιλογή ήταν είτε να μείνει με τη διχοτόμηση και την ελπίδα για πλήρως δίκαιη μελλοντική λύση είτε να βρει λύση τότε χωρίς να είναι πλήρως δίκαιη. Αμφιβάλλω προσωπικά αν θα βρεθεί ποτέ "δίκαιη" λύση αλλά αφού έτσι αποφάσισε, έτσι θα γίνει. Απλά παρατηρώ ότι το αποτέλεσμα της απόρριψης είναι αρκετά ακόμα χρόνια διχοτόμησης.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 28-03-07, 16:06
jimm Ο χρήστης jimm δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-01-17 21:16
Φύλο: Άντρας
Για μένα το πρόβλημα μεταξύ των δύο κρατών εστιάζεται στο ότι και οι δύο λαοί έχουν μεγαλώσει με την ιδέα ότι είναι ανώτεροι όλων. Οι Τούρκοι διαφέρουν στο γεγονός ότι ο μέσος Τούρκος θέλει να βάλει το χέρι του ώστε να συνεχίσουν να νιώθουν ανώτεροι όλων. Ο Έλληνας από την άλλη πιστεύει ότι είναι μεν ανώτερος όλων αλλά κι ότι οι άλλοι δεν υπάρχει περίπτωση να τον φτάσουν ποτέ. Βλέποντας λοιπόν ο Έλληνας κάποιον άλλον να προοδεύει (δεν μιλάω για την Τουρκία) ασχολείται με το δήθεν παρασκήνιο που βοήθησε τον πρώτο να προοδεύσει παρά με το να τον φτάσει, ο Τούρκος απ' ότι έχω καταλάβει κάνει κάτι παρεμφερές.

Μόνος που ο Τούρκος έχει μία δικαιολογία (έστω και άστοχη πολλές φορές), έχει ένα παρεμβατικό στρατιωτικό καθεστώς, ο Έλληνας μπορεί να έχει επίσης ένα καθεστώς με την διαφορά ότι αυτός το επιλέγει.

Δ.
__________________
Let's call it an accidental feature -- Larry Wall
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 28-03-07, 16:27
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Με ενδιαφέρει ως άνθρωπο να γίνεται αυτό που είναι σωστό και δίκαιο. Δυστυχώς αυτό που είναι σωστό και δίκαιο στον κόσμο που ζούμε δεν είναι πάντα εφικτό.
Αυτό είναι λόγος για αγώνες. Όχι για να παίρνουμε το μέρος του άδικου και να το δικαιολογούμε.


Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιπλέον, το "να φύγουν αυτοί που έκαναν την εισβολή τότε" ολοένα και περισσότερο δεν είναι ο μόνος παράγοντας του προβλήματος. Τι είναι σωστό και δίκαιο για το λαό που γεννήθηκε από το 1974 και μετά πχ;
Να ζήσει ελεύθερος.
Μιλάμε για καθεστος κατοχής. Δηλαδή μήπως κακό έκαναν οι Έλληνες που ελευθερώθηκαν γιατί οι γενεές 400 χρόνων γεννήθηκαν υπό καθεστός κατοχής;


Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει επίσης διαφορά μεταξύ αυτού που είπες και του "από 70-30 πάμε στο 50-50". Πάλι ενδεικτικά είναι τα νούμερα, αλλά μήπως η υποχώρηση του 20% παρουσιάστηκε συναισθηματικά ως 100% ήττα;
Μιλήσαμε για αμοιβαίες υποχωρήσεις. Ο όρος αμοιβαίος σημαίνει ότι κάπου θα υποχωρήσουν και οι δύο πλευρές. Δεν θα τα πάρει όλα η μία.
Αυτή δεν είναι αμοιβαία υποχώρηση. Είναι ο ορισμός της Ισπανικής υποχώρησης.

Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε θα έπρεπε, αλλά υπάρχει. Και επειδή μιλάμε για κράτη και διεθνείς σχέσεις, το "έτσι είναι τα πράγματα" είναι πολύ ισχυρό επιχείρημα, είναι κατάσταση που επηρρεάζει τις ζωές λαών και γενεών...
Και;
Βρίσκουμε δικαιολογίες του στύλ "Άσε τον μωρέ, τραμπούκος είναι";
Επικροτούμε και τις πράξεις του;


Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Έτσι για αρχή, μήπως να βάλουμε μια τάξη στην εθνική μας πολιτική (αν έχουμε), ώστε να αποκτήσουμε (μεγαλύτερη) υπόληψη ως κράτος;
Κάνοντας και άλλες υποχωρήσεις; Κάνοντας τα παιδιά μας να ξεχάσουν την ιστορία τους μην παρεξηγηθούν οι Τούρκοι, δίνοντας και άλλα εδάφη, μοιρολατρώντας και πολλές φορές καίγοντας τη σημαία μας την ίδια;

Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλά παρατηρώ ότι το αποτέλεσμα της απόρριψης είναι αρκετά ακόμα χρόνια διχοτόμησης.
Καλύτερα μισή παρά τίποτα.
Εκεί έχουμε καταλήξει.
Κρίμα
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 28-03-07, 16:38
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από jimm Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο Έλληνας από την άλλη πιστεύει ότι είναι μεν ανώτερος όλων αλλά κι ότι οι άλλοι δεν υπάρχει περίπτωση να τον φτάσουν ποτέ.
Λάθος Δημήτρη.
Ο Έλληνας πιστεύει ότι τίποτα δεν τον αγγίζει αν δεν χάσει ο ίδιος κάτι.
Μιλάμε για χαμένες πατρίδες, πολλοί απλά σηκώνουν το φραπόγαλό τους και πίνουν λίγο ανασηκώνοντας τους ώμους.

Μιλάμε για τη μισή Κύπρο! Ποιός τη γ****ει μωρέ αυτήν! Ούτε στο χάρτη δεν την έχω δεί! Θα κάθομαι να τσακώνομαι τώρα; Είμαι "Προοδευτικός".
Ποιό πολύ με νοιάζει που καταπάτησαν δύο μέτρα από το οικοπεδάκι μου. Για αυτό θα το παίξω τσαμπουκάς, θα ανακαλύψω πόσο άχρηστο είναι το κράτος και πόση αδικία υπάρχει στον κόσμο! Άμα λάχει θα πάρω και το ντουφέκι μου να τον κυνηγήσω τον αλήτη!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 28-03-07, 16:48
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από jimm Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο Έλληνας από την άλλη πιστεύει ότι είναι μεν ανώτερος όλων αλλά κι ότι οι άλλοι δεν υπάρχει περίπτωση να τον φτάσουν ποτέ.
Για ποιον Έλληνα μιλάμε;

Νοιώθω ότι τώρα με υποβιβάζεις εμένα προσωπικά Δημήτρη, νοιώθω ότι με φτύνεις κατάμουτρα και με αποκαλείς χουλιγκάνο φασίστα και εθνικιστή, που τά σπασε προχθες στο Καραισκάκη.

Αν εγώ σε ονομάσω ανθέλληνα θα σου αρέσει; Φυσικά όχι.

Κανείς από εμάς δεν πιστεύει ότι ανώτερος κανενός. Να μας πηδ*** βαρέθηκε, να χάνουμε και άλλα βαρέθηκα να είμαστε ενδοτικοί βαρέθηκα, να αμφισβητούν την εθνική μας κυριαρχία βαρέθηκα. Όλα αυτά με την μοναδική παγκόσμια πρωτοτυπία, να υπάρχουν Έλληνες που δεν θα τους καεί καρφάκι, αν αύριο γκριζάρουν και 12 ακόμα νησιά στο Αιγαίο.

Αν νομίζετε ότι η δικιά σας ενδοτική απάθεια είναι η σωστή ενώ η δικιά μας πεισμωτική άρνηση είναι η λάθος, ρε δε πάτε να κοιταχτείτε όλοι μαζί :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:44.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.