Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #76  
Παλιά 24-10-07, 00:07
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 14:08
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ειναι εμφανισιμο αν θελεις να παρελαυνουν με οτι βημα θελει ο καθενας
Εδώ που τα λέμε με ότι βήμα θέλει πάει ο καθένας και έχει και αυτό την πλάκα του !


Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
χωρις στοιχιση και ζυγιση γιατι τοτε θα εχουμε ενα μπουλουκι που θα σερνεται και δεν βλεπω τιποτα το εμφανισιμο η ελκυστικο σε κατι τετοιο...

Ελκυστικότατες όμως οι ωραιότατες γάμπες των μαθητριών !


Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
""τι με νοιαζει εμενα ποιος μ****ς πηγε και πολεμησε ποιος ξερει για ποιαν αιτια...ας προσεχε και να μην πηγαινε τρομαρα του...
Ενώ τα παιδιά που παρελαύνουν ξέρουν ! Αν είναι δυνατόν να κρίνεται η ιστορική μνήμη ενός λαού απο το αν θα πάει ένα τσουρμο μαθητές να παρελάσει ένας θεός ξέρει πώς. Εκτός αν θεωρείς αρκετό το εορταστικό κλίμα τύπου πανηγυριού να παραπέμψει στους ηρωϊκούς αγώνες του Έθνους. Τα είχαμε πεί και τότε που συζητάγαμε για το βιβλίο. Το σχολείο και γενικά τα παρελκόμενα αυτού (παρελάσεις για παράδειγμα ή γιορτές) είναι αναγκαία συνθήκη για την ιστορική γνώση αλλά όχι απο μόνη της ικανή. Μεγάλο χρέος των γονέων είναι να χρησιμοποιούν τα ερεθίσματα τα οποία προσλαμβανουν τα παιδιά τους απο το σχολείο ώς αφετηρία για μια πιο εις βαθος και αν θέλεις ίσως πιο συναισθηματική προσέγγιση. Πόσοι έχουν πάει τα παιδιά τους σε μουσεία, αρχαιολογικούς χώρους πέραν της ακρόπολης ; Πόσοι εχουν επισκεφθεί με τα βλαστάρια τους το θωρηκτό αβέρωφ ή τους έχουν μιλήσει για τον Ελευθέριο Βενιζέλο τον οποίο ξέρουν μόνο ως αεροδρόμιο ;

Γι αυτό το λόγο επιμένω οτι η παρελάσεις είναι το περιτύλιγμα εξαιτίας του οποίου χάνεται η ουσία. Σε κάθε περίπτωση δεν φτάνω στο σημείο να λεω κόψτε τις παρελάσεις. Και μένα σαν παιδί μου άρεσαν όχι για την συμβολική τους αξία αλλα για το χαβαλέ. Αλλά εάν κάποιος υπουργός παιδείας το τολμήσει, να είστε βέβαιοι οτι οι πρωτοι που θα αντιδράσουν θα ειναι αυτοί που ποτέ δεν ενδιαφέρθηκαν για την ιστορική μορφωση των παιδιών τους.
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 24-10-07, 03:01
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ που τα λέμε με ότι βήμα θέλει πάει ο καθένας και έχει και αυτό την πλάκα του !


συμφωνω απολυτα


Ελκυστικότατες όμως οι ωραιότατες γάμπες των μαθητριών !


συμφωνω ακομα περισσοτερο

Ενώ τα παιδιά που παρελαύνουν ξέρουν !

ισα ισα επειδη ακριβως δεν ξερουν

Το σχολείο και γενικά τα παρελκόμενα αυτού (παρελάσεις για παράδειγμα ή γιορτές) είναι αναγκαία συνθήκη για την ιστορική γνώση

και εδω συμφωνω

Μεγάλο χρέος των γονέων είναι να χρησιμοποιούν τα ερεθίσματα τα οποία προσλαμβανουν τα παιδιά τους απο το σχολείο ώς αφετηρία για μια πιο εις βαθος και αν θέλεις ίσως πιο συναισθηματική προσέγγιση. Πόσοι έχουν πάει τα παιδιά τους σε μουσεία, αρχαιολογικούς χώρους πέραν της ακρόπολης ;

ποσοι εχουν ακομα και δυο δουλειες να τα βγαλουν περα; ποσοι απο αυτους εχουν διαπιστωσει οτι τα παιδια και ακομα περισσοτερο αυτα που περναν την εφηβεια δεν υπαρχει περοπτωση να μην αντιδρασουν αρνητικα σε οτι λενε;




Γι αυτό το λόγο επιμένω οτι η παρελάσεις είναι το περιτύλιγμα εξαιτίας του οποίου χάνεται η ουσία.


με την "πολυτιμη" βοηθεια των εκπαιδευτικων ετσι συμβαινει σημερα (σε αυτους συμπεριλαμβανω και ορισμενους που γραφουν και ορισμενα απο τα βιβλια που λεγαμε)

Σε κάθε περίπτωση δεν φτάνω στο σημείο να λεω κόψτε τις παρελάσεις. Και μένα σαν παιδί μου άρεσαν όχι για την συμβολική τους αξία αλλα για το χαβαλέ. Αλλά εάν κάποιος υπουργός παιδείας το τολμήσει, να είστε βέβαιοι οτι οι πρωτοι που θα αντιδράσουν θα ειναι αυτοί που ποτέ δεν ενδιαφέρθηκαν για την ιστορική μορφωση των παιδιών τους.

και εδω συμφωνουμε.. αυτο που με νευριαζει εμενα ειναι η παραπληροφορηση που λουζωνται τα παιδια απο τους καθηγηταδες αριστερους στην μεγαλη τους πλειοψηφια..οχι αφεαυτον κακο (και ειναι και δικαιωμα τους αλλωστε) αλλα εγω πχ στελνω τα παιδια μου σχολειο να μαθουν γραμματα και οχι να υποστουν πλυση εγκεφαλου υπερ της πολιτικης τοποθετησης του "δασκαλου" και που ασφαλως δεν ειναι δικαιωμα του

τα εγραψα με μπολντ αναμεσα στις γραμμες σου γιατι δεν ξερω να κανω πολλαπλα quotes τρομαρα μου
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη papa : 24-10-07 στις 04:48
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 24-10-07, 09:07
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Θα συμφωνήσω κατά κανόνα με τον Teo64x όσον αφορά τις διευκρινήσεις.

Ήδη μετά από τόσες απαντήσεις, ακόμα μπερδεύουμε τις στρατιωτικές με τις μαθητικές παρελάσεις, το έθνος με το κράτος κλπ κλπ.

Ακόμα δεν έλαβα απάντηση από την αρχή του thread, όσον αφορά την τίμηση των προγώνων, ηρώων κλπ με διαφορετικούς τρόπους.

Καταρχήν, αφού τόσο πολύ μας κόφτει σαν εθνός να τιμούμε τους ηρωικούς πρόγονούς μας, γιατί δεν γίνονται παρελάσεις από όλους; Γιατί μόνο τα σχολεία (εκτός στρατού); Έχει κάτι το εκπαιδευτικό η εν λόγω δραστηριότητα;

Κατά δεύτερον, γιατί δεν τιμούμε τους μεγάλους αγωνιστές με πιο απλούς τρόπους, όπως πχ η εναπόθεση στεφάνων στο Μνημείο του Αγνωστου Στρατιώτη από εκπροσώπους σχολείων ή απλά εορταστικές εκδηλώσεις που γίνονται ούτως ή άλλως;

Η στοίχιση, ο βηματισμός και η πειθαρχία αρμόζουν στο Στρατό. Όχι σε παιδάκια 6-17 χρονών.

Α.. και κάτι άλλο. Με την απειλή της αποβολής θα μάθουν τα παιδιά να τιμούν τους αγώνες του Έθνους και να ζουνε στη "Δημοκρατική" κατά τ'άλλα χώρα που λέγεται Ελλάδα; Εκτός αν πρέπει να ενθαρύνουμε φασιστοειδή που κατέχουν και θέσεις διευθυντών σχολείων να επιβάλλουν την άποψή τους με το έτσι θέλω.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kiwi : 24-10-07 στις 09:10
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 24-10-07, 09:22
Το avatar του χρήστη NEBULOUS
NEBULOUS Ο χρήστης NEBULOUS δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-05-11 01:20
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν είπε κανείς πως πρέπει να σταματήσει η στρατιωτική παρέλαση, αλλά το πρόβλημα είναι η μαθητική και το πώς αυτή επιβάλετε στα παιδιά. Σίγουρα για το σούσουρο στα κανάλια φταίνε αριστερές παρατάξεις που τους αρέσει η αναρχία και ο σαματάς χωρίς λογο, όμως η μαθητική παρέλαση κάθε άλλο τιμητική είναι πια σε όσον αφορά το σκοπό για τον οποίο άρχισε. Σε άλλες χώρες οι παρελάσεις για εθνικές επετείους έχουν καταντήσει καρνάβαλος με ζογκλέρ και κλόουν και ότι μπορεί να φανταστεί κανείς. Αυτό θέλουμε και εμείς? Να γίνει τσίρκο? Κατά κει πάει βέβαια με μινι ως τον αφαλό, καραφάκια, σκουλαρίκια και βάψιμο τροτέζας.

Πιο πάνω αναφερθήκατε στις παρελάσεις του Μεγάλου Αλεξάνδρου, του Ναπολέοντα και του βρετανικού στέμματος, σωστά ειπώθηκε ότι αυτές δεν ήταν μαθητικές, αλλά και τα καθεστώτα στα οποία ήταν ηγέτες δεν ήταν δημοκρατικά! Ο Μεγας Αλέξανδρος ήταν βασιλείας, ο Ναπολέων αυτοκράτορας και στη Βρετανία έχουν ακόμα βασίλισσα.

Για το άλλο θέμα που αναφέρθηκε, για τις αντιδράσεις για το ποιος θα κρατήσει την σημαία και φέτος έχει τέτοια παρατράγουδα αλλά το ξεμάλλιασμα στο ΠΑΣΟΚ πουλάει περισσότερο.

Τώρα αν η γνώμη μου θεωρείτε μ*****α το ίδιο θα μπορούσα να πω και για την δική σας γνώμη, αλλά δεν το λέω γιατί σέβομαι πάντα την γνώμη των άλλων και ας μην είναι ιδία με την δικιά μου. Και το ποσό αγαπώ και τιμώ την χώρα μου το ξέρω εγώ και δεν χρειάζεται εν καιρό ειρήνης να το ξέρουν όλοι, γιατί τώρα μιλάμε όλοι εκ του ασφαλούς. Στα δύσκολα να δούμε.
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 24-10-07, 09:51
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχήν, αφού τόσο πολύ μας κόφτει σαν εθνός να τιμούμε τους ηρωικούς πρόγονούς μας, γιατί δεν γίνονται παρελάσεις από όλους; Γιατί μόνο τα σχολεία (εκτός στρατού); Έχει κάτι το εκπαιδευτικό η εν λόγω δραστηριότητα;
Εκτός Αθηνών στην επαρχία, παρελαύνουν οι πάντες, μέλη της Εθνικής αντίστασεως, αντιστασιακοί, σωματεία, σύλλογοι τα πάντα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 24-10-07, 12:17
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Όλα γίνονται για το χρήμα τελικά. Μεγάλο καρτέλ έβαλε το δάχτυλό του για να αναγκάσει τον κόσμο να πάει στην παρέλαση και να αγοράσει τα προϊόντα του!

Βρε θα με τρελάνετε εδώ ή θα με τυλίξετε για έξω;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 24-10-07, 13:13
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ξερεις...
Χωρις να το καταλάβεις (ισως και να το εκανες επιτηδες) εδωσες την καλύτερη απαντηση σχετικά με τις παρελάσεις και τι σημαίνουν σημερα...
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 24-10-07, 14:30
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Βρε εγώ το ξέρω...
Δεν είναι όμως το θέμα μας το πως βλέπει ο κόσμος (ή μέρος αυτού) τις παρελάσεις.
Απλά δεν έχετε καταλάβει ότι το θέμα έχει καταλήξει από το σπίτι σου πέρναγα και συ τηγάνιζες ψάρια μου πέταξες ένα κεφτέ ευχαριστώ δεν καπνίζω...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 24-10-07, 16:02
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 15:56
Φύλο: Άντρας
...μα δε θέλω

Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξερεις...
Χωρις να το καταλάβεις (ισως και να το εκανες επιτηδες) εδωσες την καλύτερη απαντηση σχετικά με τις παρελάσεις και τι σημαίνουν σημερα...
... Φίρε... έχεις δηλώσει για την αναδάσωση; Έχεις εκφράσει τη συμπάθεια σου για τους πυρόπληκτους και την ευαισθησία σου για το πως αυτοί θα αντιμετωπίσουν τις ανάγκες τους; Ένιωσες την ανάγκη να προσφέρεις;

Ξέρεις πόσοι αγρότες βλέπανε τις φλόγες να απομακρύνονται από τα κτήματα τους και βάλανε φωτιές στις περιουσίες τους για την αποζημίωση;
Πόσοι πήρανε υλικά προσφοράς από ευαισθητοποιημένους ανθρώπους και τα πουλήσανε μετά;
Πόσες εταιρείες εκφράσανε τα "ανθρωπιστικά τους αισθήματα", εμφανιζόμενοι ως αρωγοί προσπαθειών και μετά διαφημιστήκανε για να πουλήσουν;

Ξέρεις πόσοι θα "φάνε" στις κατεστραμμένες περιοχές τα χρόνια που έρχονται;;;;

Αυτά τι σημαίνουν; Ότι δεν πρέπει να βοηθάμε;
Δεν πρέπει να έχουμε αξίες;
Δεν πρέπει να αναγνωρίζουμε πράγματα;
Δεν πρέπει να διακρίνουμε τα νοήματα;

Επειδή μερικοί είναι κάφροι;
(βλέπε και παρτάκηδες και ματαιόδοξοι κλπ κλπ)

Να τα ισοπεδώνουμε ρε παιδιά, κανένα πρόβλημα...
Αλλά... οκ... ε! Και η ισοπέδωση έχει την τέχνη της!!!


Κι επειδή εδώ μέσα, βασιλεύει η τέχνη της κολοκυθόπιτας (περί συνεννοήσεως ο λόγος), να διευκρινήσω ότι δεν παίρνω τώρα θέση υπέρ ή κατά της παρέλασης. Δικό μου θέμα, γιατί διαπιστώνω πως δε θα βγάλω άκρη εδώ.

Αυτό που θέλω να πώ με την παρούσα καταγραφή είναι ότι η φράση σου ήταν άστοχη. Καλό επιχείρημα για εντυπωσιασμό, αλλά άστοχη.


(χωρίς παρεξήγηση ε...)
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 24-10-07, 16:28
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Στους πυροπληκτους εχω στείλει βοηθεια απο τις πρωτες μέρες κιολλας...Οχι σε χρηματα αλλα σε ειδη πρωτης αναγκης.
Εχω δηλώσει για την αναδασωση (Νο 13) και θα αναδασώσω και την Καισαριανη με το ζόρι (το επιασες μεγαλε ε?)
Οσο για το σχολιο μου αυτα μας αποσχολούν περισσοτερο απο το ποιος εκανε τι και ποτε.Αυτο ειπα. Δεν παρεξηγω ετσι εύκολα φιλε μου..
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 24-10-07, 16:33
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
ψιτ o moderator να μεταφερει παραυτα αυτους τους δυο ασχετους προς το θεμα διαλογους...

το σκισανε παλι...

εδω μιλαμε για παρελασεις...
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 24-10-07, 19:16
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 22:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ερώτηση: Συζητάτε για το αν πρέπει να τρώνε αποβολή όσοι μαθητές δεν θέλουν να κάνουν παρέλαση; Η νομοθεσία είναι ξεκάθαρη και δεν αμφισβητεί κανείς ότι δεν μπορεί κανένας μαθητής να αναγκάζεται να συμμετέχει:

http://www.theschooligans.gr/rights.php
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 24-10-07, 23:16
Το avatar του χρήστη Fanoukos
Fanoukos Ο χρήστης Fanoukos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-10-23 00:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Η παρέλαση δεν έχει σε τίποτα να κάνει με στρατιωτική επίδειξη. Είναι απότιση τιμής σ' αυτούς που σήμερα θα έπρεπε σαν πολίτης κάθε χώρας, να τιμάς τους αγώνες τους, το αίμα που έχυσαν για την ελευθερία της χώρας σου. Είναι τιμή να επιλεγείς να παρελάσεις μπροστά από το μνημείο του Αγνώστου Στρατιώτη, ή να στεφανώνεις αγάλματα αγωνιστών.
Θα συμφωνησω. Εγω προσωπικα εχω λαβει μερος σε πολλες στρατιωτικες παρελασεις και ενοιωσα μεγαλη τιμη. Οχι επειδη με εβλεπαν οι θεατες αλλα επειδη αντιπροσωπευα τους Ελληνες που κατεθεσαν τη ζωη τους για να ειμαι Ελληνας σημερα. Το θεμα της μαθητικης παρελασης ειναι πολυ ευαισθητο. Δεν θελω να το σχολιασω γιατι δεν εχω λαβει ποτε μερος και δεν εχω μπει σε αυτη την ψυχολογια. Παντως εαν καποτε το παιδι μου μου ελεγε οτι δεν θελει να λαβει μερος δεν θα με εβρισε συμφωνο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:18.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.