Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-06-10, 09:37
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Μίλα μου... βαθιά και σιγανά

Με οδηγό την ανδρική φωνή εντοπίζουν οι γυναίκες το ιδανικό τους ταίρι. Σε αυτό το συμπέρασμα κατέληξαν αμερικανοί επιστήμονες, οι οποίοι διαπίστωσαν ότι μια γυναίκα αρκεί να ακούσει μόλις δύο λέξεις για να βγάλει τα συμπεράσματά της. Στους άνδρες, οι πλέον ευνοημένοι είναι όσοι μιλούν σιγανά και βαθιά.

Σύμφωνα με ερευνητές του Πανεπιστημίου της Καλιφόρνιας, η φωνή αποκαλύπτει στις γυναίκες τη δύναμη ενός άνδρα, την επιθετικότητά του, καθώς και την αναπαραγωγική του ικανότητα. Στη μελέτη που δημοσιεύθηκε στην επιθεώρηση «Τhe Ρroceedings of the Royal Society», οι αμερικανοί ειδικοί ανέλυσαν τα μυστικά της ανδρικής φωνής για να ανακαλύψουν ότι οι γυναίκες έχουν μια εκπληκτική ικανότητα αντίληψης των δυνατοτήτων ενός άνδρα ακούγοντάς τον μόνο να μιλάει. Αυτό λειτουργεί ακόμη και όταν μια γυναίκα ακούει έναν άνδρα να μιλάει σε μια ξένη γλώσσα. Και όπως αποδείχθηκε, η φωνή που μετράει περισσότερο για τις γυναίκες είναι αυτή που είναι βαθιά και σιγανή, όπως αυτή των Τζορτζ Κλούνεϊ ή Ράσελ Κρόου, η οποία φαίνεται ότι αγγίζει κάποιες μυστηριώδεις χορδές των γυναικών, σηματοδοτεί τις διαφορές ανάμεσα στα δύο φύλα και εγγυάται τη διαιώνιση του είδους.

Η επιστημονική ομάδα του Πανεπιστημίου της Καλιφόρνιας κατέγραψε τις φωνές των πιο διαφορετικών ανδρών- από τα μέλη μιας φυλής της Βολιβίας και τους βοσκούς των Ανδεων έως τους σπουδαστές ενός κολεγίου στις Ηνωμένες Πολιτείες. Ολοι τους επαναλάμβαναν την ίδια φράση σε έναν φυσιολογικό, ηχητικό τόνο. Η φυσική δύναμη μετρήθηκε από τη χειραψία, την περιφέρεια του θώρακα και των δικέφαλων. Με βάση αυτά τα αποτελέσματα, κάθε άνδρας που συμμετείχε στην έρευνα τοποθετήθηκε σε μια κλίμακα από το ένα έως το επτά.

Σεβασμός και φόβος

Από τις απαρχές της ανθρωπότητας, ο άνδρας χρησιμοποιούσε τη φωνή του πέρα από τη φυσική δύναμη για να εξασφαλίσει τροφή και γη. Επρεπε να επιβληθεί στον εχθρό και να εμπνεύσει σεβασμό και φόβο. Μελετώντας μια φυλή της Τανζανίας, μια ομάδα αμερικανών ερευνητών από το Πανεπιστήμιο του Χάρβαρντ, μαζί με συναδέλφους τους από το Πανεπιστήμιο της Φλόριντας, είχαν ανακαλύψει από το 2007 ότι οι γυναίκες βρίσκουν πιο ελκυστικά τα χαμηλά ηχοχρώματα και πως ένα χαμηλό και βαθύ ηχόχρωμα συνδέεται περισσότερο σε σχέση με τα υπόλοιπα με το ένστικτο της αναπαραγωγής. Είχε διαπιστωθεί, επίσης, ότι σε αυτόν τον τύπο φωνής αντιστοιχούν υψηλότερα επίπεδα τεστοστερόνης. Το συμπέρασμα των ειδικών ήταν ότι η φωνή είναι ένα από τα πιο σημαντικά εργαλεία στην εξέλιξη του ανθρώπινου είδους.

Για να καταλάβουν τι κρύβεται πίσω από τη φωνή ενός άνδρα, οι γυναίκες αρκεί να Με δυο λέξεις
ακούσουν μόλις δυο λέξεις. Με δυο λέξεις
Εάν η φωνή εντυπωσιάσει είναι μια καλή αρχή. Εξάλλου αυτό μας διδάσκει και το ζωικό βασίλειο: στους χιμπαντζήδες, για παράδειγμα, τα θηλυκά καταλαβαίνουν από τους βρυχηθμούς ποιο είναι το κυρίαρχο αρσενικό, δηλαδή ο ιδανικός σύντροφος για να δημιουργήσουν μια οικογένεια.

Τα Νέα

Σχόλιο : Φτου αυτό έφταιγε. Φωνή Humphrey Bogart σε μια από τις κορυφαίες ατάκες του : “I was born when you kissed me. I died when you left me. I lived a few weeks while you loved me.”. Κορίτσια έρχομαι
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
amigos (21-06-10)
  #2  
Παλιά 21-06-10, 10:09
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Τώρα, βέβαια, άλλο οι δυο λέξεις να είναι "είσαι κουκλάρα" και άλλο "στα τσακίδια"
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-06-10, 11:15
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Ο συντάκτης μάλλον αγνοεί το μύθο που θέλει άσχημους, τους άνδρες με ωραία φωνή.

Πάντως, προσωπικά, αν ωραία θεωρείται η φωνή του Κλούνεϊ και του αγροίκου του Κρόου, δε μου αρέσουν οι ωραίες φωνές.

ΥΓ: είχα γνωρίσει ένα παιδί στο παρελθόν με την ωραιότερη φωνή που μπορεί να διαθέτει άνδρας ή έτσι μου φαινόταν. Και ήταν και εμφανίσιμος. Όταν έλεγε το όνομά μου, έλιωναααα...
(δεν έγινε τίποτα μεταξύ μας)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-06-10, 11:40
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ: είχα γνωρίσει ένα παιδί στο παρελθόν με την ωραιότερη φωνή που μπορεί να διαθέτει άνδρας ή έτσι μου φαινόταν. Και ήταν και εμφανίσιμος. Όταν έλεγε το όνομά μου, έλιωναααα...
Εγώ την έχω πατήσει άσχημα, από την πιο μελωδική γυναικεία φωνή που έχω ακούσει. Ήταν υπάλληλος κρατήσεων εθνικού αερομεταφορέα. Όταν την πρωτάκουσα, έπεσα κάτω, σαν να μου μίλαγε χορωδία χελιδονιών.
Κρατήσεις πολλές την ημέρα, ακόμα οι υπολογιστές κρατήσεων δεν είχαν ανακαλυφθεί και έτσι έγινε το ¨πίτσι πίτσι ραμ" και δώσαμε ραντευού σε γνωστή (τότε) καφετέρια του Συντάγματος, με ένα αναγνωριστικό στα χέρια.

Με πλησιάζει ένας ζουμπάς τετράπαχος και έντρομος ακούω την γνωστή μυθική φωνή ¨Ο Στέλιος;". Κοπήκαν τα πόδια μου, τα όνειρα μου γκρεμιστήκανε.... δεν μιλούσα ψεύδιζα.
Τέτοια πανωλεθρία είχε να πάθει κάποιος από το Βατερλό.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-06-10, 12:04
HelenA Ο χρήστης HelenA δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-02-13 13:12
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Με πλησιάζει ένας ζουμπάς τετράπαχος και έντρομος ακούω την γνωστή μυθική φωνή ¨Ο Στέλιος;". Κοπήκαν τα πόδια μου, τα όνειρα μου γκρεμιστήκανε.... δεν μιλούσα ψεύδιζα.
Τέτοια πανωλεθρία είχε να πάθει κάποιος από το Βατερλό.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 21-06-10 στις 12:08
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-06-10, 13:16
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
ρατσιστικος ο ερωτας παντως
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-06-10, 13:17
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 19:48
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
...

Με πλησιάζει ένας ζουμπάς τετράπαχος και έντρομος ακούω την γνωστή μυθική φωνή ¨Ο Στέλιος;". Κοπήκαν τα πόδια μου, τα όνειρα μου γκρεμιστήκανε.... δεν μιλούσα ψεύδιζα.
Τέτοια πανωλεθρία είχε να πάθει κάποιος από το Βατερλό.

Τι το παράξενο είχε αυτή η κοπέλα;; Ααα! Μελωδική, μυθική φωνή!
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-06-10, 20:07
Το avatar του χρήστη justin
justin Ο χρήστης justin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 01-02-24 07:20
Φύλο: Άντρας
Πράγματι το χρώμα της φωνής παίζει κάποιο ρόλο, μα όχι με δυο λέξεις, αυτό είναι υπερβολή. Το ίδιο όμως συμβαίνει και αντίστροφα , στη φωνή της γυναίκας δηλαδή.

Υπήρξαν στο παρελθόν πολλές παρόμοιες έρευνες, όπως στην πρώτη συνάντηση συνήθως ένας άντρας θα ρίξει και μια ματιά στα πόδια της γυναίκας. Πολλές ίσως να μην το ξέρουν μα για τον άντρα είναι σημείο αναφοράς για (όνειρα)
__________________
Έως αν τον έτερον προπέσειν
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-06-10, 00:22
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Τέτοια πανωλεθρία είχε να πάθει κάποιος από το Βατερλό.
Ωχ... το ρίσκο του τυφλού ραντεβού.

()

Αρχική Δημοσίευση από justin Εμφάνιση μηνυμάτων
συνήθως ένας άντρας θα ρίξει και μια ματιά στα πόδια της γυναίκας.
και παντού.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:11.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.