Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 22-02-07, 16:12
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 16:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Οι γενικές αρχές μια χαρά είναι και κανονικά έπρεπε να πάνε και λίγο πιο πέρα. Ο διάβολος, όμως, είναι στις λεπτομέρειες και προσωπικά δεν πείθομαι ότι όλα θα είναι όμορφα και αγγελικά πλασμένα μέχρι να δω συγκεκριμένα μέτρα εφαρμογής.
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-02-07, 11:03
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν προβλέπω να το τραβάνε πολύ, ειδικά τώρα που η κοινή γνώμη είναι εναντίον τους, θα φωνάξουν και θα λουφάξουν.
Εδώ και καιρό έχουμε μπει μέσα σε ένα αδιέξοδο και κάνουμε
βόλτες μέσα σε αυτό λες και είμαστε στον καλύτερο ευρωπαϊκό
αυτοκινητόδρομο.Για την ερχόμενη Πέμπτη προγραμματίστηκε
νέο συλλαλητήριο κτλ κτλ Οι εκλογές πρέπει να γίνουν για να
ξεκολλήσουμε λίγο από τη στασιμότητα. Ας βγει ο Καραμανλής να
το πει να τελειώνουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-02-07, 11:50
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από CORSAIR Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι εκλογές πρέπει να γίνουν για να
ξεκολλήσουμε λίγο από τη στασιμότητα. Ας βγει ο Καραμανλής να
το πει να τελειώνουμε.
Δεν θα γίνουν εκλογές επειδή το θέλουν 300 φοιτητοπατέρες και 10 κομματικοί καθηγητές.

Η κυβέρνηση ξέρει λογικά, ότι θα κυβερνήσει μια 8ετία, για ποιο λόγο να το κάνει 7ετία;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-02-07, 15:49
Το avatar του χρήστη void engineer
void engineer Ο χρήστης void engineer δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-03-07 21:58
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Χμ... μόνο σε εμένα φαίνεται ειρωνικό το ότι οι φοιτητές φωνάζουμε για καλύτερη παιδεία κλείνωντας τα πανεπιστήμια; Έχω ξεχάσει πώς είναι να κάνω μάθημα κανονικά φέτος και με την παρούσα κατάσταση δεν με βλέπω να τελειώνω στον χρόνο που ήθελα γιατί κάποιοι άλλοι αποφασίζουν για εμένα...
Αν κάτι έχουμε καλύτερο εδώ είναι η δωρεάν (με όλα της τα προβλήματα) παιδεία και με αυτήν την κατάσταση, ξεφτιλίζεται.

Όχι πια άλλη γραφειοκρατία και (ανούσιος) έλεγχος στα πανεπιστήμια... Αν κάτι μου αρέσει στον νέο νόμο, είναι ότι πλέον δεν θα χρειάζεται να είσαι σε κάποια κομματική οργάνωση για να έχεις λόγο στην σχολή σου, επιτέλους! Όλοι αυτοί οι "φοιτητοπατέρες" το βλέπουν αυτό και φοβούνται αλλά πλέον δεν πάει άλλο.

Χρείαζονται αλλαγές γιατί πολύ απλά έχουμε 2007 και όχι 1980 και ο κόσμος έχει αλλάξει. Δεν είναι τέλειο το νομοσχέδιο και είναι ντροπή να μην το δίνουν στην δημοσιότητα εδώ και τόσους μήνες, αλλά πρέπει κάποια στιγμή να προχωρήσουμε μπροστά. Γνωρίζατε π.χ. ότι οι προπτυχιακοί φοιτητές δεν μπορούν να επιδοτηθούν για να πάνε π.χ. σε summer school κλπ.;
__________________
"The future is here. It's just not widely distributed yet." - William Gibson

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη void engineer : 23-02-07 στις 15:51
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 23-02-07, 16:54
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μια χαρά τα λέει ο ένοικος του πάνω πατώματος. Τόσα χρόνια όμως συμβαίνει να τα λένε/λέμε μια χαρά οι απ' έξω αλλά να τα κανονίζουν πάντα οι ολίγοι και ενεργοί. Πρόκειται για μια περίεργη εξίσωση που ποτέ δεν κατάλαβα.Σ' αυτό δεν έχω δει τίποτα διαφορετικό κι ας έχω κοντά τρεις δεκαετίες να καθήσω σε έδρανα. Μια εξήγηση θα ήταν το οτι οι φοιτητές που ενδιαφέρονται να σπρώξουν τις σπουδές τους και την παιδεία τους -αντί να κολλήσουν απλώς στο προαύλιο, συζητώντας γι αυτήν- απαξιούν να συμμετάσχουν στις Γ.Σ. και τις ψηφοφορίες. Ή και στις πορείες και τις κινητοποιήσεις ακόμα. Ως εκ τούτου, η εικόνα που δημιουργείται είναι πλασματική. Το έχουμε ξαναδεί το θέμα παλιότερα νομίζω.
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 25-02-07, 11:06
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Ευρύτατη αποδοχή συναντά το νομοσχέδιο για τα ΑΕΙ

Ευρύτατη αποδοχή συναντά το νομοσχέδιο για την ανώτατη εκπαίδευση, το οποίο πρόκειται να συζητηθεί την ερχόμενη Τρίτη στην αρμοδία Επιτροπή της Βουλής.

Όπως καταδεικνύει έρευνα της VPRC για την "Καθημερινή", με τις προτάσεις της κυβέρνησης συμφωνεί η πλειονότητα των ψηφοφόρων και του ΠΑΣΟΚ και της Αριστεράς.

Συγκεκριμένα, το 80% των ερωτηθέντων συμφωνεί απόλυτα με την κυβερνητική πρόταση να γίνονται οι πρυτανικές εκλογές με καθολική ψηφοφορία.

Το 65% απαντά "ναι" στην άρση του ασύλου μέσω της απλής πλειοψηφίας του πρυτανικού συμβουλίου, ενώ το 61% τάσσεται υπέρ της καθιέρωσης ανώτατου ορίου φοίτησης.

Τα τρία αυτά μέτρα επικροτούνται με συντριπτικά ποσοστά και από του ψηφοφόρους του ΠΑΣΟΚ.

Συνολικά για το νομοσχέδιο το 53% των ερωτηθέντων το κρίνει ως θετικό, ενώ το 40% απαντά ότι κινείται σε λάθος ή μάλλον λάθος κατεύθυνση.

Την ίδια ώρα, το 79% των πολιτών αναγνωρίζει την ανάγκη μεγάλων ή πολύ μεγάλων αλλαγών στην Παιδεία. Το 37% χαρακτηρίζει μεγάλες τις αλλαγές που εισηγείται η κυβέρνηση ενώ το 42% τις κρίνει μικρές ή ασήμαντες.

---

Σχόλιο :

Εγώ πάντως κε Καραμανλή αν ήμουν στην θέση σου θα έκανα δημοψήφισμα και για το νομοσχέδιο και για το άρθρο 16 και για τις άλλες αλλαγές του Συντάγματος.

Βρισκόμαστε σ΄ μια βουλή που δεν σέβεται τον εαυτό της και που στενά μικροκομματικά πλαίσια, μια ζωή και μ' αυτούς στην εξουσία και με τους άλλους, αποφασίζει όχι για την Ελλάδα και το μέλλον της αλλά για τις καρέκλες τους.

Καταντάει γελοίο ο λαός να θέλει και να μην μπορεί να το εφαρμόσει. Καταντάει γελοίο η Ελληνική δημοκρατία στα 33 χρόνια της μεταπολίτευσης, να έχει κάνει ένα μόνο δημοψήφισμα και αυτό για το πολιτειακό...

Πιστεύω ακράδαντα ότι ένα δημοψήφισμα είναι η πιο δημοκρατική έκφραση των πολιτών που μας γυρίζει στα χρόνια της Αθηναϊκής Δημοκρατίας, αλλά και που ταυτόχρονα το τρέμουν όλοι οι ηγέτες μας.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 25-02-07, 18:06
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστεύω ακράδαντα ότι ένα δημοψήφισμα είναι η πιο δημοκρατική έκφραση των πολιτών
Πέστα χρυσόστομε

Το έχω συζητήσει αρκετό καιρό τώρα με γνωστούς μου, ότι δηλαδή η καλύτερη λύση είναι ένα δημοψήφισμα για να τελειώνουμε (με τον ένα ή τον άλλο τρόπο) με αυτό το θέμα. Ας βάλουν 10 "ναι-όχι" ερωτήσεις, από όλο το πολιτικό φάσμα, και ας φτιάξουν μετά ένα σχέδιο νόμου ανάλογο με την απάντηση. Δεν είναι δυνατόν να διαβάζω ότι αν βγει το άλλο κόμμα θα καταργήσει το παρόν νομοσχέδιο! Τι είναι η ανώτατη εκπαίδευση, λάστιχο;

Ας πάρει την ευθύνη ο λαός, αφού οι εκπρόσωποί του δε θέλουν να το κάνουν
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 25-02-07, 19:06
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
τα βασικά σημεία καλά είναι....τα παραθυράκια με φοβιζουν..
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 25-02-07, 19:19
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
το εχουν αυτο τα παραθυρια....
απο την εποχη του bill gates
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 25-02-07, 23:34
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Platinum Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι γενικές αρχές μια χαρά είναι και κανονικά έπρεπε να πάνε και λίγο πιο πέρα. Ο διάβολος, όμως, είναι στις λεπτομέρειες και προσωπικά δεν πείθομαι ότι όλα θα είναι όμορφα και αγγελικά πλασμένα μέχρι να δω συγκεκριμένα μέτρα εφαρμογής.
Συμφωνώ μαζί σου. Υπάρχουν καλά στοιχεία στο νομοσχέδιο, αν και ίσως μερικά μέτρα είναι κάπως άτολμα. Τελικά, όμως, όλα θα κριθούν στην εφαρμογή.

Εμένα μου άρεσε αρκετά αυτό που λέει οτι στις επιτροπές θα συμμετέχει υποχρεωτικά καθηγητής από τρίτο ΑΕΙ ή ΑΕΙ του εξωτερικού. Πάλι κάποιον κολλητό θα βάζουν, βέβαια, αλλά τουλάχιστον σταματά (στη θεωρία) το γνωστό "Γιάννης κερνά και Γιάννης πίνει" που ισχύει μέχρι τώρα.

Τολμηρά μέτρα που θα ήθελα να δω:
α) Αξιολόγηση από επιτροπή/οργανισμό του εξωτερικού με διεθνές κύρος
β) +50% αντί για +100% στο χρόνο των αιωνίων
γ) ... μισθό στους υποψήφιους διδάκτορες!

Τελικά, όμως, έγινε υπερβολική φασαρία και αναταραχή, για την οποία υπεύθυνη είναι σε μεγάλο βαθμό η υπουργός και ο κ. Βερέμης. Δε λέω, δεν μπορείς να έχεις και την πίτα ακέραια και το σκύλο χορτάτο, αλλά δεν υπάρχει λόγος να παρακινείς αυτούς που ούτως ή άλλως επαγγέλονται τη φασαρία. Θα μπορούσαν και πιο τολμηρές αλλαγές να γίνουν και (πιθανόν) με λιγότερη κοινωνική αναταραχή.

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 08-03-07, 20:26
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Ψηφίστηκε και επί των άρθρων ο νόμος-πλαίσιο για τα ΑΕΙ

Υπερψηφίστηκε και επί των άρθρων ο νόμος-πλαίσιο για την ανώτατη εκπαίδευση. Τα κόμματα της αντιπολίτευσης είχαν αποχωρήσει, ενώ ο ανεξάρτητος βουλευτής Στέφανος Μάνος υπερψήφισε σχεδόν το σύνολό τους (δηλώνοντας «παρών» στο άρθρο 3 για το ακαδημαϊκό άσυλο).

Η κα Γιαννάκου έκανε αποδεκτές προτάσεις να δίνεται η δυνατότητα στα τμήματα του κάθε ΑΕΙ να καταρτίζουν δικό τους κανονισμό λειτουργίας, και να αναρτάται εγκαίρως στον διαδικτυακό τόπο του κάθε Ιδρύματος, ο κατάλογος των συγγραμμάτων.

Σχόλιο :

Καιρός ήταν ...
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 23-03-07, 23:49
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Οι καθηγητές της ΠΟΣΔΕΠ αποφάσισαν να επιστρέψουν στα Πανεπιστήμια

ΑΠΕ

Οι καθηγητές της ΠΟΣΔΕΠ, αποφάσισαν απόψε να επιστρέψουν στα Πανεπιστήμια, αλλά θα συνεχισθεί ο αγώνας για απόσυρση του νόμου μέσα στα πανεπιστήμια. Όπως είπε ο πρόεδρος τους Λάζαρος Απέκης, οι πανεπιστημιακοί συνεχίζουν τον αγώνα μέσα και έξω από τα Ιδρύματα και ήδη έχει εξαγγελθεί 24ωρη απεργία των καθηγητών στις 28 Μαρτίου που οι φοιτητές προγραμματίζουν συλλαλητήριο στην Αθήνα και σε όλες τις μεγάλες πόλεις.

Σε ερώτηση για την χθεσινή απόφαση του συντονιστικού οργάνου των φοιτητών να κάλεσουν, τους συναδέλφους τους να συνεχίσουν τις καταλήψεις ως τις 30 Μαρτίου, ο κ. Απέκης δήλωσε ότι οι καθηγητές στηρίζουν και βρίσκονται στο πλευρό των φοιτητών τους. Επίσης, είπε ότι η Πανεπιστημιακή Κοινότητα θα διασφαλίσει τα εξάμηνα και την εξεταστική. «Ξεκινά», είπε, «αγώνας μέσα στα Πανεπιστήμια, ώστε οι σύγκλητοι τους να πάρουν αποφάσεις και όχι μόνο να αντιμετωπισθεί στην πράξη αλλά και να αναδειχθεί το μη εφαρμόσιμο του νόμου». Ο κ. Απέκης είπε ότι ενδέχεται να γίνεται μάθημα ή εξετάσεις «ακόμη και μέσα στο καλοκαίρι».

Ο Νίκος Σταυρακάκης, μέλος της ΠΟΣΔΕΠ και καθηγητής στο Μετσόβιο Πολυτεχνείο που η παράταξη του (Πρωτοβουλία για την Αναβάθμιση των ΑΕΙ στήριξε την θέση «ανοιχτά πανεπιστήμια» εξέφρασε την ελπίδα να «επανέλθουμε σε ήρεμο και ειρηνικό περιβάλλον.» Μάλιστα τόνισε ότι «αυτό που χρειάζεται τώρα το Πανεπιστήμιο, είναι ήρεμος διάλογος, ώστε να καταλήξουμε σε μια συνεκτική πρόταση για τα ΑΕΙ».

Η καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Αθηνών Ευγενία Μπουρνόβα, τόνισε ότι τα περιθώρια χρόνου είναι πλέον ασφυκτικά και εξέφρασε την ελπίδα να μη μετατραπούν τα ΑΕΙ σε εξεταστικά κέντρα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:45.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.