Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Οδηγώντας
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 19-02-08, 12:05
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχουν και χειρότερα!
Να δεις που μιλάει για μένα και τη μανία μου για τα στερεοφωνικά πάλι...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 19-02-08, 12:07
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Για να βγάλω το αποτέλεσμα της κουβέντας που άνοιξα και που το τιμήσατε δεόντως, κρίνω ότι όλοι είστε οδηγοί πρώτης κατηγορίας, τα ξέρετε όλα για το αυτοκίνητο, εκφράζουμε άποψη για όλα. Επίσης κρίνεται πιο συμφέρουσα η συλλογή αυτοκινήτων από την συλλογή πεταλούδων και για καταπατημένες δασικές εκτάσεις

Φυσικά και κάνω πλάκα, απλά να πω ότι στους δρόμους βγαίνουμε εμείς οι ίδιοι και εμείς οι ίδιοι προκαλούμε τα προβλήματα. Δεν ξέρουμε τίποτα από το χιόνι, δεν κρατάμε αποστάσεις, μιας και έβλεπα στην παγωμένη εθνική οδό να τρέχουν με 80-100 χιλιόμετρα κολλημένος ο ένας πίσω από τον άλλο, όταν και τα μωρά ξέρουν, ότι με ABS και χωρίς ABS το φρενάρισμα στο χιόνι είναι απλά δύσκολη περίπτωση.
Αν κάποιος, φιλοτιμηθεί ή ξέρει και κρατήσει τις αποστάσεις, οι πίσω του θα του κορνάρουν για να προχωρήσει.

Όταν ο Έλληνας καταλάβει ότι για τις βλακείες στους δρόμους δεν φταίνε οι άλλοι αλλά εμείς, τότε κάτι θα έχει γίνει.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 19-02-08, 13:01
Το avatar του χρήστη vgiagias
vgiagias Ο χρήστης vgiagias δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 27-01-18 14:21
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
και ομως υπαρχει ποινη και λεγεται παρακωληση συγκοινωνιων
απλως δεν εφαρμοζεται
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 19-02-08, 15:19
Το avatar του χρήστη hot
hot Ο χρήστης hot δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-22 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από vgiagias Εμφάνιση μηνυμάτων
και ομως υπαρχει ποινη και λεγεται παρακωληση συγκοινωνιων
απλως δεν εφαρμοζεται

Και δεν νομιζω οτι θα εφαρμοστει ποτε.
"Γιατι κυριε Αστυνομε, αντι να με βοηθησεις και να σπρωχνεις μεσά στο κρυο το αμαξι μου για να ξεκολλησω, μου κοβεις κληση επειδη ειμαι κουλος και ηλιθιος;"

Κατι τετοιο θα ακουστει στο δικαστηριο και θα πεσουν ολοι να φανε τον αστυνομο που δεν εσπρωξε τον γαιδαρο που βγηκε στον δρομο απροετοιμαστος, αλλα τον επεπληξε με προστιμο.

Τωρα αν ειναι λογικο ή οχι είναι αλλη ιστορια.
Αν ομως εβγαινε ανακοινωση απο την τροχαια και ελεγε οτι οποιος βγει στον δρομο χωρις να ειναι προετοιμασμενος και κολλησει στο χιονι θα τιμωρηθει με αφαιρεση διπλωματος για 1 χρονο και προστιμο οσο η αξια του αυτοκινητου που οδηγει, ολοι θα ελεγαν οτι το κρατος ειναι φασιστικο.
Ωρες ωρες σκεφτομαι οτι ισως μια πιο "φασιστικη" αντιμετωπιση στους ανεγκεφαλους ειναι απαραιτητη.

Φιλικα
Βασιλης
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 19-02-08, 15:24
Το avatar του χρήστη pilotsf
pilotsf Ο χρήστης pilotsf δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 14-01-17 18:23
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από hot Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ομως εβγαινε ανακοινωση απο την τροχαια και ελεγε οτι οποιος βγει στον δρομο χωρις να ειναι προετοιμασμενος και κολλησει στο χιονι θα τιμωρηθει με αφαιρεση διπλωματος για 1 χρονο και προστιμο οσο η αξια του αυτοκινητου που οδηγει, ολοι θα ελεγαν οτι το κρατος ειναι φασιστικο.
Να γίνει, να γίνει! Να δεις πόσα πολυκαιρισμένα LADA θα δούμε στους δρόμους μετά από αυτό

Ειλικρινά, το "πρόστιμο αναλογικά με την αξία του αυτοκινήτου" είναι (σε ορισμένες μόνο περιπτώσεις βέβαια) μια καλή ιδέα. Οπως επίσης και η κλιμάκωση του προστίμου ανάλογα με τον αριθμό των παραβάσεων που ήδη κάποιος έχει διαπράξει στο παρελθόν για το ίδιο θέμα (ισχύει σε ορισμένες περιπτώσεις ήδη; δεν ξέρω).
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 19-02-08, 15:46
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δηλαδής αν κολλήσω στο χιόνι με τον Λάζαρο πόσα θα πρέπει να πληρώσω; 10 ευρώ το παπί και 3 η βενζίνη που έχει μέσα 13 ευρώ;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 19-02-08, 15:56
Το avatar του χρήστη zefuros
zefuros Ο χρήστης zefuros δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-23 23:41
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Διαβασα με εξαιρετικο ενδιαφερον τις παραπάνω απόψεις.

Ειναι γεγονός πως ο Ελληνας δεν εχει οδηγική παιδεία. Ειναι τραγικο να βλέπω στην τηλεοραση τον ηλίθιο (σορρυ για την λέξη) ο οποίος με ενα (μπιπ) χαμογελο να εξηγεί οι κόλλησε στον δρόμο στην προσπάθεια του να ανέβει στο χιονοδρομικό για να ... παίξει χιονοπόλεμο το παιδί! (Ολα αυτά την Κυριακή που ο χιονιας ηταν σε πλήρη εξέλιξη).

ή, όλους αυτούς που πήγαν να βγουν στην εθνική την Κυριακή διχως αλυσίδες... και ειχαν και παράπονα.

Δεν αντιλέγω, και εγώ την Δευτερα που γυρναγα σπίτι μου ημουν χωρίς αλυσίδες και ημουν αδικαιολογητος. Και περισσότερο αδικαιολόγητος γιατι χτες εμαθα πως με το χαμηλό προφίλ ελαστικών που εχει το αμάξι (225/45/17) μάλλον δεν παιρνει καν αλυσίδες! Αυτη τη στιγμη το ψαχνω :-)

Πάντως, πρεπει κανεις να ξερει τις δυνατοτητες του αυτοκινητου του και να οδηγει ιδιαίτερα προσεχτικά με αυτές τις συνθήκες.

Οσο για τα Cayenne... ρε παιδιά, με τα λάστιχα που φοράνε αυτά δεν ειναι τζιπ... δεν πανε με τιποτε. Θα συμφωνησω πως τα επαγγελματικά ειναι τα κορυφαία (+το αγαπημένο μου pajero sport το οποίο ειναι πραγματικά JEEP με κεφαλαία γράμματα :-) )

Οσο για τα 4x4... οντως πηγαινουν καλυτερα πα΄νω στο χιονι απο ενα απλο επιβατικο, τοσο λόγω τετρακίνησης οσο και λόγω βαρους... αλλά στο φρενάρισμα η τετρακινηση δεν κανει τιποτε. Ας προσεχουν λοιπον λιγο παραπανω οι ιδιοκτητες των παραπάνω οχημάτων...
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 19-02-08, 16:09
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ πάλι επειδή έχω αλυσίδες και έχω οδηγήσει κάποιες φορές σε χιόνι/πάγο, πρέπει να άκουσα και 50 δίσκους του Varthol μέσα στο Σαββατοκύριακο!

Αυτό γιατί
1) Έχω ηλίθιους γείτονες που νομίζουν ότι ρίχνοντας νερό στο χιόνι αυτό θα λυώσει
2) Ξέρω πως οδηγούν οι άλλοι που "νομίζουν" ότι ελέγχουν το αυτοκίνητο και χωρίς αλυσίδες.
Κάτι σαν το ανέκδοτο με το πιτσιρίκι και το ποδήλατο;
"Μαμά μαμά! Κοίτα! Χωρίς χέρια!"
"Μαμά μαμά! Κοίτε! Χωρίς δόντια!"
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 19-02-08, 16:46
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυσικά και κάνω πλάκα, απλά να πω ότι στους δρόμους βγαίνουμε εμείς οι ίδιοι και εμείς οι ίδιοι προκαλούμε τα προβλήματα. Δεν ξέρουμε τίποτα από το χιόνι, δεν κρατάμε αποστάσεις, μιας και έβλεπα στην παγωμένη εθνική οδό να τρέχουν με 80-100 χιλιόμετρα κολλημένος ο ένας πίσω από τον άλλο, όταν και τα μωρά ξέρουν, ότι με ABS και χωρίς ABS το φρενάρισμα στο χιόνι είναι απλά δύσκολη περίπτωση.
Αν κάποιος, φιλοτιμηθεί ή ξέρει και κρατήσει τις αποστάσεις, οι πίσω του θα του κορνάρουν για να προχωρήσει.

Όταν ο Έλληνας καταλάβει ότι για τις βλακείες στους δρόμους δεν φταίνε οι άλλοι αλλά εμείς, τότε κάτι θα έχει γίνει.
Ίσως δεν πρέπει να το υπεργενικεύεις. Δεν οδηγούν όλοι με τον ίδιο τρόπο. Και ναι μεν δεν είναι συχνό φαινόμενο, αλλά κάποιοι από μας σταματάνε στα Stop και στα κόκκινα φανάρια, βγάζουν πάντα flash, ελέγχουν γύρω τους, δεν οδηγούν για να αποδείξουν τον ανδρισμό τους, και, ναι, τολμώ να το πω, έχουν δεχτεί και μαθήματα και έχουν και εμπειρία οδήγησης σε αντίξοες συνθήκες (χιόνι, πάγο, ομίχλη, καταιγίδες, έντονους ανέμους, συνδυασμό αυτών).

Αν όμως εγώ οδηγώ προσεκτικά και με σεβασμό, εσύ ποτέ δε θα το προσέξεις. Η προσεκτική οδήγηση με κάνει αόρατο. Ξέρεις τι θα προσέξεις; Το μαμάκα που χτες ήταν πίσω μου επί 10 λεπτά, στο ένα μέτρο (με πάγο), με φώτα ομίχλης αναμμένα, συν δύο έξτρα προβολείς εγκατεστημένους στην οροφή του. Λυπάμαι Στέλιο, αλλά σ'αυτή την περίπτωση αρνούμαι τη γενίκευσή σου ότι εγώ προκαλώ τα ατυχήματα. Εκείνος τα προκαλεί, κι ας είμαι και νέος, και άσχετος και κακός οδηγός εγώ.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 19-02-08, 17:46
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Λυπάμαι Στέλιο, αλλά σ'αυτή την περίπτωση αρνούμαι τη γενίκευσή σου ότι εγώ προκαλώ τα ατυχήματα. Εκείνος τα προκαλεί, κι ας είμαι και νέος, και άσχετος και κακός οδηγός εγώ.
Δεν μπορώ να συμφωνήσω λιγότερο. Μου χτύπησε άσχημα η παραπάνω γενίκευση "Οι έλληνες δεν έχουν οδηγική παιδεία". Κάποιος κατ'αναλογία μπορεί να πεί οτι οι έλληνες δεν έχουν γενικότερα παιδεία. Και που θα καταλήξουμε ;

Είναι δύσκολη η ποσοτικοποίηση αλλά έχοντας μια σχετικά επαρκή για συμπεράσματα οδηγική εμπειρία μπορώ να πώ οτι οι πολλοί στην Ελλάδα οδηγούν καλά με την έννοια της πειθαρχίας. Δηλαδή σταματάνε στα φανάρια, στα στόπ κ.ο.κ. Δεν βλέπω γενικευμένη πρόθεση ώς προς τις παραβάσεις που μπορούν να οδηγήσουν σε ατυχήματα. Οι λίγοι ταρζαν της ασφάλτου όπως σωστά αναφέρθηκε κάνουν μεγάλη εντύπωση.

Το ότι ο άλλος ξεκίνησε χωρίς αλυσίδες το αποδίδω περισσότερο σε άγνοια παρά σε έλλειψη παιδείας. Πόσες φορές έχει οδηγήσει ο μέσος Αθηναίος σε συνθήκες χιονιού ;
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 19-02-08, 17:59
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εμ; Προφανώς ο Στέλιος δεν πήγε τελευταία στην Αίγυπτο να δει τι σημαίνει "έλλειψη οδηγικής παιδείας".
Το ότι υπάρχουν ηλίθιοι που κάνουν την απλή οδήγηση στην πόλη περιπέτεια δεν σημαίνει ότι όλοι οι οδηγοί είναι ηλίθιοι.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:37.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.