Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 13-01-07, 16:47
Βάγγος Ο χρήστης Βάγγος δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-11-09 22:32
Φύλο: Άντρας
Νομίζω κατ'αρχήν ότι, η παρουσίαση του <<16>>,από τον Xenioς, ήταν αρκετά βοηθητική ( τουλάχιστον για μένα), για να κατανοήσω καλύτερα....γιατί είμαι ενάντια στην αναθεώρησή του!!!(χα χα!). Να πω (ξανά) την γνώμη μου, γιατί νομίζω ότι δεν χρειάζεται αυτό το άρθρο αναθεώρηση.
1. Γιατί αν εστιάσουμε σε οποιοδήποτε κοινωνικό αγαθό (Υγεία, παιδεία, εργασία!! κ.λ.π.) το οποίο μετατράπηκε σε εμπόρευμα, δεν ωφέλισε το σύνολο της κοινωνίας, αλλά ένα μόνο <<κομμάτι>> της. Ωφέλισε όλους όσοι μπόρεσαν να αντέξουν στον ανταγωνισμό της αγοράς και ...επέζησαν!!!
2. Για πάρα πολλούς λόγους, η ιδιωτική πρωτοβουλία σε όλους τους τομείς, είναι σε ένα βαθμό λειτουργικότερη και αποτελεσματικότερη από την κρατική. Αυτό είναι αλήθεια. Αλλά με κόστος!!! Ποιό είναι αυτό? Η διεύρυνση των κοινωνικών ανισοτήτων και ο κατακερματισμός της κοινωνικής συνοχής!! Αυτές οι ανισότητες και ο διαρκής κατακερματισμός των κοινωνικών ομάδων, γεννούν ρουκέτες στην αμερικανική πρεσβεία, φανατικούς τρομοκράτες κάθε είδους,στρατιές ανέργων, στρατιές αναξιοποίητων ανθρώπινων και κοινωνικών πόρων κ.λ.π.
3. Έχουμε πράγματι να αποφασίσουμε ως κοινωνία, αν θέλουμε εκπαιδευτικούς <<κοινωνικούς (δημόσιους)λειτουργούς>> ή <<αμοιβόμενους προλετάριους>> . Αν η παιδεία ( η γνώση των παιδιών μας) θα είναι ένα κοινωνικά προστατευόμενο <<είδος>>, ή ένα <<ισότιμο>>( και κοινωνικά απροστάτευτο) εμπόρευμα, το οποίο υπόκειται στους νόμους της αγοράς, όποιοι και αν είναι αυτοί!
Ωστόσο, υπάρχει όντως μια πραγματικότητα. Η δημόσια παιδεία, θέλει πράγματι μεταρρυθμίσεις!!!! Ας τις κάνουμε!!! Με γνώμονα, όχι το <<κέρδος>>, αλλά το συνολικό κοινωνικό συμφέρον, τα παιδια, την προστασία της γνώσης,την ανάπτυξη του ανθρώπου και όχι της αγαοραίας αγοράς!!! Ας πιέσουμε όλοι προς αυτή την κατεύθυνση. Τα κόμματα, τις ορφανώσεις, τους φορείς, το κράτος και δεν ξέρω εγώ ποιόν άλλο. Διότι τα συμφέροντα περιμένουν <<στη γωνία>> να κερδοσκοπήσουν αδιαφορώντας για τις κοινωνικές συνέπειες που εμείς όλοι θα υποστούμε!!! Αυτή είναι η γνώμη μου και ευχαριστώ που μου δίνετε τον χώρο, να την καταθέτω ελεύθερα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Βάγγος : 13-01-07 στις 16:54
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 14-01-07, 01:53
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
...ένα προσχέδιο νομοθετικής παρέμβασης, για να ξέρουμε όλοι περί τίνος πρόκειται.

Ακριβώς αυτό είναι το θέμα κι όχι η κάθετη άρνηση της δημιουργίας ιδιωτικών πανεπιστημίων. Προσωπικά δεν αντιτάχθηκα στην αναγκαιότητα αλλά διατύπωσα τις επιφυλάξεις μου σχετικά με τις εγγυήσεις σωστής λειτουργίας. Διότι όλοι μας νομίζω οτι αγαπάμε τη μαμά Ελλαδίτσα (και δεν το λέω καθόλου ειρωνικά) αλλά και όλοι μας ξέρουμε οτι σ' αυτόν τον τόπο, όλα εξελίσσονται σε συναλλαγές, ανοικοκυρεψιές, ανευθυνότητες και εμπάθειες. Οχι οτι τώρα δεν υπάρχουν αλλά πώς διασφαλίζεται η μη επανάληψη στον ιδιωτικό τομέα;
( Κι όσο για τα υπάρχοντα ιδιωτικά σχολεία τα οποία ανέφερες Στέλιο, 1ον συνειδητοποίησες οτι είπες "όσοι έχουν να πληρώσουν, μορφώνονται"; Και 2ον επίτρεψέ μου να σου πω από εμπειρία οτι κι εκεί νοσεί η παιδεία. Μπαίνω σε τάξεις "μεγάλων" σχολείων και κλαίει η ψυχή μου για το επίπεδο τόσων παιδιών αλλά και τόσων εκπαιδευτικών.)
Η ουσία λοιπόν δεν έγκειται στο αν έχει θετικές πλευρές το ιδιωτικό πανεπιστήμιο. Ασφαλώς και έχει. Αλλά δεν έχει ξεκαθαριστεί επακριβώς ο "χάρτης" πάνω στον οποίο θα τοποθετηθεί.
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 14-01-07, 03:35
Βάγγος Ο χρήστης Βάγγος δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-11-09 22:32
Φύλο: Άντρας
Thanks!

Φυσικά και δεν χρειάζεται να είναι κανείς <<κάθετα αντίθετος>> σε τίποτε. Ωστόσο υπάρχουν πράγματα που δεν γίνεται να είσαι και με τον...<<χωροφύλαξ>> και με τον ...<<αστυφύλαξ>>. Προσπάθησα να εκφράσω τη γνώμη μου,η οποία συνίσταται στο ότι το να δημιουργείς <<ιδιωτικούς>> θεσμούς στη θέση των κοινωνικών, δεν επιλύεις, αλλά περιπλέκεις τη δυσκολία. Αυτά. Ίσως να ήμουν και υπερβολικά φλύαρος στο θέμα. Ευχαριστώ πάντως, για το χώρο που δώσατε και στην δική μου άποψη και για την υπομονή σας!!! χαιρομαι που ο διάλογος, ήταν αρκετά καλός, ανεξάρτητα του ότι το τελικό αποτέλεσμα του ήταν ότι <<συμφωνούμε ότι διαφωνούμε>>!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Βάγγος : 14-01-07 στις 03:37
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 14-01-07, 11:41
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Παρακολουθώ με ιδιαίτερη προσοχή τους φίλους που εκφράζουν απόψεις κατά της αναθεώρησης του άρθρου 16.

Εγώ σήμερα θα υποβάλω μερικά ερωτήματα και πραγματικά θα ήθελα ξεκάθαρες απαντήσεις αν το μπορείτε βέβαια.

1ον Σας είναι πιο λογικό για σας εσάς, κάθε χρόνο δεκάδες χιλιάδες Έλληνες να πηγαίνουν στο εξωτερικό για σπουδές;

2ον Σας είναι πιο λογικό να πληρώνουμε ξένα πανεπιστήμια αμφιβόλου ποιότητας σπουδών και με τον τρόπο αυτό να βρίσκουν δουλειά Βούλγαροι Σκοπιανοί και Ρουμάνοι; Αντί να τα πληρώνουμε στην Ελλάδα και να βρίσκουν δουλειά Έλληνες επιστήμονες;

3ον Σας είναι πιο λογικό, να λειτουργούν στην Ελλάδα δεκάδες παραρτήματα αγνώστου ταυτότητος, πανεπιστημίων του εξωτερικού, που να δίνουν τίτλους σπουδών και μεταπτυχιακά κουρελόχαρτα, χωρίς κανένα έλεγχο και υποδομή;

4ον Σας είναι λογικό, να λειτουργούν σε όλον τον κόσμο Ιδιωτικά Πανεπιστήμια και όχι στην χώρα μας;

Τέλος θα ήθελα να προσθέσω κάτι ψιθύρους, που με κάνουν να γελάω. Ο κύριος λόγος αντίδρασης στο 16 είναι ο εξής αστείος: Αφού εγώ (ή τα παιδιά μου) τελείωσα (ν) δημόσιο πανεπιστήμιο, γιατί τώρα να έρθουν και οι απόφοιτοι των ιδιωτικών και να μειωθεί η αγορά εργασίας; Αυτό μερικοί καλά θα κάνετε να το φοβάστε αν καταφέρουν μερικά ιδιωτικά να βάλουν καλές βάσεις, που εγώ το πιστεύω ακράδαντα, φτάνει να δώσουν στα ιδιωτικά Πανεπιστήμια πλήρη ελευθερία κινήσεων και να μην τα κάνουν μη κερδοσκοπικά αλλά φουλ κερδοσκοπικά, να έχει ο άλλος κίνητρο να κάνει την σωστή του επένδυση του.

Ότι γίνεται περίπου και σήμερα που οι μεγάλες εταιρείες δεν δέχονται αποφοίτους Ελληνικών Πανεπιστημίων ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΆΝΟΥΝ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 14-01-07, 13:27
Το avatar του χρήστη marge
marge Ο χρήστης marge δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-12-21 11:25
Φύλο: Άντρας
Υπάρχει ποτέ περίπτωση να "μαζευτεί" το μπάχαλο που δεκαετίες τυραννάει την παιδεία και ακούει στο όνομα εκπαίδευση, στη χώρα μας;
Καλά ονειροβατούμε;
Αν "θέλαμε" λύσεις υπήρχαν και υπάρχουν, στο τέλος τέλος ας "υιοθετήσουμε" ενα ήδη υπάρχον και λειτουργικό σύστημα από κάποια άλλη χώρα από τις τόσες που επιλέγονται ετησίος απο τους Έλληνες για εγγραφή σε εκεί εκπαιδευτικά ιδρύματα.
Να κάνουμε και να ράνουμε με το άρθρο 16, παρηγοριά στον άρρωστο μέχρι να βγεί η ψυχή του που λένε και στο χωριό μου!!!
__________________
iMac G5 20"/2.1/1.5GB/250GB/SD/AP/BT/ Mac OS X 10.5.4 (9E17)
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 14-01-07, 16:35
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Προσθετω:

Σας ειναι λογικο να μπαινουν σε Πανεπιστημιο μονο οσοι περναν τις Πανελληνιες;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 15-01-07, 10:07
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
πραγματικά θα ήθελα ξεκάθαρες απαντήσεις αν το μπορείτε βέβαια.

Θεωρώ τις ερωτήσεις σου λαϊκίστικες αν και έγινε σαφές απο όλους μας γιατί αντιδρούμε. Και το "αν το μπορείτε" είναι αρκετά υποτιμητικό για όλους όσοι συμμετέχουν σε αυτόν τον διάλογο και δεν συμφωνούν μαζί σου.


Και εξάλλου αγαπητέ Στέλιο, πές μου τόσα χρόνια τι εμπόδιζε τους φιλοπατρίδες ευεργέτες επιχειρηματίες να ιδρύσουν ιδιωτικά πανεπιστήμια ; Ο οποιοσδήποτε μπορεί να επενδύσει στην εκπαίδευση χωρίς να περιμένει την αναθεώρηση του συντάγματος. Βέβαια τα πτυχιά αυτά δεν θα έχουν την αναγνώριση του ελληνικού κράτους. Αυτό σημαίνει οτι η αγορά (την οποία ολοι σας αναγνωρίζετε και προσκυνάτε) μπορεί να καθορίσει αν το πτυχίο αυτό θα είναι καλύτερο απο το αντίστοιχο κρατικό.

Αρα μήπως ο καβγάς είναι για το πάπλωμα, δηλαδή την δυνατότητα εργασίας στο δημόσιο ; ! Ωραία οράματα έχουμε σαν έθνος.

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ότι γίνεται περίπου και σήμερα που οι μεγάλες εταιρείες δεν δέχονται αποφοίτους Ελληνικών Πανεπιστημίων ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΆΝΟΥΝ.
Μπορείς να το στηρίξεις κάπου αυτό ; Απο την προσωπική μου πείρα στην αγορά εργασίας, στο 90% των περιπτωσεων, ο οποιοσδήποτε προσωπάρχης θα επιλέξει τον απόφοιτο του ελληνικού πανεπιστημίου. Αυτή την στιγμή στην ελλάδα, το πλησιέστερο σε ιδιωτικό πανεπιστήμιο είναι το deree. Και μιλάμε για ίδρυμα που είναι χρόνια στον χώρο και έχει πραγματοποιήσει μεγάλες επενδύσεις και σε ανθρώπους και σε υποδομές. Εσύ θα προτιμούσες έναν απόφοιτο της ΑΣΟΕΕ ή του deree ?
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 15-01-07, 10:51
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεωρώ τις ερωτήσεις σου λαϊκίστικες αν και έγινε σαφές απο όλους μας γιατί αντιδρούμε. Και το "αν το μπορείτε" είναι αρκετά υποτιμητικό για όλους όσοι συμμετέχουν σε αυτόν τον διάλογο και δεν συμφωνούν μαζί σου.
Αποφεύγεις να απαντήσεις όμως Ανδρέα και θα επιμείνω στο αν μπορείτε γιατί απλά αρνείστε να δείτε την ουσία του θέματος. Μπορείς να απαντήσεις σε ουσιαστικά ερωτήματα Ανδρέα; Ο τρόπος που ξεφεύγεις υποβιβάζοντας τις ερωτήσεις μου σε λαικίστικές, φοβάμαι ότι κρύβει αδυναμία απάντησης στα ερωτήματα που έθεσα. Ας βγάλει ο καθένας το νόημα του.

Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εξάλλου αγαπητέ Στέλιο, πές μου τόσα χρόνια τι εμπόδιζε τους φιλοπατρίδες ευεργέτες επιχειρηματίες να ιδρύσουν ιδιωτικά πανεπιστήμια ;
Κάνεις λάθος καλέ μου φίλε, εγώ προσωπικά δεν ζητάω φιλοπάτριδες ευεργέτες, επενδυτές ζητάω να τα οικονομήσουν επενδύοντας στην παιδεία. Είμαι φύση αντίθετος με την ιδέα για μη κερδοσκοπικά πανεπιστήμια, εγώ τα θέλω να είναι κερδοσκοπικά, να κονομάνε χοντρά και μέσω του ανταγωνισμού να ανέβει η ποιότητα.

Εσύ ζητάς άλλα πράγματα, εγώ είμαι πιο προχωρημένος από τις θέσεις του Κώστα και του Γιώργου, απόλυτη ελευθερία στην ιδιωτική ανώτατη εκπαίδευση, μόνο έτσι σε λίγο καιρό θα ξεχωρίζουν τα ξινά από τα καλά.

Όσο για το Deree που μου έδωσες να το συγκρίνω με την σχολή μας, ξέρω ότι ξεκίνησε να προσλαμβάνει PhDάδες για καθηγητές και αυτό εμένα μου λέει πολλά.
Δεν ξέρω τι κάνουν σαν οικονομολόγοι, αλλά η σχολή management πάει εξαιρετικά καλά και έχουν ζήτηση μεγάλη από επιχειρήσεις.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 15-01-07, 11:43
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αγαπητοί "εχθροί της αναθεώρησης" και υποστηρικτές της κρατικής παιδείας, μπορείτε να μου απαντήσετε το εξής απλό;

Όπως έχει η κατάσταση αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα, θεωρείτε πραγματικά ότι όλοι έχουν το δικαίωμα στην τριτοβάθμια εκπαίδευση; Γιατί εγώ προσωπικά, για παράδειγμα, όταν τελείωσα το Λύκειο δεν είχα αυτό το δικαίωμα. Καταρχήν, διότι το αντικείμενο που ήθελα να σπουδάσω δεν υπήρχε σε κανένα Πανεπιστήμιο. Κατά δεύτερον θα έπρεπε να αξιολογηθώ από το σύστημα των Πανελλαδικών Εξετάσεων το οποίο ειδικά πριν 10-15 χρόνια ευνοούσε τους καλούς παπαγαλιστές και όχι απαραίτητα τους καλούς εν δυνάμει φοιτητές.

Επίσης, όταν έψαξα να βρω μεταπτυχιακό στην Ελλάδα, πάλι δεν είχα αντίστοιχο δικαίωμα διότι οι αγαπητοί καθηγητές του "φοβερού και τρανού" ΕΜΠ (θα έλεγα τίποτα πρωινιάτικα) είναι μια χαρά βολεμένοι στην πολυθρονάρα τους με τις μιζούλες τους και τη μεγαλειότητά τους να προτιμάει απόφοιτους τους ΕΜΠ (που γλύφουν και πιο όμορφα τον κ**ο τους) έναντι άλλων. Άρα πάλι παρέμεινα στο εξωτερικό όπου οι "κουτοφράγκοι" μου έκαναν προσφορές χωρίς καν να τους προτείνω εγώ κάτι. Μάλιστα ο "κουτοφράγκος" καθηγητής μου ήταν τόσο "αφελής" που μου έκανε την τιμή να βγάλει δημοσίευση με το όνομά μου πάνω αφού εγώ την είχα κάνει κατά κανόνα.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 15-01-07, 12:46
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάνεις λάθος καλέ μου φίλε, εγώ προσωπικά δεν ζητάω φιλοπάτριδες ευεργέτες, επενδυτές ζητάω να τα οικονομήσουν επενδύοντας στην παιδεία. Είμαι φύση αντίθετος με την ιδέα για μη κερδοσκοπικά πανεπιστήμια, εγώ τα θέλω να είναι κερδοσκοπικά, να κονομάνε χοντρά και μέσω του ανταγωνισμού να ανέβει η ποιότητα.
Εδω δε συμφωνω με τη σκεψη σου.. και στα κερδοσκοπικα ΙΕΚ υπαρχει ανταγωνισμος αλλα η ποιοτητα ειναι χαλια
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 15-01-07, 13:21
Βάγγος Ο χρήστης Βάγγος δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-11-09 22:32
Φύλο: Άντρας
Βαρετό-ίσως-αλλά αναγκαίο να ξαναειπωθει -ΟΧΙ

Αγαπητέ φίλε Xenios. Η απάντηση στα 3 πρώτα ερωτήματά σου είναι έν ξεκάθαρο <<ΟΧΙ>> Στο 4ο ερώτημα <<αν είναι λογικό να υπάρχουν παντού στον κόσμο ιδιωτικά πανεπιστήμια και στην Ελλάδα να μην υπάρχουν>> η απάντηση είναι <<ΝΑΙ>>.Εκτός και αν δεχτούμε τη λογική ΣΟΥ <<Επειδή όλοι κλέβουν άρα σίγουρα και λογικό είναι να κλέβει και ο Xenios>>!!!
Επειδή συχνά αναφέρεσαι (στο γνωστό πια) νεοφιλελεύθερο μοντέλο του παραγωγικού κύκλου << Μετατροπή προστατευόμνων αγαθών σε καθαρό εμπόρευμα- απελευθέρωση της αγοράς-ανταγωνισμός-ποιότητα-κοινωνική ωφέλεια>>, μπορώ να σου πώ ότι ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ!!!!! Δες τον τομέα της υγείας. Η Εμπορευματοποίηση της έκανε ποιτικότερη τη Δημόσια υγεία?Διότι νομίζω ότι η δημόσια υγεία έγεινε καλύτερη όπου αναβαθμίστηκε, οφείλεται σε 2 κυρίως λόγους που δεν έχουν καμία σχέση με την εμφάνιση ιδιωτικής υγείας. 1. Στις κοινωνικές πιέσεις και 2. Στο όπλο του πολίτη να ψηφίζει!!! (στη Δημοκρατία).
Για να μην φύγουν οι σπουδαστές μας στο εξωτερικό, να χάνουμε οικονομικούς και ανθρώπινους΄πόρους, δεν χρείάζεται ένας ιδιώτης για <<να μας βάλει τάξη> ( όπως ένας λοχίας στην <<φαυλοκρατίαν>>), αλλά εξυγίανση των πολιτικών, δημιουργία νέων μορφών συλλογικής έκφρασης, ανθρωποκεντρικός προσανατολισμός των πολιτικών συνολικά!!!!
Αυτά και συμφωνώ ότι <<ύφάκια>> του στυλ << ας μας πεί κάποιος >> κ.λ.π. -όπως λέει και ο φίλος Palsar, τουλάχιστον άστοχα. (πέρα από το ότι σε όσα ερωτήματα σου έχουν τεθεί, αποφεύγεις να απαντήσεις)!
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 15-01-07, 21:07
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Βάγγος Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Στις κοινωνικές πιέσεις και 2. Στο όπλο του πολίτη να ψηφίζει!!! (στη Δημοκρατία).
Ας μη υπηρχε Ευαγγελατος και....

Αρχική Δημοσίευση από Βάγγος Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να μην φύγουν οι σπουδαστές μας στο εξωτερικό, να χάνουμε οικονομικούς και ανθρώπινους΄πόρους, δεν χρείάζεται ένας ιδιώτης για <<να μας βάλει τάξη> ( όπως ένας λοχίας στην <<φαυλοκρατίαν>>), αλλά εξυγίανση των πολιτικών, δημιουργία νέων μορφών συλλογικής έκφρασης, ανθρωποκεντρικός προσανατολισμός των πολιτικών συνολικά!!!!
Μπορώ κι εγώ να σου βρω ιδανικές μη-ρεαλιστικές και αδύνατες λύσεις για όλα τα προβλήματα του κόσμου. ΠΧ αν υπηρχε κρατος προνοιας και ανακατανομη του πλουτου, αυτο θα ελυνε τη φτωχεια παγκοσμιως, επομενως να μη κανουμε ελεημοσυνες οι οποιες δε λυνουν το προβλημα

Δεν μπορείς να ξυπνήσεις ένα πρωί και να ψηφίσεις εξυγίανση των πολιτικών κλπ... πρακτικά τί μπορεί να γίνει;;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 15-01-07 στις 22:18
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 15-01-07, 21:47
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Βάγγος Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να μην φύγουν οι σπουδαστές μας στο εξωτερικό, να χάνουμε οικονομικούς και ανθρώπινους΄πόρους, δεν χρείάζεται ένας ιδιώτης για <<να μας βάλει τάξη> ( όπως ένας λοχίας στην <<φαυλοκρατίαν>>), αλλά εξυγίανση των πολιτικών, δημιουργία νέων μορφών συλλογικής έκφρασης, ανθρωποκεντρικός προσανατολισμός των πολιτικών συνολικά!!!!
Εμ δεν το γλιτώνω θα πάρω τα όρη τα άγρια βουνά :-)

Αυτή η πρόταση σου έχει ρεαλιστικές βάσεις; Έχει πιθανότητες εφαρμογής σήμερα; Εγώ το βλέπω σαν ιδέα μεσοπολέμου, κάτι σαν κολεκτιβοποίηση των πάντων :-)

Δημιουργία νέων μορφών συλλογικής έκφρασης σημαίνει άλλα πράγματα και απλά ανήκουν σε άλλες εποχές. Η δημοκρατία μας μια χαρά είναι πρέπει να την βελτιώσουμε απλά, δεν έχει ανάγκη άλλες εκφράσεις, εγώ που είμαι πιο παλιός της φοβάμαι αυτές τις άλλες…

Η δικιά μου κοσμοθεωρία είναι πιο εφαρμόσιμη φίλε μου, όσο γίνεται πιο μικρό κράτος, τίποτα δημόσιο όλα ιδιωτικά, με μια σημείωση όμως, το κράτος να παίζει τον ρόλο του βάζοντας σωστούς κανόνες, επιτηρώντας σωστά και αξιοκρατικά την σωστή λειτουργία του ιδιωτικού τομέα.

Ξεφύγαμε τελείως από το θέμα αλλά άξιζε :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 15-01-07, 22:24
Βάγγος Ο χρήστης Βάγγος δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-11-09 22:32
Φύλο: Άντρας
<<Άτιμοι>> τεχνοκρατάντζες!!!

Έχουν τελικά δίκιο οι τεχνοκρατάτζες επικοινωνιολόγοι ( και το φοβόμουν αυτό!) που λένε <<αυτό που λέτε, δεν ταυτίζεται με αυτό που ακούει ο άλλος>>. Λες ας πούμε <<νομίζω ότι χρειάζονατι Ν Ε Ε Σ μορφές συλλογικότητας>> κα ο άλλος ακούει <<ΩΧ!! Αυτός είναι οπαδός του Στάλιν, και θέλει να μας τον φέρει εδώ για να μας κολλεκτιβοποιήσει τα πάντα>>. Λες ας πούμε << Χρειάζονται νέες εκφράσεις>>. και ενώ του μιλάς για <<ΝΕΕΣ>>, αυτός ακούει <<μεσοπόλεμο>>!! Του μιλάς για κάτι μελλοντικό και εκείνος ανακαλεί ότι πιο αραχνιασμένο έχει καταδικαστεί στο παρελθόν!! Μπορείς έτσι να συνονοηθείς?? Μάλλον για το βουνό το βλέπω!
Έχει η πρότασή μου εφαρμογή σήμερα? Για να έχει πρέπει να την θέλουμε, να την θεωρούμε αναγκαία και χρίσημη και να είμαστε διατεθημένοι να κάνουμε κάτι γι αυτήν. Έχει εφαρμογή η πρότασή σου σήμερα? Μα το παράξενο είναι ότι ενώ την παρουσιάζεις ως <<νέα>>, εφαρμόζεται από τότε που εγκαταστάθηκε ως κύριο μέσο οικονομικής συναλλαγής η αγορά!!! 3 αιώνες πρίν!!! τόσο νέα!!
Αυτά!
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 15-01-07, 23:54
Το avatar του χρήστη kataki
kataki Ο χρήστης kataki δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-02-22 11:37
Φύλο: Γυναίκα
Angry

τελικά για αυτή την έρημη την Παιδεία κανείς δε νοιάζεταί πραγματικά. Κυρίως οι εκάστοτε ηγέσίες με τη στήριξη των ''ενημερωμένων'' πολιτών κάνουν ότι θέλουν. Πρώτη φορά είναι;Αν δεν ξεφύγουμε απο την πολιτική των μικροκομματικών συμφερόντων θα μείνουμε εκεί καμιά διακοσαριά χρόνια. αίσχος!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:08.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.