Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-01-10, 12:27
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εκκλησιασμός με αποτυπώματα

ΒΑΡΣΟΒΙΑ Μηχάνημα αυτόματης αναγνώρισης δακτυλικών αποτυπωμάτων εγκατέστησε καθολικός ιερέας στην εκκλησία όπου λειτουργεί, στην πόλη Γριφάου Σλάσκι της Πολωνίας, για να ελέγχει τις παρουσίες των μαθητών Δημοτικού στην κυριακάτικη λειτουργία. Οι μαθητές θα αφήνουν τα αποτυπώματά τους για τρία χρόνια και, αν συγκεντρώσουν περισσότερους από 200 εκκλησιασμούς, δεν θα χρειάζεται να υποβληθούν σε γραπτή δοκιμασία πριν από την τελετή με την οποία γίνονται δεκτοί στους κόλπους της Εκκλησίας. Το μέτρο σημειώνει επιτυχία καθώς οι μαθητές προτιμούν το θρησκευτικό «φακέλωμα» από το διαγώνισμα


Τι μου θύμισε αυτό τώρα! Στο Λύκειο, ο θεολόγος μας ήταν και ο ιερέας της ενορίας. Λοιπόν, είχα βρει τον τρόπο να εξασφαλίσω το 20άρι χωρίς ποτέ να χρειαστεί να ανοίξω το βιβλίο των θρησκευτικών. Πήγαινα στη χορωδία της εκκλησίας!!!

Το γεγονός ότι μόλις ανοίξω το στόμα μου να τραγουδήσω, οι άλλοι κλείνουν αυτομάτως τα αυτιά τους δεν φάνηκε ποτέ να ενοχλεί κανέναν
__________________
Vis Imaginativa

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chressida : 30-01-10 στις 16:49
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-01-10, 15:22
Το avatar του χρήστη Wallace
Wallace Ο χρήστης Wallace δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-09-20 19:50
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αχ... μόλις θυμήθηκα (ή μάλλον δεν μπορώ να ξεχάσω) τι έγινε εχτές στον εκκλησιασμό του σχολείου...

Λέμε, λέμε κάθε φορά ότι οι παλιότερες εποχές ήταν "καλύτερες", αλλά κάποια στιγμή που ξεπερνιούνται τα όρια, τότε πρέπει να αναρωτηθείς τι γίνεται και πού πάμε από εδώ που φτάσαμε. Να γίνω σαφέστερος.

Η εκκλησία εχτές έμοιαζε με προαύλιο σχολείου στην ώρα του διαλείμματος. Όλοι μιλούσαν με όλους, ακόμα και μαθητές στην πρώτη σειρά καθισμάτων, ακόμα και με τον παπά μπροστά τους να διαβάζει Ευαγγέλιο, να ψέλνει Πάτερ Ημών και Πιστεύω, του γυρνούσαν την δική τους πλάτη, έπαιρναν αγκαλιά την πλάτη του καθίσματος και μίλαγαν με τις πίσω σειρές. Καμία σχέση με το αντικείμενο, καμία σχέση με τον χώρο. Ξεκίνησε πολύ χαλαρά, και όταν πλέον μπήκε ένα δεύτερο δημοτικό και το γυμνάσιο - λύκειο της περιοχής μέσα στην εκκλησία, ο παπάς πλέον ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΟΤΑΝ από τις ομιλίες. Ο ίδιος ωστόσο απέφυγε να κάνει την οποιαδήποτε παρατήρηση.

Βλέποντας την κατάσταση σκέφτηκα ότι μάλλον ο εκκλησιασμός έχει χάσει το νόημά του.

Επιστρέφοντας στο σχολείο τουλάχιστον τα δικά μου τα κατσάδιασα γιατί δεν σεβάστηκαν το χώρο, τους εξήγησα ότι τουλάχιστον σε 3 -4 στιγμές πρέπει να δείχνουμε σεβασμό και ερμηνεύσαμε το Πάτερ Ημών για να καταλαβαίνουν τουλάχιστον τι λένε κάθε μέρα στην πρωινή προσευχή. Το Πιστεύω από βδομάδα...

τα σχόλιά σας...
__________________
Zu Risiken und Nebenwirkungen fragen Sie Ihren Arzt oder Apotheker.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-01-10, 15:41
HelenA Ο χρήστης HelenA δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-02-13 14:12
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
απάντηση

Η γνώμη μου είναι ότι πριν πάτε για εκκλησιασμό έπρεπε να γίνουν κάποιες συστάσεις στα παιδιά για την ιερότητα του χώρου και την ησυχία που έπρεπε να κάνουν.
Ίσως όμως κι εσείς να ελπίζατε ότι θα το γνώριζαν ήδη αυτό τα παιδιά.
Άς ελπίσουμε ότι την επόμενη φορά θα είναι πιο φρόνημα και θα υπακούσουν στις νουθεσίες σας. φιλικά HelenA
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-01-10, 15:45
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Τα σχόλια μας .....

Το σχολείο μπορεί να κάνει πολλά, Wallace. Αλλά μάλλον δεν μπορεί να τα κάνει όλα. Αν το παιδί προέρχεται από οικογένεια που πατάει στην Εκκλησία μόνο την Ανάσταση και σε κανένα μυστήριο, τι να του πεις; Γιατί να σεβαστεί ένα χώρο για το οποίο στο περιβάλλον του αδιαφορούν.

Τα ίδια που περιγράφεις γίνονται και στον Αγιασμό του σχολείου. Ο παπάς αγιάζει και από κάτω χαμός. Έχουν να ιδωθούν και μεταξύ τους ένα ολόκληρο καλοκαίρι και άντε να τα κρατήσεις.

Γενικότερα πάντως πιστεύω ότι το ζήτημα που θίγεις δεν αφορά αποκλειστικά το θέμα της θρησκείας αλλά το θέμα της πειθαρχίας των παιδιών.

(Μεγάλο θέμα. Δεν του κάνεις κανένα νήμα, εσύ που τα λες ωραία )
__________________
Vis Imaginativa

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chressida : 30-01-10 στις 19:32
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-01-10, 15:55
Το avatar του χρήστη Wallace
Wallace Ο χρήστης Wallace δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-09-20 19:50
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Με τα συγκεκριμένα παιδιά όντως δεν είχα ξαναπάει εκκλησία και όντως φανταζόμουν (ο άμοιρος) ότι κάποια βασικά τα κατέχουν.

Το περίεργο στην όλη ιστορία είναι ότι πολλά από τα παιδιά της τάξης (και του σχολείου) πηγαίνουν στο ΚΑΤΗΧΗΤΙΚΟ, με τον ίδιο παπά και στην ίδια εκκλησία! ?απορία?

Η οικογένεια ίσως λοιπόν μπορεί να κοιμάται ήσυχη ότι κάποιοι άλλοι βάζουν στο κεφαλάκι των παιδιών τους όλα τα απαραίτητα συστατικά για μια επιτυχημένη είσοδο στον Παράδεισο και μια εν γένει υγιή σχέση με τα θεία;
__________________
Zu Risiken und Nebenwirkungen fragen Sie Ihren Arzt oder Apotheker.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-01-10, 16:03
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Σας είπαν ότι γίνεται μακελειό με πιστολίδια στην πλατεία κι εσείς πιάσατε την κουβέντα για το πόσο είναι ή δεν είναι καλοφτιαγμένα και αποτελεσματικά τα όπλα, αγαπητοί εκπαιδευτικοί.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-01-10, 16:17
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Το "αγαπητοί" πώς να το προσλάβω τώρα; Ευφημισμός μήπως;

Και αν τόσο πολύ έχουμε χάσει τη μπάλα, είσαι ευπρόσδεκτη να μας βάλεις στο σωστό δρόμο.
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-01-10, 16:29
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Το "αγαπητοί" πώς να το προσλάβω τώρα; Ευφημισμός μήπως;
είναι αγαπημένη μου προσφώνηση. Δεν είναι σχήμα του λόγου.

Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Και αν τόσο πολύ έχουμε χάσει τη μπάλα, είσαι ευπρόσδεκτη να μας βάλεις στο σωστό δρόμο.
δεν τη χάσατε, εκεί την έχετε. Αλλά δεν την κλωτσάτε. Το ζήτημα που προβάλλει το άρθρο που ανέβασες έχει να κάνει με τον καθολικό ιερέα που μαζεύει αποτυπώματα, κάτι που, ως παιδαγωγική μέθοδος, κρίνεται (από μένα σίγουρα, ελπίζω κι από σας) άστοχη. Το αν κάθονται οι μαθητές φρόνιμα στα στασίδια είναι... άλλου παπά ευαγγέλιο. Για αυτόν τον παπά, έχετε να πείτε κάτι;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-01-10, 16:48
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Γενικά, προσβάλλομαι μάλλον εύκολα γιατί έχω την υπερβολική απαίτηση από τους άλλους να μου φέρονται όπως τους φέρομαι. Και ο τόνος σου στο #6 προσωπικά με προσβάλλει.

Το αν είναι λάθος μας, Nelly, που χρησιμοποιήσαμε ένα άρθρο ως εφαλτήριο για να πούμε κάποιους προβληματισμούς μας, αυτό περιμένω να μου το επισημάνει κάποιος άλλος. Σίγουρα όχι εσύ.

Επίσης, θέλω να σου θυμίσω ότι σε μια παλιότερη κουβέντα με είχες κατηγορήσει ότι ενώ δεν μου άρεσε το ύφος της έμπαινα και τη διάβαζα!!!!!!!!! Λοιπόν, με το ίδιο πάνω - κάτω σκεπτικό, θα σου πω ότι αν θεωρείς πως δεν ξέρουμε να συζητάμε, δεν υπάρχει λόγος να επεμβαίνεις στην κουβέντα μας.

Δε μάθαμε που δε μάθαμε ως τώρα, λες να τα καταφέρεις εσύ να μας μάθεις;
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-01-10, 16:53
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Για αυτόν τον παπά, έχετε να πείτε κάτι;
Προφανώς, δεν έχετε.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-01-10, 17:19
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Το σχολείο μπορεί να κάνει πολλά, Wallace. Αλλά μάλλον δεν μπορεί να τα κάνει όλα. Αν το παιδί προέρχεται από οικογένεια που πατάει στην Εκκλησία μόνο την Ανάσταση και σε κανένα μυστήριο, τι να του πεις; Γιατί να σεβαστεί ένα χώρο για το οποίο στο περιβάλλον του αδιαφορούν.
Σαφώς και δεν μπορεί να τα κάνει όλα. Είναι πρώτιστο καθήκον των γονιών, η αγωγή και ο σεβασμός.
Βλέπουμε όμως πουθενά αγωγή και σεβασμό, σήμερα στην κοινωνία μας;
Δεν είναι ανάγκη να είμαι πιστός για να δείξω σεβασμό σε ένα ναό. Το ίδιο έχω κάνει σε ναούς Καθολικών διαμαρτυρομένων, σε τέμενος Μουσουλμάνων ή σε μοναστήρι Βουδιστών.
Αυτόν τον σεβασμό δεν μου τον δίδαξε ο δάσκαλος και ο καθηγητής, αλλά οι γονείς μου.

Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν τη χάσατε, εκεί την έχετε. Αλλά δεν την κλωτσάτε.
Τώρα έγινες και κριτής του τι κάνουμε την μπάλα; Εμείς παίζουμε την κάνουμε ότι θέλουμε...

Όσο για το "αγαπητοί" θα συμφωνήσω με την Chressida. Είναι ακριβώς το ίδιο, που σε έκανε να διαμαρτυρηθείς, στο "κορίτσι μου" που σου είχε πει η HelenA σε ένα μήνυμα παλιά.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-01-10, 17:20
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Προφανώς, δεν έχετε.
Μόνη σου ρωτάς μόνη σου απαντάς. Καταντάει γραφικό αυτό...
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-01-10, 17:23
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
ο κοινός τόπος του thread, είναι ''ο εκκλησιασμός'' :-) τα δε αποτυπώματα, πάλι σχετικά, οπότε και συνειρμικά λογικά, καλώς συγ-χωρούνται εδώ μέσα.

Στην καθολική εκείνη εκκλησία καλούνται τα παιδιά να αφήσουν κατόπιν επιβολής το φυσικό τους αποτύπωμα, του δείκτη ή του αντίχειρα με κάποια ωφέλη, (μη εξετάσεις) από δε τις παρατεθείσες εμπειρίες σας, μάλλον επιβεβαιώνεται ότι και αυτά τα παιδιά καλούνται να αφήσουν το αποτύπωμα του χαρακτήρα τους, αλλά! ελεύθερα
χωρίς καν ο ιερέας να κάνει παρατήρηση...
...ίσως μάλιστα, η συνείδηση με τον δεύτερο τρόπο, διαπλάθεται πιο ισορροπημένα, αφού τους παρέχεται ένα ανεκτίμητο αγαθό. Η ελευθερία. Το πως θα την χρησιμοποιήσουν, εύχομαι στους εκπαιδευτικούς μας χρόνια πολλά και καλοφωτισμένα από τους τρεις ιεράρχες αγίους μας, που εορτάζουν σήμερα κι είναι οι προστάτες των γραμμάτων.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-01-10, 17:48
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
πάντως, πέραν της οικογενειακής παιδειάς γενικώς, για τα παιδιά έχει ιδιαίτερη σημασία η γνώμη του δασκάλου. Τόπε ο δάσκαλος... και τολμά μάλιστα να διορθώσει τους γονείς :-) ενδεικνύοντας την σπουδαιότητα του λειτουργήματος του εκπαιδευτικού.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-01-10, 23:49
Το avatar του χρήστη Wallace
Wallace Ο χρήστης Wallace δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-09-20 19:50
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ειρήνη υμίν (σαλαάμ αλέκουμ) αγαπητοί (sic) συνάδελφοι και συνάνθρωποι. Προς τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός; Τελικά τι συμβαίνει στην πλατεία; Γίνεται όντως μακελειό με πιστολίδια ή απλώς παίζαν μπάλα και την έχασαν; Και ο ρόλος ο δικός μας ποιος είναι; Του κυανόκρανου σέντερ φορ;

Μήπως μας βλέπουν να τσακωνόμαστε απ'την πλατεία τα μικρά και κάνουν το ίδιο; Μήπως, τώρα που χάθηκε η μπάλα, πρέπει να μάθουμε στα παιδιά να παίζουν μπάλα και χωρίς τη μπάλα; Μήπως το μακελειό είναι μια φήμη των παραθύρων και δεν υπάρχει πουθενά αλλού εκτός από τις τηλεοράσεις μας; Και γιατί αλήθεια να μιλάμε τότε για την αποτελεσματικότητα των πιστολιών;

Γεγονός είναι πάντως, πως αν τα πιστόλια ήταν εντελώς αναποτελεσματικά, τότε δεν θα μπορούσε να γίνεται μακελειό στην πλατεία. Και θα μπορούσαμε να παίζουμε ακόμα μπάλα. Άρα και να την κλωτσάμε. Και ο παπάς θα μας έπαιρνε τα αποτυπώματα μόνο αν του σπάγαμε με κανένα σουτ το βιτρό της εισόδου.

Οι δάσκαλοι θεωρώ ωστόσο ότι καλώς τα συζητάμε όλα μεταξύ μας και με τα παιδιά. Γιατί και μεθαύριο αυτό θέλουμε να κάνουν όταν μεγαλώσουν. Να συζητάνε το σύμπαν κι ας μένουν στην κουτσουλιά της Γης.

Όσο γι' αυτό που "τόπε ο δάσκαλος" αγαπητέ Mystakid, πολύ φοβάμαι (αλλά μερικές φορές και χαίρομαι) ότι το χάσαμε για τα καλά. Οι μεν δάσκαλοι είμαστε θεόστραβοι οι δε γονείς δεν διορθώνονται πλέον, γιατί απλώς είναι αδιόρθωτοι.

Συνεπώς ηρεμήστε. Παιδική ηλικία είναι, θα περάσει (αν μπορούμε μάλιστα να περάσει ευχάριστα και δημιουργικά, ακόμα καλύτερα). Α, και όταν τελειώσει το πιστολίδι στην πλατεία, πείτε μου να βγω να φέρω εφημερίδες...
__________________
Zu Risiken und Nebenwirkungen fragen Sie Ihren Arzt oder Apotheker.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:37.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.