Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1531  
Παλιά 08-12-13, 17:46
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
Αρχική Δημοσίευση από nightcrawler Εμφάνιση μηνυμάτων
Πέρασα και εγώ γαστρεντερίτιδα πέρισυ και αν και θα ορκιζόμουν ότι ήταν κάτι που σχετιζόταν με την crohn, τελικά αποδείχθηκε ότι ήταν εντελώς άσχετο! Οπως και να'χει περαστικά σου!
γεια σου!αυτο που με ανησυχησε ειναι που μεσα σε 6 και κατι μηνες με επιασε 2 φορες.και εκει που εμετο γενικοτερα δεν εκανα ευκολα για μενα ειναι ρεκορ αυτο το χρονικο διαστημα.παντος και ο φαρμακοποιος μου ειπε οτι ηταν και ιωση γαστρεντεριτιδας αυτες τις μερες και αυτο με ανακουφισε καπως,και εμεις με την νοσο την τσιμπαμε ευκολα την γαστρεντεριτιδα.θα ρωτησω και τον γιατρο μου σε μια βδομαδα που θα παω ετσι για να εχω μια ποιο σαφη εικονα.
Απάντηση με παράθεση
  #1532  
Παλιά 09-12-13, 01:58
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
nightcrawler τελικα πως ειχαν διαγνωσει οτι ηταν γαστρεντεριτιδα?
Απάντηση με παράθεση
  #1533  
Παλιά 09-12-13, 17:21
Το avatar του χρήστη nightcrawler
nightcrawler Ο χρήστης nightcrawler δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-01-18 01:12
Καλησπέρα captain! Έδωσα στον γιατρό τις εξετάσεις αίματος που μου ζήτησε καθώς και τα αποτελέσματα από την καλλιέργεια κοπράνων. Θυμάμαι ότι μου είπε και αυτός το ίδιο, ότι είχαν πάρα πολλά περιστατικά με γαστρεντερίτιδα εκείνη την περίοδο στο νοσοκομείο.
Καλή συνέχεια!
__________________
All my life I've had one dream, to achieve my many goals.
Απάντηση με παράθεση
  #1534  
Παλιά 11-12-13, 17:15
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
Αρχική Δημοσίευση από nightcrawler Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα captain! Έδωσα στον γιατρό τις εξετάσεις αίματος που μου ζήτησε καθώς και τα αποτελέσματα από την καλλιέργεια κοπράνων. Θυμάμαι ότι μου είπε και αυτός το ίδιο, ότι είχαν πάρα πολλά περιστατικά με γαστρεντερίτιδα εκείνη την περίοδο στο νοσοκομείο.
Καλή συνέχεια!
ευχαριστω.ειμαι καλυτερα τωρα αλλα θα το αναφερω στον γιατρο μου σε μια βδομαδα που θα παω για το re... να μου κανει εξετασεις αιματος για ποιο σιγουρα.να σαι καλα
Απάντηση με παράθεση
  #1535  
Παλιά 16-12-13, 10:54
Kostasss Ο χρήστης Kostasss δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-12-13 09:44
Chron

Kalispera se olous sas .... Ithela na rwtisw Kati .... Ego pernw **** edo Kai 3 xronia ta pragmata se eisagwgika panta pane polu kala me ekseresi Oti exo ena siriggio to opoio anoigei Otan tha plisiasei I wra tou farmakou exo vevaia pisteua Oti einai kako pou anoigei .....!!!! Proxtes piga se Enan polu Kalo xeirourgo o opoios mou eipe Oti eimai polu tuxeros pou anoigei Kai paroxeteuei pros ta eksw Kai oxi eswterika ...!!!! Gt ginetai auto? Mallon apo Oti katalava to **** to klini dermatika Kai douleyei eswterika apo Ti? Apo mikroorganismous dn kserw....!! (To Kalo) to kako einai Oti prepei na kanw kanw prwta xeirourgeio Gia na mou to kratisei anoixto me Kati rammata seton to opoio dn ksereis pos thane Kai posa kairo tha to xeis !!!! Kai sugxronos Kai to ***** mazi dn kserw Ti na pw paidia .... Yparxei kapoios na mou eksigisei Ti einai auto Kai Ti ginetai se auti tin periptwsi ??? Sas euxaristo poly!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 23-12-13 στις 08:21 Αιτία: Η προβολή φαρμάκων απαγορεύεται αυστηρά.
Απάντηση με παράθεση
  #1536  
Παλιά 17-12-13, 09:51
Kostasss Ο χρήστης Kostasss δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-12-13 09:44
Kalispera sas..... Ithela na rwtisw an mporei na mou eksigisei kapoios Gia ta rammata seton .einai Mia enxeirisi pou prepei na kanw logo siriggion alla dn gnwrisw o giatros mou mou Leei Oti dn tha to estanomai einai Mia epembasi routinas alla dn gnwrisw poso tha ta xw Kai Ti allo mporei na ginei alla dn yparxei Kai alli Lusi Isws etsi doulepsi Swsta to farmako einai Gia Kalo Diko mou etsi Leei o giatros yparxei kanenas pou mporei na mou eksigisei?
Απάντηση με παράθεση
  #1537  
Παλιά 18-12-13, 03:16
paulos Ο χρήστης paulos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-09-17 01:21
Η διαθεσή μου τώρα:
kolonoskopisi kata ti diarkeia ponos poly logo apofraksis exei symvei se kapoion kapoia
Απάντηση με παράθεση
  #1538  
Παλιά 22-12-13, 19:56
chocomeister Ο χρήστης chocomeister δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-03-14 21:32
καλησπερα!νεος στο foroum κι εγω!απο τα 5 εχω crohn με 2 ελκη στο ορθο και τωρα ειμαι 25!ευτυχως ειχα μεγαλες περιοδους υφεσης(εωσ και 10 χρονια)με μια εξαρση 4 χρονια πριν οπου με εκανε να ξαναθυμηθω την νοσο μου!τα συμπτωματα σε μενα ηταν εντονος τεινεσμος και αιμοραγεια κατα την αφοδευση χωρις διαρροιες και χωρις πυρετο!τα τελευταια 4 χρονια παιρνω και azathioprine μαζι με το acacol και γενικα ημουνα σε παρα πολυ κατασταση ξεχνοντας παλι την παθηση μου(εκτος του οτι επαιρνα τα χαπια μου).

πριν 1 μηνα περιπου ξεκινησαν καποιες διαρροιες(1-2 την μερα) που μειωθηκαν συντομα στην 1 καθε 1-2 εβδομαδες αλλα εχω και ηπια δεκατικη κινηση εως 37,2 που μεχρι το μεσημερι και μετα τις 10 το βραδυ επανερχοταν στα φυσιολογικα επιπεδα!πηρα flagyl για καποιες μερες και ειδα μια βελτιωση αλλα μολις το σταματησα παλι τα ιδια!αιματολογικες φυσιολογικεσ με crp=0,02 και τκε 5mm.

αυτο που με ανησυχει ειναι ενα φουσκωματακι που εχω στο σιγμοειδες με ενα πονο που εμφανιζεται καποιες φορεσ μετα το φαγητο η μετα απο περπατημα και φευγει παλι!οι κενωσεις γενικα ειναι φυσιολογικες(εκτοσ απο τις αραιες διαρροιες που ειπα πιο πανω)θελω να ρωτησω λοιπον ποσο πιθανον ειναι να εχω καποια στενωση στο συγκεκριμενο σημειο.ο γιατροσ μου μου ειπε οτι αφου μεσα σε 20 χρονια δεν εχει δειξει στενωτικη διαθεση η νοσος μαλλον δεν θα με απασχολησει κατι τετοιο!θελω και την δικη σας αποψη απο προσωπικες εμπειριες γιατι εχω αγχωθει καπως!θα κανω βεβαια και κολονοσκοπηση αλλα θελω την γνωμη σας,ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #1539  
Παλιά 23-12-13, 23:43
chocomeister Ο χρήστης chocomeister δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-03-14 21:32
καλησπερα και παλι,μετα την κολονοσκοπηση ανακαλυψαμε τελικα οτι ουτε στενωση εχω αλλα ουτε σε εξαρση ειμαι αλλα το κακο ειναι οτι βρεθηκε ενα στομιο στο ορθο(στο ενα απο τα δυο ελκη νομιζω)την αλλη δευτερα παω για μαγνητικη για να δω που καταληγει αυτο το στομιο αν και δεν εχω καποια ενοχληση σε καποιο αλλο οργανο η στο δερμα.αν μπορειτε οσοι ξερετε κατι σχετικο να με ενημερωσετε τι γινεται με τα συριγγια!μπαινει μαχαιρι η γινονται οι κλασικες επεμβασεις με σετον κλπ?και οι οι πιθανες επιπλοκεσ ειναι οι ιδιες με μερικη κολεκτομη?
Απάντηση με παράθεση
  #1540  
Παλιά 24-12-13, 21:16
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ.ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ
Απάντηση με παράθεση
  #1541  
Παλιά 30-12-13, 03:53
Το avatar του χρήστη nightcrawler
nightcrawler Ο χρήστης nightcrawler δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-01-18 01:12
Άντε και καλή πρωτοχρονιά!

chocomeister δυστυχώς δεν μπορώ να σε κατατοπίσω..
__________________
All my life I've had one dream, to achieve my many goals.
Απάντηση με παράθεση
  #1542  
Παλιά 30-12-13, 13:07
bazexa Ο χρήστης bazexa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-07-17 13:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Χρόνια πολλά σε όλους και πάντα σε "ύφεση"

Να ρωτήσω κάτι τους "κατέχοντες"... σε ενδεχόμενη στένωση παρατηρείται ένα "βάρος - ενόχληση - μούδιασμα" πάνω δεξιά ακριβώς στο τελείωμα από τα κόκαλα του στήθους ?? στο μέρος που βρίσκεται το ήπαρ.
υπέρηχος μαι χαρά....
εξετάσεις αίματος πριν 10 μέρες ήταν μια χαρά.
δεν θα έπρεπε να δείχνει κάτι στην crp ??

Απάντηση με παράθεση
  #1543  
Παλιά 30-12-13, 16:44
Το avatar του χρήστη nightcrawler
nightcrawler Ο χρήστης nightcrawler δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-01-18 01:12
Γειά σου Βαζέχα! Εγώ όταν είχα στένωση ένιωθα μόνιμο φούσκωμα σε ενοχλητικό βαθμό, στο σημείο που ήταν η στένωση. Την ενόχληση την εντόπιζα στο έντερο και όχι σε άλλο σημείο. Φυσικά συνοδευόταν και από ηχητικά εφέ (γουργουρητά).
__________________
All my life I've had one dream, to achieve my many goals.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην nightcrawler για αυτό το μήνυμα:
bazexa (30-12-13)
  #1544  
Παλιά 30-12-13, 18:54
bazexa Ο χρήστης bazexa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-07-17 13:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από nightcrawler Εμφάνιση μηνυμάτων
Γειά σου Βαζέχα! Εγώ όταν είχα στένωση ένιωθα μόνιμο φούσκωμα σε ενοχλητικό βαθμό, στο σημείο που ήταν η στένωση. Την ενόχληση την εντόπιζα στο έντερο και όχι σε άλλο σημείο. Φυσικά συνοδευόταν και από ηχητικά εφέ (γουργουρητά).
άρα...εκεί που νιώθω το "βάρος" δεν υπάρχει έντερο...(στο σημείο του ηπαρ).
απο crp πως ήσουνα με τις στενώσεις??
Απάντηση με παράθεση
  #1545  
Παλιά 02-01-14, 18:13
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 (0 μέλη και 2 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:22.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.