Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-01-08, 11:57
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Question Πόσο έχουμε συνηθίσει το χρώμα του αίματος;

Ιράκ: Στους 18 οι νεκροί από τη χθεσινή βομβιστική επίθεση στη Μοσούλη

Αφγανιστάν: Αεροπορική επιδρομή συμμαχικών δυνάμεων, 11 νεκροί

Aν έχετε προσέξετε τις RSS ειδήσεις της Ναυτεμπορικής που βγάζει η κεντρική μας σελίδα, θα δει συνέχεια ειδήσεις σαν και τις πιο πάνω. 18 νεκροί στο Ιράκ, 11 στο Αφγανιστάν, καμιά 50ρια κάπου στην Αφρική, 30 νεκροί στην Ταϊλάνδη,

Έχουν γεμίσει τόσο αίμα τα μάτια μας, που γενικά δεν διαβάζουμε ποτέ, μια κοινότυπη είδηση για τους σημερινούς νεκρούς στο Ιράκ. Τι να και αν 50-100 οικογένειες έχασαν τους δικούς τους ανθρώπους; Τι και αν η τρέλα των ανθρώπων έχει ξεφύγει από τα όρια της, κάπου εκεί μακριά, εμάς δεν μας αγγίζει.
Φυσικά αν πέσει καμιά χειροβομβίδα στο Λονδίνο και τραυματίσει ένα γεροντάκι, θα γίνει πρώτη είδηση στον κόσμο. Θα μιλήσουν πάλι για την τρομοκρατία των Ισλαμιστών. Όταν μέχρι σήμερα έχουν σκοτωθεί εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι στο Ιράκ, γιατί κανείς δεν μιλάει για την τρομοκρατία των ΗΠΑ;

Πόσο αδιάφοροι γινόμαστε και γιατί δεν φτάνει σε εμάς ο πόνος των ανθρώπων που είχαν το μειονέκτημα να ζουν σε υποβαθμισμένες περιοχές του πλανήτη;
Πόσο έχουμε συνηθίσει το χρώμα του αίματος;
Πόσο μας έχουν χαλιναγωγήσει;

Σ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-01-08, 15:11
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Douglas Adams
In this century (and the previous century) we modelled one-to-one communications in the telephone, which I assume we are all familiar with. We have one-to-many communication - boy do we have an awful lot of that; broadcasting, publishing, journalism, etc. - we get information poured at us from all over the place and it's completely indiscriminate as to where it might land. It's curious, but we don't have to go very far back in our history until we find that all the information that reached us was relevant to us and therefore anything that happened, any news, whether it was about something that's actually happened to us, in the next house, or in the next village, within the boundary or within our horizon, it happened in our world and if we reacted to it the world reacted back. It was all relevant to us, so for example, if somebody had a terrible accident we could crowd round and really help.

Nowadays, because of the plethora of one-to-many communication we have, if a plane crashes in India we may get terribly anxious about it but our anxiety doesn't have any impact. We're not very well able to distinguish between a terrible emergency that's happened to somebody a world away and something that's happened to someone round the corner. We can't really distinguish between them any more, which is why we get terribly upset by something that has happened to somebody in a soap opera that comes out of Hollywood and maybe less concerned when it's happened to our sister. We've all become twisted and disconnected and it's not surprising that we feel very stressed and alienated in the world because the world impacts on us but we don't impact the world.
http://www.biota.org/people/douglasadams/
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-04-08, 18:31
ourania Ο χρήστης ourania δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-03-11 11:29
Φύλο: Γυναίκα
Παρατηρήστε κάτι (παλιό) πολύ ενδιαφέρον που αν και δεν σχετίζεται άμεσα με το θέμα σχετίζεται με τον τίτλο : Ρωτήστε έναν αριθμό ατόμων να σας πει πολύ γρήγορα ένα χρώμα και έναν αριθμό. Ενα τεράστιο ποσοστό απαντάει "κόκκινο" και "3". Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα αλλά αυτό προφανώς ωφείλεται κυρίως σαυτά που μας "ποτίζουν" καθημερινά.. Αίμα, αίμα, αίμα.. Σχεδόν κανένας δεν απαντάει το αγαπημένο του χρώμα ή τον τυχερό του αριθμό αν του έχει πρώτα ζητηθεί να απαντήσει γρήγορα στην ερώτηση. Δεν ξέρω τι πιστεύει ο καθένας ή τι θέλει να πιστεύει υπάρχει όμως και το υποσυνείδητο.. Πολύ λυπάμαι που είμαι και γω μέσα σαυτό το μεγάλο ποσοστό που απάντησαν "κόκκινο" στο χρωμα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-04-08, 20:11
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από ourania Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρατηρήστε κάτι (παλιό) πολύ ενδιαφέρον που αν και δεν σχετίζεται άμεσα με το θέμα σχετίζεται με τον τίτλο : Ρωτήστε έναν αριθμό ατόμων να σας πει πολύ γρήγορα ένα χρώμα και έναν αριθμό. Ενα τεράστιο ποσοστό απαντάει "κόκκινο" και "3". Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα αλλά αυτό προφανώς ωφείλεται κυρίως σαυτά που μας "ποτίζουν" καθημερινά.. Αίμα, αίμα, αίμα..
Το κόκκινο είναι ένα από τα τρία πρωτόγονα «χρώματα»: κόκκινο, άσπρο, μαύρο. Υπάρχουν προφανείς ενστικτώδεις (και λιγότερο προφανείς νευρολογικοί) λόγοι για αυτό τον περίεργο διαχωρισμό. Αλλά το κόκκινο ήταν κτήμα μας χιλιετίες πριν την εφεύρεση της τηλεόρασης.

http://www.human-nature.com/science-.../saunders.html
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-04-08, 23:22
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από ourania Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρωτήστε έναν αριθμό ατόμων να σας πει πολύ γρήγορα ένα χρώμα και έναν αριθμό. Ενα τεράστιο ποσοστό απαντάει "κόκκινο" και "3".
Τελικά πρέπει να το πάρω απόφαση... Δεν πάω καλά! Τίποτα από τα δύο.
Και το κόκκινο δεν είναι από τα αγαπημένα μου χρώματα. Μάλλον δεν αντέχω τόσο αίμα τελικά...
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-05-08, 21:57
Το avatar του χρήστη xymox
xymox Ο χρήστης xymox δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-01-17 17:51
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
εγω παλι λεω πορτοκαλι και 7....κανεις να μου εξηγησει?
__________________
-Pay no mind to those who talk behind your back, it simply means you are two steps ahead. http://s8.bitefight.gr/c.php?uid=26229
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-05-08, 22:29
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από xymox Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω παλι λεω πορτοκαλι και 7....κανεις να μου εξηγησει?
εγώ που λέω μωβ, μπλε και 19 γιατρέ μου... θα ζήσω;
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-05-08, 22:29
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μπλέ και 4

Αλλα ας γυρίσουμε στο σοβαρό θέμα....έχουμε πραγματικα απποδεχτεί στην καθημερινότητα μας την θυσία χιλιάδων αθώων γύρω μας....σαν να ζούμε σε άλλο κόσμο.

Προχτές τα θύματα του Τυφώνα στον Ινδικό ήταν 20.000, σήμερα ο αριθμός ανεβηκς σε πάνω απο 100.000. Η αναλγησία μας ειναι για ανθρώπινα όντα αδικα;ιολόγητη, ιδιαίτερα σε εποχές όπου τα νεα και οικαταστροφές μεταδίδονται απο τα ΜΜΕ με ταχύτητα αστραπής.

Η έχουμε κορεστεί αναπαυμένοι στον καταναλωτισμό μας....

΄Οπως και να έχει, η συμβολή των ΜΜΕ που αναφέρονται στις θυσίες συνανθρώπων μας, είτε ειναι θύματα πολέμου, είτε καταστροφών, έχει το αρνητικό αποτέλεσμα, ότι μας περνάνε τις ειδήσεις επιδερμικά και πολύ λίγο νοιάζονται για να προκαλέσουν σοβαρό προβληματισμό.

Καιρός να επιστρέψουμε στην εποχή της συμπόνοιας.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-05-08, 22:39
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Καιρός να επιστρέψουμε στην εποχή της συμπόνοιας.
Αυτό Γιώργο, ή το 'χει κανείς ή δεν το 'χει. Η ικανότητα να συμπονάς και να συναισθάνεσαι δεν έχει να κάνει ούτε με την εποχή, ούτε με τον καταναλωτισμό, ούτε με το γεωγραφικό πλάτος.
Ο ίδιος που συμπονά τα θύματα του τυφώνα στην άλλη άκρη του κόσμου, συμπονά και το γείτονά του, το διπλανό του, χαρίζει το μισό από το ήδη φτωχικό του πιάτο - ναι, υπάρχουν ακόμα φτωχικά πιάτα - σηκώνει το τηλέφωνο και "χρεώνει" στο λογαριασμό ενός άρρωστου μωρού το 1 ή τα 5 ή τα 10 τελευταία του ευρώ ακόμα κι αν ξέρει πως την επομένη θα του το "κόψουν", ξέρει να το δείχνει στα μάτια, στη συμπεριφορά, στην καλή κουβέντα. Οπουδήποτε, οποτεδήποτε και με οποιοδήποτε τρόπο.
Δεν χρειάζονται ούτε προσκλήσεις, ούτε φωνές.
Για τους υπόλοιπους... ό,τι και να λέμε, όσες στατιστικές και να αναλύουμε, η ουσία θα παραμείνει η ίδια.
Δυστυχώς ναι... έχουμε συνηθίσει το χρώμα του αίματος.
Και το κακό δεν είναι μόνο αυτό. Το χειρότερο είναι ότι δεν έχουμε τα μούτρα να το παραδεχτούμε!
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-05-08, 22:40
Το avatar του χρήστη Xena
Xena Ο χρήστης Xena δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-12-09 04:12
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Από κάπου θυμάμαι πως το κόκκινο είναι το πρώτο "χρώμα" που αρχίζει να τραβά την προσοχή των βρεφών. Γι αυτό τα πρώτα παιχνιδάκια πρέπει να είναι κόκκινα. Έχει να κάνει με την ωρίμανση του νευρικου συστήματος (και του οπτικού νεύρου ?) και το μηκος κύματος των χρωμάτων.
Αρχική Δημοσίευση από xymox Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω παλι λεω πορτοκαλι και 7....κανεις να μου εξηγησει?
Ελλάδα 2008, το 7 παραπέμπει σε κόκκινο για πολλούς ;p
__________________
"I'll meet you on the other side, I'll meet you in the light"
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:10.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.