Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Οδηγώντας
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-09-07, 11:50
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Θα μάθουν ποδήλατο οι Έλληνες;

Πότε η Ελλάδα θα μάθει ποδήλατο;
Τι περισσότερο ξέρουν άλλες ευρωπαϊκές πόλεις -αλλά και μια δυναμική μερίδα Αθηναίων- που το έχουν εντάξει στις καθημερινές μετακινήσεις τους; Πόσο ώριμη είναι η ελληνική κοινωνία για να το αποδεχθεί ως μεταφορικό μέσο; Τι κερδίζουν και τι ζητούν οι ποδηλάτες που ζουν ανάμεσά μας; Με αφορμή τη χθεσινή Ευρωπαϊκή Ημέρα Χωρίς Αυτοκίνητο, το «Κ» σκιαγραφεί τη σχέση μας με το δίκυκλο που θα μπορούσε να αλλάξει, προς το καλύτερο, τη ζωή μας.

Υπάρχει ένα μεταφορικό μέσο που δεν ρυπαίνει, δεν κοστίζει, παρκάρει παντού, φθάνει ακριβώς εκεί που θες, είναι αθόρυβο και αναζωογονεί το σώμα. Ενώ οι Ευρωπαίοι απολαμβάνουν εδώ και δεκαετίες τα πλεονεκτήματά του, πολλοί Ελληνες το βλέπουν ακόμα σαν παιδικό παιχνίδι ή, το πολύ, εξάρτημα για εκδρομές.

Οπως δείχνει με ανάγλυφο τρόπο η έρευνα της VPRC, μόλις το 5% των Ελλήνων χρησιμοποιεί το ποδήλατο για τις μετακινήσεις του. Το 67% ομολογεί ότι η ιδέα δεν έχει καν περάσει από το μυαλό τους. Και δεν είναι ότι δεν ξέρουν... Το 83% δηλώνει ότι έχει κάνει ποδήλατο κάποια στιγμή στη ζωή του, ενώ το 37% έχει στην ιδιοκτησία του ποδήλατο. Ιδίως όσο ανεβαίνει το επίπεδο εκπαίδευσης, τόσο ανεβαίνουν οι εμπειρίες χρήσης και τα επίπεδα κατοχής ποδηλάτου.

Ισως το πιο ενδιαφέρον στοιχείο της έρευνας είναι ότι καταγράφει μια σεβαστή μερίδα ανθρώπων που έχουν σκεφθεί να το χρησιμοποιήσουν για τις μετακινήσεις τους αλλά δεν το κάνουν. Συνολικά, μαζί με τους ήδη ποδηλάτες, ένας στους τρεις Ελληνες θα εξέταζε το ενδεχόμενο μετακίνησης με ποδήλατο.

Τι θα τους βοηθούσε να περάσουν από την επιθυμία στην πράξη; Ας μην κοιτάξουμε μακριά. Ας πάμε στην Καρδίτσα, στους κεντρικούς δρόμους της οποίας διέρχεται κατά μέσον όρο ένα ποδήλατο κάθε 28 δευτερόλεπτα. Ερευνα υπό την επίβλεψη του αναπλ. καθηγητή ΕΜΠ, Θάνου Βλαστού, έδειξε ότι στην πόλη αυτή το 22% των μετακινήσεων γίνεται με ποδήλατο. Μαθητές, εργαζόμενοι, νοικοκυρές, συνταξιούχοι ξεκινούν από το πρωί τις δουλειές τους και πραγματοποιούν όλες τις μετακινήσεις τους με αυτό. Για να καταλάβουμε πόσο υψηλό ποσοστό είναι αυτό, αρκεί να πούμε ότι στην κατ' εξοχήν... ποδηλατοκίνητη Ολλανδία, το μερίδιο του μέσου επί των καθημερινών μετακινήσεων είναι 28%.

Πώς συνέβη αυτό; Η Καρδίτσα δεν είναι Ελλάδα; Δεν έχει στενούς δρόμους, όπως όλες οι πόλεις της χώρας; Φυσικά. Υπάρχει όμως μία παράδοση στο ποδήλατο, επειδή το ανάγλυφο είναι επίπεδο και έχει δημιουργηθεί και αυτό που ονομάζεται «κρίσιμη μάζα». Οι κάτοικοι έχουν καθημερινές παραστάσεις ποδηλατικών μετακινήσεων, οι οδηγοί έχουν συνηθίσει την παρουσία ποδηλάτων, το μέσο έχει αποτινάξει τη «ρετσινιά» του περίεργου. Επιπλέον, στο κέντρο της πόλης έχει κατασκευαστεί δίκτυο ποδηλατοδρόμων, που διευκολύνει τις μετακινήσεις και προστατεύει τους αναβάτες.

Οι ποδηλατόδρομοι στην Καρδίτσα φτιάχτηκαν ως διαπλατύνσεις των πεζοδρομίων, σε βάρος των παράνομα σταθμευμένων οχημάτων και η υλοποίησή τους βοήθησε και τους πεζούς. Οταν υπάρχει εμπόδιο στο πεζοδρόμιο, ο πεζός χρησιμοποιεί τον ποδηλατόδρομο, ενώ όταν υπάρχει εμπόδιο στον ποδηλατόδρομο, ο ποδηλάτης χρησιμοποιεί το πεζοδρόμιο. Είναι μια σχέση συνύπαρξης των βιώσιμων μέσων μετακίνησης, σε βάρος του θορύβου, του μποτιλιαρίσματος και των ρύπων.

Στην Ευρώπη, η ιδέα ότι η κινητικότητα αφορά τους ανθρώπους και όχι τα αυτοκίνητα εμπεδώνεται όλο και περισσότερο. Εχει πλέον ξεφύγει από τις πρωτοπόρες μικρές πόλεις του Βορρά, όπως η Κοπεγχάγη ή το Αμστερνταμ και έχει επεκταθεί στις μεγάλες πρωτεύουσες. Το πολυάνθρωπο και γιγάντιο Λονδίνο μετράει ήδη 460 χιλιόμετρα ποδηλατοδρόμων, με προοπτική να γίνουν 800 ώς το 2010. Το Παρίσι μέσα σε λίγα χρόνια κατασκεύασε 371 χιλιόμετρα ποδηλατοδρόμων, ενώ κάθε Κυριακή, οι όχθες του Σηκουάνα είναι κλειστές για τα αυτοκίνητα και ανοιχτές στους πεζούς, τα πατίνια και τα ποδήλατα. «Βγαίνω από το σπίτι μου στο Παρίσι και έχω, μόνο στη γειτονιά μου, 20 χιλιόμετρα προστατευμένο ποδηλατόδρομο», μας λέει ο Μπάμπης Καϊμασίδης, που ζει στο Παρίσι και μετακινείται αποκλειστικά με ποδήλατο. «Στην Ελλάδα γερνάμε νωρίς, ο Ελληνας από τα 26, 27 του χρόνια «κρεμάει». Ολοι παραπονιούνται για τη μέση ή την πλάτη τους, δεν υπάρχει καμία αθλητική παιδεία, αλλά ούτε και οικολογική ούτε και παιδεία για την κοινωνική συνύπαρξη».

Μπορεί η διάγνωση αυτή να είναι σωστή, όμως τα αδιέξοδα των ελληνικών πόλεων αρχίζουν, αργά ή γρήγορα, να οδηγούν σε αλλαγή νοοτροπίας. Στην Αθήνα, αλλά και στη Θεσαλονίκη, στα Χανιά ή στην Πάτρα, τα τελευταία δύο χρόνια έχει αυξηθεί αισθητά η χρήση του ποδηλάτου. Ολοι ανεξαιρέτως οι ποδηλάτες με τους οποίους συνομιλήσαμε παρατήρησαν ότι τώρα τελευταία συναντούν πολύ περισσότερα ποδήλατα στο δρόμο απ' ό,τι παλαιότερα.

Τι θα λέει, λοιπόν, η αντίστοιχη έρευνα της VPRC σε πέντε ή σε δέκα χρόνια;

Η Ευρώπη προχωράει με ορθοπεταλιές

Οι τουρίστες που επέστρεψαν φέτος από το Παρίσι, τη Βιέννη ή τη Βαρκελώνη έχουν να διηγηθούν κάτι κοινό. Σειρές από δημόσια ποδήλατα, σε εκατοντάδες κεντρικά σημεία των πόλεων αυτών εξυπηρετούσαν ντόπιους και ξένους. Το παριζιάνικο Velib, το βιεννέζικο Citybike ή το καταλανικό Bicing είναι νέοι τρόποι μετακίνησης στις πόλεις.

Στη Βαρκελώνη, το Bicing, στους πρώτους έξι μήνες λειτουργίας του έχει ξεπεράσει κάθε προσδοκία. 80.000 χρήστες έχουν γραφτεί στην υπηρεσία μέσω Iντερνετ, ενώ πάνω από 1.000.000 ποδηλατικές διαδρομές έγιναν από τον Μάρτιο. Τα 1.500 ποδήλατα είναι δωρεάν για την πρώτη μισή ώρα, ενώ το κόστος της χρήσης τους ανέρχεται σε 0,50 ευρώ για κάθε επιπλέον ημίωρο. Στο Παρίσι, το πρόγραμμα εφαρμόζεται σε πολύ μεγαλύτερη κλίμακα. Τα 10.000 ποδήλατα που δόθηκαν στην κυκλοφορία στις 15 Ιουλίου έχουν ήδη γίνει 14.000 και ώς τον Δεκέμβριο θα είναι 20.600. Στο Παρίσι πλέον υπάρχει ένας χώρος στάθμευσης για Velib κάθε 300 μέτρα.

Τα σχόλια είναι ενθουσιώδη. Βέβαια, τον πρώτο μήνα λειτουργίας του Velib, κάποιος χρήστης επέστρεψε το ποδήλατό του αλλά το μηχάνημα δεν το κατάλαβε και συνέχισε να χρεώνει το λογαριασμό του. Στη Βαρκελώνη, το σύστημα τέθηκε εκτός λειτουργίας λόγω γενικευμένου μπλακ άουτ και οι χρήστες έμειναν με τα ποδήλατα στα χέρια. Ενα μέσο που γοητεύει χάρη στην απλότητά του, καταλήγει να εξαρτάται από ένα περίπλοκο σύστημα υψηλής τεχνολογίας, που γνωρίζει ποιος χρήστης έχει ποιο ποδήλατο και τι μετακινήσεις κάνει. Περιφρονώντας τον αντικαταναλωτικό χαρακτήρα του ποδηλάτου, στη Βιέννη τα δίτροχα κουβαλούν διαφημιστικές πινακίδες.

Τα δημόσια ποδήλατα εξοικειώνουν ακόμη μεγαλύτερη μερίδα του πληθυσμού με το μέσο. Ομως, οι δήμοι που τα προσέφεραν δημιούργησαν πρώτα τις απαραίτητες υποδομές. Για πόλεις όπως οι ελληνικές, που δεν έχουν διανοηθεί καν τη λύση του ποδηλάτου, η απόσταση είναι ακόμη μεγάλη.

Οι γυναίκες φλερτάρουν με τα πεντάλ

Oι 5 στους 100 ερωτηθέντες δεν ξέρουν καν ποδήλατο και ένα «ηχηρό» ποσοστό (62%) ομολογεί πως δεν τους έχει περάσει καν από το μυαλό η σκέψη να το χρησιμοποιήσουν στις καθημερινές μετακινήσεις τους. Υπάρχει όμως κι ένα ελπιδοφόρο ποσοστό (της τάξης του 28%) συμπολιτών μας (18 - 44 ετών και ανώτερου επιπέδου εκπαίδευσης) που φλερτάρουν με την ιδέα. Και παρ' όλο που οι γυναίκες φαίνεται

να έχουν λιγότερη εξοικείωση με τα… πεντάλ, εκείνες δείχνουν περισσότερο πρόθυμες απ' ό,τι οι άνδρες να το δοκιμάσουν -κάποια στιγμή- ως εναλλακτικό μεταφορικό μέσο (30%).

«Κυκλοφορεί» ως ανάμνηση

Μπορεί το ποδήλατο να μην έχει ακόμη εδραιωθεί στη συνείδηση των Ελλήνων ως ένα οικονομικό και ευέλικτο μέσο μεταφοράς, οι περισσότεροι, πάντως, από όσους συμμετείχαν στην έρευνα (83%) το έχουν δοκιμάσει κάποια στιγμή στη ζωή τους - νέοι στην πλειοψηφία τους (18 - 24 ετών) και ανώτερου μορφωτικού επιπέδου (95%). Ποσοστά που δείχνουν ότι… υπάρχει ελπίς!

Ποδηλάτες υπό διωγμόν

Μόνο παλαιά και εξαιρετικά βαρυφορτωμένα δίκτυα Μετρό (Παρίσι και Λονδίνο) δεν δέχονται ποδήλατα. Μαζί με αυτά, και το μοντέρνο Μετρό της Αθήνας...

Οι ενώσεις ποδηλατών διαμαρτύρονται, το Αττικό Μετρό... μελετά το θέμα και οι συμμετέχοντες στην έρευνα στην πλειοψηφία τους (70%) απαντούν πως καθόλου δεν θα τους ενοχλούσε να «συνταξιδέψουν» με τα ποδήλατα. Το ερώτημα είναι: γιατί υπάρχουν συμπολίτες μας (σε ποσοστό 23%) που δηλώνουν ότι (πολύ έως αρκετά) θα τους ενοχλούσε μια τέτοια συνύπαρξη;

Ποδήλατα στη… ναφθαλίνη

Χιλιάδες ποδήλατα παρατημένα στα μπαλκόνια και τις αυλές, να τα δέρνει τ' αγιάζι και η βροχή: δεν είναι εικόνα υπερβολής, είναι αυτό που συμπεραίνει κανείς μελετώντας προσεκτικά τα ποσοστά του συγκεκριμένου πίνακα. 37 στους 100 ερωτηθέντες έχουν δικό τους ποδήλατο, με τις ηλικίες 18 - 24 και τα ανώτερα επίπεδα εκπαίδευσης να έχουν και πάλι το προβάδισμα (39%). Γιατί, λοιπόν, δεν τα βλέπουμε στους δρόμους;

Ταυτισμένο με την παιδική ηλικία

Στα νησιά το καλοκαίρι, σε οικογενειακές εξορμήσεις στην εξοχή, στις αλάνες (αλλοτινών εποχών) και στις παιδικές χαρές (του σήμερα): εκεί ανατρέχουν στην συντριπτική πλειοψηφία τους οι ερωτηθέντες (29%) για να θυμηθούν την τελευταία φορά που ανέβηκαν σε ποδήλατο. Ελάχιστοι διατήρησαν και μεγαλώνοντας τη σχέση τους με τους δύο τροχούς: μόλις 5 στους 100 απάντησαν «χθες», και μάλιστα -κι άλλη έκπληξη!- οι περισσότεροι ήταν γυναίκες.

Καθημερινη
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-09-07, 12:29
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Δε θα πω τα αυτονοητα 'ο Ελληνας δε γουσταρει τα ποδηλατα γιατι ειναι φτηνα και δεν ειναι τρεντυ, ενω ονειρευεται το αυτοκινητο για να κανει μουρη οταν πηγαινει σε ραντεβου'

Για να ενταχτουν τα ποδηλατα στον ΚΟΚ θελει παρα πολλες αλλαγες που κατα τη γνωμη μου δεν μπορει να αφομοιωσει το δυσκινητο και αρτηριοσκληρωτικο κρατος μας. Βλεπουμε ποσο φισκα ειναι οι δρομοι, ποιος θα σκεφτει να αφαιρεσει μια λωριδα πχ στην πατησιων για χαρη των ελαχιστων ποδηλατων
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-09-07, 14:37
Το avatar του χρήστη Sleepy
Sleepy Ο χρήστης Sleepy δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-12-09 02:01
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
σχετικα με αυτο που λες, εχω ακουσει οτι στο παρισι, ο δημαρχος εχει βαλει ποδηλατα στο κεντρο και οποιος εχει την ειδικη καρτα, μπορει και ξεκλειδωνει οποιο θελει και κανει ποδηλατο! γιατι να μην ισχυει και σε εμας αυτο, αλλα ποιος να το σκεφτει? οτι ηθελα να πω το ειπα...
__________________
πρεπει οπωσδηποτε να βαλω υπογραφη??
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-09-07, 15:13
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Και στη Γερμανια μπορει ο καθενας να "ξεκλειδωσει¨με ειδικο σήμα που δεχεται στο κινητό του ένα "δημόσιο" ποδήλατο, να κανει τη δουλειά του και να το επιστρεψει. Αυτο ομως προϋποθετει α) παιδεία και κυκλοφοριακη αγωγή, που την μαθαίνουν τα παιδακια στη προσχολικη αγωγή β) δρόμους ποδηλάτων καταλληλους και γ) αγωγή οδηγών, που σεβονται την προτεραιότητα των ποδηλατιστων.

Αρα πάλι απο την αρχή. Παιδείας γαρ χρείαν έχομεν....
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-09-07, 11:10
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εχω ποδήλατο....Το παίρνω και βγαίνω στο δρόμο...Ποιος θα με προσέξει?Που θα το αφήσω?Ασε το καυσαέριο που θα αναπνέω μέχρι να φτάσω...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-09-07, 11:16
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Προσωπικά σκέφτομαι και εγώ να το βγάλω από την ναφθαλίνη, να του βάλω δύο καθρέπτες μπροστά, φώτα αλάρμ (κυκλοφορεί σετάκι με μπαταρία επαναφορτιζόμενη) και αντί να κάνω γυμναστική με το στατικό ποδήλατο να βγαίνω έξω. Υπάρχουν μερικά ήσυχα δρομάκια στην Κυψέλη που συνδυασμό με τον πεζόδρομο, ειδικά τα πρωινά, μπορώ να κάνω ωραίες βόλτες.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-09-07, 12:13
Το avatar του χρήστη zefuros
zefuros Ο χρήστης zefuros δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-23 23:41
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Με τις τιμες της βενζινης, μια χαρα λύση ειναι. δυστυχως οι δρομοι της Αθηνας δεν προσφέρονται για μια τετοια λύση - θελουμε πολλά βηματα ακομα. Παντως αστει αστεια, πρεπει ναπαω να παρω ενα ποδηλατο! :-)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-09-07, 21:40
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Στην Αθηνα δεν χρειαζεται να βαλετε στη ζωή σας το ποδήλατο αφού μας κανουν την ζωή ποδήλατο....


(Τι είπα ρε ο π.....ροκομενος)
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-09-07, 23:26
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αχ αυτή η ιστορία με το ποδήλατο...

Αυτό τον καιρό μετακινούμαι με ποδήλατο, αφού βρίσκομαι στη Γενεύη για δουλειά (κάτοικος εξωτερικού πλέον...). Εχω διανύσει αρκετά χιλιόμετρα (>1000) τον τελευταίο χρόνο και στην Αθήνα, οπότε μπορώ εύκολα να συγκρίνω.

Όπως έχω πει αρκετές φορές, το ανάγλυφο της Αττικής είναι ... δύσκολο. Είναι πολύ δύσκολο να ανέβει κανείς τα Τουρκοβούνια ή την Αλεξάνδρας ή την Κηφισίας ή από Μεσογείων ψηλά στην Αγ. Παρασκευή ή στον Χολαργό, για να δώσω μερικά παραδείγματα. Επιπλέον, πολύ συχνά οι αποστάσεις είναι μεγάλες και περιλαμβάνουν δρόμους υψηλών ταχυτήτων.

Αυτό δε σημαίνει οτι είναι αδύνατο να χρησιμοποιήσει κανείς το ποδήλατο. Απλά σημαίνει οτι για τον μέσο ενήλικα είναι πολύ πιο πρακτικό να πάρει το ποδήλατο και να πάει από το σπίτι πχ στην πλησιέστερη στάση Μετρό.

Ιστορίες του τύπου "Σπίτι -> Δουλειά -> Σπίτι" με ποδήλατο είναι μόνο για όσους μένουν δίπλα στη δουλειά ή για όσους είναι πολύ αποφασισμένοι. Μιλάω εκ πείρας. Βέβαια, εγώ έμενα 31χλμ από το πανεπιστήμιο, οπότε το παράδειγμα είναι ακραίο, αλλά οτιδήποτε πάνω από 6-7χλμ θέλει καλή φυσική κατάσταση.

Κατα τα άλλα, μη νομίζετε οτι εδώ οι συνθήκες είναι ιδανικές. Αυτό που μου αρέσει πολύ είναι οτι μπορεί κανείς να βάλει το ποδήλατο μέσα στο τρένο και επίσης οτι παντού στην πόλη βρίσκονται διάσπαρτες θέσεις για να παρκάρεις. Η αγωγή των οδηγών είναι καλύτερη, αλλά όποιος δεν την παλεύει στην Ελλάδα, πιθανότατα δε θα την παλεύει και εδώ.

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stanley : 24-09-07 στις 23:34
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-09-07, 08:47
Το avatar του χρήστη Μηδεν_ενα
Μηδεν_ενα Ο χρήστης Μηδεν_ενα δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-02-14 16:46
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Όταν κατοικούσα Αθήνα πήγαινα στη δουλειά με το ποδήλατο για αρκετό χρονικό διάστημα. Διαδρομή πλατεία Αμερικής-Σαλαμίνα
Α Κ Ρ Ω Σ Ε Π Ι Κ Υ Ν Δ Υ Ν Ο, ιδίως όταν έβγαινα στην Καβάλας
Χώρια τα.... καυσαέρια που εισέπνεα από τα σαράβαλα που "αφήνουν" να κυκλοφορούν στους δρόμους
Το παράτησα και ξαναπήρα τη μηχανή και βρήκα την υγειά μου
Στην Κεφαλλονιά που διαμένω τα τελευταία 13 χρόνια τα πράγματα είναι Ι Δ Α Ν Ι Κ Α ως προς την κυκλοφορία, αλλά δύσκολα ως προς το ανάγλυφο του νησιού.
Παρατεταμένες ανηφόρες δυσκολεύουν κάποιον που είναι αμάθητος. Σιγά σιγά όμως παίρνεις τον αέρα και ευχαριστιέσαι βόλτες και -το κυριότερο- καθαρό αέρα. Οι διαδρομές που καλύπτω φτάνουν και τα 60-80 χλμ. με καταπληκτικές εναλλαγές τοπίων. Απίθανη ευχαρίστηση και πολύ καλή γυμναστική. Το τερπνόν μετά του οφελείμου!
Εάν κατοικείτε εκτός Αττικής προτιμήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-09-07, 09:34
Το avatar του χρήστη NEBULOUS
NEBULOUS Ο χρήστης NEBULOUS δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-05-11 01:20
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αχ ναι ποδήλατο Είναι από τις πιο όμορφες αναμνήσεις των παιδικών μου χρόνων και αλλά και τον φοιτητικών.!!! Η σχολή στην οποία ήμουν βρίσκετε σε μια περιοχή έξω από το Μόναχο, και το ποδήλατο ήταν το μόνο μέσο μεταφοράς που άντεχε η τσέπη μου! Αλλά ο σεβασμός που ένιωθα όντας ποδηλάτης από τους οδηγούς άλλων οχημάτων ήταν κάτι που δεν θα ξεχάσω αλλά και δύσκολα θα βρω στην Ελλάδα κακά τα ψέματα. Δεν έχουμε παιδιά σε θέματα κυκλοφοριακά. Και αυτό μας κοστίζει σε χρήμα και δυστυχώς και σε ζωές
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-09-07, 09:42
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Μηδεν_ενα Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν κατοικούσα Αθήνα πήγαινα στη δουλειά με το ποδήλατο για αρκετό χρονικό διάστημα. Διαδρομή πλατεία Αμερικής-Σαλαμίνα
Α Κ Ρ Ω Σ Ε Π Ι Κ Υ Ν Δ Υ Ν Ο, ιδίως όταν έβγαινα στην Καβάλας
Εγώ με το παπί και ήταν επικίνδυνο να βγώ στην Καβάλας. Τι λες τώρα!
Καλά... Που έμενες στην Πλατεία Αμερικής; Μάλλον σε ξέρω μιας και μένω εκεί από το '76.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-09-07, 09:51
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Η πιο εξυπνη κίνηση δεν ειναι ότι κάποιοι χρησιμοποιούν ποδηλατο...Ειναι ότι φυγανε από την Αθήνα ή από την Ελλάδα (ακόμα καλύτερα).
ΠΟΔΗΛΑΤΟ?ΠΡΟΤΙΜΩ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ!
Η ζωή μου έχει γίνει ούτως ή αλλως ποδήλατο!Το έχω μόνο για τις διακοπές και εκει θα παραμείνει..Δεν πάω πουθενα στην πολη με αυτό και δεν σκοπεύω να το χρησιμοποιήσω με την καμία και για καμία μετακίνηση.Δε σκοπεύω να γεμίσω τα πνευμόνια μου με όλο αυτό το καυσαέριο για να σώσω τον κόσμο.Τσάμπα έδωσα 40 ευρω για το φίλτρο ενεργού άνθρακα στο αυτοκίνητο?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-09-07, 11:43
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Αχ αυτή η ιστορία με το ποδήλατο...

Αυτό τον καιρό μετακινούμαι με ποδήλατο, αφού βρίσκομαι στη Γενεύη για δουλειά (κάτοικος εξωτερικού πλέον...). Εχω διανύσει αρκετά χιλιόμετρα (>1000) τον τελευταίο χρόνο και στην Αθήνα, οπότε μπορώ εύκολα να συγκρίνω.

Φιλικά,
Π.
Πεταξου μεχρι τοΜοναχο μετοποδηλατο να σε δουμελιγακι.Καλη δουλεια.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-09-07, 11:45
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από NEBULOUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Η σχολή στην οποία ήμουν βρίσκετε σε μια περιοχή έξω από το Μόναχο, και το ποδήλατο ήταν το μόνο μέσο μεταφοράς που άντεχε η τσέπη μου!
Γιατι δεν ειχατε φοιτητικογια την S1;
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:16.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.