Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Τα δικαιώματα μας
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολόγηση: Αξιολόγηση θέματος: 1 Ψήφοι, 1,00 κατά μέσο όρο. Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 18-02-10, 16:09
Το avatar του χρήστη Wallace
Wallace Ο χρήστης Wallace δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-09-20 19:50
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείς να δώσεις σε παρακαλώ κάποια πηγή (*) που να επιβεβαιώνει ότι το ιταλικό ναυτικό βυθίζει πλοιάρια μεταναστών στη μέση της Μεσογείου με τον κόσμο μέσα;

(*) Πηγή είναι πχ site του ιταλικού κράτους, της ευρωπαϊκής ένωσης, το bbc, το in.gr, κάποια γνωστή μη-σκανδαλοθηρική εφημερίδα, κλπ. Πηγή δεν είναι μια ανάρτηση σε blog.
skynews μας κάνουνε; έχω κάτι σε http://news.sky.com/skynews/Home/Sky...00806412348960

αλλά με προκάλυψη μπορεί κάτι αντίστοιχο να συμβαίνει και σε τέτοιες περιπτώσεις... http://www.ethnos.gr/article.asp?cat...&pubid=2820752

έχω και διεθνιστές με πηγή από UN refugee aid organization στο http://www.wsws.org/articles/2009/au...ital-a27.shtml
__________________
Zu Risiken und Nebenwirkungen fragen Sie Ihren Arzt oder Apotheker.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Wallace : 18-02-10 στις 16:12
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to Wallace For This Useful Post:
mixanobios (18-02-10), stroumfita (18-02-10)
  #32  
Παλιά 18-02-10, 22:33
stroumfita Ο χρήστης stroumfita δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-01-12 22:11
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Wallace Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως στην περιοχή που μένουν ο Ξένιος και η Στρουμφίτα, θα έχει ενδιαφέρον να δούμε τι αλλαγές θα προκαλέσουν τα νέα δημοτικά συμβούλια...
Εγώ πάντως δεν θα ήθελα να τις δω αυτές τις αλλαγές.... ελπίζω μέχρι τότε να έχω αλλάξει πλανήτη!

Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Το έχω ξαναδιαβάσει να αναφέρεται ως "ορθή" αντιμετώπιση και αναρωτιέμαι...
Δεν ανέφερα ποτέ.. ούτε καν υπονόησα αυτή την αντιμετώπιση ως ορθή. Το ανέφερα απλώς για να δείξω τι συμβαίνει στα υπόλοιπα κράτη και ποιοί αντιμετωπίζουν τους μετανάστες καταπατώντας βασικά δικαιώματα.
Θα παραθέσω κάποιους συνδέσμους αλλά δεν πιστεύω να νομίζεις ότι σε κάθε ναυάγιο που συμβαίνει με λαθρομετανάστες - και όχι μόνο στην Μεσόγειο αλλά σε όλο τον κόσμο - θα βγει ο εκπρόσωπος της εκάστοτε χώρας να πει "αναλαμβάνω την ευθύνη".
http://www.guardian.co.uk/commentisf...ers-berlusconi
http://www.dw-world.de/dw/article/0,,4596990,00.html
http://www.telegraph.co.uk/news/worl...-minister.html
__________________
Μόνο με την καρδιά βλέπεις καλά. Την ουσία τα μάτια δεν τη βλέπουν."
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην stroumfita για αυτό το μήνυμα:
mixanobios (18-02-10)
  #33  
Παλιά 19-02-10, 12:04
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Η ερώτηση ήταν πολύ συγκεκριμένη: Βυθίζει το ιταλικό ναυτικό πλοιάρια μεταναστών στη μέση της Μεσογείου με τον κόσμο μέσα ναι ή όχι;

Τα λινκ που δώσατε είναι τα sky.com, ethnos.gr, wsws.org, guardian.co.uk, dw-world.de, telegraph.co.uk. Τα διάβασα όλα και απλώς... δε γράφουν τέτοιο πράγμα.

Σαφώς αναφέρεται ότι οι βάρκες ναυαγούν (λόγω καιρικών συνθηκών, το ίδιο γίνεται και στον Ατλαντικό) και ότι οι ιταλικές αρχές δεν αγκαλιάζουν τους πρόσφυγες σαν τους χαμένους αδελφούς τους και λόγω συμφωνίας με Λιβύη τους γυρίζουν πίσω στην Αφρική.

Σαφώς επίσης αναφέρεται ότι ο κ.Umberto Bossi είχε δηλώσει το 2003 ότι θέλει να "ακούσει τον ήχο των κανονιών". Βέβαια ο εν λόγω κύριος είναι αρχηγός της Lega Nord (Λέγκας του Βορρά...) και φυσικά μετά τη θύελλα το πήρε πίσω.

Γεγονός βύθισης βάρκας όμως δεν αναφέρεται. Άρα, αγαπητή stroumfita, αυτό δεν "συμβαίνει στα υπόλοιπα κράτη" και είναι ψέμματα ότι η Ιταλία "κάθε πλοίο λαθρομεταναστών το βουλιάζει".

Ο μόνος λόγος που επιμένω είναι επειδή διάβασα ότι όχι μόνο αυτό "συμβαίνει", δηλαδή είναι γεγονός, αλλά ότι αποτελεί "πρότυπο" και άρα θα έπρεπε να το πράξει και η δική μας χώρα.

Θέλω πραγματικά να πιστεύω ότι οι άνθρωποι είναι ακόμα σε θέση να ξεχωρίζουν τα γεγονότα, δηλαδή την πραγματικότητα, από τις υποθέσεις και τα ψέμματα...
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Archmage για αυτό το μήνυμα:
  #34  
Παλιά 21-02-10, 11:37
Το avatar του χρήστη Alaman
Alaman Ο χρήστης Alaman δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-07-18 15:29
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ερώτηση ήταν πολύ συγκεκριμένη: Βυθίζει το ιταλικό ναυτικό πλοιάρια μεταναστών στη μέση της Μεσογείου με τον κόσμο μέσα ναι ή όχι;


h.co.uk[/URL]. Τα διάβασα όλα και απλώς... δε γράφουν τέτοιο πράγμα.

Σαφώς αναφέρεται ότι οι βάρκες ναυαγούν (λόγω καιρικών συνθηκών, το ίδιο γίνεται και στον Ατλαντικό) και ότι οι ιταλικές αρχές δεν αγκαλιάζουν τους πρόσφυγες σαν τους χαμένους αδελφούς τους και λόγω συμφωνίας με Λιβύη τους γυρίζουν πίσω στην Αφρική.

Σαφώς επίσης αναφέρεται ότι ο κ.Umberto Bossi είχε δηλώσει το 2003 ότι θέλει να "ακούσει τον ήχο των κανονιών". Βέβαια ο εν λόγω κύριος είναι αρχηγός της Lega Nord (Λέγκας του Βορρά...) και φυσικά μετά τη θύελλα το πήρε πίσω.

Γεγονός βύθισης βάρκας όμως δεν αναφέρεται. Άρα, αγαπητή stroumfita, αυτό δεν "συμβαίνει στα υπόλοιπα κράτη" και είναι ψέμματα ότι η Ιταλία "κάθε πλοίο λαθρομεταναστών το βουλιάζει".

Θέλω πραγματικά να πιστεύω ότι οι άνθρωποι είναι ακόμα σε θέση να ξεχωρίζουν τα γεγονότα, δηλαδή την πραγματικότητα, από τις υποθέσεις και τα ψέμματα...
Αγαπητέ φίλε , το ότι η Ιταλία έστειλε στον πάτο της θάλασσας αρκετά σκάφη με λαθρομετανάστες , είναι κοινό μυστικό στην Ιταλία !
Οι Ιταλοί βέβαια χαίρονται για αυτό (κρυφά) !
Έχουν αλλοδαπούς στην χώρα τους 1 με 2 % ( εμείς πόσο έχουμε αλήθεια ? )

Σκηνές απο την καταβύθηση μεγάλου πλοίου με λαθρομετανάστες , το ζήσαμε ζωντανά , απο βίντεο που έκανε τον γύρο του κόσμου , όχι σε ογδόντα ημέρες , αλλά σε λίγα λεπτά !
Έκανε πάταγο παγκόσμια !
Εάν δεν το είδες εσύ δεν φταίει η φίλη μας , η οποία προφανώς το είδε !
Βέβαια γρήγορα θαφτικε και διαψευστικές ανακοινώσεις για προβοκάτσια
υπήρξαν σωρός , όμως οι μαρτυρίες αυτών που επέζησαν ήταν καταπέλτης !
Δυστυχώς όλοι το πέρασαν στο ντούκου , όπως συνήθως γίνεται για τα άλλα Κράτη !
Εάν το είχε κάνει Ελληνική Ακταιωρός , η χώρα μας θα ήταν θαμένη σε εκείνο το σημείο !!!!

Το Θέμα είναι ότι οι γείτονές μας , ότι θεωρούν ασύμφορο για τις χώρες τους ή συμφέρον ,(πρόσφυγες , κακοποιοί , πράκτορες ) με οργανωμένο σχέδιο τους προοθούν στην χώρα μας (πολλές φορές με οδηγίες , τα κινητά να είναι καλά ) και εμείς λογω της ποιότητάς μας , σαν Λαός με ευαισθησίες , τους υποδεχόμαστε σαν συνανθρώπους , τους βοηθάμε πολλές φορές περισσότερο και απο τους συνέλληνες που πιθανόν να έχουν ανάγκη , με αποτέλεσμα να έχει γίνει η Πατρίδα μας πώλος έλξεως κάθε κακοποιού και κατατρεγμένου !!!!

Έχουμε Φθάσει αισίως στο 20 % ! (επίσημα στοιχεία)

Τα συμπεράσματά σας παρακαλώ και τις προτάσεις σας !!!!!!
__________________
Δυοίν λεγόντοιν θατέρου Θυμουμένου ο μή αντιτείνων τοις λόγοις Σοφότερος
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 21-02-10, 14:55
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Alaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Το Θέμα είναι ότι οι γείτονές μας , ότι θεωρούν ασύμφορο για τις χώρες τους ή συμφέρον ,(πρόσφυγες , κακοποιοί , πράκτορες ) με οργανωμένο σχέδιο τους προοθούν στην χώρα μας (πολλές φορές με οδηγίες , τα κινητά να είναι καλά ) και εμείς λογω της ποιότητάς μας , σαν Λαός με ευαισθησίες , τους υποδεχόμαστε σαν συνανθρώπους , τους βοηθάμε πολλές φορές περισσότερο και απο τους συνέλληνες που πιθανόν να έχουν ανάγκη , με αποτέλεσμα να έχει γίνει η Πατρίδα μας πώλος έλξεως κάθε κακοποιού και κατατρεγμένου !!!!

Έχουμε Φθάσει αισίως στο 20 % ! (επίσημα στοιχεία)
Το Θέμα (και γι΄αυτό όπως και για άλλα) είμαστε εμείς κι όχι οι γείτονες. Έχουμε μια τάση να βάζουμε τις ευθύνες, αυτές που πάντα μας αναλογούν (είτε αφορά διαπροσωπικές σχέσεις, είτε κοινωνικές, είτε ως πολίτες και σε οποιοδήποτε άλλο επίπεδο), στους "απέναντί" μας (...συντρόφους, συμπολίτες, γείτονες της χώρας μας!)

Σε διαβεβαιώνω ότι η διακίνηση λαθρομεταναστών γίνεται ως επί το πλείστον από Έλληνες, εξάλλου εμείς είμαστε οι περσσότερο "δικτυωμένοι" στη χώρα μας...αυτό δεν είναι μια σκέψη, είναι μια πραγματικότητα που -προσωπικά- ζω (αν αναρωτιέσαι για την "πηγή").

Επίσης δεν θεωρώ (καθόλου!) ότι είμαστε λαός με ευαισθησίες που τους υποδεχόμαστε ως συνανθρώπους μας, τους βοηθάμε κοκ...αν ίσχυε αυτό, αν είχαμε τις πολιτικές που θα έπρεπε κι αν είμαστε τόσο αλληλέγγυοι ως πολίτες-συνάνθρωποι δεν θα συζητούσαμε (σχεδόν) το συγκεκριμένο θέμα.

Ποιά επίσημα στοιχεία λένε ότι το ποσοστό είναι 20%; Το Ινστιτούτο Μεταναστευτικής Πολιτικής αναφέρει 10%.
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 21-02-10, 15:53
Το avatar του χρήστη Alaman
Alaman Ο χρήστης Alaman δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-07-18 15:29
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Naias Εμφάνιση μηνυμάτων
Το Θέμα (και γι΄αυτό όπως και για άλλα) είμαστε εμείς κι όχι οι γείτονες. Έχουμε μια τάση να βάζουμε τις ευθύνες, αυτές που πάντα μας αναλογούν (είτε αφορά διαπροσωπικές σχέσεις, είτε κοινωνικές, είτε ως πολίτες και σε οποιοδήποτε άλλο επίπεδο), στους "απέναντί" μας (...συντρόφους, συμπολίτες, γείτονες της χώρας μας!)

Σε διαβεβαιώνω ότι η διακίνηση λαθρομεταναστών γίνεται ως επί το πλείστον από Έλληνες, εξάλλου εμείς είμαστε οι περσσότερο "δικτυωμένοι" στη χώρα μας...αυτό δεν είναι μια σκέψη, είναι μια πραγματικότητα που -προσωπικά- ζω (αν αναρωτιέσαι για την "πηγή").

Επίσης δεν θεωρώ (καθόλου!) ότι είμαστε λαός με ευαισθησίες που τους υποδεχόμαστε ως συνανθρώπους μας, τους βοηθάμε κοκ...αν ίσχυε αυτό, αν είχαμε τις πολιτικές που θα έπρεπε κι αν είμαστε τόσο αλληλέγγυοι ως πολίτες-συνάνθρωποι δεν θα συζητούσαμε (σχεδόν) το συγκεκριμένο θέμα.

Ποιά επίσημα στοιχεία λένε ότι το ποσοστό είναι 20%; Το Ινστιτούτο Μεταναστευτικής Πολιτικής αναφέρει 10%.
Όχι δεν είμαστε εμείς αυτοί που τους δημιουργούμε προβλήματα στην Χώρα τους !
Όχι δεν είμαστε εμείς που τους διακινούμε (το 90 % δηλαδή) (έχουμε το μερίδιό μας) .
Όχι , δεν βάζουμε ταμπέλες και δεν μεταβιβάζουμε ευθύνες ! Κοινός νούς χρειάζεται και γνώση της Ιστορίας και της Γεωμορφολογίας του τόπου μας , για να καταλάβουμε που βρισκόμαστε , ποιοί είμαστε και ποιοί μας επιβουλέβονταν μας επιβουλέβονται και θα μας επιβουλέβονται , μέχρι να (άν)
καταφέρουν , να μας διαλύσουν εσωτερικά , να μας αλλοτριώσουν και να μάς αλώσουν ! (Με κάθε τρόπο)

Φιλοξενία είναι το κατ' εξοχήν προϊόν ανα τους αιώνας , των Ελλήνων !
Εκτός εάν δεν θεωρούμε τους εαυτούς μας απογόνους εκείνων !

Θεωρείς δηλαδή , άν δεν είναι 20% και είναι 10% , ότι αντέχουμε να δεχτούμε και άλλους ?
Με συγχωρείς , αλλά αυτό δεν λέγεται φιλοξενία λέγεται κάπως αλλιώς !

Πολιτικές υποδοχής ?
Άρχισε ο Μητσοτάκης οργανωμένη παλιννόστηση !
Η ΕΟΚ έδωσε κονδύλια .
Τα έργα άρχισαν και προχωρούσαν κανονικά !
Τον Μητσοτάκη τον ρίξανε γιατί έκανε νοικοκυρεμένη πολιτική (για τους Έλληνες ε ?) !
Σκληρή πολιτική , Εθνική Πολιτική !
Δέν μας άρεσε έ ? ΄(Τώρα τα τρώμε στην μάπα)

Και μετά έγινε αυτό που ζούμε σήμερα !

36 χρόνια στα σύνορα , άσε να ξέρω κάτι παραπάνω απο τους πολύξερους καρεκλοκένταυρους γραφειοκράτες !
Δέν ξέρουν τι τους γίνεται και το λέω ευθαρσώς και άν θέλουν τους το αποδεικνύω όποιαδήποτε ώρα και ημέρα το θελήσουν !
Να ορίσουν αυτοί ποιά περιοχή της Αθήνας θέλουν να πιάσουμε και να μετρίσουμε τους νόμιμους (?) και τους παράνομους μετανάστες και να είσαι και σύ μαζί !
Όσο για τις πηγές σου , δεν έχουν βγεί απο τα γραφεία τους !
Ότι ζουν το ζούν εγκυκλοπαιδικά !

Δέν έχω κάτι εναντίον σου , άν αυτό φαίνεται απο τα γραφόμενά μου !

Είναι απλά μια έκθεση ιδεών όπως την δική σου .

Όμως σαν μεγαλύτερος στην ηλικία και σοφότερος στις παραστάσεις ,επίτρεψέ μου και συγχώρησέ με, αν διακρίνεται κάποιος εγωισμός σε αυτά που έγραψα.
Δεν είμαι εγωιστής ! Απλά μιλώ μετα λόγου γνώσεως και μπορώ να το αποδείξω !
__________________
Δυοίν λεγόντοιν θατέρου Θυμουμένου ο μή αντιτείνων τοις λόγοις Σοφότερος
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 21-02-10, 17:03
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Alaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι δεν είμαστε εμείς αυτοί που τους δημιουργούμε προβλήματα στην Χώρα τους !
Όχι δεν είμαστε εμείς που τους διακινούμε (το 90 % δηλαδή) (έχουμε το μερίδιό μας) .
Όχι , δεν βάζουμε ταμπέλες και δεν μεταβιβάζουμε ευθύνες ! Κοινός νούς χρειάζεται και γνώση της Ιστορίας και της Γεωμορφολογίας του τόπου μας , για να καταλάβουμε που βρισκόμαστε , ποιοί είμαστε και ποιοί μας επιβουλέβονταν μας επιβουλέβονται και θα μας επιβουλέβονται , μέχρι να (άν)
καταφέρουν , να μας διαλύσουν εσωτερικά , να μας αλλοτριώσουν και να μάς αλώσουν ! (Με κάθε τρόπο)
Όσο υπάρχουν κλειστά αυτιά, ασσύμετρες απειλές και αφορεσμοί...δεν θα γίνει (όπως και δεν γίνεται συζήτηση και δεν εννοώ να "πειστείς" ή να συμφωνήσεις με μια άλλη άποψη και προσέγγιση από τη δική σου, εννοώ να προβληματιστείς με το "άλλο", το "ξένο" για σένα που ακούς.)

Αρχική Δημοσίευση από Alaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλοξενία είναι το κατ' εξοχήν προϊόν ανα τους αιώνας , των Ελλήνων !
Εκτός εάν δεν θεωρούμε τους εαυτούς μας απογόνους εκείνων !
Φαίνεται ότι αυτό το "προϊόν", επειδή το εμπορευόμαστε για αιώνες, μάλλον ή έχει εξαντληθεί ή έχει σαπίσει στις αποθήκες μας (μιας και το έχουμε σε υπερπροσφορά!)

Σωστά το βάζεις το ερωτηματικό αν είμαστε απόγονοι εκείνων...φαντάζομαι τα tests DNA θα μας έδιναν μια απάντηση, αν είχαμε διαθέσιμα.

Αρχική Δημοσίευση από Alaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεωρείς δηλαδή , άν δεν είναι 20% και είναι 10% , ότι αντέχουμε να δεχτούμε και άλλους ?
Με συγχωρείς , αλλά αυτό δεν λέγεται φιλοξενία λέγεται κάπως αλλιώς !
Δεν ανέπτυξα καμία σκέψη σε σχέση με αυτό, ρώτησα από πού αντλείται αυτή η πληροφορία για το 20%, αναφέροντας τα επίσημα στοιχεία ερευνών τα οποία λαμβάνουν υπόψη και τις εισροές των λαθρομεταναστών και παραμέτρους όπως η δυσκολία προσδιορισμού αυτών.

Αν αντέχουμε ή όχι, γιατί αντέχουμε και γιατί δεν αντέχουμε, είναι άλλη συζήτηση.

Αρχική Δημοσίευση από Alaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολιτικές υποδοχής ?
Άρχισε ο Μητσοτάκης οργανωμένη παλιννόστηση !
Η ΕΟΚ έδωσε κονδύλια .
Τα έργα άρχισαν και προχωρούσαν κανονικά !
Τον Μητσοτάκη τον ρίξανε γιατί έκανε νοικοκυρεμένη πολιτική (για τους Έλληνες ε ?) !
Σκληρή πολιτική , Εθνική Πολιτική !
Δέν μας άρεσε έ ? ΄(Τώρα τα τρώμε στην μάπα)

Και μετά έγινε αυτό που ζούμε σήμερα !
Άρα φταίνε οι κυβερνήσεις, οι πολιτικοί μας κι εμείς που τους ψηφίσαμε, που δεν υπάρχει δομή, οργάνωση και πολιτικές για τους μετανάστες.

Αρχική Δημοσίευση από Alaman Εμφάνιση μηνυμάτων
36 χρόνια στα σύνορα , άσε να ξέρω κάτι παραπάνω απο τους πολύξερους καρεκλοκένταυρους γραφειοκράτες !
Δέν ξέρουν τι τους γίνεται και το λέω ευθαρσώς και άν θέλουν τους το αποδεικνύω όποιαδήποτε ώρα και ημέρα το θελήσουν !
Να ορίσουν αυτοί ποιά περιοχή της Αθήνας θέλουν να πιάσουμε και να μετρίσουμε τους νόμιμους (?) και τους παράνομους μετανάστες και να είσαι και σύ μαζί !
Όσο για τις πηγές σου , δεν έχουν βγεί απο τα γραφεία τους !
Ότι ζουν το ζούν εγκυκλοπαιδικά !
Η εμπειρία που έχει ο/η καθένας/μία μας δεν παραγνωρίζεται, καλό όμως είναι να έχουμε στη σκέψη μας, να αναγνωρίζουμε και να σεβόμαστε τα βιώματα και τις εμπειρίες των άλλων.

Το έχω πει πολλές φορές και σε άλλα θέματα...οι γενικεύσεις και οι αφορεσμοί δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα και την αλήθεια.

Αρχική Δημοσίευση από Alaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Δέν έχω κάτι εναντίον σου , άν αυτό φαίνεται απο τα γραφόμενά μου !
Από μια οπτική μπορεί να είναι κι έτσι...μιας και εκφράζω μια θέση η οποία μάλλον απέχει παρασάγγας από τη δική σου.

Αρχική Δημοσίευση από Alaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι απλά μια έκθεση ιδεών όπως την δική σου.
Κάνεις λάθος, ο χαρακτηρισμός αυτός δεν αφορά το δικό μου μήνυμα -άλλη μία διαφορά - αν είχες διαβάσει με προσοχή θα έβλεπεις:
Αρχική Δημοσίευση από Naias Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε διαβεβαιώνω ότι η διακίνηση λαθρομεταναστών γίνεται ως επί το πλείστον από Έλληνες, εξάλλου εμείς είμαστε οι περσσότερο "δικτυωμένοι" στη χώρα μας...αυτό δεν είναι μια σκέψη, είναι μια πραγματικότητα που -προσωπικά - ζω (αν αναρωτιέσαι για την "πηγή").
...νομίζω είναι ξεκάθαρο.

Αρχική Δημοσίευση από Alaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Όμως σαν μεγαλύτερος στην ηλικία και σοφότερος στις παραστάσεις ,επίτρεψέ μου και συγχώρησέ με, αν διακρίνεται κάποιος εγωισμός σε αυτά που έγραψα.
Δεν είμαι εγωιστής ! Απλά μιλώ μετα λόγου γνώσεως και μπορώ να το αποδείξω !
Δεν αμφισβητείται ότι είσαι μεγαλύτερος(!), όμως καμιά φορά οι "μεγαλύτεροι" παρασυρμένοι, από αυτό που λες κι εσύ τώρα, γίνονται απόλυτοι και εγωιστές. (Δεν αναφέρομαι προσωπικά, το σκέφτομαι και για τον εαυτό μου μεγαλώνοντας αυτό...).

Η αλήθεια του κοινωνικού γίγνεσθαι και της πραγματικότητας στην οποία όλοι ζούμε, από μια άλλη οπτική, μπορεί να βρίσκεται πιο κοντά σ' αυτό που οι νεώτεροι ζουν και βιώνουν, μιας κι έχουν άμεση σχέση και επαφή με το σφυγμό-ρυθμό και τις τάσεις της σύγχρονης κοινωνίας, απ΄ότι οι μεγαλύτεροι που μπορεί να "επαναπαύονται" στις δάφνες της "αυθεντίας" τους!
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 21-02-10, 17:20
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Alaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι δεν είμαστε εμείς αυτοί που τους δημιουργούμε προβλήματα στην Χώρα τους !
Όχι δεν είμαστε εμείς που τους διακινούμε (το 90 % δηλαδή) (έχουμε το μερίδιό μας) .
Όχι , δεν βάζουμε ταμπέλες και δεν μεταβιβάζουμε ευθύνες !
Δεν υπάρχει αμφιβολία Ανδρέα, ότι στο δίκτυο μετακίνησης μεταναστών, που γίνεται φυσικά με την αδιαφορία ή την προτροπή των γειτόνων, υπάρχει ικανός αριθμός Ελλήνων. Eχω την αμυδρά εντύπωση, ότι αυτό υπονοούσε η Naias.

Δεν νομίζω ότι δεν δεχόμαστε όλοι, ότι το θέμα των λαθρομεταναστών, δεν είναι μόνο Ελληνικό, αλλά παγκόσμιο.
Για την Ευρώπη οι μεγάλες πύλες εισόδου, είναι στην Τουρκία για την Ελλάδα, η Λιβύη για την Ιταλία, Μαρόκο για την Γαλλία και η κύρια είσοδος τους είναι οι Κανάριοι Νήσοι της Ισπανίας, που εκεί μπαίνουν καθημερινά από την Λιβερία και άλλα Αφρικανικά κράτη, χιλιάδες λαθρομετανάστες.

Πέραν αυτής της πραγματικότητας Ανδρέα και της ανάγκης αυτό κάποτε να σταματήσει, είναι η ανθρωπιά μας, το πως θα συμπεριφερθούμε στους άτυχους αυτούς ανθρώπους, που έρχονται για αναζήτηση καλύτερης τύχης.

Επίσης φίλε μου, είναι το πως θα φερθούμε στους ήδη εγκατεστημένους, πλέον νομίμως μετανάστες, πως θα τους αφομοιώσουμε, πως θα δεχτούμε και θα συνειδητοποιήσουμε αυτή την πραγματικότητα, για το καλό όλων μας.

Ούτε γκέτο, ούτε περιθώριο, αλλά ανθρωπιά και ίσα δικαιώματα και υποχρεώσεις.

Αρχική Δημοσίευση από Alaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοινός νούς χρειάζεται και γνώση της Ιστορίας και της Γεωμορφολογίας του τόπου μας , για να καταλάβουμε που βρισκόμαστε , ποιοί είμαστε και ποιοί μας επιβουλεύονταν μας επιβουλέβονται και θα μας επιβουλεύονται , μέχρι να (άν)καταφέρουν , να μας διαλύσουν εσωτερικά , να μας αλλοτριώσουν και να μάς αλώσουν ! (Με κάθε τρόπο)
Αχ αυτόν τον κοινό νου τον κάναμε μπαλαντέρ και τον βάζουμε όπου μας συμφέρει..
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 21-02-10, 21:11
Το avatar του χρήστη Alaman
Alaman Ο χρήστης Alaman δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-07-18 15:29
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν μπορούμε να βρούμε κοινή συνησταμένη για το συμφέρον αυτού του έρμου του τόπου και αυτό φαίνεται και στους έξω απο εδώ !
Ω θεέ/οι των Ελλήνων φιλάξτε αυτόν τον Λαό και εμένα , να μην ξαναζήση την σκλαβιά που τόσο πολύ την επιδιώκει !

Τότε εσήκωνες το βλέμμα
μες στα κλάματα θολό,
και εις το ρούχο σου έσταζ' αίμα,
πλήθος αίμα ελληνικό.

Με τα ρούχα αιματωμένα
ξέρω ότι έβγαινες κρυφά
να γυρεύεις εις τα ξένα
άλλα χέρια δυνατά.

Μοναχή το δρόμο επήρες,
εξανάλθες μοναχή.
δεν είν' εύκολες οι θύρες,
εάν η χρεία τες κουρταλεί.

Γιατί το αίμα που θα χυθεί θα είναι , όπως ήταν πάντα , Ελληνικό και όχι αλλοδαπό !
Όσοι έχουν άλλη ή δεύτερη ιθαγέννεια , θα αποπλεύσουν ή θα πετάξουν ή θα κολυμπίσουν , αλλά σίγουρα θα φύγουν !
Εδώ θα μείνουν οι Έλληνες !
Πόσοι είναι αυτοί ?
Ιδού το ερώτημα !
__________________
Δυοίν λεγόντοιν θατέρου Θυμουμένου ο μή αντιτείνων τοις λόγοις Σοφότερος
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 21-02-10, 22:54
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Alaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί το αίμα που θα χυθεί θα είναι , όπως ήταν πάντα , Ελληνικό και όχι αλλοδαπό !
Όσοι έχουν άλλη ή δεύτερη ιθαγέννεια , θα αποπλεύσουν ή θα πετάξουν ή θα κολυμπίσουν , αλλά σίγουρα θα φύγουν !
Εδώ θα μείνουν οι Έλληνες !
Πόσοι είναι αυτοί ?
Ιδού το ερώτημα !
Έχουμε ασθενή μνήμη Ανδρέα;
Ξεχνάς τους χιλιάδες ξένους φιλέλληνες, που ήρθαν να πολεμήσουν, για την ελευθερία της πατρίδας μας, στον αγώνα του 21. Ξεχνάς ζωγράφους, ποιητές, λογοτέχνες, που με τα έργα τους άναψαν την φλόγα, της αναγνώρισης του νέου κράτους.

Αν θέλεις να έχουμε νέους στρατιώτες από τους μετανάστες, θα πρέπει να φροντίζουμε να τους φερόμαστε καλά, αυτός είναι ο μόνος τρόπος για να αγωνιστούν για την νέα τους πατρίδα.
Με το να τους έχουμε στο περιθώριο, δεν καταφέρνουμε τίποτα.

Επίσης ας κρατήσουμε τον εθνικό μας ύμνο, μακριά από τα ξενόφοβα αισθήματα μας.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 22-02-10, 07:35
Το avatar του χρήστη Alaman
Alaman Ο χρήστης Alaman δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-07-18 15:29
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχουμε ασθενή μνήμη Ανδρέα;
Ξεχνάς τους χιλιάδες ξένους φιλέλληνες, που ήρθαν να πολεμήσουν, για την ελευθερία της πατρίδας μας, στον αγώνα του 21. Ξεχνάς ζωγράφους, ποιητές, λογοτέχνες, που με τα έργα τους άναψαν την φλόγα, της αναγνώρισης του νέου κράτους.

Αν θέλεις να έχουμε νέους στρατιώτες από τους μετανάστες, θα πρέπει να φροντίζουμε να τους φερόμαστε καλά, αυτός είναι ο μόνος τρόπος για να αγωνιστούν για την νέα τους πατρίδα.
Με το να τους έχουμε στο περιθώριο, δεν καταφέρνουμε τίποτα.

Επίσης ας κρατήσουμε τον εθνικό μας ύμνο, μακριά από τα ξενόφοβα αισθήματα μας.
Τί σχέση έχουν οι Φιλέλληνες με τους Λαθρομετανάστες ?

Μίλησα εγώ για ξενοφοβία !

Έδειξα ότι φοβάμαι ?

Μόνο τον Θεό φοβάμαι !!!!!!
__________________
Δυοίν λεγόντοιν θατέρου Θυμουμένου ο μή αντιτείνων τοις λόγοις Σοφότερος
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 22-02-10, 08:42
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Alaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Τί σχέση έχουν οι Φιλέλληνες με τους Λαθρομετανάστες ?
Είπες :

Γιατί το αίμα που θα χυθεί θα είναι , όπως ήταν πάντα , Ελληνικό και όχι αλλοδαπό !
Όσοι έχουν άλλη ή δεύτερη ιθαγέννεια , θα αποπλεύσουν ή θα πετάξουν ή θα κολυμπίσουν , αλλά σίγουρα θα φύγουν !
Εδώ θα μείνουν οι Έλληνες !
Οι χιλιάδες που πέθαναν για την ελευθερία της πατρίδος μας, δεν είχαν Ελληνικό αίμα, δεν ήταν ορθόδοξοι, δεν είχαν καταγωγή από τον Μοριά, την Ρούμελη, την Ήπειρο, την Μακεδονία, την Θράκη και τα νησιά, μίλαγαν άλλες γλώσσες. Αυτό δεν τους εμπόδισε να νοιώθουν Έλληνες, να καίει μέσα τους, η Ελληνική φλόγα, να ξέρουν τον Πλάτωνα τον Αριστοτέλη και τον Αισχύλο, καλύτερα από τους περισσότερους Έλληνες.
Αν εσύ Ανδρέα, πυροβολείς τον μετανάστη, αν ζηλεύεις που οι Ιταλοί, δήθεν, τους βυθίζουν την βάρκα, δεν θα πρέπει να περιμένεις αυτός ο άνθρωπος να αγαπήσει την νέα του πατρίδα.

Έδειξα ότι φοβάμαι ?
Ναι Εδώ

ποιοί μας επιβουλέβονταν μας επιβουλέβονται και θα μας επιβουλέβονται , μέχρι να (άν)
καταφέρουν , να μας διαλύσουν εσωτερικά , να μας αλλοτριώσουν και να μάς αλώσουν ! (Με κάθε τρόπο
)
Μίλησα εγώ για ξενοφοβία !
Δηλαδή δεν έχεις πρόβλημα που δίπλα σου θα μείνει ένας μετανάστης; Δηλαδή τα μέχρι τώρα μηνύματα σου, δείχνουν ότι δεν έχεις πρόβλημα με τους μετανάστες; Ε μην τρελαθούμε κιόλας.

Μόνο τον Θεό φοβάμαι !!!!!!
Μιλάμε για τον ίδιο θεό;
Γιατί ο Χριστός, δίδαξε τους ανθρώπους να ζουν αδελφωμένοι, να αγαπάει όχι μόνο τον διπλανό σου, αλλά ακόμα και τον εχθρό σου. Δίδαξε να ενδιαφερόμαστε για τον συνάνθρωπο μας, να ξεδιψάμε τους διψασμένους, να ταΐζουμε τους πεινασμένους, να προστατεύουμε τους απροστάτευτους.
Εντελώς συμπτωματικά, κάτι παρόμοιο λένε τα ήθη και τα έθιμα του τόπου μας. Σου θυμίζω τον …συνονόματο μου Ξένιο Δία.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 22-02-10, 10:02
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Άλλο ένα απαράδεκτο, προσβλητικό μήνυμα σε μία συζήτηση που δε θα έπρεπε καν να γίνεται στον 21ο αιώνα.
Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράσει την άποψη του.
Το πάμε σε άλλο άκρο τώρα. Δεν ωφελεί σε τίποτα, να περιχαρακωθούμε.

Μην έχεις δεδομένη την άποψη ότι όλοι πρέπει να σκέφτονται σαν εσένα. Σε όλη την Ευρώπη εκφράζονται αυτές οι απόψεις και όχι πάντα, από ρατσιστικές τάσεις.

Υπάρχει μια αλματώδης αύξηση της εγκληματικότητας και αυτό οδηγεί σε φοβίες. Εσύ μένεις στα βόρεια προάστια που δεν έχεις μετανάστες, εγώ μένω σε μια συνοικία, που πάει να γίνει γκέτο. Δεν μπορώ το βράδυ να μπω στα στενά της Κυψέλης, αυτό είναι πρόβλημα που γιγαντώθηκε από την αθρόα προσέλευση μεταναστών. Είναι ψέμα;

Δεν μπορούμε να τα βλέπουμε όλα αποστασιοποιημένοι από την πραγματικότητα. Περπατάω στην Πατησίων και δεν έχω που να πατήσω, από τους χιλιάδες αφρικανούς, που κάνουν παράνομο εμπόριο. Ε αυτό με ενοχλεί. Κάθομαι σε μια καφετέρια της Φωκ. Νέγρη και στην μία ώρα που θα κάτσω, θα μου χώνουν στην μούρη, κάθε μισό λεπτό, cd, dvd, αναπτήρες φακκούς και σώβρακα.

Ε δεν γίνεται; Δεν μπορεί ο μετανάστης να παρανομεί και να μην κάνει κανείς τίποτα.
Δεν μπορούν τα κυκλώματα να κουβαλάνε καραβιές μεταναστών, για να δουλέψουν στο παραεμπόριο.

Αυτά μου φαίνεται τα αγνοείς και νομίζω ότι κάνεις εκ διαμέτρου αντίθετα, το ίδιο λάθος.

Υπερασπίζομαι με νύχια και με δόντια, τα ίσα δικαιώματα και τις ίσες ευκαιρίες, για όλον τον κόσμο που ζει και εργάζεται νόμιμα στην Ελλάδα, ασχέτως φυλής χρώματος πίστεως και καταγωγής.
Αυτό που με εκνευρίζει, είναι η παρανομία, απ’ όποιον εκφράζεται.
Αυτό που με εξοργίζει είναι η ανοχή και κάθε μορφή ατιμωρησίας.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 22-02-10, 10:43
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Ζητώ συγγνώμη από τον Alaman για το προηγούμενο μήνυμά μου, το οποίο και διέγραψα. (πριν τη διαγραφή ήταν το #44).

Το μήνυμά μου ήταν απαράδεκτο και εξέφραζε ακραίες απόψεις που δεν αρμόζουν στην Acro.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 22-02-10, 10:46
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Ζητώ συγγνώμη από τον Alaman για το προηγούμενο μήνυμά μου, το οποίο και διέγραψα. (πριν τη διαγραφή ήταν το #44).

Το μήνυμά μου ήταν απαράδεκτο και εξέφραζε ακραίες απόψεις που δεν αρμόζουν στην Acro.
Εξέφρασες τις ευαισθησίες σου, που τις γνωρίζω και τις κατανοώ.

Τώρα υπερβάλεις
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:03.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.