Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 12-11-07, 14:23
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 19:41
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Η δική μου η ένσταση έγκειται στο οτι με την ανοχή του γονέα υποβαθμίζεται στα μάτια του παιδιού ο εκπαιδευτικός. Και ο αυταρχικός δάσκαλος για το παιδί είναι κέρδος κατά τη γνώμη μου. Και τον προτιμώ απο τον μαθητοπατέρα. Καλό είναι να μαθαίνουν τα παιδιά οτι στη ζωή τους θα πρέπει να αντιμετωπίσουν πολύ χειρότερες συμπεριφορές και χωρίς να είναι πάντα ο μπαμπάς ή η μαμά δίπλα.
Ο δάσκαλος/α σ' αυτές τις ηλικίες πρέπει να' ναι ΚΑΙ παιδαγωγός.

Έχει την ευθύνη να κάνει το παιδί να αγαπήσει το σχολείο και τη μάθηση.

Αν η μικρή Κασσάνδρα, ξυπνώντας το πρωί, δεν θέλει πια να πάει στο σχολείο, θα φταίει αποκλειστικά η δική της συμπεριφορά.

Κάθε παιδί έχει τον ξεχωριστό (διαμορφούμενο) χαρακτήρα του. Είναι υποχρεωμένη όχι μόνο να μην αντιμετωπίζει τα παιδιά σαν ενιαίο σύνολο (μάζα), αλλά να διακρίνει τις ιδιαιτερότητες καθ' ενός και να πράττει ανάλογα.

Δεν επιτρέπεται σ' αυτή την ηλικία να προσβάλλεται η προσωπικότητα του παιδιού μ' αυτό τον τρόπο, αλλά και να αμφισβητείται κι ο ρόλος των γονιών, που συχνά είναι αναγκασμένοι να πάρουν κι αυτοί αποφάσεις, που έρχονται σε αντίθεση με το σχολείο.

Δεν είπε κανείς ότι είναι εύκολο να είσαι δάσκαλος. Καλά θα κάνει να το καταλάβει κι η ίδια...
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-11-07, 14:35
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 14:08
Φύλο: Άντρας
Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λές, άλλο θέλω να πώ. Μιλάμε για την εν λόγω δασκάλα λές και κάνει φάλαγγα στα παιδάκια. Αυτό το οποίο έχει γίνει σε σχέση με τα παλαιότερα χρόνια είναι οτι οι ανοχές μας έχουν διαφοροποιηθεί. Με το παραμικρό τρελαινόμαστε μήπως και τα καμάρια μας προσβληθούν , στεναχωρηθούν και όλα τα συναφή.

Στα παλιά τα χρόνια έπεφτε και καμιά ψιλή. Προς θεού δεν το επικροτώ. Απλά αναρωτιέμαι μην εχουμε φτάσει στο άλλο άκρο.

Η δασκάλα της κόρης της Άννας ήθελε να λάβει γνώσει ο γονέας οτι η μαθήτρια ήταν αδιάβαστη. Τι έπρεπε να κάνει, να το τραγουδήσει για να μην τραυματιστεί ψυχικά το παιδί ; ! Στο πανεπιστήμιο που διδάσκω κάποια μαθήματα, όταν βλέπω παλλικάρια που τα χουν γραμμενα δεν ασχολούμαι καν. Είναι ενήλικες , και κάνουν τις επιλογές τους. Για τους ανήλικους όμως υπεύθυνοι είναι οι γονείς.

Άννα ότι γράφω μην το πάρεις επι προσωπικού, ξέρω οτι είσαι καλή και υπεύθυνη mother απλά η κουβέντα έχει γίνει πιο γενική.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-11-07, 14:57
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ο δάσκαλος, μπορεί, αν δει ότι το φαινόμενο επαναλαμβάνεται να ενημερώσει τον γονέα στην τακτή ενημέρωση που γίνεται.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση, η δασκάλα ήθελε να σπάσει την ψυχολογία της μικρής με αυτό που έκανε. Δεν το έκανε για να ενημερώσει τον γονέα.
Αν μου δείξετε ένα σύγχρονο βιβλίο παιδαγωγικής που να προκρίνει αυτήν την μέθοδο, θα φάω το καπέλο μου!!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-11-07, 15:05
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλό είναι να μαθαίνουν τα παιδιά οτι στη ζωή τους θα πρέπει να αντιμετωπίσουν πολύ χειρότερες συμπεριφορές και χωρίς να είναι πάντα ο μπαμπάς ή η μαμά δίπλα.

Αν είχες οποιαδήποτε αντίρρηση για τον τρόπο που αντιμετώπισε την κόρη σου θα έπρεπε να μην πάς εκεί σαν τάυρος σε υαλοπωλείο αλλά να έχεις μια ψύχραιμη κουβέντα μαζί της και να της ζητήσεις την επόμενη φορά να έρθει σε απευθείας επαφή μαζί σου χωρίς την μεσολάβηση του παιδιού.
Όχι, δεν τα παίρνω επί προσωπικού όπως λες σε άλλο μήνυμα. Κι εγώ προσπαθώ να βγάλω άκρη μαζί της.
Η προσπάθεια που λες έχει ήδη γίνει, αν προσέξεις το αρχικό μήνυμα καλύτερα. Αυτό ήταν το κερασάκι στην τούρτα.
Σ' αυτήν την ηλικία τα παιδιά πρέπει να νιώθουν τους γονείς δίπλα τους. Αν δεν το νιώσουν τώρα, πότε θα το νιώσουν δηλαδή; Αν πήγαινε πανεπιστήμιο, ας τα έβγαζε πέρα μόνη της. Και νωρίτερα ακόμα. Όχι στην Δ' δημοτικού. Αν το παιδί νιώσει πως δεν το προστατεύω κι εγώ... ζήτω που καήκαμε!
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-11-07, 15:08
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν η μικρή Κασσάνδρα, ξυπνώντας το πρωί, δεν θέλει πια να πάει στο σχολείο, θα φταίει αποκλειστικά η δική της συμπεριφορά
...
Όταν ένα παιδί που ολόκληρο καλοκαίρι συζητάει πότε θ' ανοίξουν τα σχολεία, αρχίζει να παρουσιάζει άρνηση, τότε ναι... φταίει η δασκάλα. Κι είναι κρίμα να καταστρέφεις κάτι τόσο ωραίο. Και δεν είναι το μόνο παιδί. Απλά είναι το μόνο παιδί για το οποίο μπορώ να συζητήσω με βεβαιότητα.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-11-07, 15:09
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Στα παλιά τα χρόνια έπεφτε και καμιά ψιλή. Προς θεού δεν το επικροτώ. Απλά αναρωτιέμαι μην εχουμε φτάσει στο άλλο άκρο.
΄

Είμαι από τις μαμάδες που έχω υποστηρίξει τις δασκάλες όσο δε φαντάζεσαι.
Πρώτη φορά στα χρονικά - και η μεγάλη μου πάει γυμνάσιο - αναγκάζομαι να επέμβω σε δασκάλα.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-11-07, 15:10
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο δάσκαλος, μπορεί, αν δει ότι το φαινόμενο επαναλαμβάνεται να ενημερώσει τον γονέα στην τακτή ενημέρωση που γίνεται.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση, η δασκάλα ήθελε να σπάσει την ψυχολογία της μικρής με αυτό που έκανε. Δεν το έκανε για να ενημερώσει τον γονέα.
Αν μου δείξετε ένα σύγχρονο βιβλίο παιδαγωγικής που να προκρίνει αυτήν την μέθοδο, θα φάω το καπέλο μου!!
ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ!
Αυτό είναι το θέμα μου.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-11-07, 15:34
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
...και τωρα θα μπουν αυτοι που λενε 'εμεις στα χρονια μας δεν ειχαμε παιδαγωγους, οι δασκαλοι μας εκαναν το ενα και το αλλο και τι παθαμε; μια χαρα βγηκαμε' :Ρ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 12-11-07 στις 15:36
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-11-07, 15:42
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Η δουλειά του δασκάλου σε αυτές τις ηλικίες είναι να μάθει στο παιδί να αγαπάει το σχολείο και να διαβάζει.
Το να μαλώσει το παιδί είναι αποδεκτό.
Το να το κάνει όμως να μισεί το σχολείο είναι κατακριτέο.

Απαιτώ λοιπόν από αυτούς που θέλουν να ονομάζονται παιδαγωγοί να είναι πραγματικά παιδαγωγοί. Αν όχι, ας κάτσουν σπίτια τους και ας αφήσουν αυτή τη δουλειά για αυτούς που ξέρουν να την κάνουν.

Μην ξεχνάς ότι ένα παιδί διαμορφώνει τον χαρακτήρα του κατά το ήμιση από το σχολείο και κατά το ήμισι από το σπίτι του.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-11-07, 15:49
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Σιγά τα αίματα ρε Μιχάλη με τα χαντάκια !

Αν κάποιος ξέσπαγε στο παιδί σου επειδή εσύ απαιτείς για αυτό σωστή παιδεία θα τον άφηνες έτσι; Μιλάμε για έναν ενήλικα που ξεσπάει σε ένα παιδάκι 10 χρονών επειδή η μαμά του ζητάει από αυτόν/αυτήν να κάνει σωστά τη δουλειά της!

Όταν κάποιος θα αποφασίσει να δεί το παιδί μου σαν μέσον εκδίκησης προς τα εμένα επειδή εώς εκεί φτάνει το μυαλό του τότε θα περάσει δια πυρός και δια σιδήρου. Απλά πράγματα...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 12-11-07, 15:57
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 19:41
Φύλο: Άντρας
Παιδιά, να σημειώσω και κάτι ακόμα, ίσως άσχετο.

Η συγκεκριμένη δασκάλα γύρισε από άδεια κυήσεως.
Μήπως λοιπόν, περνάει ακόμα τη φάση της κατάθλιψης, που συχνά-πυκνά φέρνει αυτή η κατάσταση και ασυνείδητα την εξωτερίκευσε με τη συμπεριφορά αυτή;
Λέμε τώρα...
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 12-11-07, 16:15
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ειναι δύο διαφορετικά πράγματα...
Ο δασκαλος πρεπει να τιμωρηθει-μαζευτεί καπως και ο μαθητης ν ακαταλάβει ότι δεν ειναι θέμα τσαμπουκα του αλλα οτι καποιος εκανε λαθος και πλήρωσε (απορω με αυτά που γράφω βασικα αλλα τεσπα..).Σε περίπτωση που πάει να ξεφύγει η τιμωρία θα πρεπει να ειναι αμεση.
Τωρα στο απεραντο οικο ανοχής που ζούμε όλα ειναι σχετικότατα γιατι δεν υπαρχει τιμωρία παρα μόνο έγκλημα...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 12-11-07, 20:29
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Η συγκεκριμένη δασκάλα γύρισε από άδεια κυήσεως.
...
Αυτό μπορεί να ειναι μια εξήγηση, οχι δικαιολογία.

Αλλα συμφωνούμε όλοι ότι

/ δεν ειναι καλό για τα παιδιά να καταστρεφουμε οι γονείς την εικόνα του δασκαλου και την αυθεντία του, διότι τα παιδιά χρειάζονται να τον σεβονται

/δεν είναι καλό να αδικούμε ένα παιδί, σαν δασκαλοι, διότι το αίσθημα του δικαίου είναι στα μικρα παιδιά πιο αναπτυγμένο και αν δεν εξηγηθεί σωστα αφήνει τραύματα που οδηγούν σε απογοήτευση..ακόμα και νυκτερινη ενούρηση..μέχρι και άρνηση του σχολείου

/καλό θα είναι οι γονείς να αναζητούν τη συζητηση με τον δασκαλο αφήνοντας λίγο χρόνο...και όχι με διάθεση να τον κολλήσουν στο τοίχο

/καλό θα ειναι οι δασκαλοι να σκέπτονται ότι εχουν μπροστά τους ..παιδιά. Και να τους μοιράζουν ανάλογα την επίπληξη και την αγάπη...χωρίς σημειωματα. Ειναι απαραδεκτο να αναγκαζεις ηθικα ενα παιδί να ..επιπλήξει εαυτό με γραπτό σημειωμα στο γονέα του. Αντιπαιδαγωγικό και ανώριμο.

Και αυτά, διότι στο συγκεκριμενο θεμα και γνωρίζοντας την διακριτικότητα της purple anemone δεν θεωρώ ότι η Αννα θα το έκανε θέμα αν δεν ...άξιζε να γίνει θέμα.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tertios : 12-11-07 στις 20:32
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 12-11-07, 21:22
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
/ δεν ειναι καλό για τα παιδιά να καταστρεφουμε οι γονείς την εικόνα του δασκαλου και την αυθεντία του, διότι τα παιδιά χρειάζονται να τον σεβονται
Μα ο σεβασμός δεν είναι κάτι αξιωματικό! Πρέπει να τον κερδίσει με την συμπεριφορά του!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 12-11-07, 22:26
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μια και ήτανε πολύ περιεκτική η απάντηση...

Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό μπορεί να ειναι μια εξήγηση, οχι δικαιολογία.
Η άδεια τοκετού στις δασκάλες είναι πολύ μεγάλη. Έλειψε ολόκληρο χρόνο, δεν δικαιολογείται μελαγχολία. Αν μετά από τόσο καιρό έχει τέτοιο πρόβλημα, θα πρέπει να τη δει γιατρός (και δεν το λέω με κακία)

Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλα συμφωνούμε όλοι ότι

/ δεν ειναι καλό για τα παιδιά να καταστρεφουμε οι γονείς την εικόνα του δασκαλου και την αυθεντία του, διότι τα παιδιά χρειάζονται να τον σεβονται
Και να τον αγαπάνε, και να τον ακούνε, και να τον νοιάζονται... και στο παρελθόν έχουμε δουλέψει πολύ επ' αυτού. Ακόμη και σ' αυτήν την περίπτωση, δεν έχω τελικά αναιρέσει τη δασκάλα όσο αυτή νομίζει. Με το παιδί έχουμε απομονώσει το γεγονός - έχει την ωριμότητα να το κάνει αυτό. Κατά τα άλλα συνεχίζει - κι επιμένω ως προς αυτό - να υπακούει, να σέβεται και να προσπαθεί να είναι εντάξει απέναντι στη δασκάλα της.

Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
/δεν είναι καλό να αδικούμε ένα παιδί, σαν δασκαλοι, διότι το αίσθημα του δικαίου είναι στα μικρα παιδιά πιο αναπτυγμένο και αν δεν εξηγηθεί σωστα αφήνει τραύματα που οδηγούν σε απογοήτευση..ακόμα και νυκτερινη ενούρηση..μέχρι και άρνηση του σχολείου
Έχουν παρατηρηθεί προβλήματα, όπως εφιάλτες, όμως δεν τα ανέφερα γιατί είναι ακόμα υπό έλεγχον στο κατά πόσο σχετίζονται αποκλειστικά με αυτό ή είναι τυχαία γεγονότα ενός γενικότερου άγχους ωρίμανσης.

Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
/καλό θα είναι οι γονείς να αναζητούν τη συζητηση με τον δασκαλο αφήνοντας λίγο χρόνο...και όχι με διάθεση να τον κολλήσουν στο τοίχο
Καμία σχέση... Δε νομίζω να την έχει υποδεχθεί άλλος γονιός με την καλοπροαίρετη διάθεση που το έκανα εγώ.
Κι όταν την πρώτη εβδομάδα της είπα "κυρία .... χαίρομαι που τα παιδιά φαίνονται χαρούμενα μαζί σας γιατί έτσι θα έχουμε όλοι μια ωραία χρονιά" η απάντηση ξέρετε ποια ήταν; "σύντομα θα πέσουν στη σκληρή πραγματικότητα!"
Έγιναν προσπάθειες να συνεννοηθώ μαζί της και να βγάλουμε μια άκρη, αλλά δεν μπορώ να συνεννοηθώ μ' έναν άνθρωπο, εκπαιδευτικό, που βάζει τα κλάμματα ή μου λέει "δεν με ενδιαφέρει, δεν με αφορά, τι προβλήματα έχουν τα παιδιά μαζί μου"... με αυτά τα παιδιά περνάει τη μισή της μέρα. Δεν μπορεί να "μην την αφορά"!

Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
/καλό θα ειναι οι δασκαλοι να σκέπτονται ότι εχουν μπροστά τους ..παιδιά. Και να τους μοιράζουν ανάλογα την επίπληξη και την αγάπη...χωρίς σημειωματα. Ειναι απαραδεκτο να αναγκαζεις ηθικα ενα παιδί να ..επιπλήξει εαυτό με γραπτό σημειωμα στο γονέα του. Αντιπαιδαγωγικό και ανώριμο.
Και σ' αυτό το σημείο ήρθε η κορύφωση της αντίθεσης.
Μπορώ να αντιμετωπίσω το γεγονός ότι η δασκάλα μπορεί να είναι αυστηρή - στο κάτω κάτω επιβάλλεται να είναι και λίγο - αν βάζει πολύ ή λίγη εργασία στο σπίτι - άλλωστε γι' αυτό έχει εκπαιδευτεί, ας κρίνει αυτή τη δουλειά της - αν δεν τα αγκαλιάζει και δεν τα πλησιάζει με τον τρόπο που έκαναν οι προηγούμενες - έχει τη δική της προσωπικότητα και οφείλω και εγώ και το παιδί να τη σεβαστούμε.
Όμως αυτός ο ηθικός εξευτελισμός ενός παιδιού 9 ετών είναι που με τσάκισε. Δεν το δέχομαι. Κι αν υπάρχει ιεραρχική οδός να της το καταστήσω αυτό σαφές, τότε θα το κάνω.
Δε μ' ενδιαφέρει αν το παιδί φέτος θα φέρει Α, Β ή Γ. Όμως να γονατίσει ηθικά ένα χαρακτήρα, μια προσωπικότητα, χωρίς εμφανή λόγο... ε, δεν το σηκώνω βρε παιδιά. Συγχωρείστε με!

Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
/Και αυτά, διότι στο συγκεκριμενο θεμα και γνωρίζοντας την διακριτικότητα της purple anemone δεν θεωρώ ότι η Αννα θα το έκανε θέμα αν δεν ...άξιζε να γίνει θέμα.
Ευχαριστώ...
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:47.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.