Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Τα δικαιώματα μας
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολόγηση: Αξιολόγηση θέματος: 2 Ψήφοι, 3,50 κατά μέσο όρο. Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 01-12-10, 13:55
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα μπορεί να γίνεται ταυτοποίηση στο Internet, που είναι διαφορετικό από την πρόσβαση. Πχ στη διαδικασία πληρωμής στο amazon θα μπορούσες να δίνεις και αυτή την κάρτα μαζί με τον αριθμό της πιστωτικής, για επιπλέον ασφάλεια.
Στο 2:03 δεν μιλάει για e-shopping αλλά για επικοινωνία. Αναφέρει κανάλια επικοινωνίας, blogs, chat κτλ

Οπότε τι γίνεται στην περίπτωση που βγει ένας νόμος που να επιβάλλει στον Στέλιο ότι για την
πρόσβαση στην acro θα απαιτείται η χρήση της κάρτας; H ταυτοποίηση δεν γίνεται ταυτόχρονα και πρόσβαση;

Tέσπα. Αυτά είναι θέματα που τα επόμενα χρόνια θα τα βρούμε μπροστά μας και θα πρέπει καθημερινά
να τα αντιμετωπίζουμε με την κάρτα.

Αλλά ας μας πει ο Στέλιος πως θα αντιμετωπίσει το παραπάνω που ανέφερα εάν συμβεί. Θα εναντιωθεί στο
νόμο ή θα απαγορεύει την είσοδο σε χρήστες οι οποίοι δεν θα είναι ταυτοποιημένοι;
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 01-12-10, 14:21
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από CORSAIR Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπότε τι γίνεται στην περίπτωση που βγει ένας νόμος που να επιβάλλει στον Στέλιο ότι για την πρόσβαση στην acro θα απαιτείται η χρήση της κάρτας; H ταυτοποίηση δεν γίνεται ταυτόχρονα και πρόσβαση;
Ο υποθετικός αυτός νόμος θα βεβαίωνε την τήρηση του καταστατικού της άκρο που ισχύει σήμερα: ένας χρήστης πρέπει να δώσει πραγματικά στοιχεία και να δημιουργήσει ένα και μόνο ένα λογαριασμό.

Με την υποθετική διαδικασία ταυτοποίησης μέσω της κάρτας ο χρήστης δε θα είχε την επιλογή να δώσει ψεύτικα στοιχεία για να έχει πρόσβαση στην άκρο (όχι στο Internet).

Να υποθέσω σε απασχολεί ακριβώς η εξάλειψη αυτής της δεύτερης δυνατότητας;
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 01-12-10, 14:57
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
ένας χρήστης πρέπει να δώσει πραγματικά στοιχεία και να δημιουργήσει ένα και μόνο ένα λογαριασμό.
Aυτή τη στιγμή δεν υπάρχει έλεγχος αφού ο χρήστης δίνει ότι στοιχεία θέλει σε ένα blog, chat, forum κτλ

Τι θα κάνει ο admin όταν ο νόμος του πει "κύριε admin εγώ δεν ξέρω τι λέει το φοβερό καταστατικό σου, εγώ αναγνωρίζω
μόνο ως πιστοποιημένους χρήστες αυτούς που θα συνδέονται με την κάρτα του πολίτη, διαφορετικά είσαι πχ παράνομος"

Όπως ας πούμε και με τις ταυτότητες. Σου λέει "ψιτ κύριος. Δεν με νοιάζει
αν ο Έλληνας που έρχεται διακοπές πχ στην Ιταλία έχει ταυτότητα με ελληνικούς χαρακτήρες. Εγώ αναγνωρίζω ως νόμιμους
τουρίστες μόνο αυτούς που έχουν ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες ή πχ μελλοντικά κάρτα του πολίτη. Οι υπόλοιποι αν
θέλουν διακοπές με ταυτότητα με ελληνικούς χαρακτήρες ας πάνε πχ για σαφάρι στην Αφρική. Που ίσως και εκεί να απαγορεύεται,
δεν ξερω. "

Αυτό είναι το ερώτημα που πιστεύω βάζει ένα δίλημμα για το μέλλον.
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 01-12-10, 19:22
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από CORSAIR Εμφάνιση μηνυμάτων
Aυτή τη στιγμή δεν υπάρχει έλεγχος αφού ο χρήστης δίνει ότι στοιχεία θέλει σε ένα blog, chat, forum κτλ
Άρα η χρήση της κάρτας ταυτοποίησης στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι καλή, αφού βοηθά στην τήρηση των κανόνων της άκρο και απαγορεύει de facto στους υποψήφιους χρήστες αυτό που απαγορεύει ούτως ή άλλως το καταστατικό. Ακριβώς αντίστοιχα μπορεί να γίνεται όταν συνδέεσαι στο web banking (σημ.: εννοείται πρέπει να γίνουν αλλαγές στο λογισμικό για να ισχύσουν όλα αυτα).
Αρχική Δημοσίευση από CORSAIR Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι θα κάνει ο admin όταν ο νόμος του πει "κύριε admin εγώ δεν ξέρω τι λέει το φοβερό καταστατικό σου, εγώ αναγνωρίζω
μόνο ως πιστοποιημένους χρήστες αυτούς που θα συνδέονται με την κάρτα του πολίτη, διαφορετικά είσαι πχ παράνομος"
Στη συγκεκριμένη περίπτωση ο αδμιν δε θα κάνει τίποτα παραπάνω από αυτό που ήδη ζητάει από τους χρήστες να κάνουν, αλλά μερικοί (κακοί χρήστες) δεν κάνουν επειδή δε γίνεται εύκολα έλεγχος στην πράξη.

Μήπως εννοείς το αντίστροφο σενάριο; Δηλαδή κάποιος (υποθετικός) αδμίν να θέλει να γράφουν ανώνυμα στο φόρουμ/βλογ/κλπ οι χρήστες και οι Κακοί να του το απαγορεύουν μέσω της νομικής υποχρέωσης για την κάρτα;
Αρχική Δημοσίευση από CORSAIR Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως ας πούμε και με τις ταυτότητες. Σου λέει "ψιτ κύριος. Δεν με νοιάζει
αν ο Έλληνας που έρχεται διακοπές πχ στην Ιταλία έχει ταυτότητα με ελληνικούς χαρακτήρες. Εγώ αναγνωρίζω ως νόμιμους
τουρίστες μόνο αυτούς που έχουν ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες ή πχ μελλοντικά κάρτα του πολίτη. Οι υπόλοιποι αν
θέλουν διακοπές με ταυτότητα με ελληνικούς χαρακτήρες ας πάνε πχ για σαφάρι στην Αφρική.
Συγγνώμη αλλά δεν κατάλαβα τη χρήση του συγκεκριμένου παραδείγματος. Διαφωνείς (αν διαφωνείς) με το γεγονός ότι χρειάζεται ένας συγκεκριμένος τύπος εγγράφου για να πας στην Ιταλία, πχ διαβατήριο ή νέα ταυτότητα;
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 01-12-10, 21:02
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από CORSAIR Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει στο cd και τα dvd μέσα στο μεταλλικό έλασμα αν έχεις δει οπότε όταν πας να περάσεις
από την πόρτα χωρίς να έχεις πληρώσει βαράει ο συναγερμός, αρχίζει η πυρόσβεση και στην πέφτουν από παντού.
Αυτό δεν είναι RFID εκτός κι αν αγοράζεις CD και DVD από το Walmart. Η αρχή είναι ίδια, αλλά άλλο αντικλεπτικό άλλο RFID (το αντικλεπτικό δεν εκπέμπει δεδομένα).

(υπ'όψη, 99% λέω βλακείες)
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 01-12-10, 21:30
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Στη συγκεκριμένη περίπτωση ο αδμιν δε θα κάνει τίποτα παραπάνω από αυτό που ήδη ζητάει από τους χρήστες να κάνουν,
Μάγος, Αleks, (b)east-y,Κουρσάρος, Γιλδ, Μυστακίδης και τα άλλα παιδιά να μην πουν άλλα
γιατί θα γίνει κουραστικό το θέμα.

Παρακαλώ να τοποθετηθούν οι υπόλοιποι που παρακολουθούν αφού νομίζω ότι το θέμα τους
ενδιαφέρει και αυτούς καθώς και να πάρει θέση η κορυφή της πυραμίδας της ακροβάσης για το
υποθετικό σενάριο που αναφέρουμε και πως προτίθεται να το αντιμετωπίσει .
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 02-12-10, 22:25
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
Μάγος, Αleks, (b)east-y,Κουρσάρος, Γιλδ, Μυστακίδης και τα άλλα παιδιά ....
...συγγνώμη Γιάννη για την παρένθεση :-) αλλά ευκαιρίας δοθείσης λόγω της παραπάνω παράθεσης ''ονομάτων - ψευδωνύμων'', ένα φιλολογικό ερώτημα.

''Ίσως'' έχω το δικαίωμα, γιατί η ταυτοποίησή μου είναι περισσότερο εμφανής από κάθε άλλη.

Είμαι σε ένα φόρουμ που δεν έκρυψα τα στοιχεία της ταυτότητός μου κι ούτε πρόκειται να το κάνω σε άλλη διαδικτυακή παρέα. Ούτε καν ''εκμεταλλεύτηκα'' τα αυτονόητα, δλδ την παρουσία μου με (νόμιμο) ψευδώνυμο.

Τι έχουμε να κρύψουμε άλλωστε.

Κι εκεί γεννάται το ψευτοδίλημμα για το επόμενο στάδιο εισόδου μου δλδ στο νετ.

Με επιφύλαξη πάντα (για κάθετι διαδικτυακό, στο βαθμό που αυτοεκτιθέμεθα) , αλλά προς το παρόν με εμπιστοσύνη στον εδώ τόπο, δεν έχω νοιώσει να απειλούνται (άμεσα) τα προσωπικά μου στοιχεία και οι θέσεις μου και η ελευθερία έκφρασής μου. Έχουμε κάποιους διαχειριστές που ''λένε'' πως σέβονται τα προσωπικά μας δεδομένα. (ε ναι δεν τα διαθέτουν ούτε περισσότερο τα πουλάνε σε φαρμακοβιομηχανίες, σε διαφημιστικές εταιρίες, σε βάσεις δεδομένων πεποιθήσεων...)

Ποιος, πως και γιατί χρησιμοποιούνται αυτά που έδωσα από τον όποιο διαχειριστή - πρόσωπο- προς το παρόν;

Κι έρχεται η ώρα που αυτά ΘΑ διατίθενται ΑΝ μπει στη μέση η κάρτα, σε κεντρικότερη ''αρχή'' απρόσωπη φυσικά - άγνωστη για τον καθένα μας - με μη ανακοινώσιμους λόγους του ποιος θα χρησιμοποιεί τα δεδομένα, πως και γιατί. H έννοια της ελευθερίας λόγου σκέψης πράξης ''μάλλον'' διακριτικά (στην αρχή και αδιάκριτα αργότερα) θα παρακολουθείται.... κάπως έτσι δλδ κατά τας δηλώσεις....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 02-12-10 στις 22:29
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 03-12-10, 17:07
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιος, πως και γιατί χρησιμοποιούνται αυτά που έδωσα από τον όποιο διαχειριστή - πρόσωπο- προς το παρόν;
Οι εξελίξεις μας προλαβαίνουν. Διαβάστε εδώ.
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 03-12-10, 17:10
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από CORSAIR Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι εξελίξεις μας προλαβαίνουν. Διαβάστε εδώ.
Τάδε έφη Πάγκαλος;
(Λογοκριμένα σχόλια μου)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 03-12-10, 17:51
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από CORSAIR Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι εξελίξεις μας προλαβαίνουν. Διαβάστε εδώ.
Αφού απάντησες κι εσύ, μπορώ να ξανασυμμετάσχω κι εγώ στη συζήτηση, ή έμεινα μόνιμα από quota;
Απάντηση με παράθεση
  #101  
Παλιά 03-12-10, 18:49
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού απάντησες κι εσύ, μπορώ να ξανασυμμετάσχω κι εγώ στη συζήτηση, ή έμεινα μόνιμα από quota;
Μάγος, Αleks, (b)east-y,Κουρσάρος, Γιλδ, Μυστακίδης και τα άλλα παιδιά πείτε και άλλα!

Παρακαλώ οι υπόλοιποι να συνεχίσουν να παρακολουθούν αφού νομίζω ότι το θέμα τους ενδιαφέρει!
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 03-12-10, 18:54
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού απάντησες κι εσύ, μπορώ να ξανασυμμετάσχω κι εγώ στη συζήτηση, ή έμεινα μόνιμα από quota;
Όταν μας φορέσουν και την αλυσσίδα στο πόδι με την μπάλα, εμείς θα χαβαλεδιάζουμε περί ανέμων και υδάτων.

Πέρα βρέχει, τι μας νοιάζει, σ' εμάς συμβαίνουν; Γυρίζουμε πίσω σε καθεστώς μεσοπολέμου, αλλά γιατί να νοιαστούμε;

Ο Πάγκαλος μαμάκας μπορεί αν είναι, αλλά όχι χαζός. Όταν θα μας φακελώνουν για κάθε μας ενέργειας, όταν θα ξέρουν τι εφημερίδα και τι μέγεθος προφυλακτικό αγοράσαμε, εμείς θα σχολιάζουμε περί ανέμων και υδάτων.

Μπροστά σ' αυτό που πάει να γίνει, τα Οργουελικά σενάρια, θα μοιάζουν παιδικό ανάγνωσμα.

Εμείς αραχτά, πέρα βρέχει.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 03-12-10, 19:19
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Έχουν ξεκινήσει πόλεμο εναντίον της ανωνυμίας στα blogs.

Ήδη άσκησαν μήνυση στο blog Κουρδιστό Πορτοκάλι και μόνο με αναφορά Σουηδών δημοσιογράφων, για μεγάλες αποκαλύψεις, για όσα προηγήθηκαν της Ολυμπιάδας του 2004, από την Wikileaks.

H φίμωση που επιχειρούν, είναι για να προλάβουν τα χειρότερα που ακολουθούν.

Τώρα θα μου πείτε, τι σχέση έχει η κάρτα του πολίτη, με την φίμωση και την άρση της ανωνυμίας; Εγώ είμαι αθώος και άβγαλτος δεν ξέρω ... εσείς τι λέτε, έχουν σχέση;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 03-12-10, 19:51
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα θα μου πείτε, τι σχέση έχει η κάρτα του πολίτη, με την φίμωση και την άρση της ανωνυμίας; Εγώ είμαι αθώος και άβγαλτος δεν ξέρω ... εσείς τι λέτε, έχουν σχέση;
Ναι όντως εγώ θα ήθελα να μάθω.

Στην Acrobase (και σε κάθε αντίστοιχη δραστηριότητα) πρώτον καταγράφεται η διεύθυνση IP και δεύτερον καταγράφονται τα πραγματικά [1] στοιχεία του χρήστη (δηλ. όνομα, επώνυμο, email). Άρα στην Acrobase (και σε κάθε αντίστοιχη δραστηριότητα) η κάρτα του πολίτη δεν προσθέτει κανένα επιπλέον στοιχείο από αυτά που ούτως ή άλλως δίδονται και σήμερα.

Στη zougla.gr, στα ανώνυμα blogs και σε όλα τα συναφή μέσα, σήμερα δεν καταγράφεται το όνομα/επίθετο/κλπ, ενώ καταγράφεται (για τεχνικούς λόγους φαντάζομαι) η διεύθυνση IP. Άρα, η κάρτα του πολίτη πάλι δεν προσθέτει κάτι στη διαδικασία: Αφού ο χρήστης δε θα είναι υποχρεωμένος να δώσει πχ το όνομά του για να γράψει στο blog, δε θα χρειάζεται εξαρχής να χρησιμοποιήσει την κάρτα.


Αυτό που νομίζω ότι σας προβληματίζει είναι η περίπτωση να αλλάξει η νομοθεσία και να ζητήσει επώνυμες αναρτήσεις στα blogs (κλπ). Όμως αυτό δεν έχει σχέση με την κάρτα του πολίτη, πρόκειται για αλλαγή της διαδικασίας, δηλαδή του νόμου περί αναρτήσεων στα blog (κλπ).

Αν κάποιος θέλει να κάνει αγώνα για κάτι [2], είναι ακριβώς για αυτό: Να διατηρηθεί η δυνατότητα της ελεύθερης/ανώνυμης έκφρασης στο διαδίκτυο, ακριβώς όπως προστατεύεται η ανωνυμία αυτού που δίνει πληροφορίες στα ΜΜΕ.

Ο αγώνας ενάντια στην κάρτα επειδή .. έτσι, κατά τη γνώμη μου αποπροσανατολίζει το ζήτημα.


[1] φυσικά δε με απασχολούν οι χρήστες που ενδεχομένως παραβιάζουν το καταστατικό και δίνουν ψεύτικα στοιχεία

[2] δεν μπαίνω καν στη συζήτηση για πιστωτικές κάρτες, ανυπαρξία firewall, ανυπαρξία anti-malware, anonymizers, social networks, κινητά τηλέφωνα, κλπ κλπ κλπ, που συνήθως αγνοούν οι αγωνιστές της ιδιωτικότητας
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 03-12-10, 20:28
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
H σχέση που έχουν Δημήτρη, είναι μια σειρά ανελεύθερων μέτρων, που ξεκινάει από τις εργασιακές σχέσεις και καταλήγει στην κάρτα του πολίτη.

Ο Πάγκαλος και ο κάθε Πάγκαλος, γνωρίζει πολύ καλά τι θα ακολουθήσει. Ότι τα μέτρα θα είναι σταδιακά αλλά σταθερά, όλο και πιο επώδυνα. Προσπαθούν από τώρα, να κρατήσουν γερά τα λουριά του περιορισμού των ελευθεριών και της ποινικοποίησης, κάθε μορφής αντίδρασης.

Έλεγα πριν 9 μήνες, ότι η περικοπή του 13ου και 14ου μισθού και συντάξεων, σε δημοσίους και συνταξιούχους, ήταν το πρώτο στάδιο μέτρων και θα ακολουθούσουν οι ιδιωτικοί. Κάποιοι με χλεύασαν.

Τα ξαναείπα παραμονές εκλογών και με είπαν συνωμοσιολόγο.

Τώρα θα σας πω ότι μέχρι τον Απρίλιο, έχουμε να δούμε πράγματα και θαύματα, σε τέτοιο βαθμό, που θα ξυπνήσουν οι ραγιάδες και οι ωχαδελφιστές και θα έχουμε σοβαρές εκτροπές.

Η κάρτα, ο Πάγκαλος και όσα ακολουθήσουν, θα προσπαθήσουν και μέσω της τηλετύφλας που ελέγχουν καθολικά, να κατευνάσουν και να κοιμίσουν τον κόσμο.

Προσωπικά αμφιβάλω αν θα τα καταφέρουν, έρχονται πάρα πολύ δύσκολες μέρες, όχι μόνο για την οικονομία μας, αλλά για την δημοκρατία μας.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:30.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.