Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Τα δικαιώματα μας
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολόγηση: Αξιολόγηση θέματος: 2 Ψήφοι, 3,50 κατά μέσο όρο. Τρόποι εμφάνισης
  #136  
Παλιά 21-12-10, 19:30
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Ούτε θα της ζητήσει κανείς να μάθει, από πού σου ήρθε πάλι αυτό;
Aναφέρθηκα σε αυτό το παράδειγμα (η γυναίκα δεν είναι πια στη ζωή για να ζήσει και αυτή το ψηφιακό
πανηγύρι της εποχής μας) για να αναφέρω στο Στέλιο το γεγονός ότι όπως είπα δεν είναι όλοι γνώστες
του ψηφιακού κόσμου, των φηφιακών καρτών κτλ οπότε για εμένα χρειάζεται και η εναλλακτική λύση
της ταυτότητας με το αποτύπωμα. Μην θεωρούμε δεδομένο ότι όλοι γνωρίζουν τα ίδια πράγματα και είναι
γνώστες και λάτρεις του ψηφιακού κόσμου.

Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων

Τελικά μήπως όντως δεν ξέρουμε για τι μιλάμε;
Νομίζω οτι ήμουν ξεκάθαρος στην συζήτηση και πρέπει να είναι η 4η φορά που το λέω οπότε το κάνω
copy paste.

Για εμένα δεν έχει να κάνει με το τι κάρτα είναι αυτή που θα πάρουμε και το τεχνικό κομμάτι στο οποίο
επιμένετε αλλά όπως είπα και παραπάνω με την ροή των δεδομένων και το ότι ποιος, πως και για ποιο
σκοπό θα διαχειρίζεται αυτά τα δεδομένα και θα έχει πρόσβαση σε αυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #137  
Παλιά 21-12-10, 19:46
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
δλδ
το δικαίωμα στον πληροφοριακό αυτοκαθορισμό.

Καθένας δικαιούται να γνωρίζει το εάν κάποιος κατέχει μία πληροφορία για τον ίδιο, ποιός είναι αυτός, πως και πότε απέκτησε την πληροφορία, για ποιόν σκοπό κ.τ.λ.
Απάντηση με παράθεση
  #138  
Παλιά 22-12-10, 12:12
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Παρακαλώ, αν θέλει και μπορεί κάποιος, ας μου εξηγήσει γιατί η (υποτιθέμενη) κάρτα απαιτεί γνώσεις υπολογιστών από τους πολίτες και γιατί καθιστά "από τεχνικής και πρακτικής απόψεως δυνατό τον ανά πάσα στιγμή εντοπισμό και τον έλεγχο της θέσεως και των κινήσεων του προσώπου μέσα στην Χώρα". Πιθανόν δεν έχω καταλάβει εγώ κάτι.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #139  
Παλιά 22-12-10, 14:14
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρακαλώ, αν θέλει και μπορεί κάποιος, ας μου εξηγήσει γιατί η (υποτιθέμενη) κάρτα απαιτεί γνώσεις υπολογιστών από τους πολίτες .Πιθανόν δεν έχω καταλάβει εγώ κάτι.
Kάνεις τώρα ότι δεν καταλαβαίνεις αλλά θα απαντήσω.

Γιατί πολύ απλά την νέα ηλεκτρονική ταυτότητα την διαφημίζουν ως «Διαβατήριο» για τον νεο ψηφιακό κόσμο...
όπου με μερικά κλικ θα μπορείς να διεκπεραιώνεις πολλές από τις υποχρεώσεις σου ως πολίτης από το σπίτι σου.

Για να το κάνεις αυτό πολύ απλά θα χρειαστείς έναν υπολογιστή, έναν αναγνωστη κάρτας με συγκεκριμένες
προδιαγραφές και τεχνικά χαρακτηριστικά και internet και λειτουργικό σύστημα. Αυτά χοντρικά γιατί κάποιος θα
χρειάζεται να ξέρει από υπολογιστή.

Έτσι, πολύ σύντομα, με μία μόνο κάρτα, θα μπορείς να έχεις πρόσβαση σε πολλές υπηρεσίες, χρησιμοποιώντας την
ως κάρτα δημότη, ασφαλισμένου, ασθενούς, νέου κ.ο.κ. και από το σπίτι σου.

Οπότε αφού κάποιος δεν χρειαάζεται να ξέρει από υπολογιστές σύμφωνα με την δική σου σκέψη η κάρτα είναι
άχρηστη αφού όλοι θα πηγαίνουν στα κεπ και στα νοσοκομεία και στις εφορίες ξανά και θα κάθονται στις
καρέκλες με την καρτα και το χαμόγελο στα χείλη και θα περιμενουν απο τον υπαλληλο να κανει τη δουλεια.

Κλείνω και σε ρωτάω και εγώ τώρα. Γιατί τόσο κάψα να πάρει την κάρτα ο κόσμος και να μην υπαρχει εναλλακτικη
από τη στιγμή που πάλι δεν αλλαζει τιποτα αφού η διαδικασια θα παραμένει η ίδια. Εκτός και εάν θες να μου πεις
οτι το 99% του κοσμου ξερει απο κουμπιουτερ και δεν υπαρχει κανενα πρόβλημα ολοι θα γινουν αστερια απο το
σπιτι τους στο e-banking, e-taxis net, e-kep, e-chat, e-pass κτλ
Απάντηση με παράθεση
  #140  
Παλιά 22-12-10, 17:02
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
ΟΚ λοιπόν, το σωστό είναι να υπάρχει και η εναλλακτική διαδικασία για μια (μακρά) περίοδο προσαρμογής, δηλαδή να πηγαίνεις με την κάρτα σε κάποια υπηρεσία και να κάνουν αυτοί ότι εσύ δε θέλεις/ δεν ξέρεις/ βαριέσαι να κάνεις. Και ακριβώς όπως πχ με τα ATM και τις χρεωστικές κάρτες, στην αρχή θα τη χρησιμοποιεί ένας και με τον καιρό, αν έχει όντως πλεονέκτημα ο εναλλακτικός τρόπος, θα τη χρησιμοποιούν περισσότεροι (*).

Αφού λοιπόν συμφωνήσαμε σε αυτό, μπορούμε τώρα να πιάσουμε το άλλο θέμα περί εντοπισμού και ελέγχου της θέσεως των πολιτών και του μεγάλου φακελώματος :-)



(*) Εγώ το θεώρησα προφανές όλο αυτό, επειδή έτσι γίνεται σε όλα τα πολύπλοκα συστήματα ανθρώπων/ διαδικασιών/ υπολογιστών από καταβολής μηχανογράφησης. Αν για την υποτιθέμενη κάρτα λένε κάποιοι ότι θα γίνει μαγικά 100% μετάβαση σε μια νύχτα, τότε προφανώς δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #141  
Παλιά 22-12-10, 20:23
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 15:56
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Και ακριβώς όπως πχ με τα ATM και τις χρεωστικές κάρτες, στην αρχή θα τη χρησιμοποιεί ένας και με τον καιρό, αν έχει όντως πλεονέκτημα ο εναλλακτικός τρόπος, θα τη χρησιμοποιούν περισσότεροι.
Άλλο το να χρησιμοποιούν οι περισσότεροι τα ΑΤΜ και τις χρεωστικές κάρτες, κι άλλο να μην μπορείς να έχεις άλλη επιλογή.
Ούτε σταδιακά, ούτε ποτέ.

Το ότι όλοι χρησιμοποιούν σταδιακά την Νέα Εθνική Οδό για να πάνε στη Θεσνίκη, δε σημαίνει ότι δεν μπορώ να πάω από την Παλαιά.
Ή να πάω με τα πόδια από τα χωράφια.

Όποιος με αναγκάζει να πάω με το τουτού από τη Νέα Ε.Ο. ή να πάρω καρτούλα για ΑΤΜ ή να έχω φοροκάρτα αντί να δίνω αποδείξεις, ή να έχω ΚΤΠ αντί δεν ξέρω εγώ τι...
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #142  
Παλιά 03-01-11, 14:20
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 15:56
Φύλο: Άντρας
Ρουμανία: Αναβάλλεται η ηλεκτρονική κάρτα του πολίτη

Η κυβέρνηση της Ρουμανίας αποφάσισε να αναβάλει επ’ αόριστον την καθιέρωση της ηλεκτρονικής ταυτότητας, ένα έγγραφο το οποίο έπρεπε να παραδοθεί στους πολίτες για χρήση το 2011, επικαλούμενη έλλειψη οικονομικών και τεχνικών προϋποθέσεων καθώς και της ανάγκης για μια πιο «απλουστευμένης διαδικασίας» ώστε να αποφευχθούν οι παραβιάσεις των όρων έκδοσης του εγγράφου αυτού. Αρχικά η καθιέρωση του ηλεκτρονικού αυτού εγγράφου προβλέπονταν για την 1η Ιανουαρίου 2003, διαδοχικά παρατάθηκε για την 1η Ιανουαρίου 2006, κατόπιν για την 1η Ιανουαρίου 2009 και τέλος την 1η Ιανουαρίου 2011. Δικαιολογία για τις συνεχόμενες αναβολές της καθιέρωσης της ηλεκτρονικής κάρτας είναι ο εκμοντερνισμός των Εθνικών Πληροφοριακών Συστημάτων, όπου θα αποθηκεύονται τα στοιχεία του πληθυσμού.

Με κατεπείγον διάταγμα η κυβέρνηση κατήργησε τη διάταξη που προέβλεπε την καθιέρωση της ηλεκτρονικής κάρτας από την 1η Ιανουαρίου 2011, όπως προέβλεπε σχετικός νόμος της 1η Ιουλίου 2010 ο οποίος καθόριζε την ημερομηνία εφαρμογής της και τη γενικότερη πλατφόρμα διαχείρισής της.
Η κυβέρνηση αποφάσισε, υπό τις συνθήκες αυτές, να παράσχει στους δημόσιους οργανισμούς ειδικό εξοπλισμό και λογισμικό εντός δεκαοκτώ μηνών, ώστε να εισαχθεί η ηλεκτρονική κάρτα, πρώτα στις έδρες των δήμων των νομών και εντός ενός χρονοδιαγράμματος τριών ετών στις υπόλοιπες πόλεις και κωμοπόλεις.

--
Τίτλος άρθρου: «Guvernul a decis sa amane pe termen nedefinit introducerea cartii electronice de identitate»
Δημοσίευση: Romania Antena 1, 11:35, 31 Δεκεμβρίου, 2010


Πηγή: zougla.gr
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #143  
Παλιά 04-01-11, 19:49
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αφιερωμένο εξαιρετικά, σ' όσους αρέσουν τα ηλεκτρονικά φακελώματα.



Δείτε όλο το video, για να το εμπεδώσετε....
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
Gildor (04-01-11)
  #144  
Παλιά 04-01-11, 20:23
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφιερωμένο εξαιρετικά, σ' όσους αρέσουν τα ηλεκτρονικά φακελώματα.
Καλά...αυτό το video είναι για αρχαίους...!!! Αγοράζεις ένα τέτοιο από εδώ και δεν
σε κλέβει κανείς από απόσταση.

Mελλοντικά άλλο θα πρέπει να σας προβληματίζει.

Όταν θα σας περάσουν το τσιπάκι πάνω σας αυτό θα μπορέσει να
εκραγεί μέσα σας;


Δείτε λοιπόν :



Σας θέλω καλύτερα διαβασμένους την επόμενη φορά. :-)
Απάντηση με παράθεση
  #145  
Παλιά 04-01-11, 20:58
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφιερωμένο εξαιρετικά, σ' όσους αρέσουν τα ηλεκτρονικά φακελώματα.
Η Κάρτα του Πολίτη έχει RFID;

(ρωτάει ο βλάκας για νιοστή φορά)

Σημείωση: αυτή τη στιγμή μόνο μερικές πιστωτικές κάρτες στις ΗΠΑ έχουν RFID (δηλαδή δουλεύουν εξ αποστάσεως). Αν φοβάστε ότι ο αριθμός της κάρτας μπορεί να υποκλαπεί, αγοράστε προστατευτικό πορτοφόλι. Ή φτιάξτε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Archmage : 04-01-11 στις 22:49 Αιτία: διόρθωση link
Απάντηση με παράθεση
  #146  
Παλιά 04-01-11, 21:36
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων

Επίσης, για να εμπεδώσετε κάτι ακόμα: αυτή τη στιγμή μόνο μερικές πιστωτικές κάρτες στις ΗΠΑ έχουν RFID (δηλαδή δουλεύουν εξ αποστάσεως).
Και στην Ευρώπη υπάρχει. Η <<κάρτα του πολίτη>> που έχουν οι Γερμανοί από τον περασμένο Οκτώβριο είναι
σε ΙD-1 format και έχει μέσα το RFID. Αν θες ρίξε μια ματιά εδώ.

Εδώ είναι αλήθεια ότι δεν ανακοινώνουν τα τεχνικά της χαρακτηριστικά.
Απάντηση με παράθεση
  #147  
Παλιά 04-01-11, 22:48
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Η Κάρτα του Πολίτη έχει RFID;
Αν και δε χρειάζονται τέτοιες λεπτομέρειες για αντιπολιτευτικά σενάρια συνομωσίας, θα ρωτήσω κι εγώ για νιοστή φορά πώς συνδέεται με την πραγματικότητα το παρακάτω:

"η υποχρεωτική καθιέρωση της ταυτοποιήσεως του προσώπου και της διεκπεραιώσεως των συναλλαγών του με το Δημόσιο με την οπωσδήποτε χρήση κάρτας φερούσης πλινθίο (τσιπ) θα καθιστούσε από τεχνικής και πρακτικής απόψεως δυνατό τον ανά πάσα στιγμή εντοπισμό και τον έλεγχο της θέσεως και των κινήσεων του προσώπου μέσα στην Χώρα"

Ελπίζω ότι μετά από 10 σελίδες μηνυμάτων κάποιος θα μπορεί να το εξηγήσει...
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #148  
Παλιά 15-01-11, 14:27
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 15:56
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
"η υποχρεωτική καθιέρωση της ταυτοποιήσεως του προσώπου και της διεκπεραιώσεως των συναλλαγών του με το Δημόσιο με την οπωσδήποτε χρήση κάρτας φερούσης πλινθίο (τσιπ) θα καθιστούσε από τεχνικής και πρακτικής απόψεως δυνατό τον ανά πάσα στιγμή εντοπισμό και τον έλεγχο της θέσεως και των κινήσεων του προσώπου μέσα στην Χώρα"

Ελπίζω ότι μετά από 10 σελίδες μηνυμάτων κάποιος θα μπορεί να το εξηγήσει...
Σε ποιο ακριβώς σημείο έχεις μπερδευτεί;
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #149  
Παλιά 15-01-11, 14:30
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 15:56
Φύλο: Άντρας
Ενημερωτικά, είναι προγραμματισμένο να πραγματοποιηθεί νέα συγκέντρωση – διαμαρτυρία κατά της κάρτας του Πολίτη, έξω από τή Βουλή την Κυριακή, 6 Φεβρουαρίου, ημέρα Κυριακή και ώρα 12 το μεσημέρι.

Μακάρι στη συγκέντρωση να λάβουν μέρος άνθρωποι που βλέπουν τη φίμωση της ελευθερίας με τη χρήση τέτοιων πρακτικών και κάνουν ότι μπορούν, χωρίς να εθελοτυφλούν, για να αντιδράσουν στα πλαίσια του διαλόγου και του δημοκρατικού πνεύματος.
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #150  
Παλιά 15-01-11, 18:00
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ποιο ακριβώς σημείο έχεις μπερδευτεί;
Αν έχεις όρεξη, δες από το μήνυμα 131 και μετά.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:42.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.