Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-01-10, 17:22
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Εκπαιδευτική αρωγη σε μαθητές και γονείς

Μια ομάδα οργανωτών και μελών της AcroBase, είναι εκπαιδευτικοί. Σε επικοινωνία μαζί τους, δέχτηκαν να βοηθήσουν, όπου μπορούν, σε απορίες, ερωτήματα, για τους μαθητές στοιχειώδους και μέσης εκπαίδευσης.

Δεν έχουμε απαντήσεις σε όλα, αλλά μπορούν να βοηθήσουν όπου είναι δυνατόν.

Προσωπικά εκφράζω τις ευχαριστίες μου, για την καλή τους διάθεση.

Περιμένουμε τις ερωτήσεις σας.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-01-10, 11:49
Το avatar του χρήστη Wallace
Wallace Ο χρήστης Wallace δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-09-20 19:50
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλημέρα, είμαι δάσκαλος Δημοτικού και θα ήθελα τη συνδρομή σας σε ένα ζήτημα.

Από το Σεπτέμβριο έχω χωρίσει την τάξη σε 4 ομάδες των 4-5 παιδιών η κάθε μία, με σύμβολο χρώματα (κόκκινη, κίτρινη, μπλε, πράσινη). Κάθε ομάδα αναλαμβάνει υπεύθυνη για μία μέρα της εβδομάδας (συνήθως εκτός μένει η Τετάρτη), κατά την οποία ένα ή δύο παιδιά της χρίζονται "βοηθοί" σε κάθε μάθημα. Οι βοηθοί ανάλογα με το πόσο βοηθούν ή πόσο διαβασμένοι είναι, κερδίζουν αστεράκια για την ομάδα τους, που στο τέλος του τριμήνου παίρνει ένα έξτρα δωράκι (για το πρώτο τρίμηνο κέρασα παγοδρόμιο).

Το ποια ομάδα είναι υπεύθυνη για κάθε μέρα το ορίζω εγώ από την Παρασκευή. Το πιο παιδί της ομάδας είναι υπεύθυνο για κάθε μάθημα το ορίζει η ομάδα με δημοκρατικές διαδικασίες.

Η απορία μου έχει να κάνει με τα καθήκοντα του βοηθού.
Στο μάθημα της γλώσσας ο βοηθός μαζεύει τα τετράδια και λέει απ'έξω την ορθογραφία ώστε να τη γράψουν όλοι.
Στο μάθημα της ιστορίας συνήθως ετοιμάζει κάποιο σκετσάκι με τους άλλους της ομάδας σχετικά με το μάθημα που είχαμε και έχει προετοιμάσει το επόμενο.
Στο μάθημα των θρησκευτικών έχει διαβάσει πολύ καλά, έχει ετοιμάσει κάποια ζωγραφιά και έχει διαβάσει το επόμενο.
Στο μάθημα της Μελέτης Περιβάλλοντος καμιά φορά ο βοηθός εκτός από την προετοιμασία φέρνει και υλικά σχετικά με το μάθημα.

Στα μαθηματικά, τι στον κόρακα να βάλω τον βοηθό να κάνει;

Τόσο σημαντικό και ενδιαφέρον μάθημα και καμιά ιδέα δεν μου έχει κατέβει. Μήπως μπορεί κάποιος να προτείνει δραστηριότητες για τον βοηθό μαθήματος;

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-01-10, 14:20
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Χωρίς να έχω κάποια ειδικότητα για να μιλήσω, θα ήθελα να πω ότι μου άρεσε το σύστημα της συνεργασίας και συμμετοχής των μαθητών.
Ειδικά για τα μαθηματικά η δραστηριότητα του βοηθού θα πρέπει να έχει σχέση με το αντικείμενο του μαθήματος, της τάξης του. Αν κρίνω από την ανηψιά μου, άλλες απαιτήσεις έχει η Β κ άλλες η Γ Δημοτικού.

Οπότε, σε ποια τάξη διδάσκεις; Επιπλέον τα βιβλία υπάρχουν σε ηλεκτρονική μορφή ώστε να πάρουμε μια ιδέα;
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-01-10, 14:30
Το avatar του χρήστη Wallace
Wallace Ο χρήστης Wallace δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-09-20 19:50
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ευχαριστώ πολύ, αλλά μην μπείτε σε τέτοιο κόπο!
Αν κάποιος είναι ήδη στο κόλπο και έχει κάποια ιδέα θα ήταν υπέρ-αρκετό!

Αν παρόλαυτά επιμένετε, η τάξη μου είναι Δ' και τα βιβλία θα τα βρείτε στο http://pi-schools.att.sch.gr/dimotiko/ (κάτω - κάτω)

Όχι ότι από τα βιβλία θα καταλάβετε πολλά... το επίπεδο της Δ' είναι πλήρης προπαίδεια, όλες οι πράξεις, δεκαδικοί αριθμοί, τέτοια πράγματα...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-01-10, 14:36
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Ναι, μόλις την βρήκα και εγώ τη διεύθυνση.
Θα ήθελα να δω πως παρουσιάζονται τα θέματα που λέτε. Η ανηψιά μου είναι στην τρίτη τάξη και δυσκολεύεται πολύ στα μαθηματικά.

Σε πρώτη φάση θα έλεγα να φροντίζει για κάποια αντικείμενα που θα δίνουν εποπτεία στο μάθημα πχ αριθμητήριο ή κάτι ανάλογο για την μέτρημα, κάτι που έχει σχεδιάσει σε σχετικά μεγάλες καρτέλες όπως την προπαίδεια ή αριθμούς όπου έχουν ξεχωρίσει το ακέραιο μέρος και το δεκαδικό με χρώματα-υπογράμμιση, γεωμετρικό όργανα όταν χρειάζονται κτλ...
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη christi : 16-01-10 στις 15:10
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην christi για αυτό το μήνυμα:
Xenios (16-01-10)
  #6  
Παλιά 16-01-10, 15:43
Το avatar του χρήστη Wallace
Wallace Ο χρήστης Wallace δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-09-20 19:50
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν είναι καθόλου κακή ιδέα, αλλά για τα περισσότερα από αυτά έχει ήδη φροντίσει το βιβλίο και ο δάσκαλος. Στις τελευταίες σελίδες του πρώτου υπάρχουν καρτέλες για κόψιμο και στα συρτάρια του δεύτερου ψεύτικα χαρτονομίσματα, κάρτες προπαίδειας, κλπ.

Τι άλλο θα μπορούσε άραγε να κάνει ένας βοηθός σε ένα περιβάλλον γεμάτο πράξεις και υπολογισμούς;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-01-10, 16:55
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Σκεφτόμουν (μπορεί και να υπάρχει) ο δάσκαλος να έφτιαχνε κάμποσα σετ των ψηφίων και ο βοηθός στη διάρκεια του μαθήματος να χειριζόταν τα ψηφία σε ειδικό σημείο του πίνακα ή σε πίνακα ανακοινώσεων. Έτσι στο παρακάτω παράδειγμα θα μπορούσε να βάζει τόσο πλήθος καρτελών ψηφιών όσα λέει η άσκηση. Το μέγεθος θα μπορούσε να είναι μισό Α4 και σκληρό χαρτί, μπορεί να γίνει κ εκτύπωση από υπολογιστή από τον δάσκαλο ή από τον βοηθό σε μάθημα πληροφορικής.


Εδώ ο δάσκαλος ή ο βοηθός θα μπορούσε να είχε προετοιμάσει σε μεγάλο μέγεθος μια σκάλα ανα 100 και ο βοηθός να κινούσε ένα καρτούν από το σκαλοπάτι των 800 στο 1000 και μετά στο 1100 κτλ. Η αξία των σκαλοπατιών θα μπορούσε να είναι ανά 10, 50 ή 100 ανάλογα με την τάξη ή την άσκηση και να ξεχωρίζουν βασικά επίπεδα όπως το 1000 ή το 2000 κτλ..


Στη γεωμετρία τώρα, μπορεί να επιλέγει τα σχετικά γεωμετρικά όργανα ή γεωμετρικά στερεά και να είναι εκείνος που να τα χειρίζεται στη διάρκεια του μαθήματος. Ή να είναι εκείνος που να βοηθά κάποιο παιδί που δεν τα καταφέρνει στον σωστό χειρισμό.


Στο θέμα των επίπεδων σχημάτων, ο δάσκαλος ή ο βοηθός θα μπορούσε να σχεδιάσει σε μεγάλο μέγεθος διάφορα πολύπλευρα όπου η κάθε πλευρά να έχει έντονο ξεχωριστό χρώμα και αυτά να τοποθετούνται στον πίνακα ανακοινώσεων. Η εποπτεία βοηθά να αναγνωρίζει και να ξεχωρίζει ο μαθητής το κάθε σχήμα και επίσης βοηθά να γίνει η παρακάτω άσκηση και άλλες σχετικές πιο εύκολα:



Άλλο ένα παράδειγμα είναι ο βοηθός να χειρίζεται το ρολόι, δηλ ένα μεγάλο χάρτινο ή ξύλινο με κινητούς δείκτες. (αν κ νομίζω απο πιο μικρά σαν παιχνίδι το έχουν κάνει αυτό και ήδη γνωρίζουν την ώρα)



Αν χρησιμοποιείτε υπολογιστές ή υπάρχει δυνατότητα χρήσης υπολογιστή και προβολέα με αντίστοιχο λογισμικό, ο βοηθός μπορεί να αναλάβει με καθοδήγηση να βρεί την ενότητα ή να κάνει κάποιες ενέργειες.

Τώρα τα παραπάνω είναι μόνο παραδείγματα και στην κατεύθυνση του να γίνουν πιο απτοί οι αριθμοί πιο προσιτές οι έννοιες. Στο γεμάτο αριθμούς και υπολογισμούς όπως λες, να δοθεί έμφαση στην εποπτεία ή να γίνουν πιο απτά κάποια πράγματα με την παρουσίασή τους σε μεγάλο μέγεθος και χάρτινα ώστε να μπορεί να τα πιάσει και να τα κινήσει το κάθε παιδί, ο κάθε βοηθός.

Αν ήταν εφικτό θα δημιουργούσα μια συλλογή με τα απαιτούμενα σε κάθε μάθημα ώστε από εκεί ο βοηθός να ξεχωρίζει αυτά που θα χρειαζόμασταν και θα είχε την ευθύνη και της χρήσης τους στο μάθημα και της ταχτοποίησης.

Είδα πιο πριν αυτό που είπες για το σκετσάκι και είναι ωραία ιδέα να υλοποιηθεί και στα μαθηματικά. Δηλ να γίνουν τραγουδάκια ή διάλογοι μέσα από τους οποίους να μιλάνε οι αριθμοί τα σχήματα και να παρουσιάζουν τον εαυτό τους ή τις έννοιες του μαθήματος. Ο κάθε μαθητής μπορεί να πάρει το ρόλο ενός αριθμού, σχήματος κτλ και ο βοηθός να το συντονίζει. Οι καρτέλες στο τέλος του βιβλίου που κόβονται ή τα ψεύτικα χαρτονομίσματα ή ότι άλλο υπάρχει, μπορούν να ενσωματωθούν στις δραστηριότητες αυτές. Ίσως δεν είναι απαραίτητο να γίνεται σε κάθε μάθημα αλλά να γίνει για κάμποσες βασικές έννοιες στη διάρκεια της χρονιάς και να υπάρχουν 4 - 5 σκετσάκια ή τραγούδια που να τα παρουσιάζουν. Τα παιχνίδια ρόλων θα αποτυπώσουν τις έννοιες στο μυαλό των παιδιών με διαφορετική διάσταση.

Την απάντηση αυτή την έδωσα γενικά, είναι κάποιες ιδέες χωρίς να γνωρίζω το εποπτικο υλικό και τις παιδαγωγικές μεθόδους που χρησιμοποιούνται στο Δημοτικό. Είναι στην κατεύθυνση να πάρουν μορφή οι αφηρημένες έννοιες και να αναπτυχθεί κάποιου είδους διαδραστικότητα.
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη christi : 16-01-10 στις 17:20
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to christi For This Useful Post:
Wallace (16-01-10), Xenios (16-01-10)
  #8  
Παλιά 16-01-10, 21:46
Το avatar του χρήστη Wallace
Wallace Ο χρήστης Wallace δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-09-20 19:50
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ευχαριστώ πολύ για όλο τον κόπο αγαπητή Christi

απ' ό,τι αποδεικνύεις υπάρχουν αρκετά πράγματα να κάνει ένας βοηθός και στα μαθηματικά, ωστόσο αυτά δεν μπορούν να ενταχθούν σε μία σταθερή βάση προετοιμασίας όπως στα υπόλοιπα μαθήματα. (που σημαίνει ότι η δουλειά του βοηθού θα είναι λιγότερο βοήθεια και περισσότερο έξτρα προετοιμασία)

Το άλλο κακό είναι ότι από το πρόγραμμα οι ώρες των μαθηματικών είναι πολύ περιορισμένες (μόλις 4 την εβδομάδα) για να επιτρέψουν χρονοβόρες δραστηριότητες όπως τα σκετσάκια που σίγουρα θα πλούτιζαν λιγάκι το μάθημα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-01-10, 12:13
mhtsos2007
Guest
 

φίλε Wallace.....
επειδή και γω ασχολούμαι με τον μαθητοκεντρικό τρόπο διδασκαλίας θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στη διδασκαλία μέσω "εννοιολογικών χαρτών" ή "μαθητοκετρικός τρόπος διδασκαλίας" ή "φιλανδικό σύστημα" …αυτά βάλτα ως λέξεις κλειδιά στο google και έχει πολλά sites αν και καποια πολύ καλά δυστυχώς τα έχουν κλείσει!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-01-10, 15:13
Το avatar του χρήστη Wallace
Wallace Ο χρήστης Wallace δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-09-20 19:50
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ευχαριστώ
εννοιολογικούς χάρτες χρησιμοποιώ πιο πολύ στη μελέτη περιβάλλοντος (κεντρική έννοια - αιτίες - συνέπειες - λύσεις)... στα μαθηματικά πώς τους εντάσσεις ακριβώς;
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-01-10, 15:15
mhtsos2007
Guest
 

μολις μπορεσω θα σου στειλω υλικο
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-01-10, 15:37
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Wallace Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ πολύ για όλο τον κόπο ...
Αρχική Δημοσίευση από Wallace Εμφάνιση μηνυμάτων
...
εννοιολογικούς χάρτες χρησιμοποιώ πιο πολύ στη μελέτη περιβάλλοντος (κεντρική έννοια - αιτίες - συνέπειες - λύσεις)... στα μαθηματικά πώς τους εντάσσεις ακριβώς;
Αρχική Δημοσίευση από mhtsos2007 Εμφάνιση μηνυμάτων
μολις μπορεσω θα σου στειλω υλικο
Ευχαρίστησή μου και όχι κόπος!

Ενδιαφέρον έχει αυτό με τους εννοιολογικούς χάρτες! Μήπως μπορείτε να ανεβάσετε κάποιον εδώ να πάρουμε μια ιδέα από κάποιο θέμα στη μελέτη περιβάλλοντος ή σε κάποιο άλλο αντικείμενο; Επίσης να ρωτήσω, δίνετε τον χάρτη έτοιμο ή μήπως ημιτελή και κατευθύνετε τον μαθητή στην ολοκλήρωση του ή την συμπληρωσή του; Μήπως οι μαθητές συνεργάζονται για να τον συμπληρώσουν;

Δίνω πολύ γρήγορα μια εικόνα και έναν σχετικό εννοιολογικό χάρτη για πληροφορική στο Δημοτικό ή και στην Α΄ Γυμνασίου.






Οι εικόνες είναι από το νέο βιβλίο του οργανισμού εκπαιδευτικών βιβλίων που υπάρχουν στο site του παιδαγωγικού Ινστιτούτου εδώ απ' όπου γονείς εκπαιδευτικοί και μαθητές μπορούν να το κατεβάσουν
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη christi : 18-01-10 στις 16:15 Αιτία: αλλαγή 1ης εικόνας
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-01-10, 16:20
Το avatar του χρήστη Wallace
Wallace Ο χρήστης Wallace δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-09-20 19:50
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από christi Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως μπορείτε να ανεβάσετε κάποιον εδώ να πάρουμε μια ιδέα από κάποιο θέμα στη μελέτη περιβάλλοντος ή σε κάποιο άλλο αντικείμενο;
Ένας ημιδομημένος χάρτης εννοιών για την Πείνα στον Κόσμο βρίσκεται στη δραστηριότητα 5.2 στη σελίδα http://www.env-edu.gr/packs/peinasto...iriotites.html

Οι εκπαιδευτικοί Α' Βάθμιας θα βρείτε άλλες 60 έτοιμες (για εκτύπωση και βουρ στην τάξη) δραστηριότητες σχετικά με το θέμα (αλλά και για να τις προσαρμόσετε στα δικά σας θέματα) στην ίδια διεύθυνση. Για τυχόν απορίες ρωτήστε με ό,τι θέλετε.


Η χαρτογράφηση εννοιών είναι μια στρατηγική κατά την οποία ο μαθητής δομεί με σταδιακά βήματα ένα ολοκληρωμένο σχήμα, στο οποίο απεικονίζονται οι κύριες έννοιες που εμπλέκονται σ’ ένα θέμα και οι μεταξύ τους σχέσεις. Εντάσσεται στην ευρύτερη κατηγορία των στρατηγικών που «μαθαίνουν το μαθητή πώς να μαθαίνει». Οι μαθητές συμμετέχουν σε μια νοητικά ενεργό διαδικασία, καθώς απαιτείται εκ μέρους τους συγκέντρωση, ικανότητα ανάλυσης, αξιολόγησης και σύνθεσης των διαθέσιμων πληροφοριακών στοιχείων. Ο δάσκαλος :
- εξηγεί στους μαθητές με παραδείγματα τι είναι οι έννοιες και ποια είναι η σημασία τους στο γραπτό και προφορικό λόγο.
- θέτει ερωτήματα προκειμένου να τους βοηθήσει να επισημάνουν τις κομβικές έννοιες του θέματος, δηλαδή τις έννοιες – κλειδιά
- θέτει ερωτήματα που αποσκοπούν στην ανάδειξη των ουσιαστικών σχέσεων μεταξύ των εννοιών.
- συμβουλεύει τους μαθητές να προσπαθήσουν αρχικά να συνδέσουν νοερά τις κατάλληλες έννοιες και κατόπιν να αποτυπώσουν σε χάρτη εννοιών αυτά που έχουν στο νου τους
- υπενθυμίζει διαρκώς ότι πρέπει να χρησιμοποιούν απλές λέξεις και να είναι όσο το δυνατόν πιο σύντομοι και σαφείς
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Wallace για αυτό το μήνυμα:
christi (18-01-10)
  #14  
Παλιά 20-01-10, 02:15
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Το θέμα με τους εννοιολογικούς χάρτες συνεχίστηκε εδώ: Εννοιολογικoί χάρτες στο σχολείο
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pazo : 20-01-10 στις 10:27
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-01-10, 18:20
Το avatar του χρήστη Wallace
Wallace Ο χρήστης Wallace δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-09-20 19:50
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Την τάξη των μαθηματικών την έσπασα στα δύο!

...εγώ θα προσπαθήσω να βοηθήσω τους αργοπορημένους στην προπαίδεια και τις τέσσερις πράξεις, και στην καλύτερη μαθήτρια θα αναθέσω από αύριο να διδάσκει τα νέα αντικείμενα στους προχωρημένους!

(ριψοκίνδυνο αλλά δεν μπορώ ούτε να αφήσω τους αργούς στη μοίρα τους, ούτε να παρατήσω τους γρήγορους να βαρεθούν).

για να δούμε τι θα δούμε...
__________________
Zu Risiken und Nebenwirkungen fragen Sie Ihren Arzt oder Apotheker.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:23.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.