Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-09-10, 16:20
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 15:56
Φύλο: Άντρας
Αγιασμός στα Σχολεία

Σᾶς εὔχομαι ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ μὲ πρόοδο στὸν ἀγῶνα τῆς μόρφωσής σας καὶ ὄμορφες ἐμπειρίες σχολικῆς ζωῆς!

Μόλις πρὶν ἀπὸ λίγο ὁλοκληρώθηκε ὁ ἁγιασμός. Ἦλθε ὁ ἱερέας, ἰδιόμορφα ντυμένος, διάβασε μερικὰ λόγια ποὺ λίγοι τὰ κατάλαβαν, ἔκανε κάποιες κινήσεις στοὺς περισσότερους ἀκατανόητες καὶ τέλειωσε.

Ὅλο αὐτὸ μοιάζει μὲ κατάλοιπο ἄλλων παλαιότερων ἐποχῶν. Οἱ πολιτικοί μας δὲν τὸ πιστεύουν, ἀλλὰ διστάζουν νὰ τὸ καταργήσουν. Ἐσᾶς δὲν σᾶς ἐνδιαφέρει, γιατὶ σὲ λίγο θὰ τελειώσει καὶ μετὰ τοῦ χρόνου πάλι. Κάποιες Ἀνεξάρτητες Ἀρχὲς ἀντιδροῦν, ἀλλὰ πρὸς τὸ παρὸν ἄκαρπα.

Κανεὶς δὲν τὸ καταλαβαίνει ὅπως γίνεται. Οὔτε καὶ ἡ Ἐκκλησία. Ἁπλᾶ, αὐτὴ τὸ δέχεται ὡς κεκτημένο δικαίωμά της ποὺ δὲν θὰ ἤθελε νὰ τὸ χάσει. Δὲν ὑπάρχει κανένας λόγος νὰ συντηροῦμε στὴν οὐσία νὰ ἐξευτελίζουμε κάτι ἱερό, ποὺ ὅμως εἴτε δὲν καταλαβαίνουμε εἴτε δὲν θέλουμε εἴτε δὲν σεβόμαστε.

Σκέφθηκα λοιπόν, ἔτσι ποὺ καταντήσαμε τὸν ἁγιασμό, φέτος νὰ μὴν τὸν κάνουμε. Νὰ πῶ στοὺς Ἱερεῖς νὰ καθήσουν στοὺς Ναοὺς καὶ ἀπὸ ἐκεῖ νὰ προσευχηθοῦν γιὰ σᾶς. Ἴσως ἔτσι ὁ Θεὸς νὰ τοὺς ἄκουγε περισσότερο. Ὑποχώρησα, πρῶτον γιατὶ κάποιοι δὲν εἶναι ἕτοιμοι νὰ τὸ δεχθοῦν καὶ δὲν θέλησα ὡς Ἐπίσκοπος νὰ τοὺς λυπήσω, καὶ δεύτερον γιατὶ πρὶν τὸ κάνω ἔπρεπε νὰ σᾶς εἰδοποιήσω.

Αὐτοὶ ὅμως ποὺ ἔβαλαν αὐτοὺς τοὺς ἁγιασμοὺς στὴ ζωή μας τὸ πίστευαν. Πίστευαν ὅτι μαζὶ μὲ τὴν ἀνθρώπινη προσπάθεια χρειάζεται καὶ ὁ φωτισμὸς καὶ ἡ βοήθεια τοῦ Θεοῦ. Πίστευαν στὸν Θεό. Εἶχαν σχέση ζωντανὴ μαζί Του. Τὸν ἤθελαν στὴ ζωή τους ὡς ὅ,τι πολυτιμότερο ὑπάρχει. Ἤθελαν ὅλα νὰ τὰ ἀρχίζουν μὲ τὴν εὐλογία τοῦ Θεοῦ. Ἂν εἶναι ἔτσι, φυσικὰ νὰ γίνεται ὁ ἁγιασμός. Θὰ εἶναι ἡ πιὸ σημαντικὴ στιγμὴ τῆς χρονιᾶς.

Σήμερα ὅμως Τὸν ξεχάσαμε τὸν Θεὸ καὶ ἁπλᾶ Τὸν διατηροῦμε γιὰ νὰ Τὸν ἀμφισβητοῦμε, νὰ Τὸν εἰρωνευόμαστε ἢ δυστυχῶς καὶ νὰ Τὸν βρίζουμε. Καὶ νά ποῦφτάσαμε! Νὰ μὴν θέλουμε οὔτε τὰ σύμβολά Του. Καὶ νά ποῦ καταντήσαμε! Χωρὶς Αὐτόν, ἡ ζωή μας νὰ χαρακτηρίζεται ἀπὸ κρίση, ἀδιέξοδα, σύγχυση, αὐτοκαταστροφικότητα, βία καὶ παραλογισμό.

Στὸ σχολεῖο ποὺ ἔρχεστε μπορεῖ νὰ γεμίσουν τὰ κεφάλια σας μὲ πληροφορίες ποὺ οπερισσότερες νὰ μὴν χρειάζονται∙ μὲ γλῶσσες ποὺ δὲν εἶναι δικές μας∙ μὲ ἱστορία ποὺ δὲν εἶναι ἀληθινή∙ μὲ θρησκευτικὰ ποὺ δὲν πείθουν. Νὰ σᾶς δώσουν βαθμοὺς χωρὶς ἀντίκρυσμα. Αὐτὸ ὅμως ποὺ τελικὰ χρειάζεστε εἶναι ἀξίες γιὰ νὰ πλημμυρίσουν τὴν καρδιά σας. Ἀλλὰ αὐτὸ δὲν τὸ δίνει ἡ ἐποχή.

Ἡ κατάσταση στὸν τόπο μας εἶναι σὲ ἀδιέξοδο. Κάτι πρέπει νὰ γίνει ἄμεσα. Καὶ ἡ ἀλλαγὴ πρέπει νὰ ἀρχίσει ἀπὸ τὸ σχολεῖο. Ἂς ξεσηκωθοῦμε ὅλοι. Δάσκαλοι, γονεῖς καὶ παιδιὰ ἀρνηθεῖτε τὸ ψέμμα καὶ πολεμῆστε το σὰν τὸν μεγαλύτερο ἐχθρό. Χτυπῆστε τὴ μετριότητα, τὸν συμβιβασμὸ καὶ τὴ μιζέρια σὰν τὴν χειρότερη ἀρρώστια. Μᾶς κοροϊδεύει τὸ σύστημα, ποὺ αὐτὸ ὑπαίτιο γιὰ ὅλα, μᾶς ὁδηγεῖ σὲ ὑπαρκτικὸ ἐκφυλισμό. Διεκδικῆστε τὴν πνευματικὴ ἐλευθερία σας μὲ ὅποιο κόστος.
Ξαναφέρτε τὴν ἱστορία καὶ παράδοσή μας, τὴ γλῶσσα καὶ τὰ ἤθη μας στὴ ζωή σας. Ἀγωνιστεῖτε γιὰ κοινωνία μὲ εἰλικρίνεια, ἡρωισμό, καθαρότητα καὶ ἐξυπνάδα.

Ἀπαιτῆστε πολιτικοὺς ποὺ νὰ ἀγαποῦν τὸν τόπο περισσότερο ἀπὸ τὰ στενὰ μυαλὰ καὶ συμφέροντά τους, ποὺ νὰ σέβονται τὴν ἱστορία περισσότερο ἀπὸ ὅσο προσδοκοῦν τὴν ψῆφο, ποὺ νὰ πονοῦν γιὰ τὸ κατάντημά μας περισσότερο ἀπ’ ὅσο ὑποτάσσονται στὶς ξένες σκοπιμότητες.

Ἀξιῶστε Ἐκκλησία ὄχι μὲ ἀδικαιολόγητους συντηρητισμούς, νεκροὺς συμβολισμούς καὶ πομπώδεις τελετουργίες, ὄχι Νομικὸ Πρόσωπο Δημοσίου Δικαίου μὲ δικαιώματα, περιουσίες καὶ διεκδικήσεις, ἀλλὰ Ἐκκλησία μὲ πονεμένο προφητικὸ λόγο, μὲ αὐθεντικὴ πίστη, μὲ θυσιαστικὴ μαρτυρία καὶ ἅγια ζωή∙ Ἐκκλησία ποὺ νὰ ἐμπνέει καὶ νὰ ἔχει πρόταση ζωῆς.

Τότε θὰ βρεῖτε τὸν Θεὸ ὁλοζώντανο μέσα σας. Τότε ὁ ἁγιασμὸς δὲν θὰ επιβάλλεται μὲ ἐγκύκλιο τοῦ Ὑπουργείου Παιδείας, ἀλλὰ θὰ ἀποτελεῖ δικό σας αἴτημα. Τότε τὸ σχολεῖο θὰ ξαναγίνει ἡ ἐλπίδα τῆς ἐθνικῆς καὶ πνευματικῆς ἐπιβίωσής μας. Τότε ἡ νέα χρονιὰ θὰ εἶναι ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ. Σᾶς τὸ εὔχομαι μὲ ὅλη μου τὴν καρδιά.
Ὁ Θεὸς μαζί σας, ἀγαπητά μας παιδιά.

Μὲ πατρικὲς εὐχὲς καὶ ὅλη μου τὴν ἀγάπη,
Ο ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ† Ὁ Μεσογαίας καὶ Λαυρεωτικῆς ΝΙΚΟΛΑΟΣ



Επιστολή του Σεβασμιωτάτου Μεσογαίας και Λαυρεωτικής που διαβάστηκε στα σχολεία της Μητρόπολής του κατά τον Αγιασμό για τη νέα σχολική χρονιά
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-09-10, 17:02
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Τον Μακαριστό Αρχιεπίσκοπο Αθηνών και Πάσης Ελλάδος Χριστόδουλο, τον θυμάται κανείς;

Μόνο Εκείνος μπορούσε να μιλήσει στην γλώσσα των παιδιών, να χαμηλώσει και να φτάσει το μέγεθος τους και να πλησιάσει τις καρδιές τους.

Ήταν ο μόνος που ξανάφερε κόσμο στην εκκλησία.

Τα λόγια του Αγίου Μεσογαίας και Λαυρεωτικής, είναι απ' αυτά που οι μαθητές ακούνε αδιάφορα και τα βαριούνται.

(Το μεγαλύτερο μέγεθος γραμματοσειράς, τι σημαίνει
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Easty : 28-09-10 στις 17:21 Αιτία: Το μεγαλύτερο μέγεθος γραμματοσειράς σημαίνει ότι με το κανονικό δε φαινόντουσαν και τα μεγάλωσα για να διαβάζονται
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-09-10, 17:04
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 15:56
Φύλο: Άντρας
Αποδεικνύεις ότι είσαι Αιώνιος Έφηβος.

Όμως το κείμενο αυτό ακούγεται και στ' αυτιά καθηγητών και γονέων... διαβάζεται κι από μάτια φοιτητών, εργαζομένων, πολιτών, απλών ανθρώπων.

Αν αυτό το κείμενο δε μας λέει κάτι, τότε ισχύει απόλυτα αυτό που γράφει.


Περαστικά μας.
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-09-10, 17:07
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν αυτό το κείμενο δε μας λέει κάτι, τότε ισχύει απόλυτα αυτό που γράφει.

Περαστικά μας.
Αμήν. Κρατείστε τους λόγους αυτούς για τον εαυτό σας, τα παιδια δεν θέλουν κάτι παρόμοιο, θέλουν άλλη συμπεριφορά.

Αν θέλετε στις εκκλησίες μόνο γριούλες και γέρους, τι να συζητάμε;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-09-10, 17:20
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 15:56
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αμήν. Κρατείστε τους λόγους αυτούς για τον εαυτό σας, τα παιδια δεν θέλουν κάτι παρόμοιο, θέλουν άλλη συμπεριφορά.

Αν θέλετε στις εκκλησίες μόνο γριούλες και γέρους, τι να συζητάμε;
Στέλιο, σε ποιούς αναφέρεσαι όταν λες "κρατείστε";
__________________
Ό,τι προλάβουμε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Easty : 28-09-10 στις 17:23
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-09-10, 17:22
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Στέλιο, σε ποιούς αναφέρεσαι όταν λες "κρατείστε";
Σε όσους πιστεύουν ότι το μήνυμα του Μητροπολίτη Μεσογαίας, θα αγγίξει τα παιδιά.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-09-10, 17:23
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 15:56
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε όσους πιστεύουν ότι το μήνυμα του Μητροπολίτη Μεσογαίας, θα αγγίξει τα παιδιά.
Οι ίδιοι θέλουν/με (γιατί βάζεις και μένα μέσα) στις εκκλησίες παπούδια;


Θες να μας πεις εδώ, τι συμπεριφορά θέλουν τα παιδιά;

Ή μόνο άρνηση και τίποτε άλλο;
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-09-10, 17:31
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 15:56
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων

Στὸ σχολεῖο ποὺ ἔρχεστε μπορεῖ νὰ γεμίσουν τὰ κεφάλια σας μὲ πληροφορίες ποὺ οπερισσότερες νὰ μὴν χρειάζονται∙ μὲ γλῶσσες ποὺ δὲν εἶναι δικές μας∙ μὲ ἱστορία ποὺ δὲν εἶναι ἀληθινή∙ μὲ θρησκευτικὰ ποὺ δὲν πείθουν. Νὰ σᾶς δώσουν βαθμοὺς χωρὶς ἀντίκρυσμα. Αὐτὸ ὅμως ποὺ τελικὰ χρειάζεστε εἶναι ἀξίες γιὰ νὰ πλημμυρίσουν τὴν καρδιά σας. Ἀλλὰ αὐτὸ δὲν τὸ δίνει ἡ ἐποχή.

Ἡ κατάσταση στὸν τόπο μας εἶναι σὲ ἀδιέξοδο. Κάτι πρέπει νὰ γίνει ἄμεσα. Καὶ ἡ ἀλλαγὴ πρέπει νὰ ἀρχίσει ἀπὸ τὸ σχολεῖο. Ἂς ξεσηκωθοῦμε ὅλοι. Δάσκαλοι, γονεῖς καὶ παιδιὰ ἀρνηθεῖτε τὸ ψέμμα καὶ πολεμῆστε το σὰν τὸν μεγαλύτερο ἐχθρό. Χτυπῆστε τὴ μετριότητα, τὸν συμβιβασμὸ καὶ τὴ μιζέρια σὰν τὴν χειρότερη ἀρρώστια. Μᾶς κοροϊδεύει τὸ σύστημα, ποὺ αὐτὸ ὑπαίτιο γιὰ ὅλα, μᾶς ὁδηγεῖ σὲ ὑπαρκτικὸ ἐκφυλισμό. Διεκδικῆστε τὴν πνευματικὴ ἐλευθερία σας μὲ ὅποιο κόστος.
Ξαναφέρτε τὴν ἱστορία καὶ παράδοσή μας, τὴ γλῶσσα καὶ τὰ ἤθη μας στὴ ζωή σας. Ἀγωνιστεῖτε γιὰ κοινωνία μὲ εἰλικρίνεια, ἡρωισμό, καθαρότητα καὶ ἐξυπνάδα.

Ἀπαιτῆστε πολιτικοὺς ποὺ νὰ ἀγαποῦν τὸν τόπο περισσότερο ἀπὸ τὰ στενὰ μυαλὰ καὶ συμφέροντά τους, ποὺ νὰ σέβονται τὴν ἱστορία περισσότερο ἀπὸ ὅσο προσδοκοῦν τὴν ψῆφο, ποὺ νὰ πονοῦν γιὰ τὸ κατάντημά μας περισσότερο ἀπ’ ὅσο ὑποτάσσονται στὶς ξένες σκοπιμότητες.

Ἀξιῶστε Ἐκκλησία ὄχι μὲ ἀδικαιολόγητους συντηρητισμούς, νεκροὺς συμβολισμούς καὶ πομπώδεις τελετουργίες, ὄχι Νομικὸ Πρόσωπο Δημοσίου Δικαίου μὲ δικαιώματα, περιουσίες καὶ διεκδικήσεις, ἀλλὰ Ἐκκλησία μὲ πονεμένο προφητικὸ λόγο, μὲ αὐθεντικὴ πίστη, μὲ θυσιαστικὴ μαρτυρία καὶ ἅγια ζωή∙ Ἐκκλησία ποὺ νὰ ἐμπνέει καὶ νὰ ἔχει πρόταση ζωῆς.

Τότε θὰ βρεῖτε τὸν Θεὸ ὁλοζώντανο μέσα σας. Τότε ὁ ἁγιασμὸς δὲν θὰ επιβάλλεται μὲ ἐγκύκλιο τοῦ Ὑπουργείου Παιδείας, ἀλλὰ θὰ ἀποτελεῖ δικό σας αἴτημα. Τότε τὸ σχολεῖο θὰ ξαναγίνει ἡ ἐλπίδα τῆς ἐθνικῆς καὶ πνευματικῆς ἐπιβίωσής μας.
Νομίζω πως αν αυτά ήταν σε μονοτονικό σύστημα και υπέγραφε
"Κίτσος ο Λεβέντης", θα τύγχανε αντιδράσεις ενθουσιασμού.

Επειδή όμως υπογράφεται από έναν Δεσπότη, μερικοί τσινάνε.

Το πείραμα όμως δείχνει άλλα.

Κι αυτό που δείχνει σίγουρα είναι ότι ο δικός μας μικρόκοσμος, με τις δικές μας στενόμυαλες αντιλήψεις, δεν απειχούν πάντα στο σύνολο του κόσμου.

Αν διάβαζα εδώ δυό γραμμές, και περίμενα τα σχόλια του τυχαίου χρήστη Easty για να διαμορφώσω άποψη για την κοινωνία γύρω μου, θα ήμουν καταδικασμένος σε μεγάλες λύπες.


Υ.Γ. επαναλαμβάνω κι εδώ ότι το size 2, για όσους το πρόσεξαν, επιλέχθηκε για να είναι η γραμματοσειρά πιο ευανάγνωστη. Γιατί στο κανονικό μέγεθος, δε φαίνεται.
__________________
Ό,τι προλάβουμε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Easty : 28-09-10 στις 17:34 Αιτία: Ο Κίτσος έγινε από επαναστάτης, λεβέντης.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-09-10, 17:35
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Θες να μας πεις εδώ, τι συμπεριφορά θέλουν τα παιδιά;
Ψιτ, το μήνυμα του Μεσογαίας δεν το έστειλα εγώ, αλλά εσύ. Αυτό προϋποθέτει ότι σου άρεσε και κατά κάποιο τρόπο το θεωρείς καλό.

Εγώ σου είπα απλά, ότι αυτού του είδους τα μηνύματα, δεν αγγίζουν τα παιδιά, προς τι η παρεξήγηση;

Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Ή μόνο άρνηση και τίποτε άλλο;
Νομίζω ότι το αιτιολογώ αρκούντως ικανοποιητικά
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-09-10, 17:37
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Υ.Γ. επαναλαμβάνω κι εδώ ότι το size 2, για όσους το πρόσεξαν, επιλέχθηκε για να είναι η γραμματοσειρά πιο ευανάγνωστη. Γιατί στο κανονικό μέγεθος, δε φαίνεται.
Εκεί να καταλάβεις πόσο στον κόσμο της είναι η εκκλησία...
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-09-10, 17:39
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 15:56
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αμήν. Κρατείστε τους λόγους αυτούς για τον εαυτό σας, τα παιδια δεν θέλουν κάτι παρόμοιο, θέλουν άλλη συμπεριφορά.
Κι επειδή είμαστε άνθρωποι που συζητάμε, μπορείς να εξηγήσεις εδώ, γιατί προφανώς δεν το έχεις κάνει, τι είδους άλλη συμπεριφορά θέλουν τα παιδιά;

Με δικά σου επιχειρήματα.
Όχι "τα παιδιά θέλουν αυτά που τους έλεγε ο Μακαριστός Χριστόδουλος".
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-09-10, 17:39
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
1. Σωστα αυτα που λεει, καλως εκανε και το εστειλε.

2. Ο Στελιος εχει δικιο. Αν ημουν μαθητης δε θα καταλαβαινα τιποτα και θα τα αγνοουσα

Το 2 ομως δεν αναιρει το 1
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 28-09-10 στις 17:42
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-09-10, 17:40
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 15:56
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκεί να καταλάβεις πόσο στον κόσμο της είναι η εκκλησία...
Μήπως είσαι άκυρος και άδικος;

Σε πάμπολλα sites - εκτός της Acrobase - μπορείς να διαβάσεις πολυτονικό. Το έχει πει και ο Morgul!!!!

Εκτός αν με τον όρο "εκκλησία" εννοείς την Acrobase.
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-09-10, 17:45
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 15:56
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
1Αν ημουν παιδι δε θα καταλαβαινα τιποτα και θα τα αγνοουσα
Αν ήμουν παιδί που δε με νοιάζει τι συμβαίνει γύρω μου, ναι.
Αν ήμουν παιδί που διεκδικούσα, γκρίνιαζα, έκανα πορείες, έκανα καθιστικές διαμαρτυρίες, έβγαινα να διαμαρτυρηθώ κι όπου φτάσει, κι όλα αυτά τα έκανα με δική μου θέληση και όχι καθοδηγούμενο, τότε θα καταλάβαινα πολύ καλά.

Για τα παιδιά λοιπόν που καταλαβαίνουν ότι το σύστημα είναι σάπιο, ότι στο σχολείο δε μαθαίνουν, ότι στα πανεπιστήμια δε μαθαίνουν, ότι αγχώνονται και πιέζονται και έρχονται στα όρια για κάτι εξετάσεις στο τέλος, ότι οι 300 πιάνουν τόπο, ότι η εκκλησία έχει μια στείρα εικόνα...
γι αυτά λοιπόν τα παιδιά, φρονώ πως κάτι λέει...



Κι αν ακόμη δε λέει... Δεν είμαι ο Ανώτατος Κριτής που θα καταδικάσω κάποιον που θα ήθελα να μιλήσει διαφορετικά.
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to Easty For This Useful Post:
Archmage (28-09-10), maralin (28-09-10)
  #15  
Παλιά 28-09-10, 17:49
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ήμουν παιδί που διεκδικούσα, γκρίνιαζα, έκανα πορείες, έκανα καθιστικές διαμαρτυρίες, έβγαινα να διαμαρτυρηθώ κι όπου φτάσει, κι όλα αυτά τα έκανα με δική μου θέληση και όχι καθοδηγούμενο, τότε θα καταλάβαινα πολύ καλά.
μιλαμε για κανονικα παιδια, οχι υπερεξυπνα, υπερδραστηρια και υπερχαρισματικα indigo που γενιουνται 2-3 το χρονο
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:21.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.