Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-02-10, 09:56
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Τα παιδιά δεν μπορούν πλέον να γράψουν με στυλό!!

"Όλο και περισσότεροι γονείς εκφράζουν την ανησυχία τους για το κατά πόσο η νέα τεχνολογία, δηλαδή οι ηλεκτρονικοί υπολογιστές, επηρεάζουν την ικανότητα των παιδιών τους στο να γράφουν με μολύβι ή στυλό.
Δεν είναι μόνο που η καλλιγραφία πάει… περίπατο, αφού τα παιδιά προσχολικής και σχολικής ηλικίας μαθαίνουν να γράφουν στο πληκτρολόγιο ενός υπολογιστή και δεν εξασκούνται αρκετά στο γράψιμο με τομολύβι, αλλά και άλλες βασικές κινητικές ικανότητες του ατόμου.

Σύμφωνα με πρόσφατη έρευνα, στην οποία έλαβαν μέρος 1.000 γονείς από όλη την Αυστραλία, το 70% των γονέων ανησυχεί για το γεγονός ότι τα παιδιά τους όλο και συχνότερα επιλέγουν την πληκτρολόγηση από την γραφή με στυλό. Ας μην ξεχνάμε ότι εν έτει 2010 ένα ποσοστό 10% παιδιών προσχολικής ηλικίας μαθαίνει πρώτα να πληκτρολογεί και ύστερα να γράφει.

Σύμφωνα με την κ. Κάθι Γουόκερ, συγγραφέα του βιβλίου «Parenting: A Practical Guide to Raising Preschool Children» και σύμβουλο γονέων, η έλλειψη εξάσκησης στο γράψιμο μόνο αρνητικά αποτελέσματα μπορεί να έχει για την ικανότητα κινητικότητας του παιδικού χεριού και για την εν γένει νοητική του εξέλιξη στο μέλλον.

«Τα παιδιά σε αυτή την ηλικία ανακαλύπτουν τη δεξιοτεχνία που κρύβεται στα δάχτυλα και τα χέρια τους. Από τη μία αυτό μπορεί να τους προσφέρει περισσότερες λειτουργικές ικανότητες στα άκρα αλλά από την άλλη βοηθά στην γενικότερη νοητική τους ανάπτυξη.

Η υπερβολική χρήση του πληκτρολογίου από τα παιδιά προσχολικής ηλικίας υπονομεύει τον πειραματισμό του ατόμου στο να ζωγραφίζει για παράδειγμα, γεγονός που έχει άμεσο αντίκτυπο στην δημιουργικότητα του ατόμου», αναφέρει η κ. Γουόκερ και καταλήγει: «Το γράψιμο με το στυλό, το μολύβι ή τον μαρκαδόρο αποτελεί ένα πολύ σημαντικό τρόπο επικοινωνίας για τον καθένα μας που στην ουσία προάγει την δημιουργικότητα του ατόμου και την σωστή νοητική του εξέλιξη»."

Πηγή : apolitistosteki.blogspot
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-02-10, 12:04
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι μόνο που η καλλιγραφία πάει… περίπατο, αφού τα παιδιά προσχολικής και σχολικής ηλικίας μαθαίνουν να γράφουν στο πληκτρολόγιο ενός υπολογιστή και δεν εξασκούνται αρκετά στο γράψιμο με τομολύβι, αλλά και άλλες βασικές κινητικές ικανότητες του ατόμου.
Έκτακτο! Η τεχνολογία καταστρέφει τα παιδιά μας! Αλλά πρώτα, οι δηλώσεις του Σάκη.

Σοβαρά όμως, υποτίθεται ότι η γενιά μας καταστράφηκε ολοσχερώς από τα arcade games, και η προηγούμενη γενιά από το ραδιόφωνο. Ε, καιρός και η επόμενη γενιά να καταστραφεί από κάτι.

Πιο σοβαρά ακόμα, για ποια καλλιγραφία μιλάει ο αρθρογράφος; Μήπως δεν είναι ελληνικό το άρθρο; Μήπως ο αρθρογράφος είναι 50ρης και πάνω; Γιατί η καλλιγραφία έχει δεκαετίες να διδαχτεί στα ελληνικά σχολεία. (και θυμάμαι ότι με παίδεψε αρκετά να μάθω πρώτα αγγλική και μετά γερμανική καλλιγραφία όταν ξεκίνησα τις αντίστοιχες γλώσσες)

Ακόμα και τώρα δεν ξέρω «επίσημη» ελληνική καλλιγραφία, και ακόμα και τώρα δε γράφω σχεδόν ποτέ με μολύβι ή στυλό: προτιμώ πένες καλλιγραφίας όπως ξέρεις.


Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Σύμφωνα με πρόσφατη έρευνα, στην οποία έλαβαν μέρος 1.000 γονείς από όλη την Αυστραλία
Αχά. Αυστραλία. Αυτό εξηγεί τον όρο «καλλιγραφία». Μία παρανόηση: «cursive» δεν ισούνται με «καλλιγραφία». Στα ελληνικά έχουμε καλλιγραφία αλλά όχι cursive γιατί οι γραμματομορφές δεν προσφέρονται άμεσα. Πχ τυφλοσούρτης για cursive αγγλικά (μ'αυτόν έμαθα κι εγώ), και καλλιγραφία στα αγγλικά.

Το άρθρο δε λέει όμως, ότι εδώ και τουλάχιστον 30 χρόνια, η δακτυλογράφηση είναι βασικό μάθημα στα σχολεία στην Αυστραλία, και μπορείς να παραδώσεις όλη σου τη δουλειά δακτυλογραφημένη (τότε σε γραφομηχανή, τώρα σε Η/Υ).

Οι γονείς που παραπονιούνται για τη δακτυλογράφηση σήμερα, είχαν το ίδιο σύστημα τότε.

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
«Το γράψιμο με το στυλό, το μολύβι ή τον μαρκαδόρο αποτελεί ένα πολύ σημαντικό τρόπο επικοινωνίας για τον καθένα μας που στην ουσία προάγει την δημιουργικότητα του ατόμου και την σωστή νοητική του εξέλιξη».
Πώς προάγει τη δημιουργικότητα όταν αναγκάζεσαι να γράφεις ακριβώς με τον ίδιο τρόπο με όλους τους άλλους; Και δεν είναι μόνο το γράψιμο που βοηθάει την ανάπτυξη του συντονισμού ματιού-χεριού και τις μικρές μυϊκές κινήσεις.

Μακάρι να μας επέτρεπαν και στην Ελλάδα τη δακτυλογράφηση: δεδομένου ότι ξενυχτούσα κάθε μέρα για να προετοιμαστώ για το σχολείο και παρ'όλα αυτά δεν προλάβαινα, αν μπορούσα να δακτυλογραφήσω τη δουλειά μου θα είχα κάπου μία ώρα ύπνου/δημιουργικότητας την ημέρα.

Με κουράζουν οι καταστροφολόγοι.
__________________
www.bedroomlan.org

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Morgul : 06-02-10 στις 12:07
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-02-10, 12:45
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Με κουράζουν οι καταστροφολόγοι.
Πάντως αστεία αστεία, προσωπικά δυσκολεύομαι αφάνταστα να γράφω. Πάντα έγραφα ορνιθοσκαλίσματα, αλλά τώρα έχει παραγίνει...

Έκανα μια αίτηση σε ένα ΚΕΠ και με ρώτησε η υπάλληλος, μάλλον αστειυόμενη, σε ποια γλώσσα το γράψατε;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-02-10, 12:51
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 10:41
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως αστεία αστεία, προσωπικά δυσκολεύομαι αφάνταστα να γράφω. Πάντα έγραφα ορνιθοσκαλίσματα, αλλά τώρα έχει παραγίνει...

Έκανα μια αίτηση σε ένα ΚΕΠ και με ρώτησε η υπάλληλος, μάλλον αστειυόμενη, σε ποια γλώσσα το γράψατε;
Εμ! δίκιο είχε η γυναίκα! το στυλό το πιάνουμε με τα δαχτυλάκια, όχι με τα ...δοντάκια!
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-02-10, 13:11
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Κι εγώ όταν πιάσω στο χέρι μου στυλό, δε μπορώ να γράψω τόσο γρήγορα όσο παλιότερα ή, αν γράψω γρήγορα, θα το κάνω εις βάρος του γραφικού μου χαρακτήρα. Περισσότερο εμάς "πιάνει" το θέμα, μάλλον. Τα πιτσιρίκια, στην Ελλάδα τουλάχιστον, όσο χρησιμοποιούν στο σχολείο στυλό και μολύβι, δεν θα έχουν τέτοιο πρόβλημα. Περισσότερο με "χαλάει" που γράφουν "αφτί" και "αβγό" πάντως.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-02-10, 17:46
Το avatar του χρήστη zefuros
zefuros Ο χρήστης zefuros δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-23 23:41
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
....Έκανα μια αίτηση σε ένα ΚΕΠ και με ρώτησε η υπάλληλος, μάλλον αστειυόμενη, σε ποια γλώσσα το γράψατε; ....
Βρε μπας και ξεχαστηκες και το εγραψες στην ομηρική διάλεκτο της εφηβείας αου ??
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-02-10, 17:57
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από zefuros Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε μπας και ξεχαστηκες και το εγραψες στην ομηρική διάλεκτο της εφηβείας αου ??
Kαι εσύ τέκνον Στάθη; Και εσύ;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-02-10, 18:00
Το avatar του χρήστη zefuros
zefuros Ο χρήστης zefuros δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-23 23:41
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αργώ αλλά μαθαίνω.......
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην zefuros για αυτό το μήνυμα:
Easty (06-02-10)
  #9  
Παλιά 07-02-10, 17:33
Το avatar του χρήστη Eskivel
Eskivel Ο χρήστης Eskivel δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-02-12 00:16
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εμένα ο γραφικός χαρακτήρας δεν έχει αλλάξει! Το προβλημα έγκειται στα ορθογραφικά, από τότε που άρχισα να γράφω στα πληκτρα του πισι...
__________________
...Η ζωή είναι σαν νερό για ζεστη σοκολάτα ρευστή ανάλαφρη αλλά και απολαυστική.....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-02-10, 19:01
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Eskivel Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμένα ο γραφικός χαρακτήρας δεν έχει αλλάξει! Το προβλημα έγκειται στα ορθογραφικά, από τότε που άρχισα να γράφω στα πληκτρα του πισι...
Χμ... και αυτό παίζει. Παρότι δεν κάνω ορθογραφικά, μια ανασφάλεια την έχω. Μου 'χει τύχει να συντάξω μεγάλο κείμενο με στυλό (νοσταλγικό, στ' αλήθεια) και να κοιτάω και να ξανακοιτάω τις λέξεις μία προς μία, σα να μην τις είχα ξαναδεί ποτέ πριν ή σαν να μην ήταν δικές μου (φριχτό, στ' αλήθεια).
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:30.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.