Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολόγηση: Αξιολόγηση θέματος: 1 Ψήφοι, 5,00 κατά μέσο όρο. Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-05-10, 13:00
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 19:48
Φύλο: Γυναίκα
Ανταλλαγές προϊόντων χωρίς χρήματα

Ανταλλαγές προϊόντων χωρίς χρήματα

Έχει τύχει κάποιες φορές να πέσω πάνω σε σελίδες (μπλογκ ή φόρουμ) που τα μέλη τους ανταλλάσσουν προϊόντα που έχουν, χωρίς να γίνεται οικονομική συναλλαγή. Ο καθένας προσφέρει ό,τι έχει και παίρνει κάτι που δίνει κάποιος άλλος. Αυτό μπορεί να είναι λαχανικό, σπόρος ή ό,τι άλλο καλλιεργούν, άλλα προϊόντα που παράγουν όπως λάδι, ελιές, τυρί ή ακόμη και κοτόπουλα κτλ.. Επίσης προσφέρουν και ανταλλάσσουν υπηρεσίες πχ, ένας βάφει, άλλος σκάβει κτλ..

Αυτό μου θύμησε πολύ έντονα τα παιδικά μου χρόνια και επίσης μου θυμίζει την νοοτροπία που ακόμη έχει η μητέρα μου. Δηλαδή, αν πηγαίναμε ή πηγαίνουμε επίσκεψη κάπου, πάντα είχαμε - έχουμε κάτι μαζί μας. "Τι; Με άδεια χέρια θα πάμε;;" (είναι το ρητό της!)
Και όταν κάποιος με τον ίδιο τρόπο έρχεται στο πατρικό σπίτι, όταν θα φύγει θα πάρει μαζί του κάτι που θα του βάλει η μητέρα μου. Μιλάμε ότι το δώρο αυτό είναι κάτι που παράγει το σπίτι μας και όχι κάτι αγορασμένο. Μπορεί να είναι και κάποιο γλυκό σπιτικό ή κάτι που φτιάχτηκε εκείνη την ημέρα ή κάτι από τα προϊόντα που έχουμε για εμάς.

Όταν την είχα ρωτήσει, μου απάντησε πως έτσι ήξερε από τον πατέρα της, από το πατρικό της σπίτι. Μάλιστα έλεγε ότι πάντα το σπίτι ήταν γεμάτο! Ο παπούς μου, από λίγους έπαιρνε χρήματα και ο κόσμος για την δουλειά του τον πλήρωνε κυρίως σε είδος. Ό,τι είχε ο καθένας, αυγά, τυρί, λάδι, αλεύρι, ή του όργωναν κάποιο χτήμα. Εκείνος έκανε διάφορες οικοδομικές εργασίες στα σπίτια τους, ή έφτιαχνε έπιπλα. Και πως κανόνιζαν τι θα δώσουν;; Στην ερώτηση αυτή η μητέρα μου μου είπε ότι "δεν υπήρχε ζύγι" και "ξέρανε εκείνοι"!! Ο σκοπός δεν ήταν να "ζυγίσουν" ακριβώς τη συναλλαγή! Ο σκοπός ήταν να γίνεται η δουλειά και κάθε οικογένεια να έχει αυτά που χρειάζεται. Βέβαια τότε οι οικογένειες έμεναν δίπλα δίπλα και συγγεύεαν και φίλευαν. Τώρα μένουμε δίπλα δίπλα, αλλά δεν γνωριζόμαστε! Εγώ για παράδειγμα στο διαμέρισμα που είμαι δεν έχω την άνεση να βγω στον κήπο και να κόψω δυο ζαρζαβατικά και να δώσω όπως κάνει η μητέρα μου, ή να πάρω από την αποθήκη (το κατώι) κάτι από τα αποθέματα της χρονιάς, αφήστε που δεν διατηρούμε στενές σχέσεις οι ένοικοι, απλά ευγενικές!!

Το ερώτηματά μου λοιπόν, μετά απ' όλα αυτά είναι:
  • 'Εχετε ζήσει κάτι ανάλογο;;
  • Διατηρείτε αυτή τη στάση ζωής και τώρα;;
  • Νομίζετε ότι μπορούμε να επαναφέρουμε μια τέτοια συμπεριφορά ή να την επεκτείνουμε και με άλλους ανθρώπους που δεν τους ξέρουμε;
  • Ή μήπως είναι απλά ένας ρομαντισμός, μια συνήθεια που κάποιες παλιές νοικοκυρές κρατάνε και στη σημερινή εποχή δεν έχει θέση και θα σβήσει μαζί με αυτές;;
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to christi For This Useful Post:
HelenA (17-05-10)
  #2  
Παλιά 17-05-10, 14:57
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
ΟΤαν βγαινω για καφε με συγκεκριμενους φιλους, σχεδον παντα καποιος φερνει ενα dvd με προσφατα κατεβασματα.

Παρανομο προφανως, αλλα στη συνειδηση του κοσμου ειναι ειδος γενναιοδωριας και καλης σκεψης για τον αλλο

(αλλωστε αυτα τα κατεβασματα δεν ειναι πραγματα που μπορεις να βρεις ευκολα στο εμποριο)
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-05-10, 15:55
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 19:48
Φύλο: Γυναίκα
Well Done!! Αν και διαφωνώ με το παράνομο κατέβασμα!

Αυτό που περιγράφεις πάντως μου μοιάζει σαν μετεξέλιξη της ανταλλαγής "παλιακών" προϊόντων σε νέα, σύγχρονα, tready κτλ!!!

Πως αλλάζουν οι καιροί!!!
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-05-10, 03:31
Το avatar του χρήστη tristania89
tristania89 Ο χρήστης tristania89 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 20-09-10 09:35
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
δεν ξερω αν "κολλάει" αυτο που θα πώ αλλα υπάρχει και ενα site το xariseto στο οποίο αρκετά μέλη χαρίζουν πράματα που δεν χρειάζονται.
Μόλις έγινα μέλος και είδα πόσα ειναι τα εγγεγραμμένα μέλη μπορώ να πω οτι σοκαρίστηκα. Δεν περίμενα τέτοια ανταπόκριση ειδικά στη ζήτηση αντικειμένων.
Δεν είναι τόσο για το αντικείμενο αλλα για την πράξη.
Και το αίσθημα που νιώθεις μόλις χαρίσεις το πρώτο σου αντικείμενο σε εναν άγνωστο που έρχεται να το πάρει και βλέπεις τη χαρά στα μάτια του για κάτι που εσύ θα το πέταγες και αυτός έκανε τόσο δρόμο να έρθει να το πάρει γιατί το είχε πραγματικά ανάγκη.
__________________
Βαθύτερα στις καρδιές των ανθρώπων βλέπουν εκείνα τα μάτια που έκλαψαν πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-05-10, 07:46
Το avatar του χρήστη justin
justin Ο χρήστης justin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 01-02-24 07:20
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από tristania89 Εμφάνιση μηνυμάτων
.. σε εναν άγνωστο που έρχεται να το πάρει και βλέπεις τη χαρά στα μάτια του
Εγώ θα σου έλεγα να προσέχεις, τα μάτια δεν κρύβουν πάντα χαρά… στην εποχή μας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:55.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.