Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 23-10-07, 10:30
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεωρείς Μίλτο ότι το περί πίστεως και πατρίδος αίσθημα των Ελλήνων έχει το ίδιο ειδικό βάρος με το περί κουναλάκηδων και κάργα ;

Αν ναι, να μου το πεις να προσέχω

Μπορεί για κάποιον το πολιτικό του αίσθημα να είναι πολύ πιο σημαντικό από το αίσθημά του περί πίστεως π.χ!
(μπορεί να πάει αυτή η κουβέντα σε ένα άλλο Thread?)
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-10-07, 10:47
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατ'εμέ η παρέλαση έχει καθαρά στρατιωτικό χαρακτήρα. Καταρχήν είναι στρατιωτικό βάδισμα, και κατά δεύτερον έχει στρατιωτικά ταμπούρλα.;
Μια νορβηγιδα φιλη με ειχε ρωτησει 'μα γιατι στις παρελασεις συμμετεχει ο στρατος; αφου γιορταζετε την ειρηνη'
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-10-07, 10:50
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεί για κάποιον το πολιτικό του αίσθημα να είναι πολύ πιο σημαντικό από το αίσθημά του περί πίστεως π.χ!
Λυπάμαι, αλλά τα πολιτικά αισθήματα ποτέ δεν μπορεί να είναι πιο σημαντικά από τα αντίστοιχα της πίστεως και της πατρίδος. Το αναφέρουμε άλλωστε και στο καταστατικό μας (Ξέρω ο Archmage θα τρέξει να το επιβεβαιώσει :-)

Όλοι μας και όλοι σας, χρησιμοποιούμε βαριές κουβέντες για τους πολιτικούς. Εμένα ουδέποτε με πείραξε, απλά απαντώ όταν πιστεύω ότι έχουν άδικο.

Αυτό έλειπε να μην μπορούμε να σχολιάσουμε τον Κώστα τον Γιώργο την Αλέκα και τον Αλέκο. Αυτό είναι συνταγματικό μας δικαίωμα, να τους σχολιάζουμε να τους κρίνουμε να τους κατακρίνουμε ή να τους επιβραβεύουμε (έστω και σπάνια). Γι αυτή την δημοκρατία κάποιοι μη γιαλατζή δημοκράτες, αγωνίστηκαν, χωρίς να ζητήσουν την αμοιβή του βολέματος στην εξουσία.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-10-07, 10:52
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια νορβηγιδα φιλη με ειχε ρωτησει 'μα γιατι στις παρελασεις συμμετεχει ο στρατος; αφου γιορταζετε την ειρηνη'
Να της δώσεις κανένα βιβλίο ιστορίας να μάθει ότι μερικοί λαοί πολέμησαν, δεν κάθησαν στ' αυγά τους.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 23-10-07, 10:53
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις κάνει έρευνα σ' αυτό; Ξέρεις κάτι Δημήτρη έχετε όλοι μπλέξει τις έννοιες του πατριωτισμού με τις έννοιες του εθνικισμού. Έχετε δημιουργήσει μια θολή εικόνα στο μυαλό σας και θεωρείται κάθε πατριώτη φασίστα.
Όλοι έχουμε μπλέξει?Πως εισαι τοσο σίγουρος?Αλλο το ένα άλλο το άλλο.Δεν έχω καμία θολή εικόνα στο μυαλό μου.

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι υποδομές του Ελληνικού λαού, ακόμα και στον τελευταίο μεροκαματιάρη, στον χρόνια άνεργο, στον φτωχό βιοπαλαιστή, είναι ζυμωμένες με την αγάπη για την πατρίδα, για την ιστορία και την κληρονομιά που μας άφησαν οι πρόγονοι μας.

Νομίζεις ότι αδιαφορούν σήμερα όλοι για την Ελλάδα.
Ειναι σα να περιγράφεις τη γειτονιά μου.Με τα ξυπνητήρια να βαρανε μεσα στα μεσάνυχτα για να πάνε στα εργοστάσια οι εθνικά υπερήφανοι ειλωτες να κανουν τη βαρδια τους...
Η εξωτερική πολιτικη ειναι ενα παρε δώσε γεμάτο λογική.Αντε όμως να το εξηγήσεις σε αυτούς τους απαίδευτους βιοπαλεστές..Δεν τους λες καλύτερα για τους προγόνους τους,όπως λένε και στην τουρκία και στα Σκοπια και παντού?Ναι ακριβώς μια τέτοια ιστορία θα έλεγα.Για το γαμώτο και μερικά φραγκα το έκαναν οι συγχρονοι Ολυμπιονίκες όχι εγω. Ζητάω περισσότερα και το παρελθόν δε μου φτάνει. Γιατι ζώ στο παρον της ξεφτίλας και στο μέλλον της τεράστιας αβεβαιότητας και της ανθρώπινης υποτίμησης.
Ναι αδιαφορούν. Δεν είπα όλοι. Ειναι παρα πολλοι όμως...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 23-10-07, 11:00
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μπλα μπλά μπλά...
Βρε! Ευκαιρίες ψάχνουν να κάνουν χαβαλέ! Δεν το έχετε καταλάβει;

Πέρυσι η αριστερά αφόριζε κόσμο και κοσμάκη επειδή δεν αφήνανε αλβανή υπήκοο να σηκώσει τη σημαία!
Φέτος δηλώνει ότι η παρέλαση είναι μιά κληρονομιά του Μεταξά.
Αποφασίστε κύριοι τελικά τι θέλετε γιατί γίνεστε ρεζίλι...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 23-10-07, 11:05
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι σα να περιγράφεις τη γειτονιά μου.Με τα ξυπνητήρια να βαρανε μεσα στα μεσάνυχτα για να πάνε στα εργοστάσια οι εθνικά υπερήφανοι ειλωτες να κανουν τη βαρδια τους...
Δηλαδή στην γειτονιά σου όλοι εργάζονται; καλό αυτό.

Άλλοι δεν έχουν αυτή την "πολυτέλεια" είναι χρόνια άνεργοι, τους έχουν κλείσει όλες οι πόρτες, μία μία, με ένα κάρο γνώσεις και πτυχία, με τεράστια προυπηρεσία, τους έχει κλονιστεί η υγεία και λοιπόν; Θα πάψουν να αγαπάνε την πατρίδα τους και να πιστεύουν;

Από πότε οι τίμια εργαζόμενοι ονομάζονται είλωτες; Μέλος της κοινωνίας είναι, το πιο δυνατό μέλος, η συντριπτική πλειοψηφία.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 23-10-07, 11:16
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Βγαινουμε εκτος θεματος παλι

Τεσπα, εδω θα ηθελα να προσθεσω, οτι ουδεποτε εχω παει σε σχολικη παρελαση. Ο λογος ηταν οτι στο σχολειο ειτε πηγαιναν μονο εθελοντες, ειτε μονο οι καλυτεροι μαθητες!!

(Προσωπικα το συνειδητοποιησα στο στρατο οταν καταλαβα οτι εκεινη η φορα ηταν η πρωτη που εκανα παρελαση στη ζωη μου!)

Βαση αυτου δεν καταλαβαινω τα παραπανω. Γιατι ξαφνικα εγινε υποχρεωτικη με συνοδεια απειλων; Γαιτι τιθεται θεμα 'αρνησης' αφου εγω τεχνικα ποτε δεν 'αρνηθηκα';
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 23-10-07 στις 11:19
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 23-10-07, 11:31
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή στην γειτονιά σου όλοι εργάζονται; καλό αυτό.

Άλλοι δεν έχουν αυτή την "πολυτέλεια" είναι χρόνια άνεργοι, τους έχουν κλείσει όλες οι πόρτες, μία μία, με ένα κάρο γνώσεις και πτυχία, με τεράστια προυπηρεσία, τους έχει κλονιστεί η υγεία και λοιπόν; Θα πάψουν να αγαπάνε την πατρίδα τους και να πιστεύουν;

Από πότε οι τίμια εργαζόμενοι ονομάζονται είλωτες; Μέλος της κοινωνίας είναι, το πιο δυνατό μέλος, η συντριπτική πλειοψηφία.
Πως εφτασες σε αυτό το συμπέρασμα παλι?
Ναι η συντριπτική πλειοψηφία (τι εκφραση και αυτή!) ειναι ειλωτες.Μεροδούλι μεροφάι δηλαδη.Αμφιβάλεις?Ειπα ότι δεν εργάζονται τίμια?

Οσο για τους μακροχρόνια άνεργους που απλα τους πετάξανε γιατι ειχανε πολλά προσοντα και έχουν προβλήματα υγείας και βέβαια μπορούν να ειναι εθνικά υπερήφανοι!Τοσα πολλα κάνει η χώρα τους για αυτούς!Δεν τα βλέπουν?Ζητω το Εθνος!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 23-10-07, 11:38
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι η συντριπτική πλειοψηφία (τι εκφραση και αυτή!) ειναι ειλωτες.Μεροδούλι μεροφάι δηλαδη.Αμφιβάλεις?Ειπα ότι δεν εργάζονται τίμια?
Συγνώμη αλλά πως από την παρέλαση καταλήξαμε να μιλάμε για πεονάκια και για το αν εργάζονται τίμια ή όχι;

Αυτό όχι μόνο εκτός θέματος είναι αλλά και εκτός Club. Μάλλον στο "Εργασία" πρέπει να μεταφερθεί...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 23-10-07, 11:38
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
(Προσωπικα το συνειδητοποιησα στο στρατο οταν καταλαβα οτι εκεινη η φορα ηταν η πρωτη που εκανα παρελαση στη ζωη μου!)
Μιας και αναφέρθηκες στην παρέλαση του στρατου θυμάμαι τα λόγια του Ανθυπολοχαγού μου στη Θηβα όταν ήρθε στις πίσω σειρές (Οσοι δεν εκαναν παρέλαση είτε γιατι ήταν Ι-κάτι ειτε γιατι απασχολούνταν σε υπηρεσίες) και είπε σε εμένα και τους άλλους που ήμασταν εκει:"αν ήσασταν άξιοι θα ήσασταν μπροστά σαν αυτούς.Τους ακούτε?Θα πρεπει να ντρέπεστε.Να τους έχετε σαν παράδειγμα.Ευτυχώς που υπάρχουν και αυτοί και μας κανουν περίφανους, γιατι εσεις..". Ουστ ρε πατοψαρο!Και βέβαια ντρεπόμουνα!Το γιατι το ξέρεις?
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 23-10-07, 11:41
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή στην γειτονιά σου όλοι εργάζονται; καλό αυτό.

Άλλοι δεν έχουν αυτή την "πολυτέλεια" είναι χρόνια άνεργοι, τους έχουν κλείσει όλες οι πόρτες, μία μία, με ένα κάρο γνώσεις και πτυχία, με τεράστια προυπηρεσία, τους έχει κλονιστεί η υγεία και λοιπόν; Θα πάψουν να αγαπάνε την πατρίδα τους και να πιστεύουν;

Από πότε οι τίμια εργαζόμενοι ονομάζονται είλωτες; Μέλος της κοινωνίας είναι, το πιο δυνατό μέλος, η συντριπτική πλειοψηφία.

Dear Mr Diamond....

Απο εδω ξεκινήσαμε...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 23-10-07, 11:46
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Έχει χάρη που δεν είμαι moderator σε αυτό το club... Αλλοιώς θα τον μετέφερα αλλού και αυτόν για να μην γκρινιάζει μόνο ο Papa.

Παρακαλώ στο θέμα μας κύριοι; Αν ενθυμούμαι καλά είναι οι αποβολές επειδή κάποια παιδιά δεν θέλουν να συμετάσχουν στην παρέλαση;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 23-10-07, 11:46
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι η συντριπτική πλειοψηφία (τι εκφραση και αυτή!)
Η σωστη εκφραση ειναι 'συντριπτικη πλειονοτητα'. Η πλειοψηφια αναφερεται σε ψηφοφοριες (κι εγω την πατουσα μεχρι που μου την ειπε ενας φιλολογος :Ρ)

Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
"αν ήσασταν άξιοι θα ήσασταν μπροστά σαν αυτούς.Τους ακούτε?Θα πρεπει να ντρέπεστε.Να τους έχετε σαν παράδειγμα.Ευτυχώς που υπάρχουν και αυτοί και μας κανουν περίφανους, γιατι εσεις.."
Ευτυχως δεν ειδα ποτε τετοια φαινομενα. Απο ο,τι φαινεται ομως, οι διακρισεις ειναι εγγενεις στις εννοιες που συζηταμε τωρα. Κατα μια εννοια ρατσιστικη ειναι πχ τη διακριση των μαθητων στην παρελαση βαση βαθμου. Μια φιλη μου μητερα, αντιτιθεται 'ιδεολογικα' στις παρελασεις, οχι ομως για το θεμα του 'πατριωτισμου', αλλα για το διαχωρισμο των μαθητων σε σημαιοφορο, 'αξιους' και 'αναξιους'
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 23-10-07 στις 12:02
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 23-10-07, 11:58
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο για τους μακροχρόνια άνεργους που απλα τους πετάξανε γιατι ειχανε πολλά προσοντα και έχουν προβλήματα υγείας και βέβαια μπορούν να ειναι εθνικά υπερήφανοι!Τοσα πολλα κάνει η χώρα τους για αυτούς!Δεν τα βλέπουν?Ζητω το Εθνος!
Χρησιμοποιείς συχνά την ειρωνεία για να απαντάς; Αυτό τώρα είναι απάντηση; Την αφήνω στην κρίση όλων.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:13.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.