Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιστορία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #46  
Παλιά 28-03-07, 16:54
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν νομίζετε ότι η δικιά σας ενδοτική απάθεια είναι η σωστή ενώ η δικιά μας πεισμωτική άρνηση είναι η λάθος, ρε δε πάτε να κοιταχτείτε όλοι μαζί :-)
Δεν είναι γενική η απάθεια Στέλιο. Μην τα ισοπεδώνεις όλα.
Ο Έλληνας που το παίζει προοδευτικός και δεν θέλει να βρίζει τους Τούρκους για αυτά που κάνουν, και μάλιστα θίγεται γιατί άλλοι τους βρίζουν για τις χαμένες πατρίδες θα φρενιάσει και θα βγεί στους δρόμους να διαμαρτήρεται αν του πουν ότι τα σκυλάδικα θα κλείνουν στις 2 η ώρα το βράδυ... Είναι και αυτό μία αντίδραση. Δεν μπορώ να πω...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 28-03-07, 16:59
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι γενική η απάθεια Στέλιο. Μην τα ισοπεδώνεις όλα.
Δηλητηριασμένοι από τον Κουναλακισμό του 3% είναι.
Έχει πέσει πολύ δηλητήριο από τα δήθεν και κάργα προοδευτικά φερέφωνα όργανα υπερδυνάμεων.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 28-03-07, 17:42
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν νομίζετε ότι η δικιά σας ενδοτική απάθεια είναι η σωστή ενώ η δικιά μας πεισμωτική άρνηση είναι η λάθος, ρε δε πάτε να κοιταχτείτε όλοι μαζί :-)
Για κανε λιανά την ενδοτικη απάθεια γιατι εγω βλέπω μόνο την πεισμωτικη άρνηση (κκε style)
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 28-03-07, 17:49
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι γενική η απάθεια Στέλιο. Μην τα ισοπεδώνεις όλα.
Ο Έλληνας που το παίζει προοδευτικός και δεν θέλει να βρίζει τους Τούρκους για αυτά που κάνουν, και μάλιστα θίγεται γιατί άλλοι τους βρίζουν για τις χαμένες πατρίδες θα φρενιάσει και θα βγεί στους δρόμους να διαμαρτήρεται αν του πουν ότι τα σκυλάδικα θα κλείνουν στις 2 η ώρα το βράδυ... Είναι και αυτό μία αντίδραση. Δεν μπορώ να πω...
συγνωμη ακουσες κανενα να μην δεχεται αυτα που κανει ο τουρκος και ο κάθε τουρκος?
ακουσες κανενα να θιχτει γιατι καποιοι τους βρίζουν για τις χαμένες πατρίδες?
το μονο που λέμε είναι να σταματήσει το πότισμα και να αρχισει η μαθηση...σφαιρικα όμως οχι του στυλ ηρθαν οι τουρκοι απο το ασχετο στη Κύπρο και εισεβαλλαν...
και δικαιολογία (κατα την αποψη τους σοβαρη, κατα τη δική μου σαθρη) είχαν για να εισβάλουν, και οι τουρκόφωνοι Κύπριοι ηταν λιγο στη γωνια και στο φτύσιμο (και ενίοτε και στο ξύλο)..
ειπαμε απαράδεκτη η εισβολη , απεναντι στεκόμαστε όλοι, μαζι με την Κύπρο είμαστε αλλα να λεμε και τα συκα συκα....
Δεν μπορεις να μαθαίνεις στο παιδί οτι οι βαρβαροι οι Τούρκοι μπηκαν και πηρανε το μισο νησι επειδη εκανε καλο καιρο εκεινη τη μερα και δεν ειχαν τι να κανουν..
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 28-03-07, 17:49
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 23:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Για ποιον Έλληνα μιλάμε;

Νοιώθω ότι τώρα με υποβιβάζεις εμένα προσωπικά Δημήτρη, νοιώθω ότι με φτύνεις κατάμουτρα και με αποκαλείς χουλιγκάνο φασίστα και εθνικιστή, που τά σπασε προχθες στο Καραισκάκη.

Αν εγώ σε ονομάσω ανθέλληνα θα σου αρέσει; Φυσικά όχι.

Κανείς από εμάς δεν πιστεύει ότι ανώτερος κανενός. Να μας πηδ*** βαρέθηκε, να χάνουμε και άλλα βαρέθηκα να είμαστε ενδοτικοί βαρέθηκα, να αμφισβητούν την εθνική μας κυριαρχία βαρέθηκα. Όλα αυτά με την μοναδική παγκόσμια πρωτοτυπία, να υπάρχουν Έλληνες που δεν θα τους καεί καρφάκι, αν αύριο γκριζάρουν και 12 ακόμα νησιά στο Αιγαίο.

Αν νομίζετε ότι η δικιά σας ενδοτική απάθεια είναι η σωστή ενώ η δικιά μας πεισμωτική άρνηση είναι η λάθος, ρε δε πάτε να κοιταχτείτε όλοι μαζί :-)
Όλοι οι λαοί τρώνε από κάπου πήδημα Xenios. Άλλοι λιγότερο και άλλοι περισσότερο. Το θέμα είναι τι μπορούμε εμείς να κάνουμε για να καλυτερέψουμε τη κατάσταση. Για να γίνει αυτό όμως πρέπει σαν Έλληνες να έχουμε το κουράγιο να αναγνωρίζουμε τα δικά μας λάθη και όχι μόνο των άλλων.

Και υπάρχει λεπτή διαφορά ανάμεσα στην "ενδωτική απάθεια" και την ειλικρινή θέληση για μια λύση δίκαιη και ειρηνική.

Στις σχέσεις Ελλάδος Τουρκίας αυτή η "πεισμωτική άρνηση" από τις δύο πλευρές που έχει σαν αποτέλεσμα επί 24ώρου βάσης δύο γειτονικές χώρες μέλη του ΝΑΤΟ να είναι σε συνεχή επιφυλακή εξυπηρετεί μόνο στενά στρατιωτικά συμφέροντα. Οι μόνες δύο χώρες στο ΝΑΤΟ που ξοδεύουν μεγαλύτερο ποσοστό του ΑΕΠ τους για την Άμυνα (αυτά τα στοιχεία είναι προ-Ιρακ) από τις ΗΠΑ (3%) είναι η Ελλάς (4%) και η Τουρκία (5%). Μακάρι μια μέρα αυτά τα χρήματα να πάνε στην παιδεία και την υγεία.
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 28-03-07, 17:53
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιλάμε για καθεστος κατοχής.
Εσύ, εγώ και τόσα ψηφίσματα λένε αυτό το πράγμα. Ο κατακτητής δε φεύγει. Κάποια πρακτικά εφαρμόσιμη πρόταση;

Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάνοντας και άλλες υποχωρήσεις; Κάνοντας τα παιδιά μας να ξεχάσουν την ιστορία τους μην παρεξηγηθούν οι Τούρκοι, δίνοντας και άλλα εδάφη, μοιρολατρώντας και πολλές φορές καίγοντας τη σημαία μας την ίδια;
Γι'αυτό είπα να βάλουμε πρώτα τάξη στα του οίκου μας, ώστε να αποκτήσουμε υπόληψη ως κράτος και να μπορούμε να διεκδικούμε. Η παθητική άποψη "έχουμε δίκιο άρα θα μας το αναγνωρίσετε" δεν παίζει εδώ και 30 χρόνια.

Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλύτερα μισή παρά τίποτα.
Αυτό είναι καθαρά συναισθηματικό επιχείρημα διότι δεν ανταποκρίνεται στην αλήθεια (το 50% δεν ισοδυναμεί με "τίποτα"). Επιπλέον, συνεπάγεται πολυετή μελλοντικό διχασμό.

Όπως είπα, αφού ο Κυπριακός λαός το αποφάσισε, έτσι θα γίνει. Ένα απαισιόδοξο σενάριο, όμως, λέει ότι η διχοτόμηση θα συνεχιστεί, οι συγγενείς των αγνοουμένων και οι τότε κάτοικοι γενικότερα θα πεθάνουν και το θέμα θα ατονήσει εντελώς, οι νεότεροι θα βολευτούν με την κατάσταση και θα θελήσουν να ησυχάσουν αφού λύση δεν έρχεται, σιγά σιγά θα ανοίξει ο δρόμος για εμπόριο, συγκοινωνία και λοιπές σχέσεις με τα κατεχόμενα και τελικά de facto θα παγιοποιηθεί η τωρινή κατάσταση.

Όπως παρόμοια έγινε με τη FYROM, η διεθνής κοινότητα θα "βαρεθεί" να ασχολείται με ένα θέμα που έχει βαλτώσει και λύση δε φαίνεται πουθενά εδώ και δεκαετίες, θα ακολουθήσει τον εύκολο δρόμο "να τελειώνουμε", η Κύπρος θα μείνει λίγο-πολύ έτσι και το θέμα θα περάσει στην ιστορία.

Είναι δίκαιο; Όχι. Είναι πιθανό; Ναι.

Συγγνώμη και πάλι αν δε σου αρέσει αυτό το σενάριο (ούτε εμένα αρέσει), αλλά θα πρέπει να το λάβεις υπόψη σου αν θες να είσαι ρεαλιστής και όχι ονειροπόλος. Δε μιλάμε για το χωράφι δύο γειτόνων, αλλά για σχέσεις πολλών κρατών. Και αμφιβάλλω για το κατά πόσο το "δίκαιο" αποτελεί πρώτη προτεραιότητα για την εξωτερική πολιτική αρκετών από αυτές.

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν νομίζετε ότι η δικιά σας ενδοτική απάθεια είναι η σωστή ενώ η δικιά μας πεισμωτική άρνηση είναι η λάθος, ρε δε πάτε να κοιταχτείτε όλοι μαζί :-)
Η αντίδραση όταν έγιναν τα Ίμια εκεί πάνω στη Σκωτία που βρισκόμουν ξέρεις ποιά ήταν; "Πήγαν οι μεν, πήγαν οι δε, τελικά σφάζονται για ένα βράχο; Ωχ μωρέ με τι ασχολούνται.." Κάτι σαν το γονιό που βλέπει το παιδί να κλαίει "ουαααααα! μαμά μου πήρε την κούκλα μουυυυ!"

Στους ξένους καίγεται καρφάκι αν θα είναι 50-50 ή 60-40; Θα ξεκουνηθεί ο ελβετός, ο νορβηγός ή ο αμερικάνος για δέκα βράχια και μια περιοχή που μπορεί να μη ξέρει καν που είναι; Μήπως νομίζεις τον νοιάζει τι είναι δίκαιο σε μια κατάσταση 30+ χρόνια πριν, όταν δεν κάνει τίποτα για τη σφαγή εκατοντάδων χιλιάδων και την κατάφωρη παραβίαση διεθνούς δικαίου που εμφανίζεται καθημερινα στις οθόνες όλων;

"Ρε δεν πάτε να κοιταχτείτε" λέω κι εγώ με τη σειρά μου

Δεν ξέρω αν θεωρείται "ενδοτική απάθεια", αλλά είτε ως κράτος θα αποκτήσουμε χαρτιά που να μετράνε στο διεθνές παιχνίδι (ισχυρή οικονομία, καλές δημόσιες σχέσεις, συνεπή πολιτική, ουσιαστική παιδεία), είτε θα συνεχίσουμε να τρώμε σφαλιάρες. Τα υπόλοιπα είναι για εσωτερική κατανάλωση, είτε από τους "κουναλάκηδες" είτε από τους "καρατζαφέρηδες" είτε από πιο μεγάλες παρατάξεις.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 28-03-07, 18:19
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Rider Εμφάνιση μηνυμάτων
συγνωμη ακουσες κανενα να μην δεχεται αυτα που κανει ο τουρκος και ο κάθε τουρκος?
Έχω ακούσει δικαιολογίες και αυτό φτάνει.
Όπως είπα αυτό που με ενοχλεί είναι ότι
1) Οι σχέσεις Ελλάδας Τουρκίας έχουν γίνει μονομερείς με την Τουρκία να έχει το πάνω χέρι και
2) Το δικαιολογούμε ή μοιρολατρούμε προσέχοντας πάντα να μην τους ενοχλήσουμε.

Δεν μιλάμε για κάτι που κάποτε έκαναν και είναι περασμένο ξεχασμένο.
Μιλάμε για πράγματα που ακόμη κάνουν.

@SimonSays
"Και υπάρχει λεπτή διαφορά ανάμεσα στην "ενδωτική απάθεια" και την ειλικρινή θέληση για μια λύση δίκαιη και ειρηνική. "
Δεν πρέπει αυτή η θέληση να υπάρχει και από τις δύο πλευρές;
Η θέληση της Τουρκίας είναι να βομβαρδίσει την Κύπρο σε περίπτωση που γίνουν ανασκαφές για πετρέλαιο. Και μιλάμε για τώρα. Όχι το 1974, όχι το 1821!

@Archmage
"Η αντίδραση όταν έγιναν τα Ίμια εκεί πάνω στη Σκωτία που βρισκόμουν ξέρεις ποιά ήταν; "Πήγαν οι μεν, πήγαν οι δε, τελικά σφάζονται για ένα βράχο; Ωχ μωρέ με τι ασχολούνται.." Κάτι σαν το γονιό που βλέπει το παιδί να κλαίει "ουαααααα! μαμά μου πήρε την κούκλα μουυυυ!""

Αν θυμάμαι καλά οι Άγγλοι έστελναν παιδιά τους για να κρατάνε υπό κατοχή την Κύπρο; Επειδή τώρα δεν έχουν συμφέροντα φυσικά και δεν τους αγγίζει.

"Αυτό είναι καθαρά συναισθηματικό επιχείρημα διότι δεν ανταποκρίνεται στην αλήθεια (το 50% δεν ισοδυναμεί με "τίποτα"). Επιπλέον, συνεπάγεται πολυετή μελλοντικό διχασμό."

Πόσο σίγουρος είσαι ότι θα σταματήσει εκεί; Νομίζεις ότι ακόμη και ολόκληρη την Κύπρο να πάρουν θα σταματήσουν τις διεκδικήσεις;
Με συγχωρείς αλλά εμένα μου ακούγεται αστείο.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 28-03-07, 20:36
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από SimonSays Εμφάνιση μηνυμάτων
Στις σχέσεις Ελλάδος Τουρκίας αυτή η "πεισμωτική άρνηση" από τις δύο πλευρές
Λοιπόν μου χρωστάς 200.000 ευρώ, να κάτσουμε να το συζητήσουμε και με αμοιβαίες υποχωρήσεις και με μη πεισμωτική άρνηση και από τις δύο πλευρές να βρούμε μια μέση λύση.

Εσύ μου λες ότι δεν μου χρωστάς
Εγώ σου λέω ότι μου χρωστάς 200.000.
Εγώ σου λέω ότι θα έρθω και θα σου πάρω τις 200.000.

Πες μου με ποια λογική εσύ θα καθίσεις να μιλήσεις και να πεις τι; Πες μου αν εσύ δεν πάρεις όλα τα αναγκαία μέτρα ώστε εγώ να μην σου βουτήξω τα λεφτά σου, δεν θα σε είσαι κορόιδο;

Σε ποιο μέρος του κόσμου ποιο κράτος δεν θα φρόντιζε ώστε ο η άμυνα του θα ήταν σε θέση να αντιμετωπίσει τον απειλούντα;

Βρείτε μου ένα παράδειγμα παγκοσμίως που αυτό δεν συμβαίνει.

Αν εσύ αρνείσαι πεισμωτικά ότι δεν μου χρωστάς 200.000 θα πρέπει να σε κατηγορήσουν;

Μέχρι που ήραμε τις επιφυλάξεις μας για να μπει αυτό το κράτος στην ΕΕ και καλά κάναμε γιατί αν εμείς δεν τους θέλουμε μία οι άλλοι για τελείως διαφορετικούς λόγους δεν τους θέλουν δέκα.

Τι άλλο πρέπει να γίνει που δεν έχει γίνει εκ μέρους μας;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 28-03-07, 21:35
jimm Ο χρήστης jimm δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-01-17 22:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Για ποιον Έλληνα μιλάμε;
Προφανώς τον μέσο Έλληνα κι όχι τον κάθε Έλληνα, νομίζω ήταν ξεκάθαρο.

Αν νομίζετε ότι η δικιά σας ενδοτική απάθεια είναι η σωστή ενώ η δικιά μας πεισμωτική άρνηση είναι η λάθος, ρε δε πάτε να κοιταχτείτε όλοι μαζί :-)
Πως είναι δυνατόν οι πεισματικά αρνούμενοι όμως να ψηφίζουν δικομματισμό που απ' ότι δείχνει αντιπροσωπεύει την ενδοτική απάθεια;

Δ.
__________________
Let's call it an accidental feature -- Larry Wall
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 28-03-07, 21:52
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 23:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι άλλο πρέπει να γίνει που δεν έχει γίνει εκ μέρους μας;
H Ελλάδα από μόνη της πλέον έχει λίγες επιλογές. Οφείλουμε να συνεργαστούμε με τους εταίρους μας να πιέσουμε τους Τούρκους.

Εκ μέρους μας λοιπόν δρα για παράδειγμα η Ευρωπαϊκή Ένωση που ζητά από τη Τουρκία να αναγνωρίσει την Κυπριακή Δημοκρατία και που δεν έκανε δεκτό το βόρειο κομμάτι του νησιού.
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 28-03-07, 22:07
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θυμάμαι καλά οι Άγγλοι έστελναν παιδιά τους για να κρατάνε υπό κατοχή την Κύπρο; Επειδή τώρα δεν έχουν συμφέροντα φυσικά και δεν τους αγγίζει.
Θα προσπεράσω το θανάσιμο λάθος της σύγχισης μεταξύ Άγγλων και Σκωτσέζων όμως πάλι "φταίνε" οι άλλοι και όχι εμείς;

Όπως και να έχει, έβγαλες γρήγορο συμπέρασμα. Όταν είπα για αντίδραση, δεν εννοούσα των Άγγλων αλλά των συμφοιτητών μου από Ισλανδία, Ολλανδία, Ιταλία, Ινδία, Γκάνα, Ινδονησία και Ιαπωνία (ελπίζω ότι είναι καλό δείγμα). Όλοι αυτοί έχουν συμφέροντα εναντίον μας; Ή μήπως όντως συμβαίνει αυτό που λέω εγώ και τελικά ο τοπικός καυγάς δε λέει και πολλά στον υπόλοιπο κόσμο;

Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Πόσο σίγουρος είσαι ότι θα σταματήσει εκεί; Νομίζεις ότι ακόμη και ολόκληρη την Κύπρο να πάρουν θα σταματήσουν τις διεκδικήσεις;
Επειδή λοιπόν υποψιάζεται ο κυπριακός λαός (βάσιμα) ότι η Τουρκία δε θα σταματήσει τις διεκδικήσεις, συμφωνεί στα εξής:

1. Διατήρηση του διχασμένου νησιού με τις γνωστές οικονομικές και κοινωνικές συνέπειες.

2. Δημιουργία αντιπάθειας στη διεθνή κοινότητα (του στυλ "αφού δε θέλουν συμφωνία, καλά να πάθουν", βλ. Παλαιστίνιους και Χαμας).

3. Καταδίκη των ανθρώπων 0-30 ετών να συνεχίσουν να ζουν με την ανοιχτή πληγή των πατέρων και παππούδων τους.

Στη θεωρητική συζήτηση που κάνουμε, διότι πρακτικά η απόφαση του κυπριακού λαού είναι απόλυτα σεβαστή, δέχομαι ότι τα αξίζει όλα αυτά η ελπίδα μελλοντικής "δίκαιης" λύσης. Ερωτώ όμως: Με ποιά συμφωνία θα ήμασταν ευχαριστημένοι και θα την αποδεχόμασταν ως δίκαιη και ειρηνική;

Υπάρχει κάποια εφαρμόσιμη εναλλακτική ή η πολυπόθητη αυτή "δίκαιη" λύση που θέλουμε συνοψίζεται τελικά στο "να φύγουν οι Τούρκοι και να επιστρέψει το νησί στο 1973";

Δες τώρα και την άλλη άποψη: Επειδή το πρόβλημα κρατάει 30+ χρόνια, λύση πλήρως δίκαιη δεν πρόκειται ρεαλιστικά να υπάρξει. Ο χρόνος μετράει καθαρά εις βάρος μας, οπότε ας δεχτούμε το 50-50 σήμερα (που χτες ήταν 51-49, αύριο θα ειναι 49-51 και μεθαύριο 48-52). Κατόπιν, αφενός ας πάρουμε τις ισχυρότερες εγγυήσεις ότι θα τηρηθεί, αφετέρου ας μάθουμε (πάλι..) ότι τα λάθη πληρώνονται και ότι δεν πρέπει να επαναλαμβάνονται.

Μήπως, όμως, είμαστε ανίκανοι να πάρουμε εγγυήσεις ή να μάθουμε από τα λάθη μας; Μα αν είναι έτσι, τότε γιατί φταίει μόνο η Τουρκία;

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι άλλο πρέπει να γίνει που δεν έχει γίνει εκ μέρους μας;
Το προσωπικό μου wish list:

1. Να συνειδητοποιήσουμε ότι για την κατάσταση στην Κύπρο (κλπ κλπ) ευθυνόμαστε και εμείς. Κι αυτό δε σημαίνει να πούμε για χούντες, αλλά να βγει επισήμως το κράτος και να πει "ναι, κάναμε αυτό κι εκείνο και το άλλο και τελικά η κατάσταση έγινε έτσι όπως είναι". Και να συμφωνήσουν όλοι, χωρίς να τρέξει αμέσως το κάθε λαμόγιο να βγάλει την ουρά του απέξω για να πάρει ψήφους. Δεν είναι εθνική μειοδοσία να παραδεχτούμε ότι ήμασταν για κλάμματα, αντίθετα είναι πολύ βλαβερό να συνεχίσουμε να παριστάνουμε τους κινέζους.

2. Να αποβάλλουμε το σύνδρομο καταδίωξης που μας διακατέχει και εξαιτίας του νομίζουμε ότι όλοι είναι εναντίον μας. Οι περισσότεροι θέλουν την ησυχία τους και ουδόλως ενδιαφέρονται για το τι θα γίνει με την Κύπρο (ή τα Ίμια ή τη Μακεδονία).

3. Να ξεχάσουμε τις αστείες δικαιολογίες "οι Άγγλοι έχουν συμφέροντα, οι Αμερικάνοι είναι δολοφόνοι, οι Γάλλοι σωβινιστές, οι Γερμανοί φασίστες" με τις οποίες στηρίζουμε την ανωτερότητά μας απέναντι στους όποιους κουτόφραγκους. Πρώην υπουργός (εν ενεργεία) είχε πει "όταν εμείς χτίζαμε Παρθενώνες οι άλλοι έτρωγαν βελανίδια", αμελώντας φυσικά να αναφέρει τι κάνουν σήμερα "οι άλλοι" και τι "εμείς".

4. Να αναγνωρίσουμε ότι με την αδιαφορία από τη μια και τις σπασμωδικές αντιδράσεις από την άλλη, εξωτερική πολιτική δε γίνεται και εθνική υπόληψη δε χτίζεται. Τι να πρωτοπιάσει κανείς στο σημείο αυτό, άσε καλύτερα..

5. Να καταλάβουμε ότι ανήκουμε στην Ευρώπη και στο ΝΑΤΟ (και σε όποιο άλλο διεθνή φορέα) και είμαστε σύμμαχοι με τις ΗΠΑ. Ας σταματήσουμε επιτέλους να φερόμαστε σαν αυτιστικά παιδιά στα θέματα αυτά. Αυτό εμπεριέχει ως ένα βαθμό και την αναγνώριση από την ελληνική Αριστερά ότι δεν μπορούμε να πληρώνουμε ως κράτος συνεχώς πρόστιμο για τους άδικους διωγμούς που της έγιναν πριν μισό αιώνα.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 28-03-07, 22:41
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από jimm Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως είναι δυνατόν οι πεισματικά αρνούμενοι όμως να ψηφίζουν δικομματισμό που απ' ότι δείχνει αντιπροσωπεύει την ενδοτική απάθεια;
Ξέρεις πολλές δυτικές δημοκρατίες να μην έχουν δικομματισμό και εναλλαγή στην εξουσία των Κεντρώων-δεξιών με τους Σοσιαλδημοκράτες;

Γαλλία, Γερμανία, Ηνωμένο Βασίλειο, Ολλανδία, Ισπανία, Πορτογαλία;

Αν εσύ δεν ψηφίσεις δικομματισμό είναι αναφαίρετο δικαίωμα σου, αλλά γιατί σε κάνει πιο προχωρημένο από το 80% που ψηφίζει τους δύο μεγάλους; Μπας και επειδή είναι πιο ρεαλιστές; Λέω μπας.

Τώρα τι σχέση έχει αυτό που ψηφίζεις με τις Ελληνοτουρκικές σχέσεις; Δηλαδή αν ψήφιζες Καρατζαφέρη θα έλεγες ναι σε όλα στην Τουρκία; :-) Ελπίζω να κατάλαβες το λάθος που έμπλεξες τον δικομματισμό με την εξωτερική πολιτική.

Εγώ τους ξεχωρίζω σε δύο κατηγορίες, σ' αυτούς που έχουν βιώματα, σ' αυτούς που έχουν διαβάσει διεξοδικά ιστορία και στους άλλους τους αδιάφορους τους υπεράνω.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 29-03-07, 02:18
jimm Ο χρήστης jimm δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-01-17 22:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν εσύ δεν ψηφίσεις δικομματισμό είναι αναφαίρετο δικαίωμα σου, αλλά γιατί σε κάνει πιο προχωρημένο από το 80% που ψηφίζει τους δύο μεγάλους; Μπας και επειδή είναι πιο ρεαλιστές; Λέω μπας.
Το 80% του πληθυσμού ή το αναμενόμενο 60-70% του εκλογικού σώματος;
Αλλά και έτσι να μην είναι, ποιος λέει και πως αποδεικνύεται ότι η άποψη των πολλών είναι η σωστή;

Ελπίζω να κατάλαβες το λάθος που έμπλεξες τον δικομματισμό με την εξωτερική πολιτική.
Μα βρε Στέλιο ποιος ασκεί εξωτερική πολιτική; ή μάλλον ποιος δίνει τη γραμμή; εγώ και εσύ από την άκρο ή η εκάστοτε κυβέρνηση; Όταν λες ότι είμαστε ενδοτικοί ποιους εννοείς; εμάς από τον καναπέ ή την εκάστοτε κυβέρνηση;

Δ.
__________________
Let's call it an accidental feature -- Larry Wall
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 29-03-07, 10:27
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα προσπεράσω το θανάσιμο λάθος της σύγχισης μεταξύ Άγγλων και Σκωτσέζων όμως πάλι "φταίνε" οι άλλοι και όχι εμείς;
Ουχί αγαπητέ μου. Απλά αναφέρω ότι λαοί που τώρα το παίζουν "Μα γιατί πλακώνονται στο ξύλο για μία πέτρα" έχαναν παιδιά σε μάχες για πέτρες πολύ μακριά από την πατρίδα τους.
Αλήθεια, γιατί σκοτώνονται τα αμερικανάκια στο Ιράκ που δεν ξέρουν καν που βρίσκεται στο χάρτη;

Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Ή μήπως όντως συμβαίνει αυτό που λέω εγώ και τελικά ο τοπικός καυγάς δε λέει και πολλά στον υπόλοιπο κόσμο;
Ξένος κ*λος ξένος πόνος...



Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή λοιπόν υποψιάζεται ο κυπριακός λαός (βάσιμα) ότι η Τουρκία δε θα σταματήσει τις διεκδικήσεις, συμφωνεί στα εξής:
Ίσως να προτιμούν αυτά από το να αρχίσουν να έχουν προβλήματα του στύλ

1) Διεκδίκηση δικαιωμάτων και στην υπόλοιπη Κύπρο, σε ότι έχουν χτίσει οι ίδιοι βασικά

2) Αναγκαστική είσοδο του ψευδοκράτους στην ΕΕ

3) Φωνή της Τουρκίας στα συμβούλεια της ΕΕ

4) Αστυνόμευση της Κύπρου από την Τουρκία
.
.
.



Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Με ποιά συμφωνία θα ήμασταν ευχαριστημένοι και θα την αποδεχόμασταν ως δίκαιη και ειρηνική;
Ποιά θα ήταν δίκαιη και ειρηνική λύση στο Ιρακ που έχουν πάει οι Αμερικάνοι;
1) Να κάνουν μία κυβέρνηση όπου θα είναι 50 - 50 Αμερική Ιράκ;
2) Να αποδεχτούν το καθεστώς και να γίνει το Ιρακ αποικία των Αμερικανών;

Καλύτερο δεν ακούγεται από το να συνεχίσουν να τρώγονται σαν τα σκυλιά;


Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει κάποια εφαρμόσιμη εναλλακτική ή η πολυπόθητη αυτή "δίκαιη" λύση που θέλουμε συνοψίζεται τελικά στο "να φύγουν οι Τούρκοι και να επιστρέψει το νησί στο 1973";
Φυσικά! Το έκανε η Ελλάδα πριν από ενάμιση αιώνα. Δηλαδή θα είσουν χαρούμενος αν βρίσκαμε και εμείς μία λύση σαν αυτή που πρότεινε ο Αυνάν στην Κύπρο;


Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων

Ο χρόνος μετράει καθαρά εις βάρος μας.
Αυτό μόνο η ιστορία θα μας το πεί.
Πιστεύεις ότι όσο υπάρχει το Κυπριακό η Τουρκία θα μπεί στην ΕΕ;
Η ελεύθερη πλευρά της Κύπρου ευημερεί. Έχει ένα από τα πιό δυνατά νομίσματα της ΕΕ και δεν έχει κανένα άλλο πρόβλημμα. Η πλευρά που τελεί υπό κατοχή δεν έχει καμία σχέση σε ανάπτυξη και ευημερία. Εσύ ο ίδιος το είπες νομίζω.
Θα έδινες το 50% μίας Mercedes για να πάρεις το 50% ενός Seat? (πρόσεξε τι θα απαντήσεις γιατί έχω Seat)

Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων

Μήπως, όμως, είμαστε ανίκανοι να πάρουμε εγγυήσεις ή να μάθουμε από τα λάθη μας; Μα αν είναι έτσι, τότε γιατί φταίει μόνο η Τουρκία;
Μάλλον μάθαμε από τα λάθη μας και για αυτό δεν παίρνουμε πια στα σοβαρά τις δήθεν εγγυήσεις της Τουρκίας.

Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων


Το προσωπικό μου wish list:
1) Να αποκτήσει η Τουρκία μία σοβαρή κυβέρνηση όχι εξαρτώμενη από το στρατό ώστε να γίνει συζητήσιμη.

2) Να σταματήσουν οι χώρες να σκέφτονται επεκτατικά.

3) Υγεία και ειρήνη στον κόσμο

4) Εκατό εκατομμύρια ευρώ

(που ξέρεις; Μπορεί να είναι ανοιχτοί οι ουρανοί)
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:49.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.