Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Ελλάδα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-03-10, 22:14
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 15:56
Φύλο: Άντρας
Ο Μητροπολίτης Μεσογαίας & Λαυρεωτικής Νικόλαος ζήτησε να διακοπεί η μισθοδοσία του

Ξάφνιασε το πανελλήνιο πριν από λίγο ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Μεσογαίας και Λαυρεωτικής κ. Νικόλαος, ο οποίος με δηλώσεις του στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων του "Άλτερ" και τον Νίκο Χατζηνικολάου, έκανε γνωστό ότι ζήτησε την διακοπή της μισθοδοσίας του.

Ο Μητροπολίτης κ. Νικόλαος, σχολιάζοντας την ενέργεια του αυτή τόνισε: «Αυτό είναι μια συμβολική κίνηση συμπαράστασης, στο αγώνα που γίνεται για την αντιμετώπιση των οικονομικών δυσχερειών, που αντιμετωπίζει η πατρίδα μας».

Επίσης, ο Μητροπολίτης Μεσογαίας ανέφερε ότι «η Εκκλησία πρέπει να συμμετέχει στον αγώνα και την προσπάθεια που γίνεται, θεωρώντας ό,τι έγω δεν έχω τίποτα άλλο να κάνω, ήταν να ζητήσω να επιστραφεί ο μισθός μου στο Κράτος, μια συμβολική κίνηση την οποία κάνανε και άλλοι άνθρωποι. Σκέφτηκα αφού την κάνει μια Ευρωβουλευτής, γιατί να μην την κάνει και ένας Επίσκοπος».

Ερωτηθείς αν συμφωνεί με τις απόψεις μερικών μητροπολιτών που αντιδρούν για την φορολογία της Εκκλησίας, ο Μητροπολίτης Νικόλαος τόνισε: «Όταν ένας Μητροπολίτης πάσχει για τα έργα που κάνει, για τα οποία με κάθε τρόπο αγωνίζεται να βρεθούν κάποιοι πόροι για να μπορέσει να ανακουφιστεί ο λαός, βλέποντας όμως ταυτόχρονα και την δυσκολία του κράτους νομίζω το κατανοώ απόλυτα».

Ακόμη δήλωσε χαρακτηριστικά: "Μερικοί νομίζουν ότι η Εκκλησία έχει ανεξάντλητους πόρους! Η Εκκλησία δεν βρήκε το μηχάνημα που βγάζει πεντοχίλιαρα..."

Τέλος, πληροφορίες της "Romfea.gr", αναφέρουν ότι ο Μητροπολίτης Μεσογαίας και Λαυρεωτικής κ. Νικόλαος, απέστειλε ήδη γράμμα στο Αρχιεπίσκοπο Αθηνών και Πάσης Ελλάδος κ. Ιερώνυμο και την Ιερά Σύνοδο, όπου τους ενημερώνει για την απόφασή του, αλλά και τους ζητά να πράξουν τα δέοντα για να σταματήσει να μισθοδοτείται.


Πηγή: Romfea.gr
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-03-10, 23:02
Το avatar του χρήστη vgiagias
vgiagias Ο χρήστης vgiagias δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 27-01-18 13:21
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
ευγε του
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-03-10, 17:31
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 15:56
Φύλο: Άντρας
Και ο Μητροπολίτης Αλεξανδρουπόλεως Άνθιμος, ακολουθώντας τα χνάρια του Μητροπολίτη Μεσογαίας και Λαυρεωτικής Νικόλαου ανακοίνωσε ότι παραιτείται της μισθοδοσίας του.

Η ανακοίνωση του Μητροπολίτη Αλεξανδρουπόλεως έχει ως εξής:

«Ανταποκρινόμενος στις ανάγκες της Πατρίδος μας και γνωρίζοντας ότι η φορολόγηση των επαρχιακών μητροπόλεών μας θα στερήσει την δυνατότητά μας να ανταποκρινόμαστε σε καθημερινά αιτήματα για βοήθεια που φθάνουν στα γραφεία μας, ζητώ κι εγώ - όπως ο Σεβ. Μεσογαίας κ. Νικόλαος - την διακοπή πλήρως της μισθοδοσίας μου η οποία ανέρχεται στο ποσό των 2.054 ευρώ. Επαναφέρω πρόσφατη πρότασή μου να χαρίσει η Εκκλησία μας στο Κράτος όλες τις μετοχές που έχει στην Ε.Τ.Ε.

Ο λαός μας και οι μητροπόλεις μας απ’ αυτό δεν θα βλαφτούν, όπως εξάλλου και δεν ωφελούνται, κι εμείς θα βγάλουμε από πάνω μας αυτή την ρετσινιά. Η φορολογία, όμως, των μητροπόλεών μας θα αποβεί σε βάρος του λαού μας. Η παρακράτηση της ιδικής μας μισθοδοσίας, είθε να συμβάλλει στην ανόρθωση των οικονομικών του κράτους μας».


Πηγή:zougla.gr
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:29.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.