Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Οδηγώντας
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-12-07, 20:16
Το avatar του χρήστη Einstein
Einstein Ο χρήστης Einstein δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-23 17:21
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Κλήση για ανύπαρκτη παράνομη στάθμευση!

Αγαπητοί φίλοι,

Κοντινό συγγενικό μου πρόσωπο δέχτηκε πρόσφατα ειδοποίηση για πληρωμή κλήσης από την Δημοτική Αστυνομία Χανίων για παράνομη στάθμευση το 1996 (πριν από 11 χρόνια) στην οποία αναγράφεται ο αριθμός του αυτοκινήτου καθώς και άλλα προσωπικά στοιχεία.

Υπάρχει όμως ένα πρόβλημα. Το πρόσωπο αυτό δεν έχει πάει ποτέ στα Χανιά!!!
Είναι δυνατόν έτσι αυθαίρετα να στέλνουν κλήσεις (η δημοτική αστυνομία) και μάλιστα μετά από 11 χρόνια για αυτοκίνητο που δεν έχει πάει ποτέ στην Κρήτη;

Επικοινωνήσαμε με την Δημοτική Αστυνομία Χανίων και αφού δώσαμε την πινακίδα για να επιβεβαιώσουμε την ειδοποίηση, μας είπαν ότι η κλήση αυτή έχει καταχωρηθεί για αυτοκίνητο μάρκας Α ενώ το αυτοκίνητο του προσώπου είναι μάρκας Β!!!

Ζητώ την βοήθειά σας αν ξέρει κανείς για το τί πρέπει να κάνουμε για την περίπτωση αυτή; Πού πρέπει να απευθυνθούμε;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια, και ελπίζω να μην συμβεί κάτι παρόμοιο και σε εσάς.
__________________
Γιώργος Γκ.
Backup not found: (A)bort, (R)etry, (P)anic!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-12-07, 20:45
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 15:56
Φύλο: Άντρας
Δεν είναι προσπάθεια για σκίσιμο...

...αλλά... είχανε τα Χανιά Δημοτική Αστυνομία πριν από 11 χρόνια;;
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-12-07, 22:35
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
α) Πριν από 11 χρόνια ο Δήμος δεν είχε αρμοδιότητα να κόβει κλήσεις πράγμα τα οποίο είναι αντισυνταγματικό.
β) άστο να πάει δικαστικά και μόλις φανεί ότι είναι άλλη μάρκα , κάνε αγωγή γιαψυχική οδύνη τόσων ετών που σου στέλνανε ειδοποιήσεις.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-12-07, 22:44
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
<<β) άστο να πάει δικαστικά και μόλις φανεί ότι είναι άλλη μάρκα , κάνε αγωγή γιαψυχική οδύνη τόσων ετών που σου στέλνανε ειδοποιήσεις.>>

Μόνο αυτό μην κάνεις. Πρώτον οι κλήσεις έχουν μια τάση να καταλήγουν να βεβαιώνονται στην εφορία σου, χωρίς δικαστήρια και τα λοιπά. Τα περί αγωγής δεν θα τα σχολιάσω... :-)
Σε παρόμοια περίπτωση με το Δήμο Κηφισιάς η γνωστή μου τους έστειλε ένα φαξ, που εξηγούσε γιατί πρόκειται καταφανώς περί σφάλματος, και ξεμπέρδεψε έτσι.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-12-07, 23:34
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πρώτον οι κλήσεις έχουν μια τάση να καταλήγουν να βεβαιώνονται στην εφορία σου, χωρίς δικαστήρια και τα λοιπά.
Αυτό ισχύει μόνο για τις κλήσεις της τροχαίας και ίσως για τις νέες κλήσεις της δημοτικής αστυνομίας αλλά μόνο μετά την αναθεώρηση που έγινε.
Όσο για την αγωγή δεν κατάλαβα γιατί να μην έχω δικαίωμα να τοην κάνω.
Όταν έχω τόσα χρόνια άδικη όχληση από κάποιον δεν έχω ψυχική οδύνη ?

Ας γινόταν κάτι παρόμοιο στις Η.Π.Α να σου έλεγα εγώ αγωγές!!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-12-07, 00:27
Το avatar του χρήστη Einstein
Einstein Ο χρήστης Einstein δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-23 17:21
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Κατ'αρχην σας ευχαριστώ για την απάντησή σας και την γνώμη σας.

Θέλω να σας πω ότι 11 χρόνια τώρα ούτε φωνή ούτε ακρόαση για την κλήση αυτή και ξαφνικά, τώρα, μετά από τόσο καιρό, έρχεται (σύμπτωση, πλησιάζουν οι γιορτές!!!) ειδοποίηση για πληρωμής της κλήσης για ένα αυτοκίνητο που:

1. Δεν έχει πάει ποτέ στην Κρήτη και στα Χανιά
2. Αυτή την στιγμή έχει καταστραφεί (έχει αποσυρθεί διότι ήταν πολύ παλαιό) και επομένως δεν υπάρχουν αποδεικτικά ότι το αυτοκίνητο αυτό, αυτή την στιγμή ανήκει στον συγκεκριμένο που καλείται να πληρώσει, μια που η άδεια κυκλοφορίας έχει κατατεθεί εκεί που πρέπει να κατατεθεί όταν αποσύρεται ένα αυτοκίνητο εκτός κυκλοφορίας, πράγμα που έχει συμβεί 2-3 χρόνια πριν...

Αλλά δεν είναι η ψυχική οδύνη, αλλά πιο πολύ το σπάσιμο νεύρων και η αυθάδεια να στέλνουν μετά από 11 χρόνια...

Και απορώ βέβαια πού βρέθηκαν τα στοιχεία του οδηγού αφού το αυτοκίνητο δεν ανήκει πια σε αυτόν (και γενικά σε κανέναν). Δεν υπάρχει αυτή η αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων τελικά.

Θα μου πεις Αστυνομία είναι, αλλά είναι δυνατόν να μπορεί να το κάνει αυτό η Δημοτική Αστυνομία (και όχι η τροχαία);
__________________
Γιώργος Γκ.
Backup not found: (A)bort, (R)etry, (P)anic!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-12-07, 10:06
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Einstein Εμφάνιση μηνυμάτων
Επικοινωνήσαμε με την Δημοτική Αστυνομία Χανίων και αφού δώσαμε την πινακίδα για να επιβεβαιώσουμε την ειδοποίηση, μας είπαν ότι η κλήση αυτή έχει καταχωρηθεί για αυτοκίνητο μάρκας Α ενώ το αυτοκίνητο του προσώπου είναι μάρκας Β!!!
Ε, και δεν παραδέχτηκαν το λάθος τους να τη σβήσουν;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-12-07, 19:57
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Το κανει πολυ συχνα αυτο η δημοτικη αστυνομια Χανιων, οπως και η αντιστοιχη "υπηρεσια" και σε αλλες πολεις. (Εχω ακουσει/διαβασει για Πατρα και Ηρακλειο, αν θυμαμαι καλα).

Βασικα, αυτο που εχω συμπερανει οτι κανουν, ειναι να στελνουν τυχαια σε πολλους παραληπτες κλησεις, με την ελπιδα καποιοι να πληρωσουν για να ξεμπερδεψουν γρηγορα.

Δεν ειμαι σιγουρος για το παρακατω, αλλα εχω την πεποιηθηση οτι για να γλυτωσεις την κληση, πρεπει να πας δικαστικα, οπου θα δειξεις τα διαφορετικα στοιχεια της κλησης και της αδειας κυκλοφοριας σου. Ο δικαστης θα σε απαλλαξει αμεσως.

Προσωπικα, θα την αγνοουσα τελειως μεχρι να φθασει στην εφορια (εξαιρετικα αμφιβολο IMHO), οπου τοτε μονο θα εκκινουσα διαδικασιες για να την αμφισβητησω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:05.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.