Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 28-09-10, 17:50
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 15:56
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
μιλαμε για κανονικα παιδια, οχι υπερεξυπνα, υπερδραστηρια και υπερχαρισματικα indigo που γενιουνται 2-3 το χρονο
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-09-10, 18:11
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι επειδή είμαστε άνθρωποι που συζητάμε, μπορείς να εξηγήσεις εδώ, γιατί προφανώς δεν το έχεις κάνει, τι είδους άλλη συμπεριφορά θέλουν τα παιδιά;
Γιατί πιστεύεις ότι αυτά που θα σου πω εγώ, θα σου αρέσουν;

Για να γίνει κάτι, πρέπει πολλά να αλλάξουν στις δομές της Εκκλησίας της Ελλάδος. Ο Μακαριστός Χριστόδουλος, ήταν μόνος του στην προσπάθεια του και όχι μόνο δεν βοηθήθηκε, από κανέναν μητροπολίτη, του έγινε αλύπητος πόλεμος από εκείνους που θέλουν την εκκλησία να μην πάει μπροστά, αλλά να μείνει στον μεσαίωνα της.

Ήθελε να καταργήσει το ράσο από τους παντρεμένους παπάδες, να φέρει στην εκκλησία χιλιάδες θεολόγους, που θα είναι ιερείς στην εκκλησία μόνο και έξω θα είναι απλοί πολίτες. Οι Μοναστηριακοί κύκλοι και κάποιοι ιερωμένοι της παλιάς σχολής έκαναν επανάσταση και αναγκάστηκε να κάνει πίσω.

Μόνο οι μορφωμένοι παπάδες θα μπορούσαν να προσελκύσουν τα παιδιά, να τους μιλήσουν απλή γλώσσα που θα τους είναι κατανοητή.

Σήμερα μόλις το 5-8% των ιερέων έχουν Πανεπιστημιακή μόρφωση. Η μεγάλη πλειοψηφία είναι παπαδοπαίδια, που δεν μπορούν να καταλάβουν τα νέα παιδιά.

Ξέφυγε η κουβέντα μας.

Εγώ δεν σπούδασα θεολόγος, είμαι όμως Ορθόδοξος Χριστιανός και με πονάει πολύ να βλέπω το πλήρωμα της εκκλησίας, να γερνάει.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-09-10, 18:45
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Εasty θα συμφωνήσω με τον Ξένιο πως και εμένα πιστεύω ώς έφηβο δεν θα με άγγιζε το κείμενο. Για τον αρχιεπίσκοπο Χριστόδουλο έχω μια άποψη απο πρώτο χέρι, καθώς τον έχω ακούσει απο κοντά 2-3 φορές. Μία απο αυτές ήταν και ώς μαθητής της β΄λυκείου σε ένα λύκειο των Αθηνών που μας είχε έρθει για τον Αγιασμό. Θυμάμαι χαρακτηριστικά πως τον υποδεχτήκαμε με θερμή υποδοχή, πως σε καμία περίπτωση δεν έγινε βαρετός. Μας μίλαγε όπως μας μιλάει ένας..μεγαλύτερος φίλος μας. Τονίζω δεν μίλαγε χαζά, αλλά απλά και κατανοητά. Στο τέλος κιόλας τον χειροκρότησε όλο το σχολείο.

Όσο αφορά τα του κειμένου, για αρχή (κατ εμέ) ένα μείον στα γρήγορα είναι αυτο το πολυτονικό. Μια φορά να γραφτεί κάτι όπως γράφεται η γλώσσα που μιλάμε σήμερα. Δεν είναι κάτι παράλογο πια.

@Ξένιε
Σε αυτά που σωστά ανέφερες, προσθέτω και την προσπάθεια που έκανε ώστε η ανάγνωστη των Ευαγγελίων να γίνεται στα νεοελληνικά και όχι σε μια γλώσσα που δεν την καταλαβαίνει κανείς. Θυμάμαι γενικά απο γνωστόυς και αγνώστους, τι κράξιμο είχε φάει γι΄αυτή του την απόφαση. Ειλικρινά με την απορία έμεινα τί πείραζε κάποιον να ακούγεται το Ευαγγέλιο (και να γράφεται κατ επέκτασην) στη γλώσσα που μιλάμε και γράφουμε σήμερα.

Σαν άνθρωπο σέβομαι πολύ τον Δεσπότη Νικόλαο Χατζηνικολάου και για το ήθος που έχει δείξει και για τις άφθαστες γνώσεις που κατέχει. Δεν έγραψε κανένα δα πανεπιστημιακό δοκίμιο αλλά προτιμούσα κάτι πιο απλό.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrios83 : 28-09-10 στις 18:50
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-09-10, 19:02
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Πάντως, αυτοί οι λόγοι, τόσο των παπάδων όσο και των εκάστοτε υπουργών Παιδείας (είναι τα δύο στάνταρ στους αγιασμούς) δεν ακούγονται ποτέ από κανέναν. Ακόμα και για τους ενήλικες είναι δύσκολο, γιατί υπάρχει φασαρία, κακή μικροφωνική εγκατάσταση κλπ. Και του Χριστόδουλου, φαντάζομαι, την ίδια αποδοχή θα είχαν.

Αν τώρα πρέπει να κρίνουμε αυτή την ομιλία σαν περιεχόμενο, δεν μπορώ να μην αναρωτηθώ σε τι ηλικίας παιδιά απευθύνθηκε. Δεν θα σχολιάσω καθόλου το Δημοτικό, για ευνόητους λόγους. Θα πω μόνο ότι τέτοια πομπώδη λόγια και τόσες αφηρημένες έννοιες μαζεμένες μόνο από μαθητές Λυκείου θα μπορούσαν να γίνουν κατανοητά.
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-09-10, 20:46
Το avatar του χρήστη maralin
maralin Ο χρήστης maralin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 05-04-24 23:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Συνεπως δε φταινε τα λογια και το περιεχομενο τους ή το προσωπο που τα εξεφρασε....ισως η προσεγγιση να μην ειναι σωστη...βγαινω στο μικροφωνο και αρχιζω κ οποιος ακουσει ακουσε......δεν ειναι ετσι...
γιατι τα παιδια αν τα πλησιαζεις και τους μιλησεις με ενδιαφερον που τους λειπει (και ας χρειατσει να "πεσεις" επιπεδα {τη μισω αυτη λεξη},αν τα προσεγγισεις με στοργη και αγαπη που την αναζητουν οπουδηποτε αυτα τα λογια κ πολλα αλλα ειναι βεβαιο χιλλια τα εκατο πως θα πιασουν τοπο ...
πιστευουμε πως ειμαστε κοντα με τα παιδια μας ,κι ομως απεχουμε χιλλιομετρα...
τα πνιγουμε με απαιτησεις παντος τυπου...δε τους αφηνουμε τα περιθωρια να ανασανουν..να εκφραστουν....η παραιτηση ειναι μονοδρομος..
δε σκεφτηκαμε ποτε οτι εχουμε να κανουμε με παιδικες ψυχες...το συστημα εινια ψυχρο,δε χωρανε αισθηματα ....
βλεπει μονο στοχους...μονο επιτυχιες...χωρις τιποτα αλλο ομως..χωρις ταυτοτητα,χωρις εαυτο,χωρις Θεο...βαδιζουν συχνα μονα τους...
Η Αγαπη ειναι ο μονος τροπος...στην πραξη ,οχι στη Θεωρια...ειναι ο μονος δρομος...
ειναι πολυ ομορφο να βλεπεις ανακουφισμενα προσωπακια και ματια να λαμπουν απο χαρα...τοτε τα λογια θα βρουν την απηχηση τους..και δε θα βρεθουν σκορπια στον αερα...
σημερα που ολα περνανε κριση και δοκιμαζονται ,καλουμαστε να δειξουμε οι ιδιοι ενδιαφερον...μη περιμενουμε απο το συστημα τους υπευθυνους η τους νομους..ας γινουμε το παραδειγμα...
__________________
Ειναι η ζωη πολυ μικρη....μη το ξεχνας......
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to maralin For This Useful Post:
Easty (28-09-10), Naias (28-09-10)
  #21  
Παλιά 28-09-10, 22:54
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 15:56
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί πιστεύεις ότι αυτά που θα σου πω εγώ, θα σου αρέσουν;
Μα προφανώς, μου αρέσει το γεγονός ότι συζητάμε χωρίς να αφορίζουμε. Δεν έχει σημασία -σε πρώτη φάση- αν συμφωνούμε ή όχι. Αλίμονο αν συμφωνούσανε όλοι με όλα. Σημασία έχει να έχουμε τη διάθεση να συμφωνήσουμε. Κι αν πάλι δεν μπορούμε, να έχουμε τη δύναμη να βρούμε μια ελάχιστη βάση.

Καταρχάς πρέπει να ξεκαθαρίσουμε ότι δεν υπάρχει προσωπολατρεία.
Ούτε Χριστόδουλος, ούτε Νικόλαος, ούτε Ιερώνυμος.
Δεν είναι αυτοί η Εκκλησία.
Είναι μέγιστο σφάλμα να ξεκινούν διαμάχες γιατί ο ένας ή ο άλλος είναι καλύτερος.
Καλύτερος σε τι;

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Μόνο οι μορφωμένοι παπάδες θα μπορούσαν να προσελκύσουν τα παιδιά, να τους μιλήσουν απλή γλώσσα που θα τους είναι κατανοητή.

Σήμερα μόλις το 5-8% των ιερέων έχουν Πανεπιστημιακή μόρφωση. Η μεγάλη πλειοψηφία είναι παπαδοπαίδια, που δεν μπορούν να καταλάβουν τα νέα παιδιά.
Δεν ξέρω αν παρακολουθείς τις στατιστικές, αλλά το ποσοστό είναι πολύ μεγαλύτερο. Υπάρχουν πολλοί επιστήμονες θεολόγοι και μη, Ιερείς, Ιερομόναχοι, Μοναχοί, Μοναχές.

Συγκεκριμένα ο ιερομόναχος που υπογράφει το αρχικό κείμενο, θεωρείται πολύ μορφωμένος. Αν κάποιος τον ακούσει από κοντά, αμέσως θα έχει δικιά του γνώμη για το αν έχει αμεσότητα, χιούμορ, γνώση, παράστημα, τρόπο κατάλληλο και ό,τι χρειάζεται για να είναι κατανοητός και αγαπητός σε νέους ανθρώπους.

Αλλά έστω πως αυτός ο μορφωμένος παπάς, δεν μπορεί να μιλήσει κατανοητά στα παιδιά.
Να το δεχτώ αυτό.

Θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω στο ότι μονάχα μορφωμένοι παπάδες μπορούν να μιλήσουν απλά στα παιδιά.

Άνθρωποι που έχουν Πίστη, βιώματα και Θεία Χάρη, μπορούν να μιλήσουν όπως πρέπει, ώστε ο καθένας, νέος ή όχι, να νιώθει πως ο λόγος αγγίζει την ψυχή του και μόνο.

__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-09-10, 23:04
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγκεκριμένα ο ιερομόναχος που υπογράφει το αρχικό κείμενο, θεωρείται πολύ μορφωμένος.
Να χαίρεται την μόρφωση σου, στην ασκητική του ζωή. Αυτό όμως δεν προσφέρει τίποτα, στο πλησίασμα των νέων παιδιών.

Την άποψη μου για τις Ιερές Μονές, λίγο πολύ την ξέρεις. Με αφήνει παγερά αδιάφορο.

Η ζωή είναι στο κόσμο, στα παιδιά, σε αυτούς που υποφέρουν.

Εκεί η εκκλησία είναι απούσα ολοκληρωτικά.

Θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω στο ότι μονάχα μορφωμένοι παπάδες μπορούν να μιλήσουν απλά στα παιδιά.

Άνθρωποι που έχουν Πίστη, βιώματα και Θεία Χάρη, μπορούν να μιλήσουν όπως πρέπει, ώστε ο καθένας, νέος ή όχι, να νιώθει πως ο λόγος αγγίζει την ψυχή του και μόνο.
Υπάρχουν οι ιερείς που λες, αλλά τους συναντάς σπάνια.

Θυμάσαι τον Πάτερ Αντώνιο της Κιβωτού; Παίζει μπάλα με τα παιδιά. Ξέρεις πολλούς που το κάνουν;

Αν δεν πλησιάσει η εκκλησία του νέους, σιγά σιγά η εκκλησία θα σκάψει τον λάκκο της και αυτό εμένα με πονάει.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-09-10, 23:08
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 15:56
Φύλο: Άντρας
Το καλό με τους ιερωμένους που ασχολούνται, που προσεύχονται, που έχουν άλλες καταστάσεις, κι όλα αυτά τα κάνουν για μένα, για σένα, για τον Κίτσο το Λέβέντη, τον μάγκα τον καραμπουζουκλή (γιατί μέσα από μένα, από σένα κι από τον Κίτσο περνά η σωτηρία μας, αλλά αυτό κι αν είναι άλλο θέμα), το καλό λοιπόν είναι ότι δε φαίνονται.

Γιατί αν φαινόντουσαν, θα είχαν περάσει τα πάνδεινα.

Επομένως, στο θέμα μας.

(ακολουθεί συνέχεια)
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-09-10, 23:23
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 15:56
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ζωή είναι στο κόσμο, στα παιδιά, σε αυτούς που υποφέρουν.

Εκεί η εκκλησία είναι απούσα ολοκληρωτικά.
Για του λόγου το αληθές.
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-09-10, 23:28
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Για του λόγου το αληθές.
Αυτό το κοινωνικό έργο το ξέρω Χρήστο, είναι όμως με τον οβολό των πιστών και μόνο.

Εγώ δεν έχω δει ιερείς να δίνουν κουράγιο σε ασθενείς στα νοσοκομεία, δεν τους έχω δει να επισκέπτονται υπερήλικες στα σπίτια τους, δεν τους έχω δει πουθενα στην καθημερινή ζωή και αν υπάρχουν αυτοί οι ιερείς, είναι οι ελάχιστοι.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-09-10, 23:36
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 15:56
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ δεν έχω δει ιερείς να δίνουν κουράγιο σε ασθενείς στα νοσοκομεία, δεν τους έχω δει να επισκέπτονται υπερήλικες στα σπίτια τους, δεν τους έχω δει πουθενα στην καθημερινή ζωή και αν υπάρχουν αυτοί οι ιερείς, είναι οι ελάχιστοι.
Ωραία.
Επειδή λοιπόν είσαι internetάκιας, θα σου βάλω ένα πρόβλημα.
Γκούγκλαρε με τις λέξεις:
Εθελοντική Διακονία Ασθενών και Χόσπις (Hospice).
Κι άλλα έχει, αλλά θα πρέπει να ανατρέξεις σε θέματα της Acro που όπως φαίνεται δεν παρακολουθείς.

Κι αν δε βρεις κάτι τώρα, επειδή ξέρω ότι έχεις καλή πρόθεση, θα ψάξεις και αργότερα και θα το έχεις στο νου σου.
Να δεις πχ, τα προγράμματα των "παπάδων" που πηγαίνουν και φροντίζουν κατ' οίκον γέροντες και καρκινοπαθείς σε τελικό στάδιο...

Όταν δεν ξέρουμε κάτι, καλό είναι να μην ανοιγόμαστε πολύ.
Όχι γιατί θα αδικήσουμε κάποιον κι αυτός θα πληγωθεί...
Όχι. Δεν πληγώνεται γιατί ξέρει. Κατανοεί κι αγαπά.

Δεν ανοιγόμαστε πολύ γιατί χάνουμε από το κύρος και την αξιοπρέπεια μας.
Σε μερικούς, αυτά μετράνε περισσότερο.

Και να το πω και λαϊκιστί:
Καλύτερα να μασάς, παρά να μιλάς.
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 28-09-10, 23:41
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Και να το πω και λαϊκιστί:
Καλύτερα να μασάς, παρά να μιλάς.
Όταν οι παρωπίδες μας εμποδίζουν να δούμε καθαρά Χρήστο, φτάνουμε σε προσβλητικούς χαρακτηρισμούς.

Τέλος
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 28-09-10, 23:57
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 15:56
Φύλο: Άντρας
Καλά καλά.
Καλό είναι να προσέχουμε όταν πετούμε κατηγορίες στον αέρα.

Αν κάποιος ενδιαφέρεται να ψάξει και να αποκτήσει δικιά του γνώμη, ας ψάξει, ας ενδιαφερθεί.
Και να μη μείνει σε ένα θέμα που για αλλού ξεκίνησε και αλλού έφτασε.

Να βρούμε εκείνη την ελάχιστη βάση;
Η κατάσταση στον τόπο μας είναι σε αδιέξοδο. Κάτι πρέπει να γίνει άμεσα. Και η άλλαγη πρέπει να αρχίσει από το σχολείο.
Ας ξεσηκωθούμε όλοι. Δάσκαλοι, γονείς και παιδιά, αρνηθείτε το ψέμμα και πολεμήστε το σαν τον μεγαλύτερο εχθρό.

Χτυπήστε τη μετριότητα, τον συμβιβασμό και τη μιζέρια σαν τη χειρότερη αρρώστια.
Μας κοροϊδεύει το σύστημα, που αυτό υπαίτιο για όλα, μας οδηγεί σε υπαρκτικό εκφυλισμό. Διεκδικήστε την πνευματική ελευθερία σας με όποιο κόστος.
Ξαναφέρτε την ιστορία και παράδοση μας, τη γλώσσα και τα ήθη μας στη ζωή σας. Αγωνιστείτε για κοινωνία με ειλικρίνεια, ηρωισμό, καθαρότητα και εξυπνάδα.
Το παραπάνω, ως κείμενο, εσένα τον 25άρη, 30άρη, 35άρη, 40άρη, 50άρη, 60άρη, 80άρη, 1000άρη Acroβασιανό πολίτη αυτής της χώρας, Χριστιανό ή μη, σε αγγίζει;

Άσε ποιος το έγραψε και σε ποιον αναφερόταν.
Το νόημα του, σου κάνει;
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 29-09-10, 00:07
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
μιλαμε για κανονικα παιδια
Τα κανονικά παιδιά γεννιούνται κανονικά
Μεγαλώνουν κανονικά ονειρεύονται κανονικά
Ερωτεύονται κανονικά και πεθαίνουν κανονικά

Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην CORSAIR για αυτό το μήνυμα:
Easty (29-09-10)
  #30  
Παλιά 29-09-10, 00:44
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Καποια ειναι πιο κανονικα και άλλα είναι πιο ίσα απο τα άλλα
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:22.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.