Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-06-10, 14:26
Το avatar του χρήστη maralin
maralin Ο χρήστης maralin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 25-03-24 17:33
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
reunion :συναντησεις 19 χρονια μετα :)

Αγαπητοι φιλοι και φιλες,
θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας κατι που συνεβη χθες και το να πω οτι απλα με γεμισε χαρα ειναι απειροελαχιστο....
Πριν μια περιπου εβδομαδα δεχθηκα μια κληση στο σταθερο μου τηλεφωνο..μια γνωστη φωνη απο το παρελθον με αναζητουσε..ηταν τοσο χαραχτηριστικη που δε θα μπορουσα να την ξεχασω,παρότι εχω αρχισει να παθαινω αλτσχαιμερ!!( σοβαρα )
μια συμμαθητρια απο το παρελθον..!!!(τι ναθελει αραγε??)
Πηρε μα νε ενημερωσει πως ειχε οριστει μια συγκεκριμενη ημερομηνια κ ωρα συναντησης με ολα τα παιδια απο το δημοτικο....(μιλαμε για αιωνες πισω...!)
Πριν παω στη συναντηση πιστευα πως δε θα γνωρισω αρκετους αν τους δω...εχουν περασει πολλα χρονια απο την τελευταια φορα που αφησαμε την εκτη δημοτικου ...και σκορπισαμε δεξια κ αριστερα...
με αλλους παλι μενουμε σχεδον στην ιδια γειτονια αλλα δεν ετυχε να ανταμωσουμε ποτε...ενω με καποιους αλλους πολυ σπανια ετυχε να βρεθουμε στο δρομο...
Περιττο να περιγραψω τι ακολουθησε μολις ενα ενα τα προσωπα αρχισαν να ξεπροβαλουν..
Ενιωθες λες κ ειχες να τους δεις μολις χθες!!!!!!!
Το γελιο κ οι πλακες που καναμε μονο φτανουν!!!απιστευτη εμπειρια...
προσωπικα συγκινηθηκα απιστευτα....καποια παιδια δε τα αναγνωρισα γιατι δεν εχουν καμμια σχεση με το πως ηταν στο παρελθον...
θελω ομως να παρατηρησω πως αυτο που δεν εχει αλλαξει κ παραμενει αναλλοιωτο στο χρονο ειναι το οτι εξακολουθουν να ειναι εκεινο που λεμε καλα παιδια,με ευγενικα χαραχτηριστικα...οπως τοτε....αυτο παραμενει..!!ο σεβασμος κ η το ηθος δε χαθηκαν...

Εχετε ποτε βρεθει σε κατι αντιστοιχο με συμμαθητες απο το παρελθον?αν θελετε περιγραψτε λιγα λογια για το πως αισανθηκατε...

{αν παλι οχι σας το συνιστω ανεπιφυλακτα!!!}
__________________
Ειναι η ζωη πολυ μικρη....μη το ξεχνας......
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην maralin για αυτό το μήνυμα:
konstantin@ (13-06-10)
  #2  
Παλιά 12-06-10, 14:53
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Ναι, πριν ένα χρόνο κανονίστηκε reunion με συμμαθητές. Δεν πήγα. Όσων (λίγων) τα νέα θέλω να μαθαίνω, τα μαθαίνω. Για τους υπόλοιπους δε μου καίγεται καρφί. Μόνο περιέργεια έχω για το τι μπορεί να κάνει τώρα ο τάδε και όχι ενδιαφέρον. Μπορεί να περνούσαμε καλά ως "τάξη" συνολικά αλλά δε μπορώ να κάνω παρέα με όλους αυτούς. Γενικά, οι επανενώσεις δε με συγκινούν καθόλου, γι' αυτό άλλωστε δεν έχω ασχοληθεί και με το φαινόμενο "facebook".
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Nelly για αυτό το μήνυμα:
maralin (14-06-10)
  #3  
Παλιά 12-06-10, 14:53
HelenA Ο χρήστης HelenA δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-02-13 14:12
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ναι Μαρίνα έχουμε κάνει κάποιες συναντήσεις με τα κορίτσια του Γυμνασίου ( Λυκείου ) Σε μία από αυτές κάποια κορίτσια φόρεσαν τις σχολικές ποδιές που είχαν κρατήσει. Είχε πολύ γέλιο η όλη εικόνα, να βλέπεις κυρίες να φορούν ποδιές με το άσπρο γιακαδάκι, να φορούν καλτσάκια ( σοσονάκια ) και να έχουν τα μαλλιά τους κοτσιδάκια.
Στη συγκεκριμένη συνάντηση είχαν έρθει και τρείς καθηγητές και τις πλάκες που τους κάναμε δεν περιγράφονται. Βγάλαμε όλα τα απωθημένα μας, τους κάναμε παράπονα που ήταν αυστηροί και τσιγκούνηδες στους βαθμούς και νομίζω πως μετάνοιωσαν που ήρθαν.
Εμείς πάντως το διασκεδάσαμε, φάγαμε τραγουδήσαμε χορέψαμε και μετά πήγαμε για ποτό στην κοιλάδα των Αγίων Αναργύρων μια εξοχική περιοχή των Σερρών. Η συνάντηση αυτή πραγματοποιηθήκε το το 93 στα 20 χρόνια μετά την αποφοίτηση μας.
Ελπίζω να υπάρξουν στο μέλλον και άλλες συναντήσεις.
Νάσαι καλά Μαρίνα για το θέμα, μου έφερες στο μυαλό όμορφες αναμνήσεις
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην HelenA για αυτό το μήνυμα:
maralin (14-06-10)
  #4  
Παλιά 12-06-10, 15:37
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Εμείς .... απολυθήκαμε από το Γυμνάσιο το 1965, δώσαμε μια υπόσχεση τότε, να ξαναβρεθούμε μετά από ... 35 χρόνια, στην 1η Ιανουαρίου του 2000 στις 12 το μεσημέρι, σε ένα σημείο που ξέραμε ότι δεν θα αλλάξει, στην στήλη του Αποστόλου Παύλου, στον Άρειο Πάγο, κοντά στην Ακρόπολη.

32 μαθητές έδωσαν ιερή υπόσχεση, και 25 από αυτούς την κράτησαν. 52 χρονών περίπου όλοι με ένα πράσινο βιβλίο στο χέρι, που θα ήταν το αναγνωριστικό μας, παραβρέθηκαν εκείνη την μέρα εκεί. Βρε Γιώργο εσύ είσαι; Πως έγινες έτσι Θανάση, καλά βρε Στέλιο σε αναγνώρισα αμέσως.
Συγκίνηση, χαρά, μερικές στιγμές δυσκολίας να βρούμε θέμα για κουβέντα και μετά χείμαρος οι αναμνησεις οι πλάκες, οι ατάκες, τα παρατσούκλια στους καθηγητές, τα σκασιαρχεία....

Πήγαμε για καφέ στον Διόνυσο και μας άκουσε όλη η Διονυσίου Αεροπαγίτου.

Νάσαι καλά Μαρίνα για το όμορφο θέμα που άνοιξες.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
maralin (14-06-10)
  #5  
Παλιά 12-06-10, 16:35
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μονο μια φορα ειχα ακουσει (και παει) για reunion. Ηταν μολις λιγα χρονια μετα το σχολειο ομως.

Παροτι δεν ειχα σχεσεις με τους περισσοτερους, ενιωσα μια καποια συγκινηση :Ρ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Gildor για αυτό το μήνυμα:
maralin (14-06-10)
  #6  
Παλιά 12-06-10, 21:43
Το avatar του χρήστη konstantin@
konstantin@ Ο χρήστης konstantin@ δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-06-14 11:59
Φύλο: Γυναίκα
Παρα πολυ ωραίο το θεμα σου Μαρίνα.Εγω προσωπικα μετα απο ψάξιμο και τηλέφωνα τα οποια ειχα κρατησει απο τότε που πήγαινα δημοτικο και με την βοήθεια του Face book δεν το κρύβω βρήκα αρκετά παιδιά που ήμασταν μαζί στο δημοτικό παραδόξως μονο αυτά θυμάμαι σε ονόματα ....και συνεχίζω κανονίσαμε και βρεθήκαμε την Πρωτομαγια που μας πέρασε στην Νεα σμύρνη αφου εκεί κοντά μενουν βρεθήκαμε ,συγκινηθήκαμε θυμηθήκαμε τα παλιά.Δυστηχώς δεν τα καταφεραν ολοι να ερθουν μερικοί θα εφευγαν για τα εξοχικα τους και αλλοι ίσως να μην ήθελαν...δεν προκειται να το κατακρίνω σιγουρα με στενοχώρησε γιατι ηταν μια πολυ καλη ευκαιρία να ξαναβρεθουμε μετα απο τόσα χρόνια...θα ήθελα να προσθέσω οτι ήμασταν πολυ αγαπημενοι μεταξύ μας και ποτε δεν είχαμε τσακωθει για κανενα λογο.Αλλες έποχες θα μου πεις...Στο μέλλον κανονίσαμε να ξαναβρεθουμε ξέρω θα είναι δύσκολο γιατι όλοι εχουμε τις δουλειές μας αλλά σιγουρα δεν είναι ακατορθωτο....
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην konstantin@ για αυτό το μήνυμα:
maralin (14-06-10)
  #7  
Παλιά 14-06-10, 14:27
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Τα reunion που έκανα εγώ ήταν κάπως διαφορετικά. Μέσω του facebook επανασυνδέθηκα με δύο κολλητές από το λύκειο, που είχα να τις δω πάνω από 15 χρόνια.

Βρεθήκαμε και με τις δύο ξεχωριστά, αλλά δεν μπορώ να πω ότι ήταν συναρπαστικές οι συναντήσεις. Το μόνο που έγινε είναι ότι είδαμε πώς έχει εξελιχτεί η καθεμιά (για να μη χρησιμοποιήσω κανένα πιο άσχημο ρήμα ).

Κατά τα άλλα, τίποτα το συγκλονιστικό. Και σε καμία από τις δύο περιπτώσεις δεν φάνηκε ότι θα θέλαμε να συνεχίσουμε την επικοινωνία από δω και στο εξής.
__________________
Vis Imaginativa

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chressida : 14-06-10 στις 14:32
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Chressida για αυτό το μήνυμα:
maralin (14-06-10)
  #8  
Παλιά 14-06-10, 20:53
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Και σε καμία από τις δύο περιπτώσεις δεν φάνηκε ότι θα θέλαμε να συνεχίσουμε την επικοινωνία από δω και στο εξής.
Την απογοήτευση που λες, την ένοιωσα το 1995, αν θυμάμαι καλά, περίπου δυόμιση δεκαετίες από την αποφοίτηση μας από την ΑΣΟΕΕ, με τους τότε συναδέλφους.

Έπληξα όσο ποτέ, με ανθρώπους που είχαμε κοινούς αγώνες κατά της χούντας, με ανθρώπους που είχαμε κάνει μαζί τις επαναστάσεις μας και τους έβλεπα, να μιλάνε μόνο για το χρηματιστήριο τις μπίζνες και τις κομπίνες τους.

Δεν ξαναπήγα σε καμιά συνάντηση τους, γιατί απλά δεν ανήκα σ' αυτόν τον κόσμο. Πλήρης απογοήτευση.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
maralin (14-06-10)
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:09.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.