Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Πολιτική
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-12-13, 12:07
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αλήθειες : σε όσουν δεν τις αντέχουν, παρακαλούνται να ΜΗΝ διαβάσουν παρακάτω...

Ο καλός μου φίλος στο Facebook Δημήτρης Βασιλείου, γράφει μερικές αλήθειες.

Το πόσο μπορούμε να τις δεχτούμε, ανήκει στην ικανότητα του καθένα μας.

ΑΛΗΘΕΙΕΣ: σε όσουν δεν τις αντέχουν, παρακαλούνται να ΜΗΝ διαβάσουν παρακάτω...
- για Αλήθειες ανεφέρει και ο Μάρκο Πόλο, now on the TV - 01.50 πμ
Την αφορμή του post θα την καταλάβετε στο τέλος.

1. Τον τελευταίο καιρό έχω βρεθεί σε πολλές συζητήσεις με στενούς φίλους μου, λόγω της εμμονής μου σε αυτό που μια καλή φίλη ονομάζει "η Αλήθεια μου" - και πόσοι την αντέχουν. Δεν μ' αρέσει να κοροϊδεύομαι πλέον και όσο το έκανα δεν με έβγαλε μακριά. Βασικά δεν είναι θέμα ηθικής - απλά το βρίσκω αντιπαραγωγικό ... Γιατί είναι αδύνατον να χτίζεις όνειρα ή να λύνεις σοβαρά προβλήματα χωρίς σημαντική αναγνώριση του τι συμβαίνει και γιατί. Και χωρίς βέβαια τη διάθεση να ρισκάρεις ΚΑΙ να ξεβολευτείς. Χωρίς ολόκληρη την Αλήθεια, είναι βέβαιο ότι θα ολισθαίνεις στο μόνιμο βόλεμα, την υποκρισία ή τη μιζέρια - ή όλα μαζί..

2. Εκτός από τα προσωπικά και τα επαγγελματικά, η κουβέντα αφορά συχνά και τη χώρα, την κρίση, τη φτώχια & τις αιτίες της, τους ξένους ... και τα όνειρά μας. Τα οποία αρνούμαι να απεμπολήσω - ίσα-ίσα τα δικά μου τα έχτισα ΜΕΣΑ στην κρίση (θυμίζω ότι το να Υπάρχεις είναι καλό, αλλά το να Ζεις είναι άλλο πράγμα !)

3. Θα μπορούσα με εύκολες ατάκες να κάνω τον έξυπνο: ας πούμε ότι μας φταίει η κακή μας τύχη και κάποιοι πολιτικοί. Αναρωτιέμαι όμως που ήταν πριν 10 χρόνια, όλοι αυτοί που πλέον με μειωμένους μισθούς (ή έστω άνεργοι), τα βάζουν με τους πολιτικούς και τους ξένους και κόπτονται για τους πιό (νεο)φτωχούς γύρω μας. Όταν το 2005 πχ οι περισσότεροι ήταν βολεμένοι, δεν υπήρχαν φτωχοί να τους νοιαστούμε ; Όταν όλοι πήγαιναν στο εξωτερικό για Χριστούγεννα, τα Porshe Cayen πλημμύριζαν τον κάμπο (της Θεσσαλίας), και το μικρότερο διαμέρισμα ήταν μαιζονέτα των 110 τμ, δεν υπήρχαν φτωχοί, άστεγοι ή ανασφάλιστοι ; Θυμάστε μήπως το πρόβλημα του νερού λόγω ... πισινών ;; Ή πως ξεπερνούσαν στα νησιά τους περιορισμούς δόμησης χωρίς να ανοίγει μύτη ;;
Βέβαια τότε εφαρμοζόταν ο Όσκαρ Ουάιλντ: "θέλω ή λιγότερη διαφθορά ή περισσότερες ευκαιρίες να συμμετάσχω". Και συμμετείχαν οι περισσότεροι. Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Όλοι ξέρουμε - μην τα ξαναλέμε. Για να μην μιλήσω για τις δουλειές που δεν καταδεχόμασταν να κάνουμε (ακόμη !!!), εκτός από τα ρουσφέτια, τα φακελάκια κλπ Στην καλύτερη περίπτωση το "δε βαριέσαι". Θυμάμαι ότι "βαριόμουνα" παρεπιπτόντως .... Αλλά αισθανόμουν εκτός τόπου (για τις εμπειρίες μου στους Συλλόγους Γονέων, αξίζει ένα ξεχωριστό σημείωμα).

4. Αυτό μεταφέρθηκε και στις σχέσεις: με το σωστό αυτοκίνητο "έβγαζες γκόμενα", τα παιδά είχανε (υψηλό) budget για τα Χριστουγεννιάτικα δώρα και δεν τολμούσες να καλέσεις φίλους σου αν δεν έμενες σε high γειτονιά (κατά προτίμηση σε μαιζονέτα) - τα Βριλήσσια πλημμύρισαν και η Κυψέλη άδειασε (από Έλληνες). Εξυπακούεται ότι αν έμενες χωρίς δουλειά, δεν το έλεγες για να μην στιγματιστείς. Ούτε συζητάω το πως μεγαλώσαμε τα παιδιά μας - που τώρα τους ζητάμε να απολογηθούν που δεν έχουν όνειρα και μένουν ακόμη με τους γονείς τους, στα 30 τους .. "Το βόλεμα είναι βόλεμα μωρό μου" - σε όλα.

5. Τους "κουτόφραγκους" πάντως τους "βολεύαμε". Ζήλευαν τον χαλαρό τρόπο ζωής μας (πηγαίναμε για δουλειά μετά τα μπουζούκια κατ΄αυθείαν), παίρναμε τα Πακέτα και τα δανεικά τους και "όλα μάγκα μου ωραία και καλά ...".

6. Κι ύστερα "ήρθαν οι μέλισσες" .. Μας "έτυχε" το κακό για το οποίο μας φταίνε 500 που μας κυβέρνησαν. Και υποθέτω ότι αν τους σκοτώσουμε, θα ξαναβρούμε αμέσως την ευτυχία που "αξίζουμε" (τρομάζω). Αααα ξέχασα - μας φταίνε και οι ξένοι που στα πλαίσια μιας διεθνούς συνωμοσίας θέλουν να μας εξοντώσουν (ειδικά εμάς) - και επιπλέον δεν σέβονται και την ιστορία μας. Και εμείς απαιτούμε να ξαναγίνουν όλα όπως πριν, δηλ οι μισθοί μας να ξανανέβουν ή/και οι τιμές να πέσουν. Δηλαδή να μην στριμωχτούμε. Για να μην χάσουμε τα σπίτια μας (τα περισσότερα με δάνεια), να ξαναπάρουμε μεγαλύτερο αυτοκίνητο και να βγούμε και κανένα βράδυ. Και όταν κάνεις μια κουβέντα με κανέναν, έχει έτοιμη την ερώτηση: "εγώ προσωπικά δεν έκλεψα, γιατί να πληρώσω ;;".
(η μόνη υγιής εξήγηση είναι ότι στο ευρύτερο περιβάλλον μου όλοι ήταν καλά παιδιά... - αλλά αμφιβάλλω).

7. Τελευταία συνάντησα 2 ακόμη εξαιρέσεις:
α). Η πρώτη, κυρία ετών 80, ξεκάθαρα αντι-μνημονιακή, αγρότισα, μητέρα μιας καλής μου φίλης. Μετά από 10' με τα γνωστά κλισέ, έδειξε γενναιότητα που οι φίλοι μου των Β.Π. δεν την δείχνουν : ήξερε και αυτούς που τα "έπαιρναν" τόσο χρόνια στο Νομό της (και δεν ήταν μόνο οι βουλευτές), και η ίδια δεν κατάφερε να πάρει αυτή την επιδότηση που δεν δικαιούνταν - αλλά την είχε ανάγκη. Σπείρουμε ό,τι θερίσαμε, μου είπε τελικά.

β). Ο δεύτερος, ένας φίλος από τα παλιά, εκ των κορυφαίων ενός πολύ σημαντικού Επαγγελματικού Συνδέσμου της χώρας μας. Τον άκουσα σε μια εκδήλωση πολύ πρόσφατα, να μιλάει με Αλήθεια. Για το πως φτάσαμε ως εδώ (ιδίως από το ευρώ και μετά), αλλά και γιατί δεν έχουμε βιομηχανία, η αγροτική παραγωγή δεν λειτουργεί, ο ανταγωνισμός σίγουρα δεν λειτουργεί, το κράτος επίσης δεν υπάρχει και ο καθένας θέλει να βολεύει την "πάρτη" του. Και συνεχίζουμε να έχουμε (μάλλον από πάντα) ελλειμματικό ισοζύγιο εξωτερικών συναλλαγών, δηλαδή πάντα καταναλώναμε περισσότερα από όσα παράγαμε (και πληρώναμε με δανεικά).
Αλλά είπε και γιατί ΔΕΝ θα βγούμε από εδώ (παρά σε 10-15 χρόνια). Γιατί στην πραγματικότητα κανείς ΔΕΝ αναλαμβάνει καμμιά ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ευθύνη, αλλά και γιατί κανείς δεν ενδιαφέρεται να λύσει τα θέματα. Όλοι εύχονται να λυθούν από μόνα τους ή να μην στενοχωρήσουμε τα "παιδιά" (εννίοτε και χωρίς εισαγωγικά)...
... Και επειδή οι ξένοι δεν είναι ηλίθιοι - παρεπιπτόντως, δεν έχουν την υποχρέωση να είναι ενάρετοι και φιλεύσπλαχνοι !
Του ζήτησα αυτή την Αλήθεια να έρθει να μας την πει σε μια εκδήλωση που θέλουμε να κάνουμε ως ένα νέο Επαγγελματικό Δίκτυο που ετοιμάζουμε - φίλοι και συμμαθητές. Δέχτηκε με ενθουσιασμό - σημείωσε ότι αλήθειες δεν λένε πολλοί, και όσοι το αντέχουμε πρέπει να επιμείνουμε, μπας και κουνηθεί τίποτε.
Τους ευχαριστώ και τους δύο.

Και το Νίκο Π και τον Δημήτρη Π. που μοιράζομαι μαζί τους μόνο αλήθειες (χωρίς να λύνουμε το πρόβλημα της χώρας ακόμη) και μερικές καλές φίλες τελευταία, που φαίνεται (πιό πολύ από κάποια αγοράκια) να αντέχουν την αλήθεια μου
...και που μοιράζονται μαζί μου όνειρα και φιλοδοξίες σε ένα περιβάλλον που δεν βοηθάει ....

Θα ευχαριστούσα και όσους έχουν το κουράγιο να διαβάσουν έως εδώ, αλλά αμφιβάλλω αν θα υπάρξει έστω και ένας..
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:35.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.