Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #526  
Παλιά 20-11-11, 22:44
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
νομίζω πως εισέρχομαι σε φάση έξαρσης. αλλά με έναν πολύ περίεργο τρόπο... κάνω μόνο εμετό. καθόλου διάρροιες, καθόλου πυρετός. μόνο πόνοι και εμετός. έκανα εξετάσεις και η ταχύτητα ανέβηκε 40. όταν έχετε έξαρση πόσο πάει η ταχύτητά σας; crp δεν έκανα γιατί είχε χαλάσει το μηχάνημα.. έχω να κάνω έξαρση 2μισι χρόνια και μου φαίνεται πολύ ξεκάρφωτη γιατί δεν έκανα κάτι χοντρό. να καπνίσω ας πούμε...
Απάντηση με παράθεση
  #527  
Παλιά 22-11-11, 20:54
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
γεια και χαρα παιδια!!!
Απάντηση με παράθεση
  #528  
Παλιά 23-11-11, 12:16
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλημέρα...
Τι γίνεται ρε παιδιά... πολύ έπεσε ο μίτος.... πολύ ησυχία....
Όλα ?
__________________
Και όποιος πει κακό για μας, να του βγει το μάτι σα λουκουμάς....
Απάντηση με παράθεση
  #529  
Παλιά 24-11-11, 21:23
micha Ο χρήστης micha δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-02-12 10:27
Η διαθεσή μου τώρα:
καλησπερα σε ολους.θελετε κι αλλον στην παρεα σας?εχω την κρον 8 χρονια.πριν λιγους μηνες χειρουργηθηκα και σημερα εμαθα πως εχω ιερολαγωνιτιδα.ξερει κανεις να μου πει κατι γιαυτην?
Απάντηση με παράθεση
  #530  
Παλιά 28-11-11, 21:09
Elli Ο χρήστης Elli δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-03-16 02:12
Η διαθεσή μου τώρα:
Παιδια sos ποσο κοστιζει μια μαγνητικη εντεροκλυση σε ιδιωτικα???
SOS
Απάντηση με παράθεση
  #531  
Παλιά 29-11-11, 00:09
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Elli Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια sos ποσο κοστιζει μια μαγνητικη εντεροκλυση σε ιδιωτικα???
SOS
550,00 την εκανα στο διαβαλκανικο περυσι..... Ουτε σωληνακια ουτε τιποτα..... κυριλε κατασταση... Αληθεια, πρεπει να κανεις επειγοντως; ακουγεσαι καπως πανικοβλητη... ΕΛΠΙΖΩ να κανω λαθος.
...
__________________
Και όποιος πει κακό για μας, να του βγει το μάτι σα λουκουμάς....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mamanicks : 29-11-11 στις 00:12
Απάντηση με παράθεση
  #532  
Παλιά 29-11-11, 01:38
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Σε 2 βδομάδες θα κάνω και γαστροσκόπηση.
Μου είπαν μόνο να μην φάω τίποτα την ημέρα που θα κάνω την γαστροσκόπηση.
Εγώ γιατί νομίζω ότι 10 ώρες τουλάχιστον δεν πρέπει να έχω φάει τίποτα?
Εσείς που κάνατε, ήταν δύσκολο? Πόση ώρα κράτησε? Πόνεσε?
Απάντηση με παράθεση
  #533  
Παλιά 29-11-11, 01:54
Elli Ο χρήστης Elli δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-03-16 02:12
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από stathakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε 2 βδομάδες θα κάνω και γαστροσκόπηση.
Μου είπαν μόνο να μην φάω τίποτα την ημέρα που θα κάνω την γαστροσκόπηση.
Εγώ γιατί νομίζω ότι 10 ώρες τουλάχιστον δεν πρέπει να έχω φάει τίποτα?
Εσείς που κάνατε, ήταν δύσκολο? Πόση ώρα κράτησε? Πόνεσε?
φιλε σταθη εγω οταν εκανα γαστροσκοπηση ,εκανα και κολονοσκοπηση μαζι σε ιδιωτικο γιατρο με κοιμησαν οποτε δεν μπορω να σε βοηθησω....Εβλεπα ονειρα ουτε πονο ουτε τιποτα...τα καθαρτικα τα πηρα βεβαια αλλα ηταν για την κολονοσκοπηση....
Απάντηση με παράθεση
  #534  
Παλιά 29-11-11, 02:05
Elli Ο χρήστης Elli δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-03-16 02:12
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από mamanicks Εμφάνιση μηνυμάτων
550,00 την εκανα στο διαβαλκανικο περυσι..... Ουτε σωληνακια ουτε τιποτα..... κυριλε κατασταση... Αληθεια, πρεπει να κανεις επειγοντως; ακουγεσαι καπως πανικοβλητη... ΕΛΠΙΖΩ να κανω λαθος.
...
Η λεξη πανικοβλητη δεν ειναι τιποτα κατι χειροτερο σκεψου,πολυ χειροτερο....Οσο για το αν ειναι επειγων,σου λεω μονο οτι επρεπε να ειχε γινει χτες προχθες πριν κανα μηνα....Τρελενομαι στην ιδεα οτι μπορει να με βαλουν μεσα για ενχειρηση,ποσο μαλλον αυτο το καιρο που αρχιζουν και τα χριστουγγενα....Οσο για το ποσο που μου λεσ μου φαινετε πολυ μεγαλο και απο την μια δεν θελω να επιβαρυνω τους γονεις μου για πολλοστη φορα αλλα απο την αλλη θελω να αποφυγω την αξονικη εντεροκλυση ,η οποια δεν εχει ικανοποιητικα αποτελεσματα(στην περιπτωση μου δεν ειχε δειξει απολυτος τιποτα) και ληψη τεραστιας ποσοτητας ακτινοβολιας....!
Πραγματικα παω να τρελαθωωωωωωωωωωω
Απάντηση με παράθεση
  #535  
Παλιά 29-11-11, 09:08
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Elli Εμφάνιση μηνυμάτων
Η λεξη πανικοβλητη δεν ειναι τιποτα κατι χειροτερο σκεψου,πολυ χειροτερο....Οσο για το αν ειναι επειγων,σου λεω μονο οτι επρεπε να ειχε γινει χτες προχθες πριν κανα μηνα....Τρελενομαι στην ιδεα οτι μπορει να με βαλουν μεσα για ενχειρηση,ποσο μαλλον αυτο το καιρο που αρχιζουν και τα χριστουγγενα....Οσο για το ποσο που μου λεσ μου φαινετε πολυ μεγαλο και απο την μια δεν θελω να επιβαρυνω τους γονεις μου για πολλοστη φορα αλλα απο την αλλη θελω να αποφυγω την αξονικη εντεροκλυση ,η οποια δεν εχει ικανοποιητικα αποτελεσματα(στην περιπτωση μου δεν ειχε δειξει απολυτος τιποτα) και ληψη τεραστιας ποσοτητας ακτινοβολιας....!
Πραγματικα παω να τρελαθωωωωωωωωωωω
Καλημέρα..
Να ρωτήσω μόνο εάν συντρέχουν λόγοι για να κάνεις εγχείρηση... σου είπε ο γιατρός σου πως ενδέχεται να χρειαστεί?
Για ποιο λόγο?
Συνήθως το μαχαίρι είναι η απέλπιδα προσπάθεια και εφόσον τα φάρμακα δεν σε πιάνουν και έχεις κάποια μεγάλη στένωση ή συριγγιο κλπ... έχεις τίποτα τέτοιο?
Ευχαριστώ
__________________
Και όποιος πει κακό για μας, να του βγει το μάτι σα λουκουμάς....
Απάντηση με παράθεση
  #536  
Παλιά 29-11-11, 16:01
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
γεια σας παιδιά... η πρόσφατη ιστορία μου έχει ως εξής... απ το σάββατο άρχισα να κάνω εμετούς κάθε μέρα και να έχω οξείς πόνους. οι εξετάσεις όμως παρ όλα αυτά ήταν σχετικά καλές. μόνο η crp ήταν τσιμπημένη, στο 5. τέλος πάντων να μην τα πολυλογώ, έκανα τελικά σήμερα κολονοσκόπηση.. η -εδώ και 4 χρόνια- διαγνωσμένη φλεγμονή μου στον τελικό ειλεό, όντως είναι σε κάποια έξαρση και σύμφωνα με το γιατρό είναι πιθανό να υπάρχει και απόστημα, το οποίο για να δει καλύτερα πρότεινε αξονική κοιλιάς... και οι προβληματισμοί μου είναι 2: ο βομβαρδισμός από ακτινοβολία που θα υποστώ... αλλά φυσικά θα ξεκαθαρίσει το τοπίο... και το γεγονός ότι ξεκίνησα θεραπεία για 4 μήνες με μπουντενοφ... (καταλάβατε με τι. για να μην έχουμε πρόβλημα με την ονομασία φαρμάκων). κάποιος που έχει πάρει μπορεί να μου πει αν είναι αποτελεσματικά; γιατί εδώ και 10 μέρες δεν τρώω σχεδόν τίποτα... και αν έχει κάποιος εμπειρία με τις παρενέργειες.. γιατί διάβασα πως προκαλεί της παναγιάς τα μάτια! ο γιατρός είπε πως είναι πιο ήπια απ τα μεντρόλ...
Απάντηση με παράθεση
  #537  
Παλιά 29-11-11, 18:38
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
η πρόσφατη περιπέτειά μου έχει ως εξής: εδώ και 10 μέρες έκανα εμετό και πονούσα πολύ. επειδή μου είχε ξανατύχει πρόσφατα και είχε υποχωρήσει μόνο του, πίστευα ότι πιθανότατα θα επανέλθω. κι όμως.. 10 μέρες σχεδόν δεν μπορούσα να φάω παρά ελάχιστα. φυσικά έσπευσα να κάνω εξετάσεις καθότι έχω εδώ και 4 χρόνια τη νόσο του κρον. 2 φορές κιόλας. την πρώτη το μόνο ανησυχητικό ήταν η ταχύτητα καθ που ήταν 40. τη δεύτερη η ταχύτητα ήταν 20 και η crp στο 5.. να μην τα πολυλογώ αφού τα νούμερα έδειχναν μεν ότι υπάρχει κάτι... αλλά όχι έξαρση.. η κλινική εικόνα όμως φανερά ήταν προβληματική, αφού έχασα και πολύ βάρος (βέβαια ούτε πολλές διάρροιες έκανα ούτε και πυρετό)... ο γιατρός αποφάσησε να κάνω κολονοσκόπηση την οποία και έκανα σήμερα. όντως λοιπόν, στο σημείο που μου έχει διαγνωστεί η κρον, στον τελικό ειλεό, η φλεγμονή ήταν έντονη. ο γιατρός μάλιστα μου σύστησε να κάνω αξονική κοιλιάς, γιατί του φάνηκε πως υπάρχει απόστημα. και εδώ είναι ο προβληματισμός μου: ο βομβαρδισμός από ακτινοβολία που δεχτεί ο οργανισμός μου και πόσο αυτό μπορεί να με βλάψει μακροπρόθεσμα...
επίσης, η θεραπεία που ξεκίνησα για να αντιμετωπίσω την έξαρση είναι μπουντενοφ...(καταλάβατε λογικά ποια λέω, για να μην έχουμε πρόβλημα με την ονομασία των φαρμάκων). δηλ μου δωσε κορτιζόνη. αλλά αυτού του είδους την κορτιζόνη θα την πάρω πρώτη φορά. και οι παρενέργειες που διάβασα ότι προκαλεί είναι... της παναγιάς τα μάτια! είναι κανείς που αντιμετώπισε μεγάλα ή μικρά προβλήματα όσο την έπαιρνε; και γενικά πώς μπορώ να τα αποφύγω;

αυτά συγνώμη που σας κούρασα. αν κάποιος έχει ανάλογους προβληματισμούς ας τους μοιραστει.. και αν έχει απαντήσεις στους δικούς μου είναι ευπρόσδεκτες!
Απάντηση με παράθεση
  #538  
Παλιά 30-11-11, 00:21
Elli Ο χρήστης Elli δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-03-16 02:12
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από mamanicks Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα..
Να ρωτήσω μόνο εάν συντρέχουν λόγοι για να κάνεις εγχείρηση... σου είπε ο γιατρός σου πως ενδέχεται να χρειαστεί?
Για ποιο λόγο?
Συνήθως το μαχαίρι είναι η απέλπιδα προσπάθεια και εφόσον τα φάρμακα δεν σε πιάνουν και έχεις κάποια μεγάλη στένωση ή συριγγιο κλπ... έχεις τίποτα τέτοιο?
Ευχαριστώ
Γι'αυτο το λογο ειμαι πανικοβλητη ,για την ενχειρηση .Περνω ειδη πολυ δυνατα φαρμακα και εδω και εναμιση μηνα μου δινουν τις γνωστες αντιβιοσεις αλλα μολις τις σταματαω ξανα τα ιδια....Και τωρα θα κανω μαγνητικη γιατι ειναι πολυ πιθανον αφου ανεβαζω πυρετο οτι μπορει να εχει δημιουργηθει κανα συριγγιο.Τι ν πω ελπιζωνα το αποφυγω.....ΜΑΚΑΡΙ..........
Απάντηση με παράθεση
  #539  
Παλιά 30-11-11, 00:30
Elli Ο χρήστης Elli δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-03-16 02:12
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από katarina Εμφάνιση μηνυμάτων
η πρόσφατη περιπέτειά μου έχει ως εξής: εδώ και 10 μέρες έκανα εμετό και πονούσα πολύ. επειδή μου είχε ξανατύχει πρόσφατα και είχε υποχωρήσει μόνο του, πίστευα ότι πιθανότατα θα επανέλθω. κι όμως.. 10 μέρες σχεδόν δεν μπορούσα να φάω παρά ελάχιστα. φυσικά έσπευσα να κάνω εξετάσεις καθότι έχω εδώ και 4 χρόνια τη νόσο του κρον. 2 φορές κιόλας. την πρώτη το μόνο ανησυχητικό ήταν η ταχύτητα καθ που ήταν 40. τη δεύτερη η ταχύτητα ήταν 20 και η crp στο 5.. να μην τα πολυλογώ αφού τα νούμερα έδειχναν μεν ότι υπάρχει κάτι... αλλά όχι έξαρση.. η κλινική εικόνα όμως φανερά ήταν προβληματική, αφού έχασα και πολύ βάρος (βέβαια ούτε πολλές διάρροιες έκανα ούτε και πυρετό)... ο γιατρός αποφάσησε να κάνω κολονοσκόπηση την οποία και έκανα σήμερα. όντως λοιπόν, στο σημείο που μου έχει διαγνωστεί η κρον, στον τελικό ειλεό, η φλεγμονή ήταν έντονη. ο γιατρός μάλιστα μου σύστησε να κάνω αξονική κοιλιάς, γιατί του φάνηκε πως υπάρχει απόστημα. και εδώ είναι ο προβληματισμός μου: ο βομβαρδισμός από ακτινοβολία που δεχτεί ο οργανισμός μου και πόσο αυτό μπορεί να με βλάψει μακροπρόθεσμα...
επίσης, η θεραπεία που ξεκίνησα για να αντιμετωπίσω την έξαρση είναι μπουντενοφ...(καταλάβατε λογικά ποια λέω, για να μην έχουμε πρόβλημα με την ονομασία των φαρμάκων). δηλ μου δωσε κορτιζόνη. αλλά αυτού του είδους την κορτιζόνη θα την πάρω πρώτη φορά. και οι παρενέργειες που διάβασα ότι προκαλεί είναι... της παναγιάς τα μάτια! είναι κανείς που αντιμετώπισε μεγάλα ή μικρά προβλήματα όσο την έπαιρνε; και γενικά πώς μπορώ να τα αποφύγω;

αυτά συγνώμη που σας κούρασα. αν κάποιος έχει ανάλογους προβληματισμούς ας τους μοιραστει.. και αν έχει απαντήσεις στους δικούς μου είναι ευπρόσδεκτες!
Φιλη καταρινα,για το μπουντενοφαλκα ειναι η ιδια ουσια με το μπουντεκολ που περνω και ειναι ενα ειδος κορτιζονης αλλα μην το συγκρινεις με το μεντρο,το οποιο σε διαλυει σιγα σιγα εσωτερικα(κοκαλα) και εξωτερικα(πρηξιμο).Οσο γι α τις αντενδειξεις που διαβαζεις να ξες οτι ολα τα υπερβολικα που γραφουν αναφερονται παντα στα αντιστοιχα σε μορφη ενεσης.
Για την αξονικη που λες και εγω το ιδιο θεμα εχω προσπαθω να αποφυγω την ακτινοβολια....Ολα με μετρο.Εχω βγαλει πολλες ακτινες στην ζωη μου και προσπαθω οσο γινετε να τις περιορισω.....Αμα εχεις την οικονομικη δυνατοτητα προσπαθησε να κανεις μαγνητικη....Πραγμα δυσκολο για ολους μας,ή προσπαθησε να βρεις καπου που να ειναι συμβατο με το ταμειο σου...
Απάντηση με παράθεση
  #540  
Παλιά 30-11-11, 18:31
Githeo k Ο χρήστης Githeo k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-03-16 07:20
συγχωρεστε με αν σας εχω πρηξει με βλακειες, αλλα τωρα πραγματικα χρειαζομαι βοηθεια...
οσοι απο εδω μεσα παιρνουν remicade , και εχουν κανει επεμβαση αποστηματος, μπορειτε να μου πειτε πως εμφανιζεται και με ποια συμπτωματα το συριγγιο? σας ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5 (0 μέλη και 5 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:56.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.