Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Ελλάδα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-11-10, 11:07
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Στο νοσοκομείο για τροφή και στέγη

Της ΝΤΑΝΙ ΒΕΡΓΟΥ

«Με την απελπισία τους, το αδιέξοδό τους, την αγωνία τους για το τι μέλλει γενέσθαι καταφεύγουν στο Ψυχιατρικό Νοσοκομείο Αττικής στο Δαφνί κάθε μέρα συνάνθρωποί μας. Επικαλούνται όλα αυτά που νιώθουν, αφού δεν μπορούν απλά να ζητήσουν τροφή και στέγη. «Πού να βρώ τώρα δουλειά; Μου έκαναν έξωση. Δεν ξέρω τι να κάνω», λένε».

«Ανθρωποι καταβεβλημένοι, καταπονημένοι και οργανικά διαλυμένοι που δεν έχουν φάει μέρες, ταλαιπωρούνται στα παγκάκια, περιμένουν στην εφημερία του νοσοκομείου. Δεν είναι ψυχασθενείς. Είναι "παράπλευρη απώλεια" της οικονομικής κρίσης». Η αποκάλυψη της Ε. Σιούτη, ψυχιάτρου στο ΨΝΑ στο Δαφνί, σκληρή για μια πολιτεία που αυτοδιαφημίζεται για την κοινωνική πολιτική της!

«Ο πολλαπλασιασμός των ανθρώπων, οι οποίοι παρουσιάζονται στα εξωτερικά ιατρεία των μεγάλων ψυχιατρικών κλινικών, είναι μια διάσταση της οικονομικής κρίσης που πρέπει να μας αφυπνίσει. Ανθρωποι που δεν είναι ψυχασθενείς, αλλά πάσχουν εξαιτίας της φοβερής υλικής ανέχειας, θέλουν να εισαχθούν αν είναι δυνατόν σε μια ψυχιατρική κλινική για να έχουν στέγη και τροφή. Παρατηρούμε μια συμφόρηση στα εξωτερικά ιατρεία των ψυχιατρικών νοσοκομείων» λέει στην «Ε» ο Νίκος Τζαβάρας, ψυχαναλυτής, καθηγητής Ψυχιατρικής, πρόεδρος της Ελληνικής Ψυχιατρικής Εταιρείας.

Είναι άτομα 40, 45, 50 - 65 ετών, Ελληνες. Οχι μετανάστες. «Οι μετανάστες μπαίνουν στα ψυχιατρικά ιδρύματα πάντα λόγω σοβαρής ψυχοπαθολογίας. Δεν θα έρθουν με αίτημα στέγη και τροφή, διότι λειτουργούν μεταξύ τους σαν νομάδες -μπορεί να έχει ο ένας σπίτι και να μένουν 20 μαζί του» σημειώνει η Ε. Σιούτη.

Ρυπαροί, αφυδατωμένοι, εξαντλημένοι, περιμένουν κάποιος να τους τραβήξει από το αδιέξοδο. «Δεν αντέχεις να το ζεις αυτό, να το διαχειριστείς ο ίδιος. Λειτουργείς με απόλυτα ανθρώπινα κριτήρια, γιατί με αμιγώς επιστημονικά δεν θα έπρεπε να μπεις στη διαδικασία να κάνεις εισαγωγή.

»Τους εξασφαλίζω περίθαλψη, μα δεν μπορώ νοσηλεία. Τη στιγμή που έχω αναπτυγμένα 10-15 ράντσα δεν μπορώ παρά να τους κρατήσω για δύο, τρεις, πέντε μέρες. Δεν είναι δυνατόν να μείνουν σ' ένα νοσοκομείο φτιαγμένο για να υποδέχεται ψυχωτικούς ασθενείς, που δεν έχουν επαφή με την πραγματικότητα, βαριά καταθλιπτικούς με αυτοκτονικές τάσεις, άτομα με θορυβώδεις ψυχοπαθολογίες. Δεν μπορώ όμως και να τους διώξω.

»Τους κάνουμε γενικές εξετάσεις και από εκεί και πέρα παλεύουμε με την κοινωνική υπηρεσία του νοσοκομείου να τους εξασφαλίσουμε ένα κρεβάτι. Κάνουμε έναν αγώνα για να μπορεί να αποκατασταθεί ο άνθρωπος βγαίνοντας από το "Δαφνί". Αναζητούμε συγγενείς, καλούμε στους ξενώνες αστέγων. Πολλές φορές το πετυχαίνουμε. Ομως χωλαίνουμε ως κράτος στη διασύνδεση των υπηρεσιών κι έτσι μπαίνουμε στη διαδικασία να χρησιμοποιούμε προσωπικές διασυνδέσεις και επαφές για να λύσουμε το πρόβλημα. Δεν υπάρχει επικοινωνία, συνεννόηση, ένας κεντρικός φορέας που να ρυθμίζει τα θέματα. Μπαίνουμε λοιπόν εμείς σε μια διαδικασία που δεν άπτεται της ιατρικής».

«Η οικονομική κρίση μάς πλήττει όλους επιβαρύνοντας σχεδόν όλες τις πτυχές της ζωής μας, υλικές, ψυχικές, ακόμη και οικογενειακές. Σε τέτοιες περιόδους κρίσης μπορεί κανείς να διαπιστώσει και φαινόμενα γενικότερης αποξένωσης ανεξαρτήτως οποιασδήποτε ψυχοπαθολογίας» επισημαίνει ο καθηγητής Νίκος Τζαβάρας.

Τι άλλο διαπιστώνει; «Βλέπουμε να πολλαπλασιάζονται οι καταθλίψεις. Πολλές από αυτές είναι αντιδραστικής φύσης και αφορούν πρόσωπα που έχουν μια χαρακτηρολογική ευπάθεια και κάτω από τέτοιες συνθήκες αντιδρούν ευκολότερα με καταθλιπτικές συνδρομές. Κατάθλιψη σημαίνει ότι αποσύρομαι από τον κόσμο γιατί ο κόσμος δεν ανταποκρίνεται στις δικές μου ανάγκες και επιθυμίες, σημαίνει ότι θλίβομαι από το γεγονός ότι δεν μπορώ να βοηθήσω μέλη της οικογένειάς μου ή τον ίδιο τον εαυτό μου.

»Αυτές φαίνεται από τους πρώτους δείκτες που έχουμε ότι πολλαπλασιάζονται όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά γενικότερα. Κλινικά πιο ήπιας μορφής είναι οι αντιδραστικές νευρωτικές καταθλίψεις, ωστόσο μπορεί να οδηγήσουν κι αυτές σε αυτοκτονίες, αν και δεν έχω αυτή τη στιγμή στατιστικά στοιχεία που να επιβεβαιώνουν κάτι τέτοιο στην Ελλάδα, όπου έτσι κι αλλιώς οι επιτυχείς απόπειρες αυτοκτονίας είναι πολύ μικρές».

Από τις δυσκολότερες κλινικώς χαρακτηρίζει ο καθηγητής Ψυχιατρικής τις επιπτώσεις της οικονομικής κρίσης στους ψυχικά νοσούντες από ψύχωση, σχιζοφρένεια ή βαριά καταθλίψη: «Η σύγχρονη ψυχιατρική απαιτεί τη μεταρρύθμιση των παλαιών ασύλων και τη δημιουργία νέων μονάδων γι' αυτούς τους ασθενείς. Οπως αντιλαμβάνεστε, η ψυχιατρική μεταρρύθμιση κινδυνεύει λόγω της οικονομικής κρίσης και αυτό είναι ένα γεγονός το οποίο μπορεί να μας απασχολήσει σοβαρά μελλοντικώς».

Αυτό δεν σημαίνει ότι πολλαπλασιάζονται και τα βαριά νοσήματα (σχιζοφρένειες, ψυχωτικές καταθλίψεις κ.ο.κ.): «Αυτές» -εξηγεί- «δεν επηρεάζονται τόσο πολύ από τις μεταβολές που σημειώνονται στο κοινωνικό και ιστορικό γίγνεσθαι γενικότερα. Διότι εμφανίζονται με μια σταθερά στη στατιστική. Αντιθέτως, έχει παρατηρηθεί ότι σε περιόδους μεγάλων κρίσεων, πολέμων κ.λπ. ορισμένοι δείκτες γίνονται θετικότεροι για τα βαριά νοσήματα, αλλά αυτό είναι μια άλλη, μεγάλη προβληματική...» *

Πηγή : Ελευθεροτυπία

Σχόλιο : Διαβάστε αυτό το σπουδαιο άρθρο, δείτε που έχουμε φτάσει, δείτε σε ποια κατάντια μας οδήγησαν, μέσα σ' ένα χρόνο.

Θα το αγνοήσετε και αυτό;

Θα γυρίσετε και το άλλο μάγουλο;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
The Following 3 Users Say Thank You to Xenios For This Useful Post:
Alaman (12-11-10), maralin (12-11-10), varthol (12-11-10)
  #2  
Παλιά 12-11-10, 13:16
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα το αγνοήσετε και αυτό;

Θα γυρίσετε και το άλλο μάγουλο;
Σημασια δεν εχει αν το αγνοησουμε. Σημασια εχει οτι την προηγουμενη εβδομαδα αποδειχτηκε πως, οσο κι αν γκρινιαζουμε, οσο κι αν διαμαρτυρομαστε, στο τελος το αποτελεσμα θα ειναι συνεχεια και για παντα αυτο
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων

(το σπαμαρω μπας και το χωνεψουμε )
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-11-10, 13:19
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
(το σπαμαρω μπας και το χωνεψουμε )
Αν την Κυριακή αυτός ο χάρτης έχει όσο γίνεται λιγότερο πράσινο, τότε μάλλον δείχνει ότι ξυπνάμε (και όχι ότι στηρίζουμε τις όποιες βλακείες των μπλε).
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-11-10, 14:24
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Σημασια εχει οτι την προηγουμενη εβδομαδα αποδειχτηκε πως, οσο κι αν γκρινιαζουμε, οσο κι αν διαμαρτυρομαστε, στο τελος το αποτελεσμα θα ειναι συνεχεια και για παντα αυτο
Μήπως εννοείς ότι το αποτέλεσμα ΘΑ είναι αυτό;
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-11-10, 17:19
Το avatar του χρήστη Alaman
Alaman Ο χρήστης Alaman δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-07-18 15:29
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Σημασια δεν εχει αν το αγνοησουμε. Σημασια εχει οτι την προηγουμενη εβδομαδα αποδειχτηκε πως, οσο κι αν γκρινιαζουμε, οσο κι αν διαμαρτυρομαστε, στο τελος το αποτελεσμα θα ειναι συνεχεια και για παντα αυτο

(το σπαμαρω μπας και το χωνεψουμε )
Τι μου Θυμίζει ? Τι μου θυμίζει ??????
Σπάω το ποντιακό το κεφαλι μου να θυμιθώ αυτήν την εικόνα που την ξανα είδα ?

ΆΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ Ναί !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Κάπως έτσι ή έτσι είχαν σχεδιάσει , οι ΦΙΛΟΙ μας οι αμερικανοί (?), τον διαμελισμό της Ελλάδος !!!!!

Η Ελλαδίτσα κάτω απο την Λάρισσα !!!!!!

Ήταν τα απόρρητα σχέδιά τους , που τα έβγαλε στην φόρα κάποιος Ελληναράς , τον οποίον παρέδωσαν μετά οι κυβερνώντες τότε ( ποιοί κυβερνούσαν άραγε ?) Έλληνες (?) στους Αμερικάνους , οι οποίοι ζήτησαν την έκδοσή του , διότι λέει , ήταν Αμερικανός πολίτης και έκανε κατασκοπεία υπέρ ξένης χώρας !!!!!
Υπέρ ποιάς χώρας άραγε έκανε κατασκοπεία ο Άνθρωπος ?

Η από πάνω από την Λάρισα ήταν η μεγάλη Μακεδονία !!!!!
Σιγά σιγά ψήνεται το καλό Φαϊ !!!!!!

Ξηπνάτε Έλληνες , όσοι ακόμα πιστεύετε ότι ανήκετε σε αυτήν την Φυλή !!!!!

Διώξτε τους , γιατί θα μας πουλήσουν αντί πινακίου φακής !!!!!
__________________
Δυοίν λεγόντοιν θατέρου Θυμουμένου ο μή αντιτείνων τοις λόγοις Σοφότερος
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Alaman για αυτό το μήνυμα:
varthol (12-11-10)
  #6  
Παλιά 12-11-10, 17:23
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως εννοείς ότι το αποτέλεσμα ΘΑ είναι αυτό;
Την Ελλάδα μαύρη δεν θα την κάνουν ποτέ.

Αντί να εκφράζουμε τον αποτροπιασμό μας και να το καταδικάσουμε με όλη την δύναμη της ψυχής μας, χρησιμοποιούμε πολιτικάντικα τεχνάσματα.

Αυτή η χώρα όπως την καταντήσατε, μπορεί να αξίζει για εσάς, δεν αξίζει όμως για εμάς.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-11-10, 20:16
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Την Ελλάδα μαύρη δεν θα την κάνουν ποτέ.

Αντί να εκφράζουμε τον αποτροπιασμό μας και να το καταδικάσουμε με όλη την δύναμη της ψυχής μας, χρησιμοποιούμε πολιτικάντικα τεχνάσματα.

Αυτή η χώρα όπως την καταντήσατε, μπορεί να αξίζει για εσάς, δεν αξίζει όμως για εμάς.
Πολύ μου αρέσει έτσι όπως βγάζεις την ουρά σου απ'εξω ! Την Ελλάδα την κατάντησαν έτσι αυτοί που ΕΣΥ (διαχρονικά 8 στους 10 Έλληνες) ψήφισες. Πράσινοι και Μπλέ. Σου αρέσει δεν σου αρέσει είσαι συμμέτοχος. Και για να το ολοκληρώσω, οι δικοί μου οι πορτοκαλί ενδεχομένως να έκαναν ακριβώς τα ίδια , άντε ελαφρώς καλύτερα. Το λέω γιατί όταν το 90 πηραν λίγη εξουσία το στύλ τους και η συμπεριφορά τους (σε τοπικό επίπεδο) δεν διέφερε από τον μέσο τοπικό πασοκομματάρχη.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-11-10, 20:29
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Σου αρέσει δεν σου αρέσει είσαι συμμέτοχος.
Εγώ δεν τους ψήφισα για να κλέψουν, δεν τα φάγαμε μαζί, δεν τα μοιραστήκαμε, δεν μου έδωσαν λογαριασμό, αποφάσιζαν για μένα χωρίς εμένα.

Δεν αποδέχομαι την συνενοχή, ούτε με διόρισαν, ούτε με τάισαν, αυτό είναι επιεικώς απαράδεκτο.

Η τακτική της τρόικας, να μας κάνει συνενόχους, είναι γνωστά σ' εμάς που έχουμε διαβάσει και ολίγον από Μαρξ. Είναι η πάγια τακτική του μεγάλου κεφαλαίου και της πλουτοκρατίας, να επιδιώκει μεγαλύτερα πλούτη, κάνοντας τους φτωχούς φτωχότερους.

Τι έγινε βλαστάρι μου; Στην βγήκα από αριστερά και σου έκοψα την φόρα;
Ποιος είναι ο αριστερός και ποιος ο δεξιός; Ποιος κάνει αγώνα αντίστασης και ποιος τους … κάθεται να …. ;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-11-10, 21:03
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ δεν τους ψήφισα για να κλέψουν, δεν τα φάγαμε μαζί, δεν τα μοιραστήκαμε, δεν μου έδωσαν λογαριασμό, αποφάσιζαν για μένα χωρίς εμένα.
Τούς ψήφισες τη μία φορά , σε κοροιδεψαν και τους ξαναψήφισες. (Απο το 74 μέχρι τώρα) Αν δεν έχεις φάει και τους ξαναψήφισες απλά έχεις πρόβλημα αντίληψης. (Το δεύτερο πρόσωπο αναφέρεται στον ελληνικό λαό , τους 8 στους 10, δεν το προσωποποιώ όπως εσύ)

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Η τακτική της τρόικας, να μας κάνει συνενόχους, είναι γνωστά σ' εμάς που έχουμε διαβάσει και ολίγον από Μαρξ.
Είναι η πάγια τακτική του μεγάλου κεφαλαίου και της πλουτοκρατίας, να επιδιώκει μεγαλύτερα πλούτη, κάνοντας τους φτωχούς φτωχότερους.
Ολίγον απο ΜΑΡΞ είχε διαβάσει και ο αρχηγός σου με το playstation, κατά δήλωση του, δεν είναι τυχαίο μάλλον :-) Για αυτό ίσως δεν μπορούσε να καταλάβει όταν έβαζε τον λεβέντη τον Παπαθανασίου τι απίστευτη ζημιά έκανε σε 9 μήνες όταν ο Αλογοσκούφης είχε μαζέψει δύο-τρία πράγματα.

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι έγινε βλαστάρι μου; Στην βγήκα από αριστερά και σου έκοψα την φόρα;
Ποιος είναι ο αριστερός και ποιος ο δεξιός; Ποιος κάνει αγώνα αντίστασης και ποιος τους … κάθεται να …. ;
Όταν βγάλεις τα κομματικά σου μπλέ γυαλιά θα καταλάβεις ότι δεν μιλάμε για αριστερά και για δεξιά. Ειδικά σήμερα μόνο φιλολογική σημασία έχει αυτός ο διαχωρισμός. Αυτή τη στγμή είμαστε μέσα στα σκατά , υφιστάμεθα όλοι τις συνέπειες , κάποιοι ειδικά με τον χειρότερο τρόπο. Οπότε το να προσπαθείς να το παίξεις επαναστάτης είναι για μένα έλλειψη σεβασμού προς αυτούς που υποφέρουν και δεν μιλάνε.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-11-10, 22:27
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Την Ελλάδα την κατάντησαν έτσι αυτοί που ΕΣΥ (διαχρονικά 8 στους 10 Έλληνες) ψήφισες. Πράσινοι και Μπλέ.
Άδικα τα γράφεις. Ο μέσος έλληνας "πολίτης" δεν πρόκειται ποτέ να παραδεχτεί ότι έχει ευθύνη για κάτι. Για όλα φταίνε πάντα οι άλλοι.

Είναι ακριβώς σαν τα παιδιά: Όσο είναι μικρά και ανώριμα κοιτάνε να ξεφύγουν "δεν την έκανα εγώ μαμά τη ζημιά, την έκανε η αννούλα", "όχι μαμά, ο γιαννάκης το έκανε, εγώ έπαιζα με τις κούκλες μου".

Από μιά άποψη αυτό δικαιολογεί και γιατί φτάσαμε εδώ: Όταν διαχρονικά αρνείσαι να πάρεις οποιαδήποτε ευθύνη και συνεχίζεις να παίζεις με τα κουβαδάκια σου, δεν μπορείς μετά να απορείς που έχεις χώρα σούργελο.


υγ: και οι κόκκινοι έχουν μερίδιο ευθύνης, αλλά αυτό είναι άλλη πονεμένη ιστορία...
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-11-10, 22:40
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Τούς ψήφισες τη μία φορά , σε κοροιδεψαν και τους ξαναψήφισες. (Απο το 74 μέχρι τώρα) Αν δεν έχεις φάει και τους ξαναψήφισες απλά έχεις πρόβλημα αντίληψης. (Το δεύτερο πρόσωπο αναφέρεται στον ελληνικό λαό , τους 8 στους 10, δεν το προσωποποιώ όπως εσύ)
Μπας και ήθελες να ψηφίσω Συνασπισμό; Ποιον Συνασπισμό; Του Κωνσταντόπουλου; Ναι μία φορά τον ψήφισα. Της Δαμανάκη ; Αυτή προτίμησε την σίγουρη αγκαλιά του ΠΑΣΟΚ. Ποιον Συνασπισμό; Του παρανοϊκού Αλαβάνου;
Μπας τον Συνασπισμό του Κουβέλη, που τρέχει να σωθεί στο ΠΑΣΟΚ;
Τι ήθελες να ψηφίσω; Τους Τσουκάτους τους Τσοχατζόπουλους και τους Μαντέληδες;

Αν εγώ έχω πρόβλημα αντίληψης, να με συγχωρείς, αφορά μόνο εμένα. Επίσης το τι ψηφίζω αφορά μόνο εμένα. Εσύ μπορείς να ψάχνεις να βρεις που ανήκεις, εγώ ξέρω.

Οι πάγιες θέσεις μου, δεν έχουν να κάνουν με πρόσωπα, έχουν να κάνουν με τα ειλικρινή πατριωτικά μου αισθήματα για τα οποία δεν επιτρέπω σε κανέναν να τα αμφισβητεί.

Όσο για τα περί αρχηγού μου, δεν σε αφορά. Δεν συνηθίζω να έχω αρχηγούς συνήθως. Οι απόψεις μου, θα εκπλαγείς, είναι πιο αριστερές από τις δικές σου, όσο αναφορά τις εργασιακές σχέσεις, που εσύ με την μνημονιακή σου αγόρευση, πυκνά συχνά, έχεις απεμπολήσει για να μην πω προδώσει.

Όταν βγάλεις τα κομματικά σου μπλέ γυαλιά θα καταλάβεις ότι δεν μιλάμε για αριστερά και για δεξιά.
Αυτό αποδεικνύει το κόλλημα σου, έχεις μείνει δεκαετίες πίσω και τα βλέπεις όλα με cga χρώματα. Να σε ενημερώσω, ότι βρισκόμαστε στην εποχή των true color, υπάρχουν εκατομμύρια αποχρώσεις. Ξύπνα.

Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπότε το να προσπαθείς να το παίξεις επαναστάτης είναι για μένα έλλειψη σεβασμού προς αυτούς που υποφέρουν και δεν μιλάνε.
Όπα οι γιαλατζή προοδευτικοί.
Αυτοί που υποφέρουν και δεν μιλάνε, εγώ τους λέω μ@λάκες. Εγώ έχω μάθει να επαναστατώ όταν μου πνίγουν την φωνή, όταν σε ενάμιση χρόνο, με την σύνταξη που θα πάρω, απλά δεν θα μπορώ να ζω ή όταν σήμερα, είμαι υποαπασχολούμενος και αν δεν είχα βοήθεια από την οικογένεια μου, θα έβγαινα με αρκοντεόν στην Αγίου Μάρκου. Απλά σκέψου ότι έχω κάνει τις ίδιες ή και περισσότερες σπουδές από σένα, στην ίδια επιστήμη και φυσικά έχω πολλαπλάσια εμπειρία.

Λυπάμαι για όλο το ύφος του μηνύματος σου, ελπίζω να νοιώσεις έστω και λίγη ντροπή.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-11-10, 22:41
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Άδικα τα γράφεις. Ο μέσος έλληνας "πολίτης" δεν πρόκειται ποτέ να παραδεχτεί ότι έχει ευθύνη για κάτι. Για όλα φταίνε πάντα οι άλλοι.
Εσύ παιδί μου, την έχεις αναλάβει την ευθύνη σου; Για να το ακούσουμε.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-11-10, 00:12
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Διπλοσκέψη (doublethink): Η ικανότητα να αποδεχόμαστε ταυτόχρονα δύο αντίθετες, αλληλοσυγκρουόμενες απόψεις για την πραγματικότητα.

Μεγάλε Όργουελ...
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-11-10, 02:21
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Λυπάμαι για όλο το ύφος του μηνύματος σου, ελπίζω να νοιώσεις έστω και λίγη ντροπή.
Ντροπή μπορώ να νιώσω για πολλά. Όχι όμως για το ότι σαν ψηφοφόρος έριξα ποτέ νερό στο μύλο του δικομματισμού.

Δεν αμφισβητώ τα πατριωτικά σου αισθήματα. Αμφισβητώ την δυνατότητα σου να αντιληφθείς ότι όποιος έχει διαφορετική γνώμη για το πώς αυτή η χώρα μπορεί να σωθεί είναι επίσης πατριώτης και δεν είναι ούτε βολεμένος ούτε δοσίλογος.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-11-10, 13:50
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Διπλοσκέψη (doublethink): Η ικανότητα να αποδεχόμαστε ταυτόχρονα δύο αντίθετες, αλληλοσυγκρουόμενες απόψεις για την πραγματικότητα.

Μεγάλε Όργουελ...
Σχετικό:
cognitive dissonance: Ο ψυχολογικος μηχανισμος που μας ωθει σε αυτοενοχή οταν μας τιμωρούν
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:46.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.