Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Γιατι δεν έχετε κάποια σχέση ; (Διαλέξτε όσες επιλογές θέλετε)
Προτιμώ την ανεξαρτησία μου 5 6,85%
Δεν έχω παρέες για να γνωρίσω κάποιον 12 16,44%
Συνήθως δεν ικανοποιώ τις προδιαγραφές που έχει το άλλο φύλο 10 13,70%
Δεν έχω βρει κάποιον που να ικανοποιεί τις προδιαγραφές που θέτω 17 23,29%
Δεν θέλω να ξαναπληγωθώ 18 24,66%
Δεν έχω βρει την 'αδερφή' ψυχή 16 21,92%
'Αλλο (αναλύω σε μήνυμα παρακάτω) 4 5,48%
Έχω ήδη σχέση 21 28,77%
Δεν ξέρω / Δεν απαντώ 2 2,74%
Multiple Choice Poll. Ψήφισαν: 73. Η δημοσκόπηση είναι κλειστή

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 04-02-07, 16:42
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εννοείς μάλλον το περί ορέξεως
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 05-02-07, 08:17
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ο λόγος που οι άνθρωποι φαίνονται τόσο μπερδεμένοι όσον αφορά τις σχέσεις τους, είναι ο ίδιος με πολλά άλλα πράγματα που τους μπερδεύουν: Οι σχέσεις, ειδικά οι ερωτικές, κρύβουν πολλούς μύθους:

α) Μετά από κάποιο διάστημα ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να είσαι ερωτευμένος με τον άλλον. Είναι καθαρά βιολογικό το ζήτημα και απολύτως φυσιολογικό. Εφόσον σε αφορά μία σχέση να προχωρήσει βασιζόμενη περισότερο σε αδελφικές και φιλικές αξίες, όπως εμπιστοσύνη, σταθερότητα, ή η πιθανή προσδοκία για οικογένεια, τότε θα πρέπει να γνωρίζεις ότι αυτό θα γίνει χωρίς το ερωτικό στοιχείο.

β) Κατά τη διάρκεια μίας μακροχρόνιας σχέσης, είναι απολύτως φυσιολογικό να θέλουν και οι δύο να βιώσουν και πάλι το συναίσθημα του έρωτα, και του υπερβολικού ενθουσιασμού, πράγματα τα οποία δεν μπορούν να αναπτυχθούν ή να επανέλθουν μέσα στο ίδιο ζευγάρι. Άλλωστε ένα ζευγάρι, μετά την πρώτη περίοδο αυτών των συναισθημάτων αποκτάει βαθύτερα και σταθερότερα συναισθήματα μεταξύ του.

γ) Από βιολογικής άποψης και εξελικτικής ψυχολογίας, οι ανθρώπινες σχέσεις είναι μονογαμικές μέχρι να βγει παιδί από τη σχέση και να φτάσει σε μία ηλικία που πλέον δεν χρειάζεται η προστασία και των δύο γονέων. Αυτό είναι βαθιά ριζωμένο μέσα μας σε άντρες και γυναίκες. Δεδομένου μάλιστα ότι η γυναίκα έχει περιορισμένο αριθμό ωαρίων, και μπορεί να τεκνοποίησει σε περιορισμένα διαστήματα, ενώ ο άντρας θεωρητικά μπορεί να τεκνοποιεί σχεδόν κάθε μέρα, υπάρχει μία γενικότερη τάση στις γυναίκες προς τη μονογαμία και στους άντρες προς την πολυγαμία. Οι τάσεις αυτές "καπελώνονται" από πολιτισμικά στοιχεία (πχ, η αξία της οικογένειας) αλλά τα βιολογικά δεν παύουν να υφίστανται.

Λαμβάνοντας αυτά υπόψη, και δεδομένης της γενικότερης ανθρώπινης ανασφάλειας, είναι φυσιολογικό οι σχέσεις να ... μπουρδουκλώνονται σε προσωπικό επίπεδο. Άλλωστε ο άνθρωπος είναι μεν κοινωνικό ον, αλλά σε πολλές περιπτώσεις είναι και μοναχικό. Άρα γενικολογόντας ή προσπαθώντας να βγάλουμε δογματικά συμπεράσματα για τις πράξεις του, ειδικά όταν μιλάμε για συμβιβασμένες πράξεις δύο ανθρώπων, ή καταλήγουμε σε φαύλους κύκλους ή πουθενά.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 05-02-07, 08:22
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 16:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ πάντως ούτε στιγμή δεν έριξα τις προδιαγραφές μου, απλώς αυτές με απέφευγαν. Πέραν της πλάκας όμως νομίζω ότι τελικά βρήκα αυτό που ήθελα με κοινή (όχι πανομοιότυπη) στάση στη ζωή και στα ενδιαφέροντα και εκτιμά και τη μαγειρική μου. Βέβαια, τα χαλάμε λίγο σε τεχνικά θέματα (πόσα τσαντάκια, παπούτσια, ρούχα χρειάζεται μια γυνάικα αλλά τι νόημα θα είχε μια τελείως επίπεδη και αδιάφορη σχέση;
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 05-02-07, 08:33
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Platinum Εμφάνιση μηνυμάτων
πόσα τσαντάκια, παπούτσια, ρούχα χρειάζεται μια γυνάικα
Αυτό νομίζω πρέπει να γίνει ένα ολόκληρο thread και να μοιραστούμε τον πόνο μας. (Ε εννοώ να ακούσουμε και την αντίθετη άποψη)
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 05-02-07, 08:43
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων

α) Μετά από κάποιο διάστημα ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να είσαι ερωτευμένος με τον άλλον. Είναι καθαρά βιολογικό το ζήτημα και απολύτως φυσιολογικό. Εφόσον σε αφορά μία σχέση να προχωρήσει βασιζόμενη περισότερο σε αδελφικές και φιλικές αξίες, όπως εμπιστοσύνη, σταθερότητα, ή η πιθανή προσδοκία για οικογένεια, τότε θα πρέπει να γνωρίζεις ότι αυτό θα γίνει χωρίς το ερωτικό στοιχείο.
Όσον αφορά το πρώτο θέμα εξαρτάται τι ορίζεις σαν ερωτευμένος.
Εαν το ορίζεις ότι θέλεις συνέχεια να είσαι μαζί με τον άλλον, και ότι είσαι έτοιμος να κάνεις τα πάντα για αυτόν, τότε δεν νομίζω ότι εάν έχεις βρει τον άνθρωπό σου αυτό σταματάει.
Αν τώρα το ορίζεις σαν την κατάσταση κατά την οποία ζαλίζεσαι, ανεβάζεις παλμούς χάνεις τα λόγια σου, δεν μπορείς όλη μέρα να σκεφτείς τίποτε άλλο τότε ναι δεν μπορείς να είσαι συνέχεια έτσι (για λόγους επιβίωσης).

Αυτό που αναρωτιέμαι, είναι γιατί είναι τόσο δύσκολο στις μέρες μας να κάνουν και να διατηρήσουν σχέσεις οι άνθρωποι. Δέχομαι ότι τα παλιότερα χρόνια οι άνθρωποι και δη οι γυναίκες κάνανε περισσότερους συμβιβασμούς. Αλλά και τα δύο φύλα δεν ψάχναν να βρούνε τον πρίγκηπα του παραμυθιού. Και νομίζω ότι στην πελιοψηφία τους κάναν καλές οικογένειες, και δεν το μετάνιωσαν.
Φοβάμαι ότι τελικά το πρόβλημα δεν είναι το ότι δεν μπορούμε να βρούμε τέλειο ταίρι, αλλά ότι φοβόμαστε να αναλάβουμε ευθύνες.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 05-02-07, 09:03
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσον αφορά το πρώτο θέμα εξαρτάται τι ορίζεις σαν ερωτευμένος.
Εαν το ορίζεις ότι θέλεις συνέχεια να είσαι μαζί με τον άλλον, και ότι είσαι έτοιμος να κάνεις τα πάντα για αυτόν, τότε δεν νομίζω ότι εάν έχεις βρει τον άνθρωπό σου αυτό σταματάει.
Αν τώρα το ορίζεις σαν την κατάσταση κατά την οποία ζαλίζεσαι, ανεβάζεις παλμούς χάνεις τα λόγια σου, δεν μπορείς όλη μέρα να σκεφτείς τίποτε άλλο τότε ναι δεν μπορείς να είσαι συνέχεια έτσι (για λόγους επιβίωσης).
Την κουρτίνα 2 εννοώ φυσικά. Υπάρχει πολύς κόσμος που του φαίνεται περίεργο όταν αυτό φεύγει.

Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που αναρωτιέμαι, είναι γιατί είναι τόσο δύσκολο στις μέρες μας να κάνουν και να διατηρήσουν σχέσεις οι άνθρωποι. Δέχομαι ότι τα παλιότερα χρόνια οι άνθρωποι και δη οι γυναίκες κάνανε περισσότερους συμβιβασμούς.
Καταρχήν τα παλιότερα χρόνια, η ηθική της εποχής σεν σου επέτρεπε πολλές επιλογές. Αν ήσουν από τους/τις τυχερούς/ες που δεν προξενεύτηκαν, το να στεριώσεις με κάποιον ήταν ολόκληρη διαδικασία. Τα πρώτα στάδια της σχέσης ήταν μυστικοπαθή και στα κρυφά, έτσι και έκανες επίσημη τη σχέση ήταν σα να δήλωνες αραβωνιασμένος, κλπ κλπ. Σήμερα το σεξ από το πρώτο κι όλας ραντεβού είναι συνηθισμένο. Άρα παλιότερα και οι δύο επένδυαν πολλά περισότερα στη σχέση από ότι σήμερα, τουλάχιστον μέχρι να κατακτήσουν τη σχέση.

Και πάλι όμως, ακόμα και τότε ίσχυαν οι μύθοι που αναφέρω. Μάλιστα οι γάμοι είχαν περισότερο οικονομικό χαρακτήρα, παρά ερωτικό. Μην αρχίσουμε όμως συζήτηση για το γάμο
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 12-02-07, 16:47
Το avatar του χρήστη Endelva
Endelva Ο χρήστης Endelva δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-10 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν έχω σχέση πια διότι ο επί δύο έτη σύντροφος μου ο οποίος κάλυπτε τις ανάγκες μου σε... εξωφρενικό βαθμό [δεν μιλάω για τα καρδιοχτύπια της αρχής μοναχά, ε;] είναι κατά τέσσερα έτη νεότερός μου και παρ' όλο που αναγνώριζε τη σύνδεση και την πληρότητα δεν ήταν σε θέση να σταματήσει το ταξίδι του. Κακός χρονισμός.

Σε γενικές γραμμές είναι δύσκολο να αποκτησω σχέση διότι οι ανάγκες μου είναι πολλές και περίεργες, και διότι αυτά που παρέχω/χαρίζω είναι πολύ βαρειά για τις πλάτες των άλλων... Όσο για τον συμβιβασμό, με ταλαιπωρεί παραπάνω από τη μοναξιά.
__________________
[Sola fide.]
Her hair spread out in fiery points glowed into words, then would be savagely still. – T. S. Eliot, The Waste Land.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Endelva : 12-02-07 στις 16:51
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 12-02-07, 17:39
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστεύετε ότι υπάρχουν διαφορετικές προδιαγραφές ανάλογα με την ηλικία ;
Δηλαδή π.χ όταν είμαι σε κάποια α ηλικία ψάχνω να βρω κάποιον που να είναι όμορφος , στοργικός κλπ.
Αν είμαι όμως σε μια β ηλικία ρίχνω τις προδιαγραφές μου ή όχι ; (π.χ μόνο στοργικός)
Δηλαδή το θέμα ακολουθεί τους νόμους της προσφοράς και της ζήτησης νομίζετε;
.
διαφορετικές προδιαγραφές υπάρχουν αναλόγως των εμπειριών του καθένα , δηλ ό,τι έχει μάθει απο το οικογενειακό του περιβαλλον, καθώς και κατα ένα μεγάλο ποσοστό απο αυτο που του έλειπε απο την προηγούμενη, ή προηγούμενες σχέσεις
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 12-02-07, 20:54
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Endelva Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε γενικές γραμμές είναι δύσκολο να αποκτησω σχέση διότι οι ανάγκες μου είναι πολλές και περίεργες
Endelvice ?
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 12-02-07, 23:14
Το avatar του χρήστη Endelva
Endelva Ο χρήστης Endelva δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-10 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Endelvice, indeed. Προσπάθησα και με το συμβιβασμό, επί άλλης διετίας, δεν δουλεύει, είναι χειρότερα...

[παίρνεις βραβείο για τα puns!]
__________________
[Sola fide.]
Her hair spread out in fiery points glowed into words, then would be savagely still. – T. S. Eliot, The Waste Land.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 04-02-08, 15:29
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μήπως τελικά έχουμε γίνει πολύ εγωιστές και δεν είμαστε διατεθιμένοι να δώσουμε εκτός από το να πάρουμε ;
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 04-02-08, 19:31
Το avatar του χρήστη quantum
quantum Ο χρήστης quantum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 30-08-12 14:27
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν θεωρω πως καποιος ψαχνει το λεγομενο ετερον ημισυ αφου οι περισσοτεροι απο εμας δεν μπορουν ακομη να αποφασισουν τι τους ταιριαζει και τι οχι..Σιγουρα αυτο αποτελει προβλημα του συνολου της κοινωνιας αφου εχουμε αφεθει σε μια ατερμονη αναζητηση και επιδιωξη των απτων ποθων μας με την εννοια των υλικων και του γοητρου και εχουμε παραμελησει επιδεικτικα το συναισθημα,τη μαγεια και οτιδηποτε αλλο μας κανει να αμφισβητουμε το κατα ποσο εχουμε ουσιαστικα πετυχει στη ζωη μας(περα απο αυτο που φαινεται προς τα εξω).Συχνα μαλιστα απομυθοποιουμε το ερωτα και τη φιλια για να αισθανθουμε καλυτερα αφου ποτε δεν τα εχουμε νιωσει..Μπορει ακομα και με την ελπιδα να μην καταφερουμε να βρουμε το ιδανικο αλλα αξιζει να πιστευουμε..Εξαλλου τι αλλο εχει μεινει να πιστευουμε στον κοσμο αυτο?Ενας Θεος,ενας Φιλος και ενας Ερωτας.Δυστυχως στην εποχη μας δεχονται αμφισβητηση και τα τρια..
__________________
Αν ξεχάσεις το παρελθόν,είσαι υποχρεωμένος να το ξαναζήσεις
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 05-02-08, 09:46
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως τελικά έχουμε γίνει πολύ εγωιστές και δεν είμαστε διατεθιμένοι να δώσουμε εκτός από το να πάρουμε ;
Όλο μεγάλες αλήθειες λες τελευταία και μου τη δίνει!

Το θέμα είναι...
Όταν ο/η σύντροφός σου σε κοιτάει στα μάτια και διαβάζεις αγάπη... είσαι διατεθειμένος/η να το κάνεις κι εσύ;
Όταν ο/η σύντροφός σου σου κάνει μικρές εκπλήξεις - χωρίς να έχεις γιορτή, επέτειο, να είναι Χριστούγεννα ή Πάσχα -... μπορείς να σκεφτείς να το κάνεις κι εσύ;
Όταν ο/η σύντροφός σου συμμερίζεται τα ενδιαφέροντά σου... είσαι διατεθειμένος/η να το κάνεις κι εσύ;
Όταν ο/η σύντροφός σου βρίσκει πάντα καιρό - ακόμα και στις χειρότερες στιγμές της ημέρας του/της - να σου πει "σ' αγαπώ"... είσαι διατεθειμένος/η να το κάνεις κι εσύ;

Να πω κι άλλα; Είναι πάρα πολλά!
Τι επιλέγουμε τελικά;
Κάποιον που ν' αγαπάμε πραγματικά και το δείχνουμε; Κάποιον που περιμένουμε να εκτιμήσει την αγάπη μας και να μας την ανταποδώσει;
Ή μήπως κάποιον που δεδομένα θα μας αγαπά, θα μας εξυπηρετεί, και θα τον χρησιμοποιούμε κατα πώς θέλουμε για να ικανοποιούμε τις ανάγκες μας όποτε μας "καπνίσει";

Αξίζει να ψάχνουμε το έτερον ήμισυ; Ή μήπως να αφήσουμε να μας ψάξει αυτό;
Κι όταν μας βρει... ξέρουμε - έστω και στο περίπου - τι θα μπορούσαμε να κάνουμε για να το κρατήσουμε κοντά μας;

Είναι τόσο απλό να κάνεις κάποιον ευτυχισμένο...
Εμείς τα κάνουμε ΤΟΣΟ δύσκολα!
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 05-02-08, 10:01
Το avatar του χρήστη fifi
fifi Ο χρήστης fifi δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-01-24 16:01
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
...Το πιο δύσκολο πράγμα, είναι να διατηρήσεις το μύθο γύρω από τον εαυτό σου και αυτόν που αγαπάς..
Επίσης να μην θεωρείς τίποτα και κανέναν δεδομένο...-πως να κρατήσεις 'καβάτζα' στα συναισθήματα όμως;

αυτά..
__________________
...When there's nothing left to burn, you have to set yourself on fire....
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 05-02-08, 18:07
Το avatar του χρήστη kataki
kataki Ο χρήστης kataki δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-02-22 10:37
Φύλο: Γυναίκα
συμφωνώ απολυτα με την μωβ ανεμώνα.Τα πράγματα έιναι τόσο απλά όταν ξέρεις τι θέλεις... Εξάλλου ό έρωτας συνήθως χτυπά όταν δεν τον περιμένεις... Το θέμα είναι να μπορείς και να θες να τον ζήσεις με πολύ.... Πάθος και καθόλου Φόβο. Δεν είναι τυχαίο ότι κρατάμε στη ζωή μας ΜΟΝΟ ό, τι μπορούμε ν' αντέξουμε...
__________________
τα πάντα ρει!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:17.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.