Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Τα δικαιώματα μας
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-03-07, 19:10
Το avatar του χρήστη Oasis
Oasis Ο χρήστης Oasis δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-03-24 23:59
Φύλο: Γυναίκα
Ερώτηση

Θέλω να ρωτήσω το εξής:
Υπάρχει ένα διαμέρισμα που ενοικιάζεται. Ο τωρινός ενοικιαστής δεν πληρώσε τον λογαριασμό της ΔΕΗ για το χρονικό διάστημα από 10ο/06 έως 2ο/2007 και δεν είναι εφικτή η επικοινωνία μαζί του. Ο λογαριασμός της ΔΕΗ εκδίδεται στο όνομα του προηγούμενου ενοικιαστή ο οποίος δεν φρόντισε να κάνει αλλαγή του ονόματος του στην ΔΕΗ. Η ΔΕΗ ειδοποίησε τον πρηγούμενο ενοικαστή για τον ανεξόφλητο λογαριασμό.
Ποιόν επιβαρύνει στην πραγματικότητα ο ανεξόφλητος λογαριασμός;
Εμπλέκεται ο ιδιοκτήτης και τί πρέπει να κάνει;
Από που μπορεί να ενημερωθεί έγκυρα;
Είναι δυνατόν για μία χρονική περίοδο από 10ο/06-2ο/2007 να υπάρχει χρέωση 630,00e !!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-03-07, 22:04
Το avatar του χρήστη concul
concul Ο χρήστης concul δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-01-12 01:46
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
βασικα ειναι προβλημα του ιδιοκτητη.
διοτι ναι μεν εξυπνως ζηταει απο τον ενοικιαστη να εχει το ρολοι στο ονομα του ακριβως για να μην βρεθει υποχρεωμενος να πληρωνει κερατιατικα αλλα απο την αλλη ειναι υποχρεωμενος να παραδιδει το μισθιο σε καλη κατασταση εν πληρη λειτουργεια και ελευθερο χρεων.
αλλοιως ειναι ακυρο το συμβολαιο και ο ιδιοκτητης ειναι υποχρεωμενος να αποζημιωσει τον ενοικιαστη.
παρα ταυτα δεν ειναι απαραιτητο να συμφωνησει οποτε τα δικαστηρια εχουν τον λογο.
η γνωμη μου ειναι οτι αν δεις οτι οδευουν δικαστικως τα πραγματα βρες αλλο σπιτι η πληρωσε εσυ μεν τον λογαριασμο αλλα μην αλλαξεις το ονομα στο ρολοι
και οταν φυγεις αφησε εσυ πλεον το αναλογουν φεσιον
__________________
curiosity killed the cat
(skister emeritus)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-03-07, 23:21
Το avatar του χρήστη Oasis
Oasis Ο χρήστης Oasis δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-03-24 23:59
Φύλο: Γυναίκα
στην προκειμένη περίπτωση το σπίτι παραδόθηκε προς ενοικίαση ελεύθερο χρεών ( δεη ευδαπ κλπ) σε άρτια κατάσταση και στην πορεία του χρόνου ο ενοικιαστής δεν πληρώνει την ΔΕΗ πληρώνει μεν το ενοίκιο!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-03-07, 02:32
Το avatar του χρήστη concul
concul Ο χρήστης concul δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-01-12 01:46
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
χμμμ ναι δικο μου λαθος.δεν ειχα διαβασει φαινεται αρκετα προσεχτικα την ερωτηση.
λοιπον η δεη θα κοψει το ρευμα αν δεν το εχει ηδη κοψει.ο νυν ενοικιαστης και υποχρεος πληρωνει μεν το νοικι αλλα δεν πληρωνει τη δεη και το ρολοι ανηκει σε παλαιοτερο ενοικιαστη.
ο ιδιοκτητης δεν ευθυνεται μεν νομικα και η δεη δεν μπορει να του κανει τιποτα εκτος απο το να κοψει το ρευμα.αλλα αν αναχωρησει ο νυν ενοικιαστης αφηνοντας το ρευμα απληρωτο πρακτικα θα αναγκαστει να το πληρωσει αλλοιως η δεη δεν θα δωσει ρευμα στο ακινητο οποτε και δεν θα μπορει να το ξανανοικιασει.
νομικα υποχρεος ειναι ο εχων το ρολοι στο ονομα του αλλα ενδεχεται να την βγαλει "καθαρη" αποδεικνυοντας οτι δεν κατοικουσε πια εκει την περιοδο της καταναλωσης.(πχ παρουσιαζοντας το συμβολαιο του νεου ενοικιαστη)
και λεω ενδεχεται διοτι δεν πηγε εγκαιρως στην δεη να δηλωσει την αναχωρηση του απο το ακινητο.

τωρα ενα θεμα ειναι αν ο νεος ενοικιαστης εχει καταβαλει ενα η δυο ενοικια σαν εγγυηση.αν ναι η λυση ειναι προφανης αν οχι τα πραγματα δυσκολευουν.ενα αλλο θεμα ειναι γιατι δεν πληρωνει την δεη; βρισκει το ποσο μεγαλο και αρνηται, η αγνωσται αι βουλαι του κυριου;
οσο για το ποσο αφεαυτο ειναι δυνατον να υπαρχει διαρροη (ενας ηλεκτρολογος μπορει να το βρει αυτο) να υπαρχει κλοπη ρευματος με παρανομη συνδεση στο ρολοι η μετα απο αυτο (παλι ηλεκτρολογος το βρισκει) η ο κατοικων ειχε πχ αφησει τον θερμοσιφωνα αναμενο συνεχως η το aircodition πολλες μα πολλες ωρεςι

παντως για να μην ειναι δυνατη η επικοινωνια μαζι του μπορει και να την κοπανησε και η επομενη φαση να ειναι η μη πληρωμη και του ενοικιου

τα ειπα λιγακι μπερδεμενα ελπιζω να σε βοηθησα λιγακι
__________________
curiosity killed the cat
(skister emeritus)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη concul : 12-03-07 στις 02:56
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-03-07, 21:56
Το avatar του χρήστη Oasis
Oasis Ο χρήστης Oasis δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-03-24 23:59
Φύλο: Γυναίκα
Αρκετά διαφωτιστική η απάντηση και ευχαριστώ.
Ήδη σήμερα επικοινώνησα με το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της ΔΕΗ. Επίσης ο πρώην και ο νυν ενοικιαστής ήρθαν σε επαφή. Αν είμαι τυχερή θα συνεργαστούν και θα γίνει η μετροπή έκδοσης του λογαρισμού στον νυν ενοικιαστή. Θα ξέρω την Πέμπτη-Παρασκευή, οπότε και θα ενημερώσω για την εξέλιξη του θέματος άρα και του χειρισμού παρόμοιας περίπτωσης για οποίον ατυχήσει στο μέλλον...με τέτοια "κελεπούρια" ενοικιαστές.
Ευχαριστώ και πάλι
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-03-07, 22:56
Το avatar του χρήστη concul
concul Ο χρήστης concul δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-01-12 01:46
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
τιποτα κυρια μου.
χαρα μου αν μπορεσα να βοηθησω εστω και κατ ελαχιστον
__________________
curiosity killed the cat
(skister emeritus)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-03-07, 10:19
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλή τύχη!
Αυτό έχω μόνο να πω...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-03-07, 10:22
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Oasis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρκετά διαφωτιστική η απάντηση και ευχαριστώ.
Ήδη σήμερα επικοινώνησα με το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της
Τελικά τι ισχύει ; Πρέπει να πληρώσει ο ιδιοκτήτης ή ο επόμενος ενοικιαστής για να πάρει ρεύμα ;
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amigos : 13-03-07 στις 10:26
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-03-07, 10:44
Το avatar του χρήστη Oasis
Oasis Ο χρήστης Oasis δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-03-24 23:59
Φύλο: Γυναίκα
Ο Concul εξηγεί τί ακριβώς ισχύει σε τέτοιες περιπτώσεις, σε γενικές γραμμές.
Διότι σε πιο ειδικές, όπως στην δική μου ιστοριούλα, ο νυν ενοικιαστής έχει πολύ "ανήσυχο χέρι" και "πειράζει" τα ρολόγια της ΔΕΗ...
Σε λίγες μέρες θα ξέρω.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-03-07, 10:56
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Oasis Εμφάνιση μηνυμάτων
Διότι σε πιο ειδικές, όπως στην δική μου ιστοριούλα, ο νυν ενοικιαστής έχει πολύ "ανήσυχο χέρι" και "πειράζει" τα ρολόγια της ΔΕΗ..
οντως υπαρχουν και ρολογοπειραχτηρια
αλλα κατα κανονα φροντιζουν να εχουν χαμηλους λογαριασμους και οχι της ταξεως των 6οο ευρω.και εστω να "καταλαβαν" απο την δεη οτι η σφραγιδα ειναι κομματακι "χαλαρη" δεν μπορουν να κανουν και πολλα πραγματα.των περισσοτερων ρολογιων η σφραγιδα ειναι χαλαρη..θα δειξει
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-03-07, 00:25
Το avatar του χρήστη Oasis
Oasis Ο χρήστης Oasis δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-03-24 23:59
Φύλο: Γυναίκα
Λοιπόν, η συνέχεια της ιστοριούλας με τον ενοικιαστή...
τέλος καλό,εν μέρη: συναντήθηκαν ο προηγούμενος με τον τωρινό ενοικιαστή, παρεούλα με εκπρόσωπο του ιδιοκτήτη,να προλάβει κάθε παρεκτροπή... πήγανε στην ΔΕΗ, ο τωρινός ενοικιαστής υπέγραψε νέο συμβόλαιο με την ΔΕΗ και διακανονισμό για να εξοφλήσει το χρέος του. Ο προηγούμενος πλήρωσε το ποσό που αντιστοιχούσε στην δική του, πραγματική κατανάλωση.
Πάντως η ΔΕΗ είπε ότι, σε παρόμοιες περιπτώσεις η ανεξόφλητη οφειλή βαρύνει αυτόν που το όνομα του αναγράφετε στον λογαριασμό. Χρειάστηκε πολύ ψυχραιμία και πολύ μπλα μπλα ώστε να μπορέσει ο πρώην ενοικιαστής να κάνει λίγο υπομονή μέχρι να "φιλοτιμηθεί-πεισθεί" ο νυν, να υπογράψει νέο συμβόλαιο και διακανονισμό του χρέους του προς την ΔΕΗ ( πχ υπήρξαν ραντεβού στα οποία δεν ήρθε, προσπάθησε να κάνει τον κινέζο και άλλα τέτοια χαριτωμένα, με τα όρια του χρόνου να πιέζουν, καθώς η ΔΕΗ ήταν έτοιμη να κόψει το ρεύμα και από τον πρώην ενοικιαστή, που φαινόταν σαν οφειλέτης.)
Σε περίπτωση που ο νυν ενοικιαστής δεν θα πλήρωνε, θα έπρεπε να μεταφέρω το χρέος στο όνομα μου σαν ιδιοκτήτρια, ώστε να μην κόψουν το ρεύμα από την προηγούμενη ενοικιάστρια και μετά τα πράγματα θα έπαιρναν την νομική οδό λόγο "κακής χρήσης του μισθίου".
Με αφορμή τον λογαριασμό της ΔΕΗ, φανερώθηκε ότι και η ΕΥΔΑΠ είναι ανεξόφλητη και κομμένη!!!
Με τέτοιο φερέγγυο προφίλ. ο νυν ενοικιαστής λείαν συντόμως θα αναζητήσει νέο σπίτι.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-03-07, 10:33
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Χμμμ δηλαδή αν εγώ σταματήσω να πληρώνω την ΔΕΗ στο σπίτι θα κυνηγάνε μία γιαγιά που έχει πεθάνει εδώ και 15 χρόνια;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-03-07, 19:04
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 23:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Χμμμ δηλαδή αν εγώ σταματήσω να πληρώνω την ΔΕΗ στο σπίτι θα κυνηγάνε μία γιαγιά που έχει πεθάνει εδώ και 15 χρόνια;
Οι κληρονόμοι της γιαγιάς δεν οφείλουν να διακόψουν το συμβόλαιο που είναι στο όνομα της;
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-03-07, 09:20
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ηθικά ή από τον νόμο;
Δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο να κυκλοφορεί στην πιάτσα σαν νομοσχέδιο... Τι να σου πω.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-04-07, 19:31
Το avatar του χρήστη Oasis
Oasis Ο χρήστης Oasis δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-03-24 23:59
Φύλο: Γυναίκα
Το σωστό είναι, κάθε φορά που αλλάζει ο κάτοικος του σπιτιού (ιδιοκτήτης ή ενοικιαστής) να γίνεται και έναρξη νέου συμβολαίου στην ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ.
Αν ο αναγραφόμενος στον λογαριασμό έχει αναχωρήσει για το Μεγάλο Ταξίδι, θα πρέπει να γίνονται πάλι οι απαραίτητες αλλαγές του ονόματος.
Η ΔΕΗ αναζητά τον οφειλέτη προς αυτήν. Τον εντοπίζει πολύ απλά με το ΑΦΜ του.
Αν αυτά τα θέματα είναι τακτοποιημένα σωστά, θα μπορέσει να αποφύγει κανείς περιπέτειες σαν τη δική μου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:17.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.