Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-04-08, 10:33
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Πότε και που περάσατε το καλύτερο Πάσχα

Το Πάσχα είναι ασφαλώς η πιο ιερή γιορτή της Ορθοδοξίας. Ταυτόχρονα είναι γιορτή της φύσης, με την άνοιξη να μας προσφέρει τα πιο πλούσια δώρα της, ξεκινώντας την πιο όμορφη εποχή του χρόνου.

Λίγο ή πολύ όλοι θα έχουμε να διηγηθούμε ένα όμορφο Πάσχα που περάσαμε με συγγενείς και φίλους.

Απ' όσο θυμάμαι ένα από τα πιο όμορφα Πάσχα της ζωής μου, το περάσαμε στην Αρχαία Ολυμπία, σε ένα εξοχικό σπίτι που είχαν στενοί συγγενείς μας.

Ήταν λίγο μετά την μεταπολίτευση, μαζευτήκαμε στο σπίτι αυτό 2-3 μέρες πριν, όλη η οικογένεια από πλευράς της Μητέρας μου. Θείοι ξαδέλφια ανιψάκια κλπ, συνολικά 23 άτομα ! Το σπίτι είχε οργάνωση να φιλοξενήσει αρκετό κόσμο, με λίγο προσπάθεια βολευτήκαμε όλοι σε κρεββάτια. Ήταν μια απόλαυση, υπήρχε απίθανο κέφι, αλλά αυτό που δεν θα ξεχάσω ποτέ, ήταν η προετοιμασία του ψησίματος στον μεγάλο κήπο, με τον παραδοσιακό τρόπο. Σκάψιμο χώματος, στήσιμο παλουκιών, προετοιμασία για τις σούβλες κλπ.
Αυτό που λένε όταν λαλούν πολλοί κοκόροι αργεί να ξημερώσει εδώ είχε την πλήρη εφαρμογή του. Πολλά πειράγματα, πολύ γέλιο αλλά και μεγάλος ανταγωνισμός.

Την μεγάλη Παρασκευή η περιφορά του επιταφίου στην γραφική Αρχαία Ολυμπία, ήταν κατανυκτική, σχεδόν είχαμε αναλάβει το ψαλτήρι, μιας και ο ψάλτης μάλλον σκότωνε τα εγκώμια.

Από νωρίς το μεγάλο Σάββατο οι θείες και η Μητέρα μου είχαν αναλάβει την προετοιμασία της μαγειρίτσας σε ένα τσουκάλι που δανείστηκαν από ένα γνωστό, για να φτάσει για τόσα στόματα.

Οι έμπειροι θείοι και ξαδέλφια, είχαν αναλάβει τα αρνιά και το γιγαντιαίων διαστάσεων κοκορέτσι.
Το ποιος θα κάνει το πιο νόστιμο αρνί, έπαιρνε διαστάσεις φιλικής βεντέτας. Από τότε, καταλαβαίνω τον ανδρικό εγωισμό του "εγώ ξέρω να κάνω το καλύτερο αρνί". Ομολογώ ότι για μένα ήταν το μεγάλο σχολείο, μιας και από τότε σίγουρα κάνω το καλύτερο αρνί και το καλύτερο κοκορέτσι και όποιος έχει αντίρρηση απλά διαγράφεται

Το βράδυ στην Ανάσταση, ήταν πανέμορφα, αν εξαιρέσει κανείς τον .... πόλεμο των εκρηκτικών που ξεκίνησε με το Χριστός Ανέστη.

Η ονειρεμένη μαγειρίτσα ήταν βάλσαμο αλλά και πήγαμε γρήγορα για ύπνο για την πρωινή μάχη. Το πρωί τα αρνιά το κοκορέτσι και τα κοντοσούβλια στήθηκαν και χωριστήκαμε σε βάρδιες για γύρισμα. Ο έχων το γενικό πρόσταγμα της φωτιάς, την μοίραζε αριστοτεχνικά. Τα κοντοσούβλια βγήκαν πρώτα και από τις 11 η ώρα ξεκόνησε εκεί στο χώρο του ψησίματος το ούζο. Τα κοντοσούβλια και το κοκορέτσι δεν έφτασαν ποτέ στο γιορτινό τραπέζι. Φαγώθηκαν επί τόπου.

Η ημέρα αυτή έχει σημαδέψει την μνήμη μου, υπήρχε μια απίστευτα διάχυτη ευτυχία.
Το γλέντι που ακολούθησε δεν ήταν αρκετό μάλλον για να κλείσει αυτή η μέρα.
Το απόγευμα μας επισκέφτηκε, ξάδελφος του πρώτου μου ξαδέλφου από την οικογένεια του Πατέρα του, πασίγνωστος Κρητικός τραγουδιστής, έντεχνου και κυρίως δημοτικού, που ήταν τυχαία στην περιοχή και που πέρασε μαζί μας το απόγευμα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-04-08, 12:59
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ειμαι απο αυτους που θα πουν 'τι ωραια που περνουσαμε τοτε, και τι χαλια που ειναι τωρα' εφοσον στη οικογενεια εχουμε καταφερει τα τελευταια χρονια να απομονωθουμε απο συγγενεις και φιλους :Ρ

Το μονο παραδοσιακα 'αληθινο' Πασχα που θυμαμαι ηταν πολυ παλια, οταν ακομα δεν ηξερα χρονολογιες, και για να ειμαι ακριβης δε θυμαμαι αν η αναμνηση ηταν ενος Πασχα η περισσοτερων :Ρ ημασταν στο εξοχικο των θειων μου στη Λουτσα, με παιδια, συμπεθερια, γαμπρους, νυφες, αρνια, σουβλες κλπ... δε θυμαμαι να εχω ξαναζησει τοσο οικογενειακο Πασχα
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 20-04-08 στις 13:06
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-04-08, 22:48
Το avatar του χρήστη giannis.@
giannis.@ Ο χρήστης giannis.@ δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-01-18 23:09
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Οπως παντα στην ομορφη Τριπολη...
Που μετα την Ανασταση,δεν υπαρχει πλατεια,δρομος και σοκακι,που να μην εχουν αναψει φωτια....
Χιλιαδες επισκεπτες,απο ολη την Ελλαδα,και οχι μονο,την Κυριακη του Πασχα,ξεχυνονται στις πλατειες, στις συνοικιες,και στις γειτονιες,που οι φιλοξενοι Τριπολιτσιωτες,προσφερουμ ,με την καρδια μας μεζε απο αρνι,κοκορετσι,και αφθονο κρασι,σε οσους περασουν εξω απο το σπιτι μας...
Με λιγα λογια,ειμαστε ισως η πιο μεθυσμενη πολη αυτην την ημερα,ντοπιοι και επισκεπτες....
ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-04-08, 22:54
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ε... χμ... γκμουχ... γρουμφ!
Μάλλον δεν το έχω περάσει ακόμα...
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-05-08, 21:36
Το avatar του χρήστη xymox
xymox Ο χρήστης xymox δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-01-17 17:51
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
δεν 8υμαμαι κανα τοσο ωραιο ωστε να πω οτι αξιζει...μαλλον το αντιθετο χεχ
__________________
-Pay no mind to those who talk behind your back, it simply means you are two steps ahead. http://s8.bitefight.gr/c.php?uid=26229
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-05-08, 22:34
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πάσχα 1966/ Ελίκη Αιγίου/ Στη πλατεία του χωρίου. Με 64 συγγενείς, αδερφοξαδερφα , με 25 αρνιά και όλο το χωριό καλεσμενο. Με το λεωφορείο της γραμμης να αναγκαζεται να σταματησει για να πάρουν όλοι μεζέ, αλλιως δεν επιτρεπόταν να ανεβει για Καλαβρυτα. Μετον ΠΛάτανο του παπου στη μεση της πλατείας, με νερό να τρεχει, με καρδερίνες (γαρδέλια τα λέγαμε) να τιτιβίζουν μεθυσμενες απο τον καπνό της σουβλας και τα κλαρίνα.......
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-05-08, 10:46
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Στο χωριό της γυναίκας μου.
Τη χρονιά που ήμασταν όλοι καλά...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:46.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.