Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-05-08, 21:02
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αποτροπιασμός για το μεγάλο κύκλωμα παιδόφιλων

Νέο κρούσμα παιδοφιλίας ανακάλυψαν οι αρχές
Κοντά στην εξάρθρωση νέου κυκλώματος παιδόφιλων βρίσκεται η ασφάλεια Θεσσαλονίκης.

Πρόκειται για επτά άτομα, τα οποία έμπαιναν σε μηχανή αναζήτησης, επισκέπτονταν συγκεκριμένη ιστοσελίδα και κωδικό κατέβαζαν στα κομπιούτερ τους το παράνομο υλικό.

Ήδη, από την αστυνομία έχουν ζητηθεί ήδη στοιχεία από παρόχους ευρυζωνικών υπηρεσιών προκείμενου να εντοπιστούν οι ηλεκτρονικές διευθύνσεις επτά χρηστών - μελών του κυκλώματος.

Οι αστυνομικοί έφθασαν στα ίχνη του κυκλώματος από πληροφορίες που πήραν από διωκτικές αρχές του εξωτερικού.

Την ίδια ώρα, το υπουργείο Δικαιοσύνης ανακοίνωσε ότι θα αναλάβει σειρά πρωτοβουλιών για την αυστηροποίηση των ποινών και τον εκσυγχρονισμό μέτρων προστασίας από παιδόφιλους, παιδεραστές, παραγωγούς και διακινητές υλικού παιδικής πορνογραφίας.

Σοκ προκαλούν στην κοινή γνώμη οι αποκαλύψεις για τη δράση παιδόφιλων που διακινούσαν πορνογραφικό υλικό στο διαδίκτυο.

Σύμφωνα με στοιχεία της αστυνομίας, στο υλικό που εντοπίστηκε, παρουσιάζονται βρέφη ακόμα και 30 ημερών να βιάζονται.

Προφυλακιστέος κρίθηκε στην Αθήνα ψυχίατρος, ενώ οι υπόλοιποι 13 συλληφθέντες έλαβαν προθεσμία προκειμένου να απολογηθούν την Παρασκευή.

Έχουν εκδοθεί επίσης εντάλματα σύλληψης για 8 ακόμα άτομα.

Μεταξύ αυτών είναι στρατιωτικοί, επιχειρηματίες, καθηγητής μέσης εκπαίδευσης, πλαστικός χειρουργός.

Οι περισσότεροι είναι οικογενειάρχες ηλικίας από 30 έως 45 ετών.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-05-08, 21:02
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Ο αποτροπιασμός και η αγανάκτηση, είναι αδύνατον να φανερώσουν τα αισθήματα που μπορεί κάποιος να νοιώσει.

Δεν μπορώ καν να βάλω στο μυαλό μου, ότι υπάρχει άνθρωπος που ικανοποιείται βλέποντας την κακοποίηση ενός βρέφους ή ενός παιδιού. Ποια αρρωστημένα ένστικτα οδηγούν, έναν άνθρωπος της διπλανής πόρτας, ένα καθηγητή πανεπιστημίου, καθηγητές σχολείου, ένα γιατρό, στρατιωτικό ή οτιδήποτε άλλο, να αυτοικανοποιείτε με εικόνες, που έκαναν τους αξιωματικούς της αστυνομίας να μιλήσουν για ένα απίστευτο εμετικό θέαμα.

Δεν ξέρω σαν κοινωνία δεν τα έχουμε καταφέρει, σαν άνθρωποι θα πρέπει να ντρεπόμαστε για το κατάντημα μας.

Θα επανέλθω ότι η μόνη ποινή που αξίζει σε παιδόφιλους και παιδεραστές είναι ο ευνουχισμός.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-05-08, 00:00
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
1. Δεν καταλαβαινω ποιο κυκλωμα 'εξαρθρωνεται' στη Θεσσαλονικη. Το κυκλωμα, οπως λεει η ιδια η ειδησεογραφια, βρισκεται στο εξωτερικο. Εδω πιαστηκαν απλα οι αποδεκτες

2. Παιδικη πορνογραφια δεν εχει να κανει μονο με βιασμους και κακοποιησεις βρεφων. Γεγονος ειναι οτι μερος της παιδικης πορνογραφιας εχει να κανει με παιδια-επαγγελματιες που κανουν ο,τι κανουν και φωτογραφιζονται με τη θεληση τους (και αυτο μαλλον ειναι το χειροτερο!!)
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-05-08, 00:57
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Δεν καταλαβαινω ποιο κυκλωμα 'εξαρθρωνεται' στη Θεσσαλονικη. Το κυκλωμα, οπως λεει η ιδια η ειδησεογραφια, βρισκεται στο εξωτερικο. Εδω πιαστηκαν απλα οι αποδεκτες
τελειως ανακολουθον...αμα η ειδηση λεει οτι τους εξαρθρωσανε ετσι θα ειναι..
αλλοιως φταινε ολες οι κυβερνησεις της δεξιας απο ερε (καπου το 1958-60) μεχρι σημερα..

και δεν θελω δικαιολογιες

__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-05-08, 01:33
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεγονος ειναι οτι μερος της παιδικης πορνογραφιας εχει να κανει με παιδια-επαγγελματιες που κανουν ο,τι κανουν και φωτογραφιζονται με τη θεληση τους (και αυτο μαλλον ειναι το χειροτερο!!)
Μιχάλη κατάλαβες τι λες; Τα βρέφη και τα παιδάκια βιάζονται και κάνουν ότι κάνουν με την θέληση τους;

Τι θέληση έχει ενα βρέφος μερικών μηνών ή ένα παιδί 7-8 ετών;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-05-08, 09:58
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 10:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Στελιο πρεπει κατ' αρχη να δεχτης οτι τα παντα Πωλουντε μενει να συμφωνησουνε τα μερη στο ποσο.....Στ' Αληθεια ενα 7χρονο δεν μπορει να συμφωνηση σιγουρα Αλλα ΜΠΟΡΕΙ ο παραπληρωφορημενος και ενδεης γονιος του....Και ετσι συντηρουντε τα αθλια κυκλωματα.....Οπως καταλαβαινης συμφωνω με τον Μιχαλη κατ' αρχη και μεχρι να μου αποδειχτη οτι δεν πωλουντε τα πάντα...
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-05-08, 10:25
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
δε μιλησα για βιασμο και αυτο ακριβως ειναι το θεμα
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-05-08, 12:20
hilander Ο χρήστης hilander δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-06-19 17:25
Φύλο: Άντρας
Θα ήθελα να μου ξεκαθαρίσει κάποιος που πραγματικά γνωρίζει περισσότερα πράγματα γι αυτή την υπόθεση, μερικά πράγματα:
Όταν λέμε "κύκλωμα" εννοούμε κάποιους "ανθρώπους" που δρουν οργανωμένα παράγοντας και διανέμωντας αυτά τα video; Δηλαδή τελικά, αυτοί οι τύποι (ψυχίατροι, στρατιωτικοί κλπ) γνώριζαν ο ένας τον άλλον (έστω και ψηφιακά) και διοχέτευαν αυτό το υλικό που παρήγαγαν οι ίδιοι; Γιατί έχω την εντύπωση ότι πρόκειται για άρρωστα άτομα που έκαναν τη "μακακία" να κατεβάσουν με torrents κάποια video στους υπολογιστές τους, ικανοποιώντας κάποια αρρωστημένη περιέργεια. Επιμένω στον όρο "αρρώστια" και τα παράγωγά του γιατί σήμερα άκουσα ότι δεν πρέπει να τους χαρακτηρίζουμε έτσι επειδή ίσως να ξεφύγουν με αυτό τον τρόπο από τη δικαιοσύνη. Επαναλαμβάνω λοιπόν το ερώτημα (αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει): Αυτά τα υποκείμενα, παρήγαγαν οι ίδιοι τα video, ή έστω τα διακινούσαν με σκοπό την εμπορεία;
Όχι ότι αν κατεβάσεις από απλή περιέργεια τέτοια video παύεις να είσαι λιγότερο ένοχος, αλλά σε αυτή την περίπτωση -κατά τη γνώμη μου- μιλάμε για αρρώστια και όχι για τόσο βαριές εκφράσεις όπως "φρίκη από το κύκλωμα παιδεραστών" κλπ. Ήδη κάποιοι άρχισαν να συνδέουν την υπόθεση αυτή με την υπόθεση του παιδιού που αγνοείται ακόμη στη Βέροια, γιατί ένας από τους συλληφθέντες ζει σε αυτή την πόλη...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-05-08, 12:34
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν ξερω παραπανω για την υποθεση, παρα μονο ο,τι περιγραφεται

Νομιζω η εκφραση 'κυκλωμα παιδοφιλων' που χρησιμοποιειται στο παραπανω αρθρο εχει μεγαλη διαφορα απο την πραγματικοτητα (οπως την παρουσιαζει η ειδησεογραφια) που ειναι 'κυκλωμα διακινησης παιδοφιλικης πορνογραφιας'.

Φανταζομαι λοιπον οτι οι δημοσιογραφοι απλα κανουν καταχρηση καποιων εννοιων για να δραματοποιησουν πιο πολυ την κατασταση.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-05-08, 16:07
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
2. Παιδικη πορνογραφια δεν εχει να κανει μονο με βιασμους και κακοποιησεις βρεφων. Γεγονος ειναι οτι μερος της παιδικης πορνογραφιας εχει να κανει με παιδια-επαγγελματιες που κανουν ο,τι κανουν και φωτογραφιζονται με τη θεληση τους (και αυτο μαλλον ειναι το χειροτερο!!)

"Παιδιά - επαγγελματίες";! Το ένα δεν συνάδει με το άλλο! Τα παιδιά είναι παιδιά!!! που αυτό σημαίνει (μεταξύ άλλων) ότι δεν έχουν την κρίση, την πρωτοβουλία και τη δυνατότητα να αποφασίσουν, να επιλέξουν και να αυτενεργήσουν...!

Ξέρεις παιδιά που ΘΕΛΟΥΝ να εργάζονται 12ωρα και;
Ξέρεις παιδιά που ΘΕΛΟΥΝ να εκδίδονται (με όποιο τρόπο);
Ξέρεις παιδιά που ΘΕΛΟΥΝ να ζουν σε ανέχεια;
Ξέρεις παιδιά που ΘΕΛΟΥΝ να "υπάρχουν" χωρίς οικογένεια (δηλαδή χωρίς οικονομική και συναισθηματική ασφάλεια);

Εγώ όχι.
Τα παιδιά λοιπόν τα οποία ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ και ΔΕΝ ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ με κανένα τρόπο τα προαναφερόμενα...ΔΥΣΤΥΧΩΣ εξαναγκάζονται και είναι εκτεθειμένα στην όποια εκμετάλλευση από κάποιους, τους οποίους δεν μου επιτρέπεται να χαρακτηρίσω εδώ....

Ερώτηση: σε όλα αυτά...Πού ακριβώς εντοπίζεις εσύ τη "θέληση" των παιδιών;;!!
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-05-08, 11:08
Το avatar του χρήστη pero
pero Ο χρήστης pero δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 23-08-14 17:59
Φύλο: Άντρας
Δεν γνωρίζω αν υπάρχουν παιδιά επαγγελματίες ή όχι, αλλά γεγονός είναι πως η κατάσταση, η κοινωνία αν θέλετε είναι πολύ άρωστη.
Δεν είμαι κανένας πουριτανός και σίγουρα όχι ηθικολόγος, αλλά τα σημερινά παιδιά τα έχουμε εκπορνεύσει πρώτα εμεις οι γονείς και μετά σε κάποια από αυτά αρέσει αυτός ο ρόλος τους και φαίνεται το συνεχίζουν.
Δεν μπορώ να καταλάβω τον τρόπο που ντύνονται κορίτσια του Γυνασίου του Λυκειου αλλά και του Δημοτικού.
Από την άλλη η άμετρη χρήση και προβολή, και η εύκολη πλέον αναπαραγωγή απο μια τηλεφωνική συσκευή πλούσιου πορνογραφικού υλικού, έχει κάνει όλους τους μαθητές γυμνασίου και κυρίως τα αγόρια να κηνυγάνε παθιασμένα όλο και πιο περιέργα και βιτσιόζικα βίντεο, πολλές φορές με την ανοχή των γονέων τους όλον τον χρόνο τους ακόμα και αυτόν του μαθήματος.
Άλλο πράγμα είναι η φυσική ροπή και τα πρόωρα ξανάματα και άλλο η συνεχής και άμετρη ενασχόληση.
Τα 'πα και ησύχασα.
Και δεν είναι κανένας άγιος ρε παιδιά αλλά αυτός ο υπερκορεσμός σε κάνει να χάνεις το νόημα.

Τελικά δεν θα διευκρινιστεί αν αυτοί διακινούσαν υλικό η απλά το κατανάλωναν;
κάτι που σαφώς έχει διαφορά.
Ίσως στην μέθοδο του ευνουχισμού.

Και τελικά δεν μπορώ να πιστέψω πως με την πληθώρα υλικού που κυκλοφορεί και ελέυθερα, δεν μπορούν να βρουν αυτούς τους κυρίους με ή χωρίς συνεργασία με τον κάθε πάροχο διαδικτύου. Μια παγκόσμια συντονισμένη έρευνα στο διαδίκτυο, τον πλέον παρακολουθούμενο τόπο, όπου ότι και να κάνεις αφήνεις υποχρεωτικά τα ίχνη σου, δεν μπορεί σε τόσο μακρύ χρονικό διάστημα να έχει τόσο φτωχά αποτελέσματα.
Πονάει πολύ το θέμα και έχει πολλές πλευρές.
Συγχωρέστε με που ξεφεύγω.
Δεν υπάρχει εύκολο μέτρο στο φριχτο και το απαίσιο αλλά τι να πει κανείς για τα δύο αγόρια 7 και 9 ετών που δολοφόνησαν αφού πρώτα βασάνισαν ένα κοριτσάκι δύο ετών (χθεσινή είδηση);
Θεέ μου,
όλο και πιο φριχτός γίνεται ο κόμος γύρω μας,
και το χειρότερο είναι πως φταιμε ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ.
Ίσως γιατί απλά δεν Σε εμπιστευόμαστε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pero : 23-05-08 στις 11:12
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:50.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.