Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 31-01-10, 13:02
Το avatar του χρήστη Wallace
Wallace Ο χρήστης Wallace δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-09-20 19:50
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
#17 Φαντασία και Προσαρμογή, Ο κήπος με τα αγάλματα

Δίνουμε στα παιδιά ένα θέμα, π.χ. Δάσος, Χριστούγεννα, Παραλία, κλπ. και τα αφήνουμε να το φανταστούν για λίγο με κλειστά τα μάτια. Στη συνέχεια όποιο παιδί νιώθει έτοιμο, μπορεί να ζητήσει να σηκωθεί από την καρέκλα του και να πάρει θέση στη μέση της τάξης σαν ακίνητο γλυπτό σε κάποια στάση σε σχέση με το θέμα.

Οι υπόλοιποι παρατηρούν το άγαλμα και τώρα ο δάσκαλος καλεί ένα επόμενο παιδί να πάρει θέση. Η νέα θέση μπορεί να συμπληρώνει ή και να ακυρώνει τη στάση του προηγούμενου παιδιού (κάτι που στους εγωιστές μαθητές κάνει πολύ καλό). Δημιουργείται ένα μικρό σύμπλεγμα από δύο αγαλματάκια, που αν το βρίσκει ο δάσκαλος ενδιαφέρον, μπορεί να γίνει αντικείμενο εικασιών και σχολιασμού από τους υπόλοιπους.

Στη συνέχεια το πρώτο παιδί μπορεί να επιστρέψει στην καρέκλα του και ένα νέο (τρίτο) άγαλμα από το κοινό μπορεί να συμπληρώσει ή να ακυρώσει το δεύτερο αγαλματάκι, δημιουργώντας κάτι εντελώς καινούργιο. Και έτσι συνεχίζουμε, αφαιρώντας και προσθέτοντας αγαλματάκια.

Το αποτέλεσμα είναι αρκετά διασκεδαστικό, όσο το κρατάμε χωρίς εκδηλώσεις βίας (αν αρχίσουν οι εισερχόμενοι να κάνουν όλοι ότι κλωτσάνε, τσεκουρώνουν ή καταστρέφουν τα αγάλματα η ιστοριούλα μάλλον βγαίνει εκτός θέματος).

Προοδευτικά μπορούν στο σύμπλεγμα να μπουν και τρίτα αγάλματα, ενώ προς το τέλος της ώρας μπορούμε να σηκώσουμε όλη την τάξη και να διαμορφώσουμε ένα μεγάλο σύμπλεγμα, μια ζωφόρο, ή όπως τέλοσπάντων καταλαβαίνετε, ονομάστε το
__________________
Zu Risiken und Nebenwirkungen fragen Sie Ihren Arzt oder Apotheker.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-02-10, 21:45
Το avatar του χρήστη Wallace
Wallace Ο χρήστης Wallace δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-09-20 19:50
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
#18 Αναστοχασμός, Διάδρομος συνείδησης, Κύκλος σκέψεων, κλπ.

Αφού τελειώσει το σκετς που έπαιξαν τα παιδιά, μπορούμε να κάνουμε μια προσπάθεια να «μπουν» τα παιδιά σε κάθε έναν από τους χαρακτήρες που έπαιζαν. Καθόμαστε σε έναν κύκλο και ένας από τους ηθοποιούς που επιθυμεί, έρχεται και κάθεται στο κέντρο. Τριγύρω του εμείς με τη σειρά, αρχίζουμε να ψυθιρίζουμε σκέψεις από αυτές που μπορεί να κάνει. Αφού με τη σειρά πει ο καθένας τη σκέψη του, αρχίζουμε να την επαναλαμβάνουμε ταυτόχρονα με τους άλλους, δυναμώνοντας κλιμακωτά τη φωνή μας. Το παιδί στο κέντρο κλείνει τα μάτια του και απολαμβάνει, μέχρι να δοθεί σήμα για το τέλος.

Κάτι αντίστοιχο είναι και ο διάδρομος συνείδησης, μόνο που χρησιμοποιείται περισσότερο όταν ο ήρωας έχει να πάρει μια απόφαση. Οι συμμαθητές χωρίζονται στις δύο απόψεις και μπαίνουν σε δύο σειρές ψυθιρίζοντας δυνατά τη σκέψη τους. Τότε ο ήρωας κλείνει τα μάτια και περνάει από την ιδιότυπη αυτή φάλαγγα.

Στο ίδιο κλίμα βρίσκεται και το άγγιγμα σκέψης. Ο ήρωας κάθεται σε μια καρέκλα ακίνητος και οι συμμαθητές σηκώνονται ένας – ένας, τον αγγίζουν στον ώμο και λένε φωναχτά αυτό που πιστεύουν ότι σκέφτεται.
__________________
Zu Risiken und Nebenwirkungen fragen Sie Ihren Arzt oder Apotheker.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-02-10, 21:47
Το avatar του χρήστη Wallace
Wallace Ο χρήστης Wallace δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-09-20 19:50
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
# 19 Εκφραστικότητα & Αυτοσχεδιασμός, Το σώμα μου μιλάει

Πριν μιλήσουμε για το παιχνίδι μπορούμε να εξηγήσουμε στα παιδιά τι είναι στάση σώματος και πώς μιλάει για εμάς. Ένα κεφάλι σκυφτό, σηκωμένο το άνω χείλος, φτέρνες προς τα έξω, χέρια κοντά στο πρόσωπο, μισοτελειωμένες φράσεις, δείχνουν άτομο με status χαμηλό, ενώ το αντίθετο συμβαίνει όταν τα μάτια μας είναι ορθάνοιχτα και το βλέμμα μας ευθύ, οι φτέρνες προς τα μέσα και το στόμα ανοίγει σε κάθε φράση, ο αντίχειρας προεξέχει, χρησιμοποιούμε εκλεπτισμένο λόγο, κλπ.

Μπορούμε σαν ζέσταμα να ζητήσουμε από δύο παιδιά να ανέβουν στη σκηνή και να μας κάνουν μια επίδειξη σημαδιών όπως τα παραπάνω, ενώ εμείς ως κοινό θα προσπαθούμε να μαντέψουμε ποιος έχει υψηλό επίπεδο και ποιος υποδεέστερο. Παραλλαγή στο ζέσταμα είναι τα παιδιά να ξεκινήσουν με ένα status και προοδευτικά να αλλάξουν ρόλους, αλλάζοντας τα σήματα που στέλνουν με το σώμα τους.

Όσο πιο εξοικειωμένα είναι τα παιδιά, τόσο λιγότερο θέλουμε να υπερβάλλουν στο παίξιμό τους και στην αποκάλυψη των σημαδιών αυτών.

Στην ίδια φάση μπορούμε να εντάξουμε και αυτοσχεδιασμούς με άτομα υψηλού κύρους σε χαμηλή θέση που αλληλεπιδρούν με άτομα χαμηλού κύρους σε κυρίαρχη θέση. Π.χ. Ληστής ληστεύει Λόρδο.

- Τα... τα λεφτά σου ή τη ζωή σου!
- Πώς τολμάς? Το στόμα σου μυρίζει απαίσια!
- Συ..συγνώμη, φταίει μάλλον το σκόρδο που έφαγα...
- Κακομοίρη!
- θα...θα μου δώσεις τώρα ότι έχεις;
- Θέλεις να σου δώσω τώρα όσα έχω, ή να δουλέψεις για μένα και να κερδίσεις τα πενταπλάσια;
- Τα...τα πενταπλάσια; και....και πώς θα γίνει αυτό;
- Ε, καλά, δεν περίμενα να μπορείς να το σκεφτείς μόνος σου, ειδάλλως δε θα ήσουν ένας λιγδιασμένος ληστής του πεζοδρομίου!
- Σ..σάς παρακαλώ, τι πρέπει να κάνω;
- Πέρνα αύριο από το γραφείο μου στις 9 ακριβώς. Θα είναι εκεί η γραμματέας μου για να σου εξηγήσει...
- Σας ευχαριστώ!
- Και φρόντισε να φοράς κάτι καλύτερο!

Και πάλι υπάρχει περιθώριο για δοκιμές, όπως άτομα που ανταλλάσσουν επίπεδο την ώρα του διαλόγου.

Για το παιχνίδι το σώμα μου μιλάει, γράφουμε χαρτάκια με μέρη του σώματος και χαρτάκια με επίθετα, που τα τοποθετούμε χωριστά. Ένας μαθητής σηκώνεται και τραβώντας ένα ζευγάρι χαρτάκια, προσπαθεί να αποδώσει τις εντολές.

π.χ. χαζός πισινός, χαρούμενα πόδια, περήφανο στήθος, μοχθηρή μύτη.

Φυσικά πιο δύσκολο γίνεται όταν κάποιος τραβήξει δύο χαρτάκια, ενώ πιο αστείο και περίπλοκο γίνεται όταν συναντήσει έναν συμμαθητή του που έχει τραβήξει και κείνος κάποια χαρτάκια και επιδιώξει να στήσει μαζί του έναν διάλογο.
__________________
Zu Risiken und Nebenwirkungen fragen Sie Ihren Arzt oder Apotheker.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-02-10, 21:48
Το avatar του χρήστη Wallace
Wallace Ο χρήστης Wallace δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-09-20 19:50
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
# 19 Αυτοσχεδιασμός, Μπλοκαρίσματα και αρνήσεις

Αυτή η άσκηση ίσως δώσει βοήθεια σε μαθητές που δεν ξέρουν να λένε «όχι».

Μπλοκάρισμα εννούμε κάθε φράση που δείχνει άρνηση και δεν επιτρέπει σε μια δραστηριότητα ή διάλογο να προχωρήσει.

- Κοκκινοσκουφίτσα; θα πας αυτά τα μπισκότα στη γιαγιά πέρα απ’το δάσος;
- Μα η γιαγιά έχει πάει διακοπές, μανούλα!

Χάρη σε αυτό, ο μπλοκαριστής διατηρεί τον έλεγχο (control) της συζήτησης.

- Πάμε για κολύμπι;
- Όχι, ευχαριστώ!

Πολλές φορές, οι διαλεγόμενοι μοιάζουν με παλαιστές που δεν αφήνουν τους άλλους να πιαστούν από πουθενά...

- Καφέ;
- Τσάι, παρακαλώ
- Θα ήθελες ένα μπισκότο με σοκολάτα;
- Μπορώ να έχω ένα απλό;

Ενώ κάποιοι μπλοκάρουν ακόμα και τις ίδιες τους τις ιδέες:

- Θέλεις να κολυμπήσουμε;
- Και βέβαια!
- Α, ξέχασα, η πισίνα είναι άδεια...

Ενώ μερικές αρνήσεις αντί να μπλοκάρουν, ξεμπλοκάρουν...

- Μοιάζεις κουρασμένος για να σου προτείνω να βγούμε
- Μα, όχι! Νιώθω φρέσκος σαν πεταλούδα!

Οι αυτοσχεδιασμοί με μπλοκάρισμα μπορεί να περιλάβουν διάφορους συνδυασμούς, που όμως είναι για πιο προχωρημένους (όπως ο μπλοκάρισμα – μπλοκάρισμα σε διττή πραγματικότητα). Εδώ θα αναφέρουμε δύο:

1. Μπλοκάρεις - Ξεμπλοκάρω
Εδώ ο ένας συνομιλητής είναι θετικός και ο άλλος αρνητικός.

- Άργησες!
- Έχασα τη διεύθυνση.
- Όχι, δεν την έχασες! Είσαι άρρωστος και σερνόσουν για να φτάσεις ως την πόρτα μου!
- Ναι, είμαι σχεδόν πεθαμένος...
- Μπα, ένα απλό κρύωμα είναι...
- Πολύ χαίρομαι που το ακούω αυτό!
- Όχι, δεν χαίρεσαι! Είσαι απαισιόδοξος!
- Αλήθεια! Πρέπει να φύγω.
- Δεν θα φύγεις. Θέλεις απλώς να γλιτώσεις από μένα!
- Πώς το ήξερες;
- Δεν το ήξερα, εσύ μου το αποκάλυψες! Χαζέ!
- Ναι, είμαι!
- Κουταμάρες, είσαι πανέξυπνος. Έλα στην κουζίνα.
- Αμέσως!
- Περίμενε, δεν ήρθε ακόμα η ώρα..

2. Όποιος μπλοκάρει χάνει

- Έφερες τα σοκολατάκια;
- Βεβαίως, να σου δώσω ένα;
- Ίσως σε λίγο.
[ χάνει ]

- Έκανες τις εργασίες σου για το σπίτι;
- Αμέ, εδώ τις έχω.
- Βλέπω ότι ξέχασες να λύσεις το τελευταίο πρόβλημα...
- Κι όμως, είναι στην πίσω σελίδα.
[ χάνει ]

- Καιρό έχω να σε δώ!
- Έλειπα...
- Αφρική;
- Ναι, κυνηγούσα κροκοδείλους!
- Ακόμα κρατάς το όπλο, βλέπω.
- Ναι, ένας τους με έχει βάλει στο μάτι επειδή σκότωσα το κροκοδειλάκι του
- Και σε κυνηγάει μέσα στην Αθήνα;
- Βέβαια...αλλά μην κουνηθείς...κάτι ακούω πίσω σου!
- Πίσω απ’ το δέντρο;
- Πίσω απ’το παγκάκι!
[ χάνει ]

καλή διασκέδαση!
__________________
Zu Risiken und Nebenwirkungen fragen Sie Ihren Arzt oder Apotheker.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:11.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.