Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Τα δικαιώματα μας
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-05-10, 01:58
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Ορκισµένες παρθένες

Αρνούνται τη γυναικεία τους φύση για να επιβιώσουν σε µια ανδροκρατούµενη κοινωνία.



Φοράει παντελόνια, όχι από µόδα, αλλά επειδή πρέπει. Κάθεται στο καφενείο και καπνίζει, κάνει κουµάντο στην οικογένεια, έχει τον έλεγχο των χωραφιών. Με την πρώτη µατιά είναι ένας χωρικός που ζει στα βουνά της Βόρειας Αλβανίας. Εως τη στιγµή που κάποιος θα φωνάξει το όνοµά της: Καµίλ. Είναι µία από τις «ορκισµένες παρθένες». Γυναίκες που µεταµορφώθηκαν σε άνδρες για να µπορέσει να σταθεί όρθια η οικογένειά τους. Κορίτσια που αρνήθηκαν την ταυτότητα, τις σεξουαλικές σχέσεις, τον γάµο, τη µητρότητα για να µπορέσουν να επιβιώσουν σε µια ανδροκρατούµενη κοινωνία. Θύµατα ενός εθίµου που µετρά 500 χρόνια παρουσίας και σιγά σιγά σβήνει.

«Οταν πέθανε ο πατέρας µου η πόρτα του σπιτιού µας έκλεισε, διότι δεν υπήρχε πλέον άνδρας στην οικογένεια. Ετσι έκοψα τα µαλλιά µου, αποχωρίστηκα τα φουστάνια µου και από τότε η πόρτα µας ξανάνοιξε», έλεγε η Καµίλ Στέµα, µία από τις περίπου 40 εναποµείνασες «ορκισµένες παρθένες». «Οι άνθρωποι µε σέβονται, µε χαιρετούν όπως τους άνδρες», συνεχίζει και υποστηρίζει πως ουδείς την πίεσε να πάρει τη συγκεκριµένη απόφαση. Ο όρκος στην παρθενία µπορεί να είναι σκληρός, αλλά οι περισσότερες που τον επέλεξαν δεν το έκαναν µόνο για να στηρίξουν την οικογένειά τους, στην οποία δεν υπήρχε κανένα αρσενικό παιδί, σε µια ανδροκρατούµενη κοινωνία, αλλά και για να αποφύγουν ένα ανεπιθύµητο προξενιό. Το κλειδί σε όλα ήταν να απέχουν από τη σεξουαλική ζωή, καθώς σύµφωνα µε τον παλιό νόµο µπορεί η ζωή µιας γυναίκας να αξίζει το µισό από εκείνη του άνδρα, αλλά η αξία της παρθένας είναι ίση µε την ανδρική: 12 βόδια!


Στο καφενείο, τόπο απαγορευμένο για γυναίκες, συνέλαβε ο φωτογραφικός φακός της Πέπα Χρίστοβα μία από τις 40 εναπομείνασες ορκισμένες παρθένες της Βορείου Αλβανίας. Μητέρα και κόρη ή μητέρα και γιος; Για τις ορκισμένες παρθένες δεν τίθεται ερώτημα. Έχουν ασπαστεί πλήρως τον ανδρικό ρόλο, όχι μόνο στην νοοτροπία αλλά πρωτίστως στην εμφάνιση και τη συμπεριφορά.

Οι ορκισµένες παρθένες σήµερα είναι προχωρηµένης ηλικίας, άνω των 50 και οι περισσότερες κοντά στα 80. Δεν πλένουν, δεν σιδερώνουν, δεν µαγειρεύουν. Δεν κάνουν γυναικείες δουλειές. «Σιγά σιγά µεταµορφώνονται σε άνδρες. Η φωνή τους βαραίνει. Σε πολλές σταµατά και η έµµηνος ρύση. Αφοµοιώνουν πλήρως τα ανδρικά χαρακτηριστικά ακόµη και στην όψη», επισηµαίνει η φωτογράφος Πέπα Χρίστοβα. Το µόνο που θυµίζει πλέον τη γυναικεία τους φύση είναι τα γεννητικά τους όργανα, αλλά δεν πρόκειται για τρανσέξουαλ.


Τσιγάρο και δουλειά στα χωράφια είναι η καθηµερινότητα για τις ορκισµένες παρθένες της Αλβανίας. Ό,τι ακριβώς θα έκανε δηλαδή και ένας άνδρας.

«Θέλω να πεθάνω παρθένα», υποστηρίζει µία εκ των ορκισµένων παρθένων. «Κι αν επρόκειτο να παντρευτώ θα διάλεγα µια παραδοσιακή Αλβανίδα», συνεχίζει µε χιούµορ. «Μου αρέσει η ζωή µου ως άνδρας. Δεν µετανιώνω».



(Οι ορκισμένες παρθένες είναι πρωταγωνίστριες της φωτογραφικής δουλειάς της Βουλγάρας δηµιουργού Πέπα Χρίστοβα, η οποία και θα παρουσιάσει 22 πορτρέτα των «ορκισµένων παρθένων» στην Αθήνα, στο Ινστιτούτο Γκαίτε. Πληροφορίες σε αυτό το νήμα.)


Πηγή: Τα Νέα


(Καλά, η έμμηνος ρύση σταματά όταν πρέπει φαντάζομαι κι όχι εξ αιτίας των παντελονιών και των χωραφιών.)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-05-10, 02:20
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ανατριχιαστικο;

http://en.wikipedia.org/wiki/Albanian_sworn_virgins

Στην Τουρκια ειχα δει στις ειδησεις για μια τετοια μεμονωμενη περιπτωση. Δεν ηταν ομως λογω "εθιμου" αλλα λογω επιβιωσης, και κανενας δεν ηξερε το μυστικο της συγκεκριμενης γυναικας
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 13-05-10 στις 02:28
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-05-10, 02:40
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Προσωπικά, δεν είχα ιδέα πριν διαβάσω το άρθρο. Ανατριχιαστικό; Θλιβερό μάλλον και τραγικό. Πλήρης απαξίωση της θηλυκότητας και αποχή από τον έρωτα και το σεξ. Δυστυχία.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-05-10, 08:59
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Ούτε εγώ το είχα ακούσει ... Απίστευτο!!!
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-05-10, 12:00
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχία.
Περι ορεξεως.

"Θέλω να πεθάνω παρθένα [...] Μου αρέσει η ζωή µου ως άνδρας. Δεν µετανιώνω"
Θελω να πιστευω οτι αυτες οι επιλογες ειναι ισως ανακουφιση για καποιες γυναικες που γενιουνται ομοφυλοφιλες ή τρανσεξουαλ
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Πλήρης απαξίωση της θηλυκότητας και αποχή από τον έρωτα και το σεξ.
Αλλωστε γυναικες και αντρες που δεν πληρουν τα γνωστα στανταρ που απαιτει ο πολιτισμος το Κοσμοπολιταν (χοντροι, ασχημοι, αγυμναστοι, φτωχοι) ειναι καταδικασμενοι στην ιδια απαξιωση και "αποχη", χωρις να ειναι και επιλογη τους
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 13-05-10 στις 12:07
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-05-10, 12:18
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 19:48
Φύλο: Γυναίκα
Η ανάγκη είναι ένας κύριος παράγοντας. Και όταν λέω η ανάγκη εννοώ η προσωπική ανάγκη στην αρχή, αλλά και η κοινωνική επιταγή κατόπιν. Δεν γνωρίζω όμως τι συμβαίνει με άλλους βιολογικούς παράγοντες και πόσο ρόλο μπορεί να παίξουν.

Η ΕΤ είχε ένα πολύ ενδιαφέρον ντοκιμαντέρ για τις ορκισμένες παρθένες της Βόρειας Αλβανίας, πριν πολύ καιρό όμως.

Υπάρχει κάτι αντίστοιχο και για τους άνδρες. Εδώ ίσως μπορεί κάποιος να βοηθήσει (Gil;; μήπως βρεις κάτι; ) και να βρει ακριβή στοιχεία, καθώς θα σας μεταφέρω ό,τι θυμάμαι από άρθρο που είχα διαβάσει πολλά χρόνια πριν. Στις παραδοσιακές οικογένειες στις Φιλιππίνες (με επιφύλαξη η χώρα) το πρώτο αγόρι της οικογένειας ανατρέφεται σαν κορίτσι, αναλαμβάνει την φροντίδα όλης της οικογένειας, είναι ψηλά στην ιεραρχία και χαίρει της εκτίμησης όλης της οικογένειας. Η οικογενειακή ανάγκη, η κοινωνική επιταγή είναι και σε αυτή την περίπτωση πάνω από το άτομο, την προσωπική ελευθερία.
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη christi : 13-05-10 στις 12:25
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-05-10, 12:46
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 19:48
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Απίστευτο!!!
Είναι απίστευτο και πολύ σκληρό και συμφωνούμε! Αλλά σ' αυτές τις περιπτώσεις η επιβίωση και η κοινωνική επιταγή είναι πάνω από την ατομική ελευθερία, έκφραση και προσωπικότητα.

Και θα σας αναφέρω και άλλη μια περίπτωση ( όπου επίσης η γυναίκα είναι αυτή που το υφίσταται) σε φυλή μογγολική, απομονωμένη και βόρεια (πάλι δεν θυμάμαι τα ακριβή στοιχεία από το ντοκιμαντέρ).
Εκεί λοιπόν, όταν η γυναίκα παντρεύεται με κάποιον άνδρα, παντρεύεται και όλα τα αδέλφια του. Ζουν όλοι μαζί και η λιγοστή γη μένει στην οικογένεια καθώς τα αδέλφια δεν μοιράζονται σε χωριστές οικογένειες. Τα παιδιά που προκύπτουν δεν είναι δυνατόν να ξεχωρίσουν από ποιον βιολογικό πατέρα προέρχονται και έτσι όλοι τα βλέπουν σαν δικά τους παιδιά. Η οικογένεια έχει αυτή τη διευρυμένη έννοια και πρακτική που είναι πολύ βολική για να εξασφαλίσει την βιωσιμότητα της φυλής.
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-05-10, 12:51
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από christi Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι απίστευτο και πολύ σκληρό και συμφωνούμε! Αλλά σ' αυτές τις περιπτώσεις η επιβίωση και η κοινωνική επιταγή είναι πάνω από την ατομική ελευθερία, έκφραση και προσωπικότητα.
Αυτό που με εξοργίζει, δεν είναι η παρθενία, αλλά ο όρκος. Όρκος που σου στερεί την ευκαιρία, που ίσως βρεις μπροστά σου, για να αλλάξεις άποψη.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-05-10, 13:04
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 19:48
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που με εξοργίζει, δεν είναι η παρθενία, αλλά ο όρκος. Όρκος που σου στερεί την ευκαιρία, που ίσως βρεις μπροστά σου, για να αλλάξεις άποψη.
Ο όρκος είναι το κερασάκι στην τούρτα! Μάλλον είναι για να τους δώσει την απαιτούμενη κοινωνική ισχύ και να γίνουν δεκτές στον κόσμο των ανδρών.

Τώρα, για το αν θα συναντήσουν κάποιον και τι θα κάνουν, πιστεύω η σκληρή ζωή τους και ότι έχει επιφέρει στον ψυχισμό τους είναι πιστεύω μεγαλύτερο εμπόδιο από τον όρκο.
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-05-10, 13:45
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Απο οσο διαβασα, δεν προκειται για καποιο συγκεκριμενο επισημοποιημενο ορκο (ή ορκομωσία) που γινεται τελετουργικα. Ειναι απλα μια αποφαση που ομως ξερουν οτι θα ισχυει ισοβια. Αποκλιση απο αυτο φανταζομαι θα ηταν σκανδαλωδες με ισως τρομακτικες συνεπειες (λιντσαρισμα;; )

Φαινεται οτι απαξ και μπουν σε αυτη τη διαδικασια, το να σκεφτουν να μετανιωσουν φαινεται τοσο απιθανο που ουσιαστικα ειναι σαν να εχουν παρει αμετακλητο ορκο.

Τωρα δεν ξερω ποση καταγραφη εχει αυτο το εθιμο. Θα ειχε ενδιαφερον να ξεραμε αν στην ιστορια του υπηρξε καποια αποκλιση. Υπρξε αραγε καποια τετοια γυναικα που φανηκε επιορκη, που μετανιωσε, που ηθελε να επιστρεψει στη γυναικεια ζωη η αν ανακαλυφθηκε οτι ειχε παρανομο δεσμο;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 13-05-10 στις 13:53
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-05-10, 14:27
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 19:48
Φύλο: Γυναίκα
Η αγγλίδα περιηγήτρια Edith Durham έκανε γνωστό το θέμα στις αρχές του 20ου αιώνα:

"Είναι, πάντως, ενδιαφέρον ότι η αλλαγή του κοινωνικού φύλου και ο συνεπακόλουθος τρανσβεστισμός δε συνεπάγονταν και αλλαγή της σεξουαλικής ταυτότητας. Οι αναφορές για λεσβιακές σχέσεις ανάμεσα στις verginesha είναι ελάχιστες. Αντίθετα αναφέρονται περιστατικά ετεροφυλόφιλου γάμου αργότερα στη ζωή μιας ορκισμένης παρθένας, πράγμα που μας κάνει να πιστεύουμε ότι οι σκληρές ποινές για την αθέτηση του όρκου δεν εφαρμόζονταν πάντοτε."

περισσότερα
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-05-10, 14:52
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Δε θέλω να μπω σε χωράφια που δε γνωρίζω αλλά θα τολμήσω να πω, πως η ομοφυλοφιλία έχει να κάνει και με περιβαλλοντικούς παράγοντες. Εάν από μικρό κοριτσάκι (πριν ξυπνήσουν οι ορμές) σε μεγαλώνουν ως αγόρι, μπαίνεις στην ψυχολογία του αγοριού και βλέπεις τον κόσμο ως να είσαι αγόρι. Οι επιθυμίες σου και τα σχέδιά σου λοιπόν, προσαρμόζονται στο "νέο" σου φύλο. Αυτό, αναφορικά με τις καταγραφές ομοφυλοφιλικών τάσεων που αναφέρθηκαν.

Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Περι ορεξεως.
Υπάρχει άνθρωπος που να μπορεί να ζήσει χωρίς ψυχικά και σωματικά σκιρτήματα; Ε; Υπάρχει;

Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλωστε γυναικες και αντρες που δεν πληρουν τα γνωστα στανταρ που απαιτει ο πολιτισμος το Κοσμοπολιταν (χοντροι, ασχημοι, αγυμναστοι, φτωχοι) ειναι καταδικασμενοι στην ιδια απαξιωση και "αποχη", χωρις να ειναι και επιλογη τους
έτερον εκάτερον. Εδώ μιλάμε για εκούσια ή ακούσια άρνηση της φύσης για λόγους "κοινωνικούς".
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-05-10, 15:04
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 19:48
Φύλο: Γυναίκα
Ε, σαν "φιλοσοφία" ζωής τελικά είναι σοκαριστικό (για εμάς τις γυναίκες).

Corsair, τώρα είναι ένας "θεσμός" που πια δεν συνεχίζεται και μετά τις τελευταίες παρθένες οι κοινωνικές συνθήκες ελπίζω να έχουν αλλάξει τόσο που να κάνει αχρείαστες τέτοιες αποφάσεις.
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-05-10, 22:46
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει άνθρωπος που να μπορεί να ζήσει χωρίς ψυχικά και σωματικά σκιρτήματα; Ε; Υπάρχει;
Αυτο το ψηφιακο παραδοξο και αντιφατικο συμπαν το οποιο βλεπουμε με το μυαλο μας ενω πραγματικα κοιμωμαστε σε κουβουκλια τροφοδοτωντας μας τερατομορφες μηχανες αποδεικνυεται τοσο αντιφατικο και παραδοξο που... μπορει και να υπαρχει οτιδηποτε τελικα
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 14-05-10 στις 22:50
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-05-10, 22:59
mhtsos2007
Guest
 

Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο το ψηφιακο παραδοξο και αντιφατικο συμπαν το οποιο βλεπουμε με το μυαλο μας ενω πραγματικα κοιμωμαστε σε κουβουκλια τροφοδοτωντας μας τερατομορφες μηχανες αποδεικνυεται τοσο αντιφατικο και παραδοξο που... μπορει και να υπαρχει οτιδηποτε τελικα
Δεν καταλαβα γρι.........για εξπλέιν!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:39.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.