Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 02-09-08, 22:37
Το avatar του χρήστη xymox
xymox Ο χρήστης xymox δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-01-17 17:51
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Κατα εμε, αυτο που θα επρεπε να εχουν σαν μαθημα ειναι τι ειναι πιστη στον Θεο, δεν εχει σημασια η θρησκεια....να μαθαινουν τα σωστα και τα λαθος και παει λεγοντας....στο κατω κατω, ενας Θεος υπαρχει παντου,ασχετα πως τον λεει το καθε πολιτισμο η "θρησκεια"....και οι αγιοι ανθρωποι ητανε που ειχανε πιστη...και τα θαυματα συμβαινουν ειτε μερικου θελουν να πιστεουν ειτε οχι.Αλλα η πιστη ειναι μεσα σου....αρα μαλλον λαθος εκφραστηκα....μαθημα θα επρεπε να ειναι σχετικο με τις γνωσεις περι κατι ανωτερου συν γνωσεις περι αγιων και τλπ...για να υπαρχει μια κεντρικη ιδεα .
Ολα τα αλλα, απο μεσα μας πηγαζουνε και πρεπει να ειναι ελευθερης βουλησης
__________________
-Pay no mind to those who talk behind your back, it simply means you are two steps ahead. http://s8.bitefight.gr/c.php?uid=26229
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-09-08, 22:35
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Το θέμα είναι στην ενότητα ‘’εκπαίδευση’’ αλλά, χαλαρά μπορεί να φιλοξενηθούν εδώ, δυο σκέψεις παραπάνω, σε συνέχεια των ήδη υπαρχουσών απαντήσεων – τοποθετήσεων.

Εφόσον τα θρησκευτικά που ήδη διδάσκονται, δεν είναι ομολογιακού τύπου (ή παρεξηγημένης ταμπελοποίησής τους, ως κατήχησης) δεν θα έπρεπε να γίνεται θέμα, καθώς ο σκοπός της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης είναι να παρέχει στους μαθητές ολόπλευρη παιδεία γι’ αυτό και η συμμετοχή σ’ όλα ανεξαιρέτως τα μαθήματα λογικά καλώς μέχρι τώρα, ήταν υποχρεωτική.

Η αλλαγή σε προαιρετικό ακόμη μελετάται, καθώς βρισκόμαστε στην τρίτη ή τέταρτη εγκύκλιο ‘’εξηγήσεων’’.

Κανείς δεν αμφισβητεί ότι η Αλήθεια είναι μέσα μας. Κι η Βασιλεία του Θεού (πάλι) εντός ημών εστί… αλλά! ποιος σε αυτήν την εποχή κοιτάζει προς τα μέσα; όταν έξω (κατά τον Νασρεντίον χότζα) έχει περισσότερο φως;;; γιατί το συζητάμε όταν έχει δοθεί αμαχητί η απόλυτη εξουσιοδότηση κατανοήσεως και αντιλήψεως του κόσμου ακόμη και του Θεού στα εξωτερικά αισθητήρια και εργαλεία, χωρίς διάθεση ενεργοποιήσεως της εσωτερικής διαισθήσεως;;;

Από την άλλη συνηθίζεται (αλλά δεν είναι σοφό) να εκμηδενίζεται η αντικειμενική Αλήθεια για χάριν της υποκειμενικής, ότι τάχα ΔΕΝ υπάρχει αντικειμενική Αλήθεια. Τότε γιατί ήλθε Ο Κύριος και θυσιάστηκε; αν ο καθένας αυτοεκτιμά τον ίδιό του τρόπο και τον εξωραϊζει - καθαγιάζει χωρίς να μελετά – ρωτά για κάτι αντικειμενικότερο ( ;! ) το λέει και η λέξη, ιδιοτροπεί. (σε σύνδεση με το άλλο thread, προτεσταντίζει, καθώς εξηγεί τις Γραφές, όπως νομίζει…)

Αν τέλος, όλες οι αλήθειες βρίσκονται μέσα μας, τι τους θέλουμε τους εκπαιδευτές; Φυσικά όμως η παραπάνω πρόταση χωλαίνει από πλευράς κοινής λογικής, οπότε αυτοί (οι δάσκαλοι) δεν καταργούνται και ούτε είναι σωστό να υποβαθμίζεται η εργασία τους.

Κάποιο παληκάρι ξεκίνησε ένα thread για την έκτη αίσθηση αλλά δεν ευδοκίμησε.

Αν (στα εξωτερικά) όλα τα μάτια των ανθρώπων και γενικότερα αισθητήρια, δεν βλέπουν – αισθάνονται τέλεια, δεν έχουμε ψευδαίσθηση αν πιστεύουμε ότι εσωτερικά όλοι είναι τέλειοι και ορθοί; διεκδικώντας και οι χίλιες υποκειμενικές αλήθειες το αλάθητο, δλδ βαθμολογούνται αδιακρίτως με το ‘’άριστα’’;!. Αν η οξύτητα όρασης – ακοής διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο και ‘’υπάρχουν’’ βοηθήματα εξωτερικά (γυαλιά, ακουστικά… επεμβάσεις), ποια είναι εκείνη η νοοτροπία που αρνείται να δεχτεί αυτό το βοήθημα. Γενικά πιστεύω πως είναι η φαντασία, ο εγωισμός, η ημιμάθεια, η επανάπαυση.

Όσο κάποιος αντιλαμβάνεται το κακό που προξενεί η παραπάνω υιοθέτηση, αντιδρά. Μακάρι ευστόχως, προσθέτοντας στη ζωή του Αλήθεια, καθώς αυτή αναιρεί την ισχύ της φαντασίας σε σχέση με την αληθοφάνεια που την επαυξάνει και την εδραιώνει. Καταργώντας τις σκιές του εγωισμού, πληρούμενος ο εαυτός του με Φως. Βιώνοντας γνώσεις που καταργούν το επικίνδυνο της ημιμάθειας και όχι γνωρίζοντας απλές γνώμες και όλα τα παραπάνω, με λίγο φιλότιμο αγώνα.

...Γνώσεσθε την Αλήθεια και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς. (Ιωαν. η’32).

Νομίζω πως δεν πρέπει να έχουμε την απαίτηση της πλήρους αποκαλύψεως της Αληθείας από τον καθηγητή των θρησκευτικών στα παιδιά μας, αλλά όπως είπα και παραπάνω, την με σεβασμό τοποθέτηση ενός μικρού σπόρου στην ψυχή τους, ώστε αυτό να αποδώσει στον καιρό του φύλλα και ωφέλιμους καρπούς. Καρπός Αληθείας, Αγάπης που δίνουν την πραγματική ελευθερία.

Όσον αφορά την πρόταση της καλής μας φίλης χυμοχ να δίνουν οι καθηγητές την διάκριση μεταξύ καλού και κακού αυτό δεν είναι εκπαιδευτική αρχή, που εν μέρει μπορεί να μεταγγιστεί, αλλά αποτέλεσμα και χάρι. Είναι καρδιακή ενέργεια και όχι ΜΟΝΟ νοητική, ξεκινώντας από αυτόν.

Κι επειδή με το ζόρι αυτά τα πράματα δεν γίνονται, ισχύοντας το εάν τις θέλει…. μου θυμίζει ένα σχετικό γεγονός στα προσκοπάκια:
Ο οδηγός λέει την μια ημέρα
- να κάνετε παιδιά μου το καλό.
- τι είναι καλό; (ρωτάνε τα παιδάκια)
- να! π.χ. μια καλή πράξη, είναι να περάσετε μια γιαγιά στο απέναντι πεζοδρόμιο.
Την ίδια μέρα ξεχύθηκαν στους δρόμους με ιδιαίτερο ζήλο, για να κάνουν το καλό.
Την επόμενη ημέρα, ρωτάει ο κύριος τον Γιαννάκη.
- τι καλή πράξη έκανες;
- πέρασα μια γιαγιά στο απέναντι πεζοδρόμιο.
- ωραία! μπράβο! εσύ Γιωργάκη;
- βοήθησα τον Γιαννάκη να περάσουμε την γιαγιά.
- μπράβο. Εσύ Ελενίτσα;
- βοήθησα τον Γιαννάκη και τον Γιωργάκη να περάσουμε τη γιαγιά απέναντι.
- εσύ Θανάση; βοήθησα τον Γιαννάκη τον Γιωργάκη και την Ελενίτσα, να περάσουμε τη γιαγιά απέναντι.
….
- μα γιατί τόσοι πολλοί χρειαστήκατε για να περάσετε την γιαγιά;
και όλα με μια φωνή:
- μα δεν ήθελε να περάσει …

…με το ζόρι δεν γίνονται αυτά. Χωρίς ελευθερία, δλδ με τη βία, το ‘’καλό’’ σταματά να είναι καλό, ή δεν γίνεται με καλό τρόπο.

Σεβόμενος το πτυχίο και τις ιδιαίτερες γνώσεις κάθε επαϊοντος καθηγητή, εμπιστεύομαι την παιδειά του παιδιού μου, στο σχολείο. Για κάλυψη των αναγκών της εποχής, το στέλνω και στο φροντιστήριο… του αγοράζω βοηθήματα, του λέω και καμμιά σχετική κουβέντα, (όπου μπορώ να βοηθήσω).

Αν αυτό γίνεται σε όλα τα μαθήματα, γιατί να μην γίνεται και στα θρησκευτικά; ούτε εξαντλούνται ΜΟΝΟ στον καθηγητή, ούτε αναλαμβάνουμε μόνοι μας ιδιοτρόπως, χωρίς βοηθήματα την παιδεία. Τα καλύτερα βοηθήματα είναι οι βίοι αγίων, θαύματα, γεροντικό, φιλοκαλία και λοιπά κατά τάξη και ετοιμότητα, που βοηθούν στο πέρασμα. Αν κάποιος επιμένει να το θεωρεί ανούσιο, έχει παράδειγμα προς αποφυγή. Τα προσκοπάκια…
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-09-08, 22:45
Το avatar του χρήστη giannis.@
giannis.@ Ο χρήστης giannis.@ δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-01-18 23:09
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από xymox Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατα εμε, αυτο που θα επρεπε να εχουν σαν μαθημα ειναι τι ειναι πιστη στον Θεο, δεν εχει σημασια η θρησκεια....να μαθαινουν τα σωστα και τα λαθος και παει λεγοντας....στο κατω κατω, ενας Θεος υπαρχει παντου,ασχετα πως τον λεει το καθε πολιτισμο η "θρησκεια"....και οι αγιοι ανθρωποι ητανε που ειχανε πιστη...και τα θαυματα συμβαινουν ειτε μερικου θελουν να πιστεουν ειτε οχι.Αλλα η πιστη ειναι μεσα σου....αρα μαλλον λαθος εκφραστηκα....μαθημα θα επρεπε να ειναι σχετικο με τις γνωσεις περι κατι ανωτερου συν γνωσεις περι αγιων και τλπ...για να υπαρχει μια κεντρικη ιδεα .
Ολα τα αλλα, απο μεσα μας πηγαζουνε και πρεπει να ειναι ελευθερης βουλησης
Τα εχεις καλύψει όλα..
Πιστέυω οτι συμφωνούν πολλοί μαζί σου, άσχετο αν δεν τολμούν να το πούν.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-10-08, 18:28
Το avatar του χρήστη kaneda
kaneda Ο χρήστης kaneda δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-03-23 13:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Με την ίδια λογική (δηλαδή ότι λόγω πεποιθήσεων του καθενός δεν πρέπει να διδάσκεται το μάθημα) και ένας που είναι θρησκόληπτος θα πρέπει να εξαιρεί τα παιδιά του με υπεύθυνη δήλωση από τη διδασκαλία άλλων μαθημάτων (βλέπε χημεία, φυσική, μαθηματικά) αφού τέτοιου είδους μαθήματα είναι αντίθετα στις πεποιθήσεις και τα πιστεύω του. Προσωπικά ούτε τις εκκλησίας είμαι ούτε από αυτούς που πάνε κόντρα σε όλα, αλλά ολόκληρη αυτήν την προσπάθεια που κάνουν κάποιοι με τόσο σθένος μου προκαλεί ερωτήματα.
Τέλος πάντων, ο καιρός θα δείξει! Από ότι φαίνεται η ιστορία δεν έχει διδάξει κάποια πράγματα σε μερικούς που θέλουν την ισοπέδωση των πάντων!

Υ.Γ: Πάντα η ταπεινή μου γνώμη!
__________________
-=Cogito Ergo Sum=-
https://www.facebook.com/sdeligiannidis
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-10-08, 18:50
Το avatar του χρήστη xymox
xymox Ο χρήστης xymox δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-01-17 17:51
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Με την ίδια λογική (δηλαδή ότι λόγω πεποιθήσεων του καθενός δεν πρέπει να διδάσκεται το μάθημα) και ένας που είναι θρησκόληπτος θα πρέπει να εξαιρεί τα παιδιά του με υπεύθυνη δήλωση από τη διδασκαλία άλλων μαθημάτων (βλέπε χημεία, φυσική, μαθηματικά) αφού τέτοιου είδους μαθήματα είναι αντίθετα στις πεποιθήσεις και τα πιστεύω του.

Αχα...και μηπως δεν το κανουν ηδη εδω και καιρο? Με το συμπαθειο δηλαδη, αλλα εισαι λιγο εκτως μου φαινεται
__________________
-Pay no mind to those who talk behind your back, it simply means you are two steps ahead. http://s8.bitefight.gr/c.php?uid=26229
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-10-08, 19:44
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από xymox Εμφάνιση μηνυμάτων
Αχα...και μηπως δεν το κανουν ηδη εδω και καιρο? Με το συμπαθειο δηλαδη, αλλα εισαι λιγο εκτως μου φαινεται
Ποιος είναι εντός και ποιος εκτός; Αυτό πως το προσδιορίζεις; Τα μηνύματα που γράφουμε εδώ, αφορούν όλους μας. Εγώ άλλα τα θεωρώ εκτός ή εντός, αλλά μόνο για μένα, για την θεωρία μου, για την άποψη μου.

Έχουμε όλοι την άνεση να εκφράσουμε τις σκέψεις μας ή θα πρέπει να συμβαζίζει, με την άποψη του ενός;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
pazo (12-10-08)
  #22  
Παλιά 12-10-08, 20:24
Το avatar του χρήστη argoum
argoum Ο χρήστης argoum δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-12 21:33
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από kaneda Εμφάνιση μηνυμάτων
Με την ίδια λογική (δηλαδή ότι λόγω πεποιθήσεων του καθενός δεν πρέπει να διδάσκεται το μάθημα) και ένας που είναι θρησκόληπτος θα πρέπει να εξαιρεί τα παιδιά του με υπεύθυνη δήλωση από τη διδασκαλία άλλων μαθημάτων (βλέπε χημεία, φυσική, μαθηματικά) αφού τέτοιου είδους μαθήματα είναι αντίθετα στις πεποιθήσεις και τα πιστεύω του. Προσωπικά ούτε τις εκκλησίας είμαι ούτε από αυτούς που πάνε κόντρα σε όλα, αλλά ολόκληρη αυτήν την προσπάθεια που κάνουν κάποιοι με τόσο σθένος μου προκαλεί ερωτήματα.
Τέλος πάντων, ο καιρός θα δείξει! Από ότι φαίνεται η ιστορία δεν έχει διδάξει κάποια πράγματα σε μερικούς που θέλουν την ισοπέδωση των πάντων!

Υ.Γ: Πάντα η ταπεινή μου γνώμη!
Κανένα από τα παραπάνω δεν έχει περιεχόμενο αντίθετο με τη θρησκεία (τουλάχιστον τον Ορθόδοξο Χριστιανισμό). Στο ποσοστό που αυτά τα μαθήματα διδάσκουν την επιστημονική γνώση του αντικειμένου τους και όχι τις προσωπικές απόψεις των διδασκόντων.
Ο μύθος της αντίθεσης θρησκείας και επιστήμης έχει ξεπεραστει από τη δεκαετία του 1960.

Με την ευκαιρία να αναφερθώ και στην ουσία του θέματος.
Η δυνατότητα των γονιών να εξαιρούν τα παιδιά τους από το μάθημα των θρησκευτικών (λόγω διαφορετικών θρησκευτικών απόψεων) υπήρχε πάντοτε (τουλάχιστον την τελευταία 25ετία που παρακολουθώ το συγκεκριμένο θέμα).
Με μια "δήλωση του νόμου" μπορούσε κάποιος Μουσουλμάνος, Ρωμαιοκαθολικός, Μάρτυς του Ιεχωβά, Βουδιστής κλπ να ζητήσει την εξαίρεση του παιδιού του από το μάθημα, αρκεί να ανέφερε το λόγο (το διαφορετικό θρήσκευμα).
Αργότερα με τους νόμους περί ισότητας και την αναβάθμιση της έννοιας των προσωπικών δεδομένων, μπορούσε να κάνει το ίδιο και κάποιος που δήλωνε "΄αθεος" και δεν ήθελε τα παιδιά του να διδάσκονται κανένα θρήσκευμα.
Αυτά ίσχυαν μέχρι την τελευταία εγκύκλιο του ΥΠΕΠΘ.
Με αυτήν, το μόνο που αλλάζει είναι ότι κάποιος μπορεί να ζητήσει την απαλλαγή του παιδιού του από το μάθημα, χωρίς να χρειάζεται να γράφει το λόγο (και σωστά, μιας και οι θρησκευτικές πεποιθήσεις του καθενός θεωρούνται προσωπικό δεδομένο).

Στην πράξη δηλαδή δεν αλλάζει κάτι ουσιαστικό. Ότι το μάθημα γίνεται "προαιρετικό" είναι περισσότερο τηλεοπτικό απόφθεγμα παρά πραγματικότητα.
Βέβαια, δεδομένου και του θορύβου που έγινε και του μηνύματος που πέρασε προς τα έξω από τα χαζοκούτια, έχει αξία να δούμε πόσοι θα φροντίσουν να κάνουν αυτή τη δήλωση εξαίρεσης. Κατά τη γνώμη μου ελάχιστοι. Όχι γιατί οι Έλληνες γονείς είναι θρησκευόμενοι ή γιατί δεν υπάρχουν άθεοι στην Ελλάδα. Απλά και μόνο γιατί οι έλληνες γονείς είναι αδιάφοροι.Όχι μόνο για τα θρησκευτικά, αλλά γενικότερα με ότι έχει σχέση με το σχολείο του παιδιού τους. Και αυτό είναι σημαντικότερο πρόβλημα από το αν τα παιδιά διδάσκονται θρησκευτικά ή όχι
__________________
Πολλά δε θέλει ο άνθρωπος. Νάν' ήρεμος, νάν' άκακος λίγο φαΐ, λίγο κρασί, Χριστούγεννα κι Ανάσταση.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη argoum : 13-10-08 στις 23:31
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-10-08, 20:25
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από kaneda Εμφάνιση μηνυμάτων
και ένας που είναι θρησκόληπτος θα πρέπει να εξαιρεί τα παιδιά του με υπεύθυνη δήλωση από τη διδασκαλία άλλων μαθημάτων (βλέπε χημεία, φυσική, μαθηματικά) αφού τέτοιου είδους μαθήματα είναι αντίθετα στις πεποιθήσεις και τα πιστεύω του.
Δε γνωριζω καποια θρησκεια που να ειναι αντιθετη στην επιστημη ως εννοια. Τι εχεις στο μυαλο σου;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-10-08, 00:05
Το avatar του χρήστη epsilon
epsilon Ο χρήστης epsilon δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-07-09 22:42
Φύλο: Γυναίκα
Πάντως, υποχρεωτικό ή όχι, με τη βαθμολόγηση υπάρχει θέμα. Ένας καθηγητής θεολόγος σε λύκειο, είχε τα εξής τρία ισότιμα κριτήρια βαθμολογίας για το μάθημά του, που τα είχε κάνει γνωστά στους μαθητές του: Το βαθμό στο τεστ, τη συμμετοχή στην τάξη, την ηθική συμπεριφορά. Κάτι τέτοιο δεν είναι πιο σωστό από την επιβράβευση της παπαγαλίας ή την αυθαίρετη κρίση κάποιου ανάλογα με τις θρησκευτικές ή υπαρξιακές του πεποιθήσεις;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:54.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.