Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Φιλοσοφία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-04-11, 12:20
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Μπορούμε να ζήσουμε χωρίς ελπίδα;

Σήμερα βιώνουμε οι Χριστιανοί απανταχού της Γης, τα πάθη και την ταφή του Χριστού μας. Μεγάλο δράμα αλλά και σίγουρη ελπίδα για την Ανάσταση.

Το ερώτημα μου είναι : Μπορούμε να ζήσουμε χωρίς ελπίδα;
Όχι αίωρο ερώτημα, ούτε ελπίδες μη πραγματοποιήσιμες.

Πιστεύω ότι κάθε άνθρωπος, παίρνει δύναμη ελπίζοντας σε κάτι, το παιδί ελπίζει σε ένα καλό παιγνίδι ή άλλα παιδιά σε ένα πιάτο φαγητό, ο μαθητής ίσως κάπως καλύτερους βαθμούς και σε μεγαλύτερη ηλικία, μια επιτυχία σε σχολή της προτιμήσεως του. Ο φοιτητής ελπίζει να ολοκληρώσει τις σπουδές του και να αποκατασταθεί, ο εργαζόμενος ελπίζει σε μία καλύτερη θέση. Ο ερωτευμένος να έχει ανταπόκριση και δεν υπάρχει τελειωμός στο τι μπορεί κανείς να ελπίζει.

Κάποιος που δεν ελπίζει, ή με τις δυνάμεις του ή με την τύχη, να κάνει κάτι καλύτερο, να στοχεύσει ακόμα πιο ψηλά, θα πρέπει να είναι πολύ δυστυχισμένος.

Ο Θαλής ο Μιλήσιος είχε πει Τι κοινότατον; Ελπίς. Και γαρ οις άλλο μηδέν, αύτη παρέστη, δηλαδή τι είναι το πιο συνηθισμένο; Η ελπίδα. Ακόμα και όλα έχουν χαθεί, αυτή μένει. Ο Ηράκλειτος το πήγε λίγο παραπέρα λέγοντας, Εάν μη έλπηται ανέλπιστον, ουκ εξευρήσει, δηλαδή αν δεν ελπίζεις το ανέλπιστο, δεν θα το βρεις.
Μην ξεχνάμε και το σπουδαίο Ρωμαϊκό ρητό, dum spiro spero, δηλαδή εφ' όσον αναπνέεις ελπίζεις. Αυτό το τελευταίο το αγαπώ ιδιαίτερα

Η ελπίδα είναι το καύσιμο μας, η κινητήρια δύναμη που μας προτρέπει να προσπαθούμε, να μην τα παρατήσουμε, να μην παραδοθούμε.

Σήμερα η πατρίδα μας και οι συμπατριώτες μας, περνάνε απίστευτες δυσκολίες, με την ελπίδα ανάκαμψης να θαμπώνει και να είναι δυσδιάκριτη.
Θα είναι λάθος να πούμε ότι δεν υπάρχει ελπίδα. Ο Σίλερ είχε πει, αυτός που δεν τολμάει τίποτε, δεν χρειάζεται ελπίδα για τίποτε. με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο, άλλωστε αυτό έλεγαν και οι πρόγονοι μας, συν Αθηνά και χείρα κίνει.

Δεν είναι σωστό ούτε να υποθέσουμε ότι απωλέσθη η ελπίς, ούτε να ελπίζουμε στον επί μηχανής θεό. Χωρίς να προσπαθήσουμε η ελπίδα γίνεται απρόσιτη.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
The Following 3 Users Say Thank You to Xenios For This Useful Post:
HelenA (22-04-11), justin (22-04-11), maralin (23-04-11)
  #2  
Παλιά 27-04-11, 13:16
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Να, εγώ ας πούμε, ελπίζω πως κάποια στιγμή τη θέση των ευχαριστώ κάτω από τέτοιου είδους κείμενα θα την πάρουν οι γραπτές απόψεις.

Ο θεός είναι από μηχανής. Ο επί μηχανής θεός(?) είναι ο Κουρσάρος.


Γενικά θα συμφωνήσω μαζί σου. Η ελπίδα ότι θα πραγματοποιηθούν κάποτε τα σχέδιά μας, μας κρατά σε εγρήγορση, απαραίτητη για να πάρει μπρος η εξέλιξή μας. Ωστόσο, πάνω απ' την ελπίδα βρίσκεται το όνειρο. Αυτό νομίζω πεθαίνει τελευταίο. Προσωπικά, τουλάχιστον, όταν σκοτώσω τις ελπίδες εντός μου, αυτό θα το αφήσω ανέπαφο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-04-11, 13:36
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωστόσο, πάνω απ' την ελπίδα βρίσκεται το όνειρο. Αυτό νομίζω πεθαίνει τελευταίο. Προσωπικά, τουλάχιστον, όταν σκοτώσω τις ελπίδες εντός μου, αυτό θα το αφήσω ανέπαφο.
Το όνειρο δεν αποβλέπει στην ελπίδα; Δεν είναι έννοιες που η μία άπτεται της άλλης;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-04-11, 13:49
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Το όνειρο δεν αποβλέπει στην ελπίδα; Δεν είναι έννοιες που η μία άπτεται της άλλης;
χμ... βλέποντας και την καινούργια σου υπογραφή (πάνε οι Σλαύοι;)
οφείλω να ξαναβάλω στην κουβέντα μας την παραδοσιακή σύνδεση πίστης και ελπίδας.

Προσωπικά, οι αποθήκες μου πίστης και ελπίδας χρήζουν ανεφοδιασμού. Νιώθω πως ο κόσμος δεν πρόκειται ν' αλλάξει αλλά δεν παύω να ονειρεύομαι μια πραγματικότητα άλλη απ' αυτή που με περιβάλλει. Το όνειρο είναι το καταφύγιο και του τελευταίου παραιτημένου. Δε δηλώνω παραίτηση σε καμμία περίπτωση αλλά θεωρώ φρούδες τις όποιες ελπίδες για αλλαγή. Παρόλα αυτά, οι φαντασιώσεις πάνε κι έρχονται, παράλογα όντα δεν είμαστε; Καραπαράλογα.

Άλλωστε, σε τούτο το ντουνιά, αλλαγή δε σημαίνει βελτίωση, μα απλή διαφοροποίηση. Ξέρεις, να αλλάξει ο Μανωλιός και να βάλει τα ρούχα του αλλιώς, έτσι για να μη βαριέται, ίσα ίσα ώστε να μη βαριέται.

Το πόσο ελεύθεροι είμαστε, με ή χωρίς ελπίδα, σηκώνει πολλή συζήτηση που απαιτεί ψυχραιμία.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-04-11, 15:27
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
χμ... βλέποντας και την καινούργια σου υπογραφή (πάνε οι Σλαύοι;)
οφείλω να ξαναβάλω στην κουβέντα μας την παραδοσιακή σύνδεση πίστης και ελπίδας.
Η νέα μου υπογραφή, είναι αρκετά παλιά. Είναι σε αντιδιαστολή με το επίγραμμα που υπάρχει στον τάφο του Καζαντζάκη, «Δεν πιστεύω δεν ελπίζω είμαι ελεύθερος».
Η πίστη και η ελπίδα, δεν είναι ποτέ δυνατόν να είναι εμπόδιο, στο να νοιώσει κανείς ελεύθερος. Δεν νοιώθω σκλαβωμένος επειδή πιστεύω και επειδή ελπίζω, θα έλεγα το αντίθετο, αλλά θα είμαστε πολύ «εκτός θέματος».

Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Νιώθω πως ο κόσμος δεν πρόκειται ν' αλλάξει αλλά δεν παύω να ονειρεύομαι μια πραγματικότητα άλλη απ' αυτή που με περιβάλλει. Το όνειρο είναι το καταφύγιο και του τελευταίου παραιτημένου. Δε δηλώνω παραίτηση σε καμμία περίπτωση αλλά θεωρώ φρούδες τις όποιες ελπίδες για αλλαγή. Παρόλα αυτά, οι φαντασιώσεις πάνε κι έρχονται, παράλογα όντα δεν είμαστε; Καραπαράλογα.
Θεωρώ ότι στην φύση του ανθρώπου, είναι και να ελπίζει και να ονειρεύεται. Αν το χάσουμε αυτό, ίσως και να παραφρονούσαμε. Η μέθοδος για να σκοτώσεις έναν άνθρωπο ή ένα έθνος είναι να σταματήσεις τα όνειρά του, είχε πει ένας Αμερικάνος συγγραφέας και συμφωνώ απόλυτα μαζί του.

Για να επανέλθω στο ερώτημα του θέματος, συνειδητά ή ασυνείδητα, πάντα ελπίζουμε όπως πάντα ονειρευόμαστε, ακόμα και αν δεν το παραδεχόμαστε ή δεν το συνειδητοποιούμε. Αυτό αυτόματα δεν σημαίνει ότι ζούμε με ψεύτικες ελπίδες και όνειρα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-04-11, 16:15
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
...η άλλη όψι της ελπίδας, είναι ο φόβος. Η διάταξη θα μπορούσε να είναι και σαν πάνω - κάτω (στην επιφάνεια και υποβόσκουσα στο υπόγειο), αλλά ευστοχότερα μέσα - έξω (στον φυσικό/ψυχικό μας κόσμο). Συνειδητά κι υποσυνείδητα. Εκδηλωμένη και ανεκδήλωτη, προβαλλόμενη και απωθημένη...

Όταν κάποιος κάτι ελπίζει, συγχρόνως φοβάται (ισόποσα) μην τύχει και δεν γίνει αυτό που ελπίζει. Όταν πάλι φοβάται κάτι, ενδόμυχα ελπίζει να μην γίνει αυτό που φοβάται.

Κι αυτές οι αλλαγές με την πολυπλοκότητά τους και ιδιαιτερότητα στον καθένα, που όμως μπορούν να ενταχθούν σε ομάδες, έλκουν και απωθούν, διαστέλουν συστέλουν τις ψυχοσυνθέσεις των ανθρώπων, με επόμενο να ακολουθούν και τα σώματά τους. Ο φοβισμένος ζαρώνει, κοντοστέκεται, ακινητεί, ο ελπίζων, απλώνεται, προχωράει, κινείται, πετάει....

Δεν είναι σκοπός αυτά τα πηγαία εργαλεία να τα καταργήσει κάποιος, αλλά όπως λέει κι η λέξη, να τα χειριστεί, επ' ωφελεία του, δλδ επιδέξια. Χρειάζεται πίστη και διάκριση, για ποια πράματα αξίζει να φοβόμαστε και ποια όχι. Ποια αξίζουν την ελπίδα μας, και ποια όχι. Αναβαθμιζόμενη η πίστη σε ορθοδοξότερη, (ορθής δοξασίας - σε όποιο επίπεδο μπορεί ο καθένας λόγου ή Λόγου ή συνδυασμός) και αυξανόμενη η διάκριση, αλλάζουν όχι μόνο η ''ποιότητα'' των φοβιών - ελπίδων*, αλλά και ίδια η ζωή, με εμφανή σημεία ελευθερίας, από τις προηγούμενες άτοπες και άστατες και άτακτες και τελικά απάνθρωπες φοβοελπίδες....


---------
* σκεφτείτε τι φοβίες και τι ελπίδες μας κυριαρχούσαν σαν ''έμμονες ιδέες'', όταν ήμασταν παιδιά και πως μεγαλώνοντας, απορρίπτονται, αλλάζουν, μακάρι να ευστοχούν. Σειρά σε αυτήν την τάξη και πρόοδο, δεν έχει μόνο η βιολογική ωρίμανση, αλλά κυρίως η πνευματική, που είναι ''κάπως'' ανεξάρτητη από την φυσιολογική...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 27-04-11 στις 16:38
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-04-11, 11:26
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Ξένιε, ναι, κατάλαβα ότι η υπογραφή σου είναι παράφραση της γνωστής ρήσης και γι' αυτό μου φάνηκε κάπως "επιθετική" χτες που την είδα, και λόγω μεγέθους γραμματοσειράς και λόγω του ότι θέλησες να δηλώσεις την άποψή σου πατώντας σε μια φράση και αλλάζοντάς την εντελώς.

Υπέθεσα δηλαδή πως οι μέρες που πέρασαν σε έκαναν να θες να διατυμπανίσεις κάτι που σου αμφισβητήθηκε ή ετέθη προς διαπραγμάτευση. Τελοσπάντων.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-04-11, 13:17
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπέθεσα δηλαδή πως οι μέρες που πέρασαν σε έκαναν να θες να διατυμπανίσεις κάτι που σου αμφισβητήθηκε ή ετέθη προς διαπραγμάτευση. Τελοσπάντων.
Σε διαβεβαιώ ότι δεν συνέβη κάτι, επίσης δεν είχα την παραμικρή διάθεση να αγγίξω θεολογικά ή πολιτικά το θέμα.

Επίσης δεν έχει σχέση με την υπογραφή μου.

Φυσικά δεν το έγραψα τυχαία, αλλά αυτό δεν σας αφορά.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-04-11, 15:20
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωστόσο, πάνω απ' την ελπίδα βρίσκεται το όνειρο. Αυτό νομίζω πεθαίνει τελευταίο. Προσωπικά, τουλάχιστον, όταν σκοτώσω τις ελπίδες εντός μου, αυτό θα το αφήσω ανέπαφο.
Αυτό πλέον δεν είναι όνειρο αλλά φαντασίωση (που δεν πρόκειται να γίνει ποτέ πραγματικότητα)!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-04-11, 00:13
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
φαντασίωση (που δεν πρόκειται να γίνει ποτέ πραγματικότητα)!
Μάλλον οι φαντασιώσεις σου είναι πολύ τρελές κι αλλοπαρμένες.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-04-11, 01:24
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Οι φαντασιώσεις μου όμως, στηρίζονται στην ελπίδα.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην dimitrios83 για αυτό το μήνυμα:
Xenios (29-04-11)
  #12  
Παλιά 29-04-11, 01:37
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Οι φαντασιώσεις στηρίζονται στην επιθυμία, Δημήτρη. Δεν υπάρχει πιο πικρό, πιο δόλιο, πιο ατίθασο, πιο αυτοκαταστροφικό και συνάμα πιο ξεσηκωτικό, πιο ερεθιστικό και πιο υπέροχο ρήμα από το θέλω! Το λες και γεμίζει το μέσα σου κάψα. Το ελπίζω είναι για κείνους που αντέχουν να περιμένουν. Εγώ υπομένω γιατί δε μπορώ να περιμένω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:21.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.