Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #46  
Παλιά 28-11-07, 19:10
Το avatar του χρήστη teo64x
teo64x Ο χρήστης teo64x δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-05-08 15:49
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν ξεκινούσα αυτό το θέμα, κατηγορήθηκα επειδή χρησιμοποίησα δημοσίευμα της Καθημερινής.

Ακούστηκαν λόγια σαν αυτά.

[...]

Έστειλα και το κείμενο από την Ελευθεροτυπία και εκεί έπεσε άκρα του τάφου σιωπή.

Τα επιχειρήματα σιώπησαν, καμιά αντιπαράθεση, καμιά δήθεν ευαισθησία.
Βαρέθηκα.

Έχει νόημα να συνεχίσω εγώ το μονόλογό μου κι εσείς το δικό σας; Έχετε τις (λογικές) απόψεις σας, έχω κι εγώ τις δικές μου. Δε χρειάζεται να μιλάμε πολλές φορές.

Έχετε δίκιο σε όλα. Τέλος.

EDIT: Κρίνοντας από την ώρα που έκανες το ποστ της Ελευθεροτυπίας, μπορώ να σου απαντήσω απόλυτα για ποιο λόγο σιώπησαν τα επιχειρήματα: γιατί δεν έχω καταφέρει ακόμα να χρησιμοποιώ το PC μου καθώς κοιμάμαι (χθες κοιμόμουν όλο το απόγευμα και το βράδυ), καθώς και γιατί δεν έχω εξασκήσει ακόμα την ικανότητα να μπαίνω τηλεπαθητικά στην Άκρο από το αμφιθέατρο του Πανεπιστημίου ή από το εργαστήριο φυσικής όπου βρισκόμουν σήμερα. Όταν το καταφέρω, θα απαντώ πιο έγκαιρα, σε μελλοντικές συζητήσεις.
__________________
http://www.musicwave.gr/tc64/Scent of the sea, before the waking of the world...
Brings me to thee, into the blue memory...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη teo64x : 28-11-07 στις 19:20
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 28-11-07, 20:55
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από teo64x Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαρέθηκα.
Έλα έλα.. δεν τρέχει τίποτα που προτιμάς ενα εργαστήριο φυσικής επειδή είσαι φοιτητής, συμβαίνει σε όλους κάποια περίοδο. Θα στρώσεις

Να, ορίστε και κάτι άλλο χαριτωμένο: το αστυνομικό τμήμα βρίσκεται, λέει, δίπλα στο σχολείο - όμως το Υπουργείο Παιδείας δήλωσε αναρμόδιο να πάρει το 100.

Αφού το ανώτατο πολιτικό όργανο-επόπτης του σχολείου δήλωσε αναρμόδιο για το καλώς έχειν του χώρου ευθύνης του, ποιοι είμαστε εμείς για να κρίνουμε το θέμα;
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 28-11-07, 21:05
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Να, ορίστε και κάτι άλλο χαριτωμένο: το αστυνομικό τμήμα βρίσκεται, λέει, δίπλα στο σχολείο - όμως το Υπουργε
Μπα; Θα επέμβει η αστυνομία στο σχολείο; Από πότε; Και το σχολικό άσυλο; Δεν θα είναι αντιδημοκρατική ενέργεια των μπάτσων;

Άσε το βρήκα, το υπουργείο φταίει... και ο Χριστόδουλος δεν είναι άμοιρος ευθυνών... Κυρίως όμως φταίω εγώ, το ομολογώ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 28-11-07, 22:35
Το avatar του χρήστη giannis60
giannis60 Ο χρήστης giannis60 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-01-18 13:25
μόλις σοβαρευθούμε (χι χα χο) όλα θα λυθούν. παλιά έλεγαν σκωπτικά ότι στην Ελλάδα ανθεί η φαιδρά πορτοκαλέα. γιατί άραγε?
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 28-11-07, 22:49
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 10:41
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Να, ορίστε και κάτι άλλο χαριτωμένο: το αστυνομικό τμήμα βρίσκεται, λέει, δίπλα στο σχολείο - όμως το Υπουργείο Παιδείας δήλωσε αναρμόδιο να πάρει το 100.

Αφού το ανώτατο πολιτικό όργανο-επόπτης του σχολείου δήλωσε αναρμόδιο για το καλώς έχειν του χώρου ευθύνης του, ποιοι είμαστε εμείς για να κρίνουμε το θέμα;
Σύμφωνα με τους διευθυντές των σχολείων, από τη πρώτη στιγμή είχε ειδοποιηθεί η Εισαγγελία Αθηνών.

Τώρα βέβαια, τι εννοούν "πρώτη στιγμή" και με ποιά δικαιολογία, πριν αρχίσουν οι καταστροφές, θα μπορούσε να γίνει επέμβαση, δεν γνωρίζω.
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 29-11-07, 10:34
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Δεν ξέρω τι λένε οι διευθυντές, όμως στο in.gr γράφει:

"Ο υπουργός ρωτήθηκε για το γεγονός ότι γονείς ζήτησαν από την αστυνομία να μπει στο σχολείο και η αστυνομία απάντησε αρνητικά. Ο κ. Στυλιανίδης είπε ότι τέτοιες εντολές δεν μπορούν να δοθούν από το υπουργείο Παιδείας και λόγω αρμοδιότητας.

«Από την πρώτη στιγμή παρακολουθούσαμε το θέμα και ενθαρρύναμε γονείς και καθηγητές όταν ξέρουν πραγματικά ποιοι φταίνε να να προχωρήσουν στις σχετικές αγωγές και μηνύσεις, αφού δεν κατέστη δυνατόν να αποτραπούν οι καταστροφές.»"

Μάλλον είμαι χαζός και δεν καταλαβαίνω γιατί εφόσον "από την πρώτη στιγμή παρακολουθούσαμε το θέμα" δεν μπορούσαμε "από τη δεύτερη στιγμή να στείλουμε την αστυνομία".

Με λίγη προσπάθεια (είναι δύσκολο, το καταλαβαίνω) θα μπορούσαμε να τη στείλουμε την τρίτη στιγμή, παρουσία εισαγγελέα και κάμερας, ώστε να μην μπορεί κανείς "κάργα δημοκράτης" να κατηγορήσει τους κακούς μπάτσους ότι οι ίδιοι κατούρησαν στις σχολικές αίθουσες.

Τέλος πάντων, το Υπουργείο δεν έχει αρμοδιότητα και περιμένει από τους ιδιώτες-γονείς να προστατεύσουν το δημόσιο χώρο. Καλή υπόλοιπη χρονιά.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 29-11-07, 15:25
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπα; Θα επέμβει η αστυνομία στο σχολείο; Από πότε; Και το σχολικό άσυλο; Δεν θα είναι αντιδημοκρατική ενέργεια των μπάτσων;
Δε νομίζω ότι λέγονται μπάτσοι οι αστυνομικοί. Είναι βρισιά δεν είναι επαναστατική πράξη ούτε άντιδραση.. ειναι και αξιόποινη πράξη....Μπορεί και κατάλοιπο της χούντας που τότε λέγονταν μπασκίνες οι χωροφύλακες...Άνθρωποι είναι και αυτοί και εκτελούν εντολές πολιτικών που μετά φιλάμε το χεράκι τους για μια θεσούλα..
Για να επέμβει η αστυνομία πρέπει να γίνονται αξιόποινες πράξεις. Εφόσον γίνονται του δίδεται η εντολή να επέμβουν και γιατί να μην επέμβουν?
Όταν οι μαθητές - "αγωνιστές" (τα αιτήματα είναι έδεε αααα οοοο κάτσε να ρωτήσω και θα σου πω..) την πρώτη κιόλας μέρα πετάνε καρέκλες και θρανία στο προαύλιο στοιβάζουν τα "υλικά" αυτά στις εισόδους και στις σκάλες δεν πρέπει κάτι να γίνει? Τι φοβούνται οι μαθητές? Μη μπούνε μέσα τα τανκς?
Γιατί καταστρέφουν τις αίθουσες? Γιατί γράφουν στους τοίχους και λεηλατούν τα σχολεία? (αυτοί οι εξωσχολικοί έχουν γίνει κάτι σα τους γνωστούς αγνώστους..) Η παιδεία που πήραν απτό σπίτι τους φταίει...τους "επιβάλλει" να ζούνε άναρχα και μετά να έχουν απαιτήσεις...Συμπαράσταση βρίσκουν μονό όταν βαράνε παλαμάκια στο Χαζόπουλο...
Τι σχέση έχουν αυτοί με το Πολυτεχνείο? ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ.
Όποιος φταίει να πληρώσει. Γιατί να τα ξαναεπιβαρυνθούμε όλα αυτά? Για να ακούμε αυτούς που τα καταστρέφουν να λένε ότι δεν έχουν την απαραίτητη υποδομή και γιαυτό ξανακάνουν κατάληψη?
Νομίζω ότι φτάνει πια...
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 29-11-07, 15:49
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε νομίζω ότι λέγονται μπάτσοι οι αστυνομικοί.
Το "μπάτσοι" το ειρωνεύτηκα, μιμούμενος αν θες αυτά που θα έλεγαν μερικά μερικά έντυπα, μερικοί μερικοί κονδυλοφόροι και μερικοί μερικοί πολιτικοί.

Κακοπληρωμένοι υπάλληλοι είναι και αυτοί....
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 29-11-07, 16:07
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Κακοπληρωμένοι υπάλληλοι είναι και αυτοί....
Και αυτο ειναι δυστυχώς μονο μια πλευρα της δουλειας τους που την απαξιώνουν όλοι καθημερινά...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:21.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.