Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-03-08, 23:23
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Το σκοτάδι...

Λίγο οι διακοπές της ΔΕΗ... Λίγο ένα θεματάκι που έβαλε ο Στέλιος για την εξάρτησή μας από την τεχνολογία... Λίγο από όλα... αυτό μου ήρθε έτσι, όπως πάντα...

Σηκώνομαι και ψηλαφώ μες στο σκοτάδι. Πριν από λίγο ήτανε φως... Δεν είμαι τόσο συνηθισμένη στο σκοτάδι, είμαι σίγουρη όμως πως θα το βρω... Πως θα βρω το δρόμο μου...
Σε λίγο ακούω μια ψιλή φωνή να με καλεί... «Μαμά...» Απλώνω το χέρι και τη βρίσκω μες στο σκοτάδι. Την αγκαλιάζω. «Μαμά φοβάμαι...»
«Κι εγώ...» θέλω να της πω, αλλά δεν τολμώ. Γιατί είμαι αδύναμη, τρέμει η καρδιά μου, όμως η δική σου μικρούλα μου τρέμει πιο πολύ. Κι ανάμεσά μας πρέπει να σταθώ εγώ η πιο δυνατή...
«Μη φοβάσαι... είναι μόνο λίγο σκοτάδι» Πού να σου εξηγήσω ψυχή μου πως αυτό το σκοτάδι είναι ίσως το μόνο που δεν μπορεί να σε πειράξει αληθινά... Φοβάμαι κι εγώ... Προχωράμε μαζί προς το σαλόνι. Κάπου εκεί υπάρχουν πάντα κεριά. Θυμάμαι όταν ήμουν μικρή, εκεί στην εξοχή. Τότε που δεν υπήρχε ρεύμα. Υπήρχαν τα κεριά. Κι υπήρχαν κι οι λάμπες με πετρέλαιο. Μαζεύαν γύρω τους όλο το φως. Και παρακεί ήταν πάλι σκοτάδι... Θυμάμαι πως από τότε φοβόμουν το σκοτάδι...
Ανάβουμε ένα κερί. Το λιγοστό του φως πλημμυρίζει το χώρο ασθενικά. Όμως είμαστε αγκαλιά. Όλοι μας η δύναμη είναι μια μικρή, τρυφερή αγκαλιά. Τίποτα γύρω δε λειτουργεί. Τα πάντα εξαρτώνται από ένα διακόπτη που άλλοι ορίζουν.
«Μαμά... φαίνεσαι λίγο διαφορετική στο σκοτάδι...» Ναι μωρό μου... είμαι διαφορετική. Θυμάμαι τα κεριά, και θυμάμαι τις λάμπες. Και θυμάμαι τη βεράντα με τον παππού. Τον παππού και τα παραμύθια. Και θυμάμαι το βουνό που τραβούσε τη ματιά μου απέναντι. Και θυμάμαι εκείνο το δένδρο στην κορυφή, το γερμένο... εκείνο που νωχελικά φωτιζόταν από το βαριεστημένο φεγγάρι.
«Γιατί είναι βαριεστημένο το φεγγάρι μαμά;...» Κουράστηκε μωρό μου... Κουράστηκε να φωτίζει ένα σκοτάδι που δε θα δει ποτέ φως... Κοίτα έξω το φεγγάρι.
Κάτω από το φως του κεριού πλησιάζει δειλά το παράθυρο και τραβάει με το χεράκι της τις λεπτές κουρτίνες. «Δε φαίνεται το φεγγάρι από δω... Μόνο σκοτάδι...» Μη φοβάσαι μωρό μου. Το φεγγάρι κάπου ταξιδεύει. Κάπου φωτίζει το χορό των αγγέλων στον έναστρο ουρανό. Κάπου παρηγορεί τις γοργόνες στο σκοτεινό ωκεανό. Το φεγγάρι είναι πάντα εδώ...
«Θα ξαναέρθει το φως σε λίγο... έτσι δεν είναι;» Ναι μωρό μου. Μην ανησυχείς. Κάποιο χέρι θα σηκώσει το διακόπτη και θα ξαναέρθει ο φωτισμός. Όλα θα δουλέψουν... όλα. Μόνο δεν ξέρω αν θα ξανάρθει το φως... Τι διαφορά έχει... Μη ρωτήσεις μωρό μου. Δεν μπορώ να σου πω. Είσαι πολύ αγνή για να καταλάβεις...
Άφησε την κουρτίνα να ξεφύγει απαλά από το μικρό χεράκι... Με αγκάλιασε σφιχτά. Μια αγκαλιά αγγελική... Ζήλεψε ο ουρανός... Ζήλεψε και το φεγγάρι που κρυβόταν.
Κάπου εκεί μας έλουσε άξαφνα το φως...
«Ήρθε! Μαμά ήρθε! Τώρα δε φοβάμαι πια...» Ούτε εγώ καρδούλα μου... Ούτε εγώ... Όταν έχω μια τέτοια αγκαλιά δε με φοβίζει το σκοτάδι...
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-03-08, 00:03
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
κι εγω εχω σκοτοφοβια, αλλα οταν νυχτωνει εχω παντα το κινητο διπλα μου, που φεγγει :Ρ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-03-08, 00:21
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ο Diamond όμως δεν εχει, διοτι εχει......δικο του γλόμπο!
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-03-08, 00:55
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Θα σκάγατε άμα δεν το σκίζατε ε;
Χαλάλι σας...
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-03-08, 03:40
Το avatar του χρήστη Xena
Xena Ο χρήστης Xena δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-12-09 03:12
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
purple anemone, μου άρεσε πάρα πολύ...
__________________
"I'll meet you on the other side, I'll meet you in the light"
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-03-08, 08:16
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xena Εμφάνιση μηνυμάτων
purple anemone, μου άρεσε πάρα πολύ...
Ευχαριστώ πολύ
(και σ' αυτούς άρεσε αλλά είναι παλιόπαιδα, μην τους ακούς )
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:13.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.