Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 19-01-10, 05:17
Το avatar του χρήστη Wallace
Wallace Ο χρήστης Wallace δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-09-20 19:50
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Είμαι βέβαιη ότι δεν κόπτεσαι για το καλό της Αλβανίας.
Κακώς είσαι τόσο βέβαιη. Θεωρώ ότι ο κόσμος χρειάζεται βοήθεια και αν δεν ξεκινήσεις το πότισμα από την αυλή σου που διψάει κάνεις κακή αρχή. (τα χρήματα που στείλαμε για το τσουνάμι της Ταϊλάνδης τα έχει ακόμα ο Mr.Clinton και τα χαίρεται).

Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλά, δεν επιθυμείς η χώρα σου να έχει πολίτες αμφιβόλου εθνικής συνείδησης.
Σίγουρα το να γεμίσει η χώρα με Έλληνες που δεν θέλουν να είναι Έλληνες δεν είναι κάτι που επιθυμώ, ωστόσο αυτό δεν έχει να κάνει με τους ξένους που βρίσκονται εδώ. Να σου θυμίσω τον Εφιάλτη που ενώ ήταν ντόπιος, χάρη στην αμφίβολη εθνική του συνείδηση άλλαξε τα φώτα στο Λεωνίδα και την παρέα του. (και αν μου πεις ότι αυτό ήταν παλιά να σου θυμίσω τον Κουίσλινγκ)

Αυτό δε σημαίνει ότι θέλω να πάρω κανένα οπλοπολυβόλο και να καθαρίζω αμφισβητίες εθνικής συνείδησης. Στην κοινωνία μας όπως είναι σήμερα όλοι χρειάζονται, και καλώς ή κακώς τα κόμματα της αριστεράς έχουν υιοθετήσει ένα προφίλ που η εθνική συνείδηση είναι ταυτόσημη με το χτικιό.

Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης, βάζω στοίχημα ότι γνωρίζεις πως το παιδί αυτό δε δέχεται μόνο τη δική σου επιρροή αλλά όλων των Ελλήνων που το περιβάλλουν (συμμαθητών του και μη) και ξέρω από πρώτο χέρι ότι τα παιδιά αυτά μαθαίνουν να είναι αμυντικά από πολύ μικρά, τα μεγαλώνουν οι γονείς τους έτσι.
Αυτό το στοίχημα θα το κέρδιζες... αν το έβαζα. Και βέβαια δέχεται την επιρροή όλων, με κυριότερη ωστόσο αυτή των γονέων και του σχολείου.

Στο δεύτερο ωστόσο κάνεις λάθος. Αμυντικά μαθαίνουν να είναι τα παιδιά που το έχουν στο χαρακτήρα τους και έτσι επιλέγουν να τα μεγαλώσουν οι γονείς τους. Έχω και ελληνάκια αμυντικά, έχω και αλβανάκια επιθετικά, έχω και γαύρο και σαρδέλα και ό,τι κατεβάσει ο νους σου. (μέχρι και Ουκρανό που τους δέρνει όλους και άντε εσύ να τον πείσεις ότι είναι Έλληνας για να το παίξεις μεγαλόκαρδη). Καλά τα στερεότυπα για την ψυχική μας υγεία, αλλά η ζωή περιλαμβάνει τα πάντα.


Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπότε, αν τελικά αυτό το παιδί δεν αποκτήσει ελληνική συνείδηση, δε θα είναι επειδή δεν του την εμφύσησες εσύ, μα επειδή του έδειξες ότι δε θέλησες να του την εμφυσήσεις. Επειδή η ρατσιστική αντιμετώπιση που βίωσε/βιώνει/θα βιώσει γενικώς, δεν του αφήνουν έδαφος για να την καλλιεργήσει.
Καλή μου Nelly, εγώ δεν φυσάω τίποτα. Θέλω τα παιδιά μου να είναι περήφανα γι'αυτό που είναι. Ψηλά, κοντά, λεπτά, χοντρά, αγόρια, κορίτσια, Έλληνάκια, Αλβανάκια. Ο άνθρωπος αυτός έχει γονείς Αλβανούς και το ξέρει. Ο παππούς του έκλαιγε όταν έφευγαν από το χωριό τους. Τι θέλεις να του πω; Να τον παραμυθιάσω ή να τον προσυλητίσω;

Εκτός αν θεωρείς ότι το να είναι Αλβανός είναι αρνητικό ή χειρότερο ή κατώτερο του να είναι Έλληνας.


Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν συνεχίσει έτσι όπως λες και αποκτήσει και ανώτερη μόρφωση, δεν υπάρχει περίπτωση να επιστρέψει στην Αλβανία.
Θέλεις να βάλεις στοίχημα και γι'αυτό; Μήπως η Αλβανία είναι η κόλαση;


Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα μείνει εδώ, θα διεκδικεί μια καλύτερη ζωή, μονίμως θυμωμένος για τις άνισες μάχες που θα δίνει και μονίμως καχύποπτος.
Το βιβλιαράκι που του έκανα δώρο για Χριστούγεννα ήταν το Καφέ Αηδιαστικό Μπαλάκι του Ηλιόπουλου. Αν δεν το έχεις διαβάσει ρίξτου μια ματιά και τα ξαναλέμε.

Όσο για τις άνισες μάχες και την καχυποψία τι να σου πω; Όλοι τις δίνουμε και όποιος πολίτης δεν είναι υποψιασμένος και καχύποπτος τον τρώει το σύστημα για πρωινό.

Εσύ έχεις να αντιμετωπίσεις το ότι είσαι γυναίκα, κάποιος άλλος ότι είναι άντρας, εγώ το ότι είμαι παλαβός. Το να μετατρέψεις μια φαινομενική δυσκολία σε προτέρημα είναι η μαγκιά και όχι το να σε παραμυθιάσουν ότι δεν την έχεις ή ότι δεν υπάρχει διαφορετική αντιμετώπιση από την κοινωνία για τον καθένα μας.


Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Και μια ερώτηση για το τέλος, στην οποία μόνο αν θέλεις απαντάς
εντάξει, θα το σκεφτώ


Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
στα σχολεία, κατόπιν σύσκεψης δασκάλων και διευθυντών καθορίζεται μια ενιαία-κοινή γραμμή αντιμετώπισης των παιδιών των μεταναστών ή είναι στο χέρι του κάθε δασκάλου ξεχωριστά να χαράξει την πολιτική του;
Εδώ δεν υπάρχει κοινή γραμμή των κυβερνήσεων στα εθνικά θέματα, ειλικρινά πιστεύεις ότι θα υπήρχε κοινή εθνική γραμμή αντιμετώπισης των παιδιών των μεταναστών;

Επιπλέον, ένα μεγάλο πλήθος δασκάλων που αποφοιτά σήμερα δεν ξέρει να σου δείξει τη Λάρισα στον χάρτη, λες να ασχολείται με την εθνική πολιτική ενσωμάτωσης μεταναστών;

Υπάρχει ωστόσο η μοντέρνα προσέγγιση, την οποία μας "εμφυσούν" στο πανεπιστήμιο.

Η μοντέρνα προσέγγιση μας λέει να αφήνουμε τα τσιγγανόπαιδα να έχουν το μαχαίρι πάνω στο θρανίο γιατί αυτό επιτάσσει η κουλτούρα τους. αν θέλεις το πιστεύεις. Εγώ δεν το κάνω και δεν θα το κάνω, αλλιώς να αφήσω και τους Ρωσοπόντιους να έχουν το Καλάσνικοφ στην τσάντα.

Η μοντέρνα προσέγγιση μας λέει ότι το έθνος επινοήθηκε τον 19 αιώνα μ.Χ. και είναι μια μεγάλη μπούρδα χάρη στην οποία τσακωνόμαστε αλλιώς θα ήμασταν όλοι αδελφωμένοι. Εγώ θεωρώ ότι η φυλή του καθενός βρίσκεται και στο αίμα και στη γλώσσα και στα πιστεύω του και πρέπει να την τιμάει και να είναι περήφανος γι'αυτή.

Η μοντέρνα προσέγγιση μας λέει ότι η Τουρκοκρατία ήταν ένα μεγάλο γλέντι, ότι στη Σμύρνη οι άνθρωποι στριμωχτήκανε όπως στη Θύρα 7 και γι' αυτό είχαμε νεκρούς, μας λέει ότι είναι καιρός να αλλάξουμε το παρελθόν για να αγαπηθούμε. Εγώ δεν συμφωνώ. Έγινε χαμός, έγιναν σφαγές, χύθηκε αίμα. Να τα βλέπουμε για να μαθαίνουμε και να μην τα ξανακάνουμε. Δεν θα πω μπράβο στους Τούρκους που σβήνουνε τις λέξεις από τα βιβλία.

Όπως έγραψα και χθες, πιστεύω στον κόσμο που έχει εθνική ταυτότητα και ταυτότητα γενικότερα. Πιστεύω ότι τα διαφορετικά έθνη όπως και τα έθνη σαλάτες έχουν δικαίωμα ύπαρξης και προτιμώ τη βιοποικιλότητα από τη μονοκαλλιέργεια.

Σκοπός μου είναι μέσα από την τάξη να βγάλω όχι με το ζόρι Έλληνες αλλά χαρούμενα παιδιά που έχουν αγάπη και πίστη σε αυτό που είναι.
Zu Risiken und Nebenwirkungen fragen Sie Ihren Arzt oder Apotheker.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Wallace για αυτό το μήνυμα:
mystakid (19-01-10)
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 03:38.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.