Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-03-10, 10:04
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Το "έτσι πρέπει" της παρέλασης

Η εθνική εορτή πλησιάζει και η συζήτηση φουντώνει στα σχολεία της χώρας. Κάποτε ήταν οι αλλοδαποί μαθητές-σημαιοφόροι. Σήμερα πυκνώνουν οι πιτσιρικάδες που δεν επιθυμούν να συμμετέχουν στην παρέλαση, ανοίγοντας ξανά την κουβέντα για το θέμα. Οι... αρνητές έχουν πλέον «συμμάχους» σε αυτή την απόφαση τους γονείς τους, οι οποίοι τους υποστηρίζουν χωρίς δεύτερη σκέψη: «Εχουν κρίση για να αποφασίζουν μόνα τους αν θα πάρουν μέρος ή όχι στις παρελάσεις» λένε οι περισσότεροι, όπως η μητέρα της Χρύσας και του Ιάσονα.

Περισσότερα εδώ

Σαν εκπαιδευτικός, έχω παρατηρήσει αυτό το "έτσι πρέπει" της παρέλασης εδώ και πολύ καιρό. Ανέκαθεν θεωρώ ότι είναι εντελώς εθιμοτυπική, γίνεται για εντυπωσιασμό και τίποτα περισσότερο και, τελικά, εκτός από χάσιμο χρόνου δεν προσφέρει τίποτα. Ίσως μόνο μια ευκαιρία στους γονείς να στριμωχτούν, να τσακωθούν, να μαλλιοτραβηχτούν και τελικά να βριστούν για να βγάλουν μια καλή φωτογραφία των παιδιών τους. Και, φυσικά, μια ευκαιρία στις μαθήτριες όλης της χώρας να φορέσουν γόβα με μίνι ....

Σα μαμά, ήρθα για πρώτη φορά αντιμέτωπη φέτος με την άρνηση του γιου μου να συμμετάσχει. "Δεν πάω". Τελεία. "Γιατί να πάω;" Ρητορικό ερώτημα. Μαζί του είμαι αν και ποτέ δεν προσπάθησα να τον προδιαθέσω αρνητικά για την παρέλαση. Και, τώρα, τι λέει μια σωστή μαμά;

Δε λέω τίποτα. Θα έχω και τα ρούχα έτοιμα για παν ενδεχόμενο ...
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-03-10, 10:21
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρητορικό ερώτημα. Μαζί του είμαι αν και ποτέ δεν προσπάθησα να τον προδιαθέσω αρνητικά για την παρέλαση. Και, τώρα, τι λέει μια σωστή μαμά;
Αν δεν του λέει τίποτα η παρέλαση, να μην πάει. Φοβάμαι μόνο ότι αυτή είναι απόφαση της παρέας και όχι καθαρά δική του.

Στην δικιά μου εποχή, έκανα ότι είναι δυνατόν για να πάω. Τότε δεν πηγαίναμε σημαιοφόροι και παραστάτες, λόγω βαθμών, αλλά έπαιρναν τους πιο ψηλούς και εγώ έχανα από χέρι...
Ήταν χαρά μου που πηγαίναμε στην Πλατεία Κυψέλης, να στεφανώσουμε το άγαλμα του Κωνσταντίνου Κανάρη. Δεν ξέρω αν σήμερα αν τα παιδιά, νοιώθουν καθόλου ρίγη συγκινήσεως, ίσως να μην έχουν τα ακούσματα, που είχαμε εμείς.

Πάντως και εγώ δεν θα έβαζα το παιδί μου, με το ζόρι να πάει στην παρέλαση, αν δεν το ένοιωθε
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
Jelipop (19-03-10)
  #3  
Παλιά 19-03-10, 11:14
Το avatar του χρήστη Jelipop
Jelipop Ο χρήστης Jelipop δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-03-10 11:23
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεν του λέει τίποτα η παρέλαση, να μην πάει. Φοβάμαι μόνο ότι αυτή είναι απόφαση της παρέας και όχι καθαρά δική του.

Στην δικιά μου εποχή, έκανα ότι είναι δυνατόν για να πάω. Τότε δεν πηγαίναμε σημαιοφόροι και παραστάτες, λόγω βαθμών, αλλά έπαιρναν τους πιο ψηλούς και εγώ έχανα από χέρι...
Ήταν χαρά μου που πηγαίναμε στην Πλατεία Κυψέλης, να στεφανώσουμε το άγαλμα του Κωνσταντίνου Κανάρη. Δεν ξέρω αν σήμερα αν τα παιδιά, νοιώθουν καθόλου ρίγη συγκινήσεως, ίσως να μην έχουν τα ακούσματα, που είχαμε εμείς.

Πάντως και εγώ δεν θα έβαζα το παιδί μου, με το ζόρι να πάει στην παρέλαση, αν δεν το ένοιωθε

Οι νέοι (ίσως κ μεις καμιά φορά δν βγάζω τον εαυτο μου απέξω) έχουν χάσει το νόημα πολλών πραγμάτων ..
Εγώ θα ήθελα τα παιδιά μου να κάνουν παρέλαση .. να τιμούν την χώρα τους ..

Μόνο που έχω στα αυτιά τον ήχο των τυμπάνων κ των μουσικών τραγουδιών απο τα μεγάφωνα , συγκινούμαι ..
__________________
Χαμογελάτε ... κάνει καλό ...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-03-10, 13:25
HelenA Ο χρήστης HelenA δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-02-13 13:12
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Στην δική μου εποχή, ήταν χαρά και τιμή να λαμβάνουμε μέρος στις παρελάσεις. Στο Δημοτικό φορούσαμε πάνινα άσπρα παπούτσια και τα βάφαμε επιμελώς με camel άσπρο. Αργότερα στο Γυμνάσιο με μπλέ φούστα στο ύψος του γονάτου το άσπρο πουκάμισο και από πάνω το μπλέ πουλόβερ, τα άσπρα καλτσάκια και η μπλέ κορδέλλα στα μαλλιά, ήταν μια όμορφη στολή με τα χρώματα της Σημαίας μας.
Είμασταν υπερήφανοι και πραγματικά μας έπιανε ρίγος από τον πατριωτισμό που είχαμε. Διδαχθήκαμε από τους δασκάλους αλλά και από την οικογένεια ν'αγαπάμε την πατρίδα και το νόημα της παρέλασης.
Αυτά δίδαξα και στην κόρη μου και όντως ήταν πολύ υπερήφανη όταν συμμετείχε στην παρέλαση. Ψηλό παιδί όπως ήταν την καμάρωνα στις δύο πρώτες θέσεις ή ως τυμπανίστρια.Ελπίζω να μεταδώσει την αγάπη αυτή και στα δικά της παιδιά. Μεγαλύτερη χαρά όμως και απερίγραπτη συγκίνηση που ένιωθα ήταν όταν συμμετείχε και η κόρη κι ο σύζυγος μου στην παρέλαση, τα δάκρυα κυλούσαν από τα μάτια τα χέρια τρέμανε και δεν μπορούσα καν να χειροκροτήσω. Τί μου θυμήσατε τώρα....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη HelenA : 20-03-10 στις 09:14
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην HelenA για αυτό το μήνυμα:
  #5  
Παλιά 19-03-10, 13:32
marakos Ο χρήστης marakos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-03-12 20:31
Φύλο: Άντρας
Απεναντίας εγώ την απέφευγα,προτιμώντας την απουσία.Ημουνα βλέπετε πολύ ντροπαλός,αλλά και τεμπελάκος.Αν θέλουν κάποια παιδιά να παρελάσουνε,ας παρελάσουνε.Αλλά δικαίωμα ειναι και των αλλων να λουφάρουνε.
Θα προτιμούσα,να κάνανε μια σχολικη γιορτή με θεατρικές αναπαραστάσεις της επανάστασης και των ηρώων της.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-03-10, 13:56
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 13:24
Φύλο: Άντρας
Ελάτε τώρα... γιατί κρύβεστε πίσω απ' το δάχτυλό σας;

Το θέμα της άρνησης των παιδιών να συμμετάσχουν στις παρελάσεις, έχει να κάνει, κατά την άποψή σας, με τη σωματική κούραση ή τη τεμπελιά;
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-03-10, 14:14
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μερικων ναι, μερικων οχι
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-03-10, 14:16
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελάτε τώρα... γιατί κρύβεστε πίσω απ' το δάχτυλό σας;

Το θέμα της άρνησης των παιδιών να συμμετάσχουν στις παρελάσεις, έχει να κάνει, κατά την άποψή σας, με τη σωματική κούραση ή τη τεμπελιά;
Ο δικός μου βαριέται ... στάνταρ!
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-03-10, 15:07
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
...νομίζω πως δεν είναι τόσο διακριτοί όσο θα θέλαμε οι δύο όροι... ένδειξης και απόδειξης. Πίσω από την ένδειξη ότι αφού παρελαύνω, σημαίνει και πως αγαπώ ''σωστά'' την πατρίδα μου... ή πως πίσω από την ένδειξη ότι ΔΕΝ παρελαύνω, αυτό δεν σημαίνει και σώνει και καλά την έλλειψη αγάπης και σεβασμού και ευχαριστίας των ανθρώπων που θυσιάστηκαν για μας την 25η Μαρτίου και όλη εκείνην την εποχή θυσιών και αγώνων.

Είναι τελικά η παρέλαση όντως μια ένδειξη, παρά απόδειξη, ιδιαιτέρως όταν γίνεται με το ''έτσι πρέπει'' (δλδ ασυνείδητα). Η Ελλάδα σήμερα και πάντοτε, ζητούσε ''άλλες'' αποδείξεις αγάπης της. Το θέμα όμως στρέφει προς τα αλλού όταν ο καθένας κάνει ό,τι του κατέβει ''αποδεικνύοντας έτσι την αγάπη του. Χάνεται το συλλογικό για χάριν του ατομικού, για να μην ακριβολογήσουμε, ότι θυσιάζονται συλλογικές τυπικές εκδηλώσεις για χάριν του ατομικιστικού ΟΧΙ ΠΑΝΤΑ ευστόχου του ουσιαστικού. Γιατί, πίσω από οποιουσδήποτε ''θεατρινισμούς'' (σκετσάκια ή παρελάσεις) μπορεί να χαθεί η ουσία, που είναι η μνήμη και η θέληση διατήρησης ή απόκτησης (ανά εποχή με τους δικούς της δυνάστες...) ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ.

Θα μπορούσαμε να καθαρίσουμε το ήδη υπάρχον ποτήρι (σχήμα - καλούπι) και να του προσθέσουμε το ελλείπον ξεδιψαστικό νερό, (ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΕΛΛΕΙΠΕΙ) παρά να σπάμε και καταργούμε το ποτήρι με πρόφαση ότι εμάς μας ενδιαφέρει ΜΟΝΟ ΤΟ ΝΕΡΟ... βάζοντάς το που; στις παλάμες του καθενός;

...μπορεί να είναι λογικό αλλά όχι, σίγουρα όχι, ΔΕΝ είναι συλλογικό. Και η πατρίδα νομίζω, με τις εκδηλώσεις μνήμης της, είναι συλλογική δύναμη κι όχι ατομική έκφραση.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-03-10, 15:48
Το avatar του χρήστη justin
justin Ο χρήστης justin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 01-02-24 07:20
Φύλο: Άντρας
/www.youtube.com/watch?v=o5z108veNAg
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:43.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.